ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2007

Rozhovor s ředitelem CZUB Uherský Brod

Myslivost 3/2007, str. 33  Připravil Pavel KLOZÍK, snímek autor
Na konci roku 2006, u příležitosti sedmdesátého výročí svého založení, uspořádala Česká zbrojovka Uherský Brod setkání s novináři. Během programu, jehož se zúčastnili vedoucí představitelé naší největší zbrojovky, se zástupci tisku seznámili s historií, současným výrobním programem, dověděli se o připravovaných novinkách a prohlédli si některé výrobní provozy. Na konci druhého dne jsem se krátce sešel s novým generálním ředitelem CZUB, pětatřicetiletým Ing. Lubomírem Kováříkem, který usedl do křesla nejvyššího představitele firmy 16. června roku 2006, a položil mu několik otázek.

V jaké oblasti jste působil, než jste se stal generálním ředitelem České zbrojovky Uherský Brod?
Od dětství mě přitahovala letadla, toužil jsem ovládat silné dokonalé stroje. Na střední škole jsem začal létat ve SVAZARMu a po maturitě nastoupil na vysokou Vojenskou školu v Košicích. K nadzvukovým letounům jsem se však již nedostal. Po rozdělení Československa na dva samostatné státy jsem nějaký čas létal na letišti v Praze Kbelích a krátce na to jsem z armády odešel. Doplnil jsem si vzdělání a začal pracovat v manažerských funkcích. Pracoval jsem např. ve Škodě Praha a podílel se na řízení dostavby jaderných elektráren Temelín a Mochovce.

Co přímo předcházelo vašemu nástupu do funkce generálního ředitele CZUB?
Mému nástupu předcházelo jednání se zástupci majitelů, které trvalo několik měsíců, a v jehož rámci byly i psychologické testy. Po té mi majitelé nabídli post nejvyššího manažera, který jsem nakonec přijal.

Setkal jste se před prací v dozorčí radě a především, před nástupem do funkce generálního ředitele, se zbraněmi vyrobenými v České zbrojovce Uherský Brod?
Během působení v armádě mě neminul výcvik střelby se samopalem (útočnou puškou) vzor 58, střílel jsem také z pistole CZ 85. Příležitostně jsem navštěvoval prodejny zbraní a samozřejmě jsem nechyběl na mezinárodním vojenském veletrhu IDET. Samotnou Českou zbrojovku a její provozy jsem poznal při jednáních, které předcházely mému nástupu do funkce generálního ředitele.

Pokud vím, žijete v Praze, ale za novou prací jezdíte na jižní Moravu. To musí být docela náročné?
Nemyslím. V rámci svých pracovních povinností často vyjíždím také za hranice České republiky. Moravu mám velmi rád, ostatně narodil jsem se v Olomouci a studoval na střední vojenské škole v Opavě. Uherský Brod pro mě nepředstavuje velkou změnu. Líbí se mi město i jeho krásné okolí. A je to úžasná fabrika.

Co jste očekával od své nové funkce, lidí a firmy, jejíž vedení jste se rozhodl převzít? A splnila se Vaše očekávání?
Vstup na vedoucí pozici CZUB byl pro mě opravdovou výzvou. Těšil jsem se na novou práci u světoznámého výrobce zbraní, na nový kolektiv spolupracovníků a na nové úkoly, které mne čekají.
V mnoha směrech skutečnost má očekávání překročila. Mnozí naši pracovníci jsou špičkoví technici a ve svém oboru znalí profesionálové. S velkým potěšením jsem zjistil, že řada lidí, kteří zde pracují, je do své práce doslova zapálených. S nelibostí jsem však musel konstatovat rezervy v produktivitě jejich práce. Na základě těchto poznatků jsem si vytýčil jeden z prvních cílů, spojit efektivitu práce a způsob odměňování.

V době, kdy náš rozhovor vyjde v Myslivosti, budete mít za sebou více než půl roku působení v nové funkci. Můžete prozradit, jakou jste zvolil počáteční strategii, případně, jaké změny budete ve zbrojovce prosazovat?
Nejdůležitější úkol, o nějž budu usilovat, je přivedení výroby zbraní do větší ziskovosti. Kromě snížení výrobních nákladů, které však nesmí jít na úkor kvality našich zbraní, se budeme snažit zjednodušovat některé výrobní procesy a také administrativu. Mnozí naši zaměstnanci mají spoustu dobrých nápadů a my se je musíme naučit využívat a realizovat.

O zaměstnancích CZUB hovoříte s velkou úctou. Můžete říci, jaké vlastnosti dokážete ocenit u svých spolupracovníků a naopak s jakými vlastnosti u Vás nepochodí?
Dávám přednost přímému jednání a lidem, kteří mluví pravdu. Vážím si lidí, kteří, když nastanou problémy, neztrácí hlavu a hledají řešení na místo výmluv. Člověk je tvor omylný, avšak měl by se dokázat chybami učit a neopakovat je. Mám rád iniciativní lidi, kteří sami přicházejí se svými nápady, v ideálním případě převezmou odpovědnost za jejich realizaci a dotáhnou je do konce. Neuznávám lháře a lidi, kteří jak se říká, mlží. Pravda se nakonec ukáže. Nenajdou u mě pochopení lidé, jenž ztrácí čas výmluvami, místo toho, aby hledali řešení problémů, a lidé porušující nebo neplnící dohody.

Na začátku října 2006 jste byl součástí delegace vedené prezidentem České republiky Václavem Klausem, která absolvovala cestu po Asii. Měla pro Vás a pro Českou zbrojovku tato cesta nějaký přínos?
Byla to zajímavá cesta, na níž jsem se sešel se všemi našimi zástupci v navštívených teritoriích a vyslechl jejich náměty a plány pro rok 2007. Kdybych se měl s těmito lidmi sejít jednotlivě, musel bych na to obětovat nejméně tři měsíce. Navíc jsem byl každý den v kontaktu s lidmi z ministerstev ČR, ČEB, EGAP, a dalších institucí, a prodiskutoval s nimi řadu otázek, včetně podpory našich výrobků, problematiku licencí a řadu mnohých nevyjasněných barier. Také proto jsem využil v prosinci možnost, navštívit obdobným způsobem, řadu afrických států.

Lovecké pušky vyráběné v CZUB, mají u nás i ve světě zvuk kvalitních, přesných, spolehlivých a vysoce odolných zbraní. Na jaké novinky se mohou těšit naši a nejen naši myslivci?
V současnosti máme rozpracovaných na šest desítek vývojových programů. Pro lovce a myslivce připravujeme v nejbližších letech novou opakovací kulovnici stavebnicové konstrukce a především poloautomatickou kulovnici. Nabídku osvědčených klasických kulovnic rozšíříme o soupravy zbraní s kvalitními optickými zaměřovači.

Čtenáři Myslivosti se už asi dočetli v denním tisku, že byla spojena Zbrojovka Brno s vaším podnikem. Které zbraně z brněnské zbrojovky byly zařazeny do nabídky CZUB?
Správně je třeba uvést, že dne 16. 10. 2006 koupil majitel CZUB část výroby a některé výrobky Zbrojovky Brno. Česká zbrojovka tím obohatila svůj sortiment. Ze sortimentu Zbrojovky Brno jsme vybrali brokové a kulobrokové kozlice, v letošním roce bude produkce minimálně ve stejné výši, jako byla v roce loňském, navíc připravujeme re-design zbraní z produkce bývalé Zbrojovky Brno, což bude jistě dobrá zpráva pro české myslivce.

Prozradíte něco o svém soukromí? Jaký máte třeba vztah k přírodě? A jste myslivec?
Jsem rozvedený, mám desetiletého syna a mezi mé koníčky patří samozřejmě létání, jízda na kole a příležitostné posilování. Rád si poslechnu písničky Vanessy Mae, Druhou trávu nebo Divokého Bila. Mám rád inteligentní humor, vyprávění Mirka Donutila a Divadlo Járy Cimrmama. Přírodu mám velmi rád a těší mě, že tuto lásku po mě zdědil i můj syn. A myslivec zatím nejsem, zdůrazňuji zatím, protože se v současnosti usilovně připravuji na myslivecké zkoušky.

Co byste na závěr popřál České zbrojovce?
Na prvním místě jí přeji prosperitu. Česká zbrojovka je dobrý podnik s dlouhou tradicí a nevyužitými možnostmi. Má své pevné místo na světovém trhu. Věřím, že brzy překonáme některé stávající problémy a společně připravíme nové zajímavé zbraně. Právě kvalitní zbraně jsou to hlavní, co v České zbrojovce vymyslet a vyrobit umíme.

Děkuji za Váš čas a přeji mnoho úspěchů.
Připravil Pavel KLOZÍK, snímek autor
Zpracování dat...