ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Taková byla Natura Viva 2007

Myslivost 7/2007, str. 23  Pavel Klozík
Populární myslivecký, rybářský a včelařský veletrh v Lysé nad Labem začal letos o jeden den dříve, ve středu 23. května, a pro mnohé větší vystavovatele, přijíždějící již v pondělí, představoval doslova týdenní maratón, končící v pozdních odpoledních hodinách 28. května.
Dvě sta padesáti vystavovatelům z České republiky, Slovenska, Belgie, Maďarska, Německa a Polska, a tisícům návštěvníků počasí více než přálo. Pověst setkání milovníků přírody v Lysé na Labem pravděpodobně pronikla až do vesmírných dálav, dokonce až k samotné hvězdě Slunci, jehož nečekaná avšak bezesporu milá návštěva zamotala hlavu nejedné vystavující firmě a občas také manažérům výstaviště. Sluneční žár se postaral, že přítomné dámy i pánové marně uvažovali, co by ještě mohli svléknout a elektrický proud téměř vyschl v řečištích kovového vedení. Důsledkem "sucha" v elektroinstalaci doslova skomíraly ventilátory v halách a tu a tam zhasínalo osvětlení. Leč, dosti zbytečných řečí, dále nechť promluví fotoaparát Canon, jehož prostřednictvím si všichni připomeňme nedávno proběhnuvší dny.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

1.: Na stánku České zbrojovky Uherský Brod bylo živo. Návštěvníci, muži i ženy, všech věkových kategorií si se zájmem prohlíželi vystavené zbraně a mnozí se zajímali o jejich ceny, k čemuž jim byli k ruce radou i informací přítomní zbrojováci. V pátek odpoledne se v expozici krátce objevil také dvorní rytec CZ UB mistr René Ondra.

2.: Se svými ostrými výrobky nechyběl v Lysé nad Labem Pražák Petr Pospíšil, jenž dovezl precizně vyrobené klasické lovecké nože. Nahoře jsou dva nože finského typu; malý má čepel z nerezové oceli Böhler 1.4116, kování z mosazi a střenku ze dřeva liany a bahenního dubu. Čepel většího nože vykoval z damascénské oceli mistr Petr Dohnal, kování je z nerezové oceli a na střenkách opět vidíme dřevo liany a bryeru. Dolní nože mají čepel opět z oceli Böhler, záštitu z nerezové oceli a střenky z paroží jelena.

3.: Stánek Václava Neumana z Tupadel zaujal stylovým avšak na výsost účelným koženým pouzdrem na loveckou pušku.

4.: Třicetiletý slovenský řezbář Andrej Kúcha z Topolčan přijel do Lysé nad Labem poprvé a na nedostatek pozornosti si nemohl stěžovat. Styl, či chcete-li dláto a dřevopis jeho prací zaujal a doufám, že jej uvodíme také na dalších výstavách v České republice.

5.: Hodiny lemované motivem svatého Huberta a krajinou se skalami a hradem, jsou dokladem jemného smyslu pro detail řezbáře Andreje Kúchy.

6.: Nože ze své dílny přivezl Jaroslav Mecl z Plaňan. Nůž nahoře má čepel z nerezové oceli RWL 34, dole ze švédského Damasteelu, doplněnou o sklopnou pilku; rytiny na parohových střenkách jsou dílem Ireny Petráčkové, srnce na kování dolního nože vytvořil Jaroslav Čech.

7.: Vedle Jardy Mecla měl stůl se svými noži čtenářům Myslivosti a návštěvníkům Natury Viva známý lovec a nožíř Lubomír Šmidrkal.

8.: Část Natury Viva patří včelařům, kteří se snaží zaujmout svými výrobky a činností, Jak ukazuje snímek z vnitřního pódia, přibližují život a význam včel také nejmenším návštěvníkům.

9.: Optické zaměřovače a pozorovací dalekohledy německé firmy Bauer jsme viděli na stánku firmy Eurohunt z Vrbna pod Pradědem.

10.: Pěkná zdobená lovecká brašna neunikla mému objektivu na stánku firmy Klubinčan, sídlící ve Šrobárově u Komárna

11.: Tvář dobráka s plnovousem a ostrým dlátem v rukou, to je řezbář Milan Klement z Křivousova u Vlašimi, tvořící dřevěné lovecké doplňky.

12.: Kvalitní brokové náboje italské muničky Fiocchi nabízela firma Supra Praha.

13.: Práce řezbáře Pavla Vlasáka z Písku.

14.: Populární malíř Petr Slaba sídlil u vnitřního podia a maloval, až se z něj pot lil...

15.: Nožíř Josef Pajl ze Sedlčan přivezl novinky své dílny - zavírací nože se sklopnou pilkou. Čepel nože i pilky jsou jištěny pojistkou liner lock. Horní nůž má čepel z oceli RWL 34 a příložky z nerezové oceli, dolní má čepel z Damasteelu a příložky z titanu (v nabídce je rovněž varianta s čepelí z oceli CPM S30V); střenky jsou vyrobeny z paroží.

16.: Na stánku firmy Fomei, zaujal myslivce kromě tradičních dalekohledů kolimátor otevřeného typu se čtyřmi záměrnými osnovami...

17.: a nový pororovací dalekohled s integrovaným digitálním fotoaparátem Fomei Binocam 5

18.: Myslivce toužící po levné kulovnici potěšila horoušanská firma Walter Trading, která začala dovážet v Japonsku vyráběné kulovnice Howa a bude je distribuovat také na Slovensko. Vlastnosti nových kulovnic budeme moci prakticky prověřit. Kulovnice na snímku má ráži 30 - 06 Springfield a je dostání za přijatelných 15 000 Kč.

19.: Precizní kvalita a dobrý nápad - lovecká brašna z dílny Milady Chromelové z Kopřivnice, ozdobená malbou malíře Petra Khaila

20.: Populární výrobce košil, firma Luko nabízela novou šedou košili posetou vyšitými jeleny.

21.: Ke kvalitním brokovnicím Beretta není co dodat. Viděli jsme je na stánku Loveckých potřeb Klimkovice

22.: U Kozapu měli, kromě mnoha jiných zajímavých věcí, nové čistící prostředky na zbraně EP-10 z USA, dále náboje RWS Evolution

23.: a také turecké brokové kozlice Optima v ráži 12/76, o něž je vzhledem k jejich vlastnostem a dostupné ceně 9 840 Kč velký zájem.

24.: Malé střípky z velké nabídky tradičního českého výrobce nábojů, vlašimské firmy Sellieer & Bellot.

25.: Se svými loveckými puškami zavítal do České republiky Belgičan Josepf Lebrun. Jeho zbraně budou k dostání v pražské prodejně Banner a pan Lebrun zde bude pravidelným hostem. Pana Lebruna představíme v samostatném článku.

26.: Firma Svět dalekohledů z Českých Budějovic přivezla dalekohled Simmons Master 10x42 (5900 Kč) a optický zaměřovač Weaver Extreme Series 2,5-10x56 se světelným záměrným bodem a možností nastavení paralaxy (26 900 Kč)

27.: Tradiční doplňky do loveckých obydlí poutaly pozornost u firmy Artes z Klenčí pod Čerchovem.

28.: U stánku výrobce dalekohledů a optických zaměřovačů Meopta se oči netrhly; o české výrobky je stále velký zájem.

29.: Druhé zastavení u firmy Supra. Jan Zahajský demonstruje střelbu s oporou zbraně o trojnohou loveckou oporu Redfox; trojnohu lze výškově nastavovat a po složení použít jako hůl (990 Kč).

30.: Banner měl letos v Lysé na Labem dva stánky, na něž přicházelo mnoho zájemců, toužících doplnit svůj šatník.

31.: Bunda moderního střihu zaujala u firmy Afars z Tábora.

32.: Optický zaměřovač Vixen 2,5-10x56 (18 500 Kč) a lovecký nůž Skinner z produkce věhlasné německé firmy Puma (4 200 Kč), jsme viděli na stánku tradičního vystavovatele, pražské firmy HQH system.

33.: U truhlářství Novákových z Bukovan měli novou podložku pod trofej s lipovou ratolestí.

34.: Šperk ze stříbra dotvořený grundli, poutavý a stylový doplněk na hrdlo lov milujících slečen a paní od slovenské firmy Zlatý orol z Trnavy.

35.: Noční pozorovací dalekohled Dipol 212 (16 500 Kč) vyrobený v Bělorusku byl k vidění i koupi na stánku Night Tech ze Slušovic.

36.: U firmy FAO Olomouc stále vymýšlí a vylepšují. Na veletrhu IWA v Norimberku představili novou otočnou montáž na optické zaměřovače a do Lysé nad Labem už přivezli její zdokonalenou variantu s novou pojistkou. Povrch ocelových montáží FAO nově chrání, vedle tradičního brynýru, otěru a korozi velmi odolné teniferování.

37, 44, 45.: Od techniky vzhůru do haly v prvním patře a k lesu ...

38.: Minout nemůžeme Fakultu lesnickou a environmentální České zemědělské univerzity v Praze,

39, 40, 41, 42 ani činnost České preperátorské unie.

43 a 47.: Kde význam slov nestačí, fanfáry hrajte trubači...

46.: Lovecké trofeje představil také kraj města Hradce Králové.

48.: Stylové místo klidu a odpočinku, kde jinde než u Lesů České republiky.

49.: Orla skalního, majestátního a krásného dravce, si mohli návštěvníci prohlédnout u Klubu sokolníků ČMMJ.

50.: U firmy Arms.cz nabídli majitelům německých kulovnic Blaser R93 Model SLS, novou sadu pažby a předpažbí z vybrané kořenice ořechu, charakteristické nádhernou kresbou dřeva; ovšem luxus něco stojí a v tomto případě si připravte 112 000 Kč.

51.: Ve stánku Arms.cz se lovci zajímali také o poloautomatickou kulovnici Merkel SR1 ráže 8x57 JS (vyrábí a dodává se několika rážích, a model na snímku přijde na 36 300 Kč) a celopažbený jednoranový lovecký štuc Merkel K1 ráže 7,65 R (82 100 Kč).

52 a 53.: Nikon nevyrábí pouze kvalitní fotoaparáty, ale také optické zaměřovače a pozorovací dalekohledy, o čemž se mohli návštěvníci Natury Vivy osobně přesvědčit.

54.: Poloautomatickou loveckou kulovnici Verney Carron Impact NT Diamant v ráži 7 mm Remington Magnum (vyrábí se také v rážích 7x64, 300 Win. Mag. a 270 WSM) dováží pražská firmy Detex. Model na snímku přijde na 43 100 Kč, má plovoucí hlaveň dlouhou 520 mm a výklopný zásobník na čtyři náboje.

55.: V bohatém sortimentu Detexu najdeme mezi výrobky francouzské zbrojovky Verney Carron také kulovou kozlici ráže 8x57 JRS.

Taková tedy byla NATURA VIVA 2007. Možná vás zaujalo zrovna něco jiného, k vidění toho bylo opravdu dost. A kdo to nestihl letos, má šanci na repete příští rok v květnu, to už ale na dalším ročníku naší největší myslivecké výstavy NATURA VIVA 2008.

Zpracování dat...