ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Gerber Freeman

Myslivost 7/2007, str. 52  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Myslivci a lovci tvoří společenství lidí, kteří více než kdokoli jiný dokáží ocenit kvalitní nůž, protože jej pohříchu nenosí jen na parádu nebo na občasnou práci. Před časem mě v nabídce americké firmy Gerber zaujala zajímavá řada sedmi pracovních nožů nazvaných Freeman, což je v překladu svobodný muž
Jenžto bych asi těžko hledal myslivce nebo myslivečku, kteří, toulaje se po luzích a hájích, nemají rádi svobodu, napadlo mě, že by nože Freeman mohly zaujmout také naše lovce. Dovozce vyhověl mé žádosti, takže vám, milí čtenáři, můžu v následujících řádcích představit celou řadu Freemanů a sdělit poznatky z praktické zkoušky jednoho modelu.

Všechny nože Freeman mají podobný, účelový, tvar. Konstrukce je přizpůsobena požadavkům na ně kladeným. Ergonomie rukojeti se zdrsněnými lůžky pro prsty a částečně zdrsněným hřbetem by měla vyhovovat většině uživatelů. Základní materiál tvoří nerezová ocel, jednotlivé díly jsou spojené šroubovými spoji. Šrouby jsou k rukojeti připojené rovněž dřevěné střenky. V případě velkého znečištění a při větší údržbě lze nože bez násilí rozložit a po vyčištění opět složit. Kromě modelu Capink Knife mají všechny Freemany ve dně rukojeti obloukový průvlak na pojistný řemínek, který brání ztrátě nože.

Freeman Folder
... je dvojice zavíracích nožů s čepelí jištěnou pojistkou liner lock. Model Fine Edge má čepel se zvýšeným hrotem, druhá varianta Fine Edge - Gut Hook má čepel na hřbetu doplněnou páráčkem, usnadňujícím vyvržení zvěře. Čepele lze otevřít jednou (pravou nebo levou) rukou pomocí oboustranného čepu. Otáčení čepele okolo čepu je hladké a bezproblémové. Pojistka s jistotou blokuje otevřenou čepel proti nechtěnému zavření. Příslušenství k nožům tvoří pěkné, pevné opaskové pouzdro, vyrobené z černého nylonu. Vypadnutí nože z pouzdra brání chlopeň se suchým zipem. Délka čepele se zvýšeným hrotem (standardní čepel) je 92,2 mm, šířka čepele je 3,4 mm, celková délka 207 mm, celková hmotnost nože s čepelí se zvýšeným hrotem (standardní čepel) 227,3 g.

Freeman Hunter
Od dvojice Folder se pár nožů Hunter odlišuje především jednodušší konstrukcí a menší šířkou rukojeti. Tentokrát jde o pevné nože, jejichž čepele a rukojeti jsou vyrobeny z jednoho kusu oceli. Dvoudílné střenky jsou upevněné čtyřmi šrouby. Tvar čepele je stejný jako u předchozích modelů: Hunter Fine Edge má čepel se zvýšeným hrotem, Fine Edge - Gut Hook má za hrotem páráček. Opaskové pouzdro je vyrobeno z nylonu vyztuženého plastovou vložkou. Nůž v pouzdru zajišťuje objímka rukojeti s drukem. Pouzdru a ve své podstatě celému noži lze vytknout pouze ne právě ideálně vyřešené poutko, sloužící k zavěšení nože na opasek. Délka standardní čepele je 91 mm, šířka čepele - 3,4 mm, celková délka nože - 211 mm a hmotnost 140 g.

Freeman Caping Knife
Pevný nůž, který se výškou čepele a v některých dalších detailech odlišuje od designu všech ostatních Freemanů. Působí poněkud uhlazenějším dojmem. Zařazením tohoto nože do výroby Gerber pravděpodobně vychází vstříc lidem, kteří na cesty požadují kvalitní pevný nůž, avšak ostatní z řady Freemanů jim připadají příliš mohutné a snad krvelačné. Zde však pouze hádám. Rukojeť Caping knifu si zachovala osvědčený tvar, v zadní části však postrádá oko pro pojistný řemínek. Střenky jsou přibližně o čtvrtinu kratší. Příslušenství tvoří nylonové opaskové pouzdro, které je shodné s pouzdrem dodávaným k nožům Hunter.

Freeman Exhange - A - Blade
Pravděpodobně nejzajímavější dvojice z celé řady je charakteristická vyměnitelnou čepelí. Nosným prvkem konstrukce je ocelová rukojeť s drážkou pro zasunutí dříku čepele vepředu a průvlakem pro pojistný řemínek v zadu. K přední části jsou přišroubovány příložky, na něž navazují dřevěné střenky. V levé příložce je odpružený kruhový čep, který stupňovitým profilem zachycuje vidlicovitý dřík čepele v drážce. Vidlice dříku má v přední části dvě půlkruhová vybrání, do nichž se zasune vnitřní plocha zajišťovacího čepu. Vyjmutí čepele je snadné, stačí stisknout kruhovými drážkami zdrsněný hmatník čepu a vysunout čepel. Vysunutí čepele vyžaduje malou sílu, neboť výrobce se snažil o dosažení nulových vůlí a v zadní části vidlice dříku vytvořil dva zápichy, do nichž zapadají hroty v drážce rukojeti. Minimální vůle a zápichy zajišťují, že ani při nechtěném, plném stisknutí čepu nezůstane čepel zachycená v řezaném materiálu. Opět se vyrábí dva modely nože, lišící se dodávanými čepelemi. Oba modely se dodávají se třemi čepelemi. Společná je standardní čepel se zvýšeným hrotem a pilka na kosti. K loveckému noži se navíc dodává páráček, nůž pro rybáře má dlouhou filetovací čepel. Jak mi sdělil dovozce, jinou kombinaci čepelí nelze objednat a standardně se samostatně nedodává páráček ani filetovací čepel. Nevyloučil však, že by některou čepel nebylo možné objednat. Dosud se s podobným požadavkem nesetkal. Nylonové opaskové pouzdro nože je vyztuženo plastovými kapsami, umožňující nošení nože s jednou zasunutou a dvěma pohotovostními náhradními čepelemi. Nůž i čepele jsou v pouzdře zajištěny druky. Délka standardní čepele je 91,8 mm, šířka čepele - 3 mm, celková délka se standardní čepelí - 206 mm, hmotnost: 200 g.

Vynikající zpracování
Všechny nože, jsem detailně prohlédl a konstatoval velmi dobré zpracování. Ocelové části jsou na povrchu matovány a začištěny i pod střenkami, kam není běžně vidět. Jedinou stopu po brusce najdeme na čepeli zavíracích nožů v místě dotyku s pojistkou. Jde o nepatrnou vadu na kráse, která dokazuje, že funkce pojistky zavíracích nožů je dolaďovaná ručně, při konečné montáži. Technologie výroby samozřejmě umožňuje provádět finální matování součástí až po vyladění pojistky každého nože, stejně tak je možné vyrobit dané části s maximální přesností bez doladění a posléze je zkompletovat a vyzkoušet. Stopy brusky po ručním doladění jsou zanedbatelnou vadou na kráse a dokazují, že výrobce dbá na perfektní funkci každého nože. Viděl jsem řadu průmyslově vyrobených zavíracích nožů a kriticky mohu říct, že některé luxusní a podstatně dražší nože, včetně modelů z limitovaných serií, neměly vnitřní a vnější plochy tak dobře finalizovány, a všechny součásti slícovány jako pracovní Freemeny od firmy Gerber.

Cíl uživatelského testu
K testu jsem zvolil model s výměnnými čepelemi. Vybral jsem variantu s klasickým nožem, pilkou a páráčkem. Dovozce vyhověl mé prosbě a z další sady zapůjčil filetovací čepel. S ohledem na povahu nožů Freeman jsem se rozhodl neprovádět extrémně tvrdé zkoušky zaměřené na pevnost, případně na pružnost hrotu čepele. Všechny nože Freeman na mě skutečně působí jako nástroj, který může být v nouzi použit jako zbraň (jako většina nožů). Domnívám se, že jako zbraně nebyly konstruovány. Rukojeť umožňuje pohodlné držení s čepelí vycházející z dlaně pod palcem. Držení s čepelí vyčnívající z dlaně pod malíkovou hranou již tak pohodlné není, ačkoli není nemožné. Test Freemanu Exhange - A - Blade jsem zaměřil především na přípravu potravin. Zajímalo mě jak se s ním pracuje a zda je k této činnosti vhodný a dokáže-li udržet ostří. Dále mě zajímala užitková hodnota pouzdra.

Hodnocení testujících
O názor na nůž jsem požádal dvě ženy. První jej měla k dispozici několik dnů a pochvalovala si tvar rukojeti. Kritizovala umístění a velikost hmatníku čepu zajištění čepele. Při vykosťování masa několikrát, nechtíc, lehce stiskla palcem čep a zpočátku se nemohla zbavit nepříjemného dojmu, že čepel zůstane v mase. Nikdy se tak nestalo a celkově se jí nůž líbil. Ocenila zdrsnění úchopových ploch, které při práci netlačí do dlaně a nepřekáží. V sadě by uvítala další menší a užší čepel. Druhá žena je známá mimořádným a ještě větším kuchařským umem než první. To tvrdím s klidnou duší, protože obě jsou dlouholeté kamarádky. Vzdala noži poklonu, kterou jsem neočekával ani v "nejrůžovějších" snech. Nůž se jí velmi líbil a dokázala by si jej představit ve své kuchyni s velkou sadou různých čepelí, které by podle potřeby měnila raději než nože. V sadě kritizovala především absenci skutečně velké čepele.
Muži, mezi nimiž byli dva naši vynikající soukromí nožíři a jeden mečíř, vyjádřili pochyby nad zachováním minimálních vůlí při dlouhodobé práci, ale celkově se jim nápad líbil, zvláště, když se přesvědčili o jednoduché konstrukci zachycení čepele v rukojeti a možnosti snadné výroby dalších čepelí. Rovněž ocenili rozebíratelnou konstrukci a s ní spojenou snadnou údržbu nože.
Měl jsem v úmyslu nechat nůž prověřit některým lovcem, ale známí, které jsem měl v dosahu a oslovil, se na lov nechystali. Jeden, který nůž viděl se však shodl s názorem mužů uvedeným na předchozích řádcích.

Názor autora
Mé vlastní zkušenosti beze zbytku potvrzují názory již napsané. Test pilky řezáním kosti potvrdil dobrou funkci zubů, přesto si myslím, že by pilka měla být delší. K řezání zámků ulovené zvěře a k využití páráčku jsem neměl příležitost, praktické poznatky a hodnocení v této oblasti se mi nepodařilo získat. Osobně by mi vyhovovalo zdrsnění dřevěných střenek.

Kritika pouzdra
Kombinace nylonové tkaniny a plastových výztuží je moderní spojení syntetických materiálů. Pouzdro může být pouze nylonové nebo vylisované z plného plastu, bez nylonového obalu. První kritické místo spatřuji v zajištění nože. Kdykoli jsem jej zasunoval do pouzdra měl jsem strach, že ostřím poškodím a časem přeřežu zajišťovací popruh s drukem. Nůž lze nosit s kteroukoli vyráběnou čepelí. Pouzdro, které jsem měl k dispozici překvapivě nedovolovalo bezpečné zasunutí a zajištění vyjmuté čepele se zvýšeným hrotem (standardní čepel), v době kdy jsem měl nasazenou jinou čepel a chtěl ji na noži nechat. Přesně naopak se choval páráček, který jsem nechtíc zasunul tak hluboko, že nešel uchopit a musel jsem jej několika údery pouzdra vyklepat ven. Zatímco standardní čepel lze trvale nosit nasazenou v rukojeti a alespoň částečně ji do pouzdra zasunout s nebezpečím ztráty, páráček zasunete a už jej nevyjmete nebo vyjmete jen obtížně.
Do poutka, sloužícího k nošení, lze podle mého odhadu navléknout opasek široký přibližně 70 mm. Na užším opasku se pouzdro různě naklání. Rozhodně bych uvítal výškově volitelné a pevnější nošení na opasku, případně na popruhu batohu.

Závěrečné hodnocení
Ačkoli jsem nůž Freeman Exhange - A - Blade nevyzkoušel zcela na 100 %, nožové čepele splnily zadání testu a nároky na ně kladené. Tovární (strojové) naostření je kvalitní (na ostří vytváří mikoskopické, pouhým okem neviditelné zoubky a vlnky). S oběma nožovými čepelemi byly porcovány různé druky masa v pokojové teplotě i zmražené, ovoce, zelenina a pečivo. Obě čepele dobře drží ostří, průběžně a podle potřeby byly obtahovány na ocílce. Za celou dobu nedošlo k nechtěnému uvolnění ani vysunutí čepelí ze záchytu v rukojeti.
Kritickým a nedořešeným prvkem, jinak dobře navrženého a kvalitně vyrobeného nože je pouzdro. Ne zcela dořešené je pouzdro u modelu Hunter. Naopak pochvalu si zaslouží pouzdra zavíracích nožů Folder, navzdory nejednotnému názoru nad zajištěním chlopní suchým zipem; někteří lidé by volili jiné řešení, například druk. Osobně bych se při koupi některého nože Freeman, dodávaného s kritizovaným pouzdrem, poohlédl po jiném pouzdru nebo si nechal pouzdro vyrobit podle vlastních požadavků.
Prohlídka všech nožů, které jsem měl k dispozici a testu nože Freeman Exhange - A - Blade, potvrdila účelnost jednoduché konstrukce, dobře řešenou rukojeť, vynikající zpracování a použití kvalitních matriálů při výrobě. Gerber Freeman jsou cenově dostupné, kvalitní pracovní nože, vhodné pro lovce muže i ženy.

Za zapůjčení, možnost prohlédnutí a otestování nožů Gerber Freeman děkujeme dovozci, pražské firmě HQH System

Zpracování dat...