ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Uplynulá sportovní kulová sezóna očima střelce

Myslivost 7/2007, str. 48  Ing.Antonín ČECH,
Vážení přátelé lovecké střelby. Naše střelnice ve Světnově u Žďáru nad Sázavou se již stává pojmem pro myslivce a střelce zabývající se střelbou z kulových zbraní. Již třikrát jsme byli pověřeni ČMMJ uspořádáním celostátního přeboru v loveckém čtyřboji kulovnicí (L4K).


Republikový přebor ČMMJ v L4K
I v uplynulé sezóně jsme byli tímto úkolem, který je pro naši střelnici ctí, pověřeni. A tak se opět sešla naše střelecká kulová špička 9. září a změřila svoje síly v boji o titul přeborníka ČMMJ ve střelbě z kulovnice na 100 metrů. První místo obsadil objev uplynulé sezóny Martin Šlechta s nástřelem 197 bodů z 200 možných. Na druhém místě skončil Pavel Hruška se 196 body a střelci na třetím až pátém místě dosáhli shodného nástřelu 194 bodů. Byli to třetí Miroslav Náhlík, čtvrtý Petr Valchář a pátý Pavel Zázvorka (viz foto č.1).

Kulový seriál 2006 v L4K
Určitou oblibu si již získala Velká cena MVDr. Radslava Kinského, a tak jsme vloni k již IV. ročníku přiřadili další tři kulové závody a upořádali seriál čtyř kulových závodů, na jehož konci si závodník s nejlepšími třemi dosaženými výsledky odvezl novou kulovnici. Na další pak čekaly hodnotné ceny od našich sponzorů, bez jejichž finanční a materiální pomoci bychom tento seriál nemohli uspořádat.
Hlavní disciplínou, která byla počítána do konečného pořadí, byl lovecký čtyřboj kulovnicí na 100 metrů, ale pouze se 3 výstřely na každý ze čtyř terčů. Vleže na terč sedící lišky, vestoje s oporou pevné tyče na terč srnce, dále pak s oporou volné tyče na terč kamzíka a nakonec terč pravdy - kňour, střílený z volné ruky. Tedy maximální bodový zisk činil 120 bodů.
Pro zpestření byl pořad každého ze závodů doplněn různými disciplínami, a to tak, aby se střelci během položek nenudili a mohli si při případném neúspěchu v hlavním závodě odvézt nějakou další cenu od našich sponzorů. Nejpřitažlivějšími cenami byl asi dotovaný závod sponzorovaný CK Velma, kde se na přání sponzora Jana Velíka doplňkové závody (antilopa skákavá na 200 metrů a gong na 300 metrů) připočítávaly k L4K a pro první tři v tomto šestiboji (viz foto č.2) byly připraveny velice lákavé ceny: osmidenní lovecký pobyt v Africe včetně odlovu tří antilop (tuto cenu získal Ondra Borák), dále odlov daňka ve volnosti (tuto cenu získal Petr Valchář) (viz foto č.3) a odstřel lončáka včetně zvěřiny (tuto cenu získal Antonín Čech).
Výsledky jednotlivých závodů byly následující:
7. května - HUBERTOVA CENA: Náhlík 117 b, Valchář 116 b, Hruška 115 b
28. května - CENA TISKÁRNY BUDÍK: Kocman 118 b, Dobeš 118b, Valchář 117 b
18. června - VELKÁ CENA MVDr. RADSLAVA KINSKÉHO: Valchář 120 b (viz fotografie terčů č. 4 až 7), Borák 119 b, Náhlík 118 b
20. srpna - CENA CK VELMA: Borák 119 b, Náhlík 119 b, Šlechta 118 b
Do celkového pořadí se hodnotily tři nejlepší dosažené výsledky a tudíž maximální bodový zisk byl 360 bodů. První tři závodníci dosáhli úctyhodného a na bod shodného výsledku 354 bodů. O konečném pořadí tedy rozhodl rozstřel, kdy každý z těchto tří borců vystřelil po jedné ráně z volné ruky na terč lišky, srnce, kamzíka a kňoura. V této zkoušce pevnou ruku i nervy potvrdil jako nejlepší Petr Valchář, druhý se umístil Ondřej Borák a na třetím místě skončil Miroslav Náhlík (viz foto č.8).

Mistrovství Evropy v lovecké střelbě
Další poctou pro náš OMS Žďár na Sázavou a mě samotného bylo to, že jsem byl Střeleckou komisí ČMMJ pověřen, abych podle umístění v uplynulých republikových přeborech a kulových závodech sestavil družstvo pro samostatný kulový závod na Mistrovství Evropy v lovecké střelbě, které se konalo ve dnech 29. 6. až 1.7. na zrekonstruované střelnici v Kotojedech u Kroměříže. Nebyl to jednoduchý úkol, protože kromě dosahovaných výsledků bylo nutné, aby i oslovení střelci byli ochotni vložit nemalé finanční prostředky do přípravy na mistrovství, protože jak na prohlásil jednatel V. Broukal: "Bude to velice záslužné, ale od ČMMJ nemohou střelci očekávat žádnou finanční pomoc a budou tedy střílet za svoje". Z těch, kteří dosahovali v kuli dobré výsledky a byli ochotni do toho jít, vznikl výběr šesti členů družstva a dvou náhradníků: Ondřej Borák, Antonín Čech, Jiří Kocman, Jindřich Mahel, Miroslav Náhlík a Petr Valchář, náhradníci Jan Kožený a Petr Novotný. Měli jsme půl roku dovybavit se a trénovat. Na jaře se reprezentace právě z finančních důvodů zřekl Petr Novotný a tak nás zbylo jen sedm.
Hlavním sponzorem kulového týmu se stal OMS Žďár nad Sázavou, který všem členům družstva umožnil bezplatnou možnost individuálního i organizovaného tréninku na světnovské střelnici. Každý podle svých možností hledal sponzory a každá i menší částka byla pro nás přínosem a bez těchto nadšenců pro loveckou kulovou střelbu bychom asi nebyli schopni ze svých kapes vše uhradit. Všem, které nyní jmenuji, za vše mnohokrát děkujeme a věříme, že i v průběhu právě probíhající dvouleté přípravy nás opět podpoří: OMS Žďár nad Sázavou, Městský úřad ve Žďáru n/S., Tiskárna Budík Grafika, Šternberk, Prodejna Lenikus, Uherský Brod, Mikrop Čebín, a. s., Dirickx Bohemia, spol. s r.o., Havlíčkův Brod, Agados, s.r.o., Velké Meziříčí, Comenia Nova, spol. s r. o., Praha 3, ZZN Havlíčkův brod, a. s., Miroslav Štůsek a syn, Kateřinice, Sdružení podnikatelů Milan navrátil a Milan Surý, Kateřince, Martenzit Ratiboř, Hakel, spol. s r. o., Hradec Králové, Penta Trading, spol. s r. o., Praha, Ing. Antonín Čech - Zařízení interiérů, Nedvědice.

Seriál kulových závodů byl výbornou možností přípravy, vždy den před jeho konáním probíhal trénink takříkajíc "po evropsku". Ani jeden výsledek z těchto kontrolních závodů nebyl horší než výsledky prvních tří týmu na mistrovství Evropy.
Šokem pro perfektní partu, která během půl roku vznikla, bylo to, že poslední pátek před mistrovstvím se při individuálním tréninku na střelnici roztrhla kulovnice Jindrovi Mahelovi a zasažené a těžce zraněné oči jej vyřadily z možnosti reprezentovat naši zemi. Narychlo a na poslední chvíli doplnil tým Pavel Hruška, který právě diky výtečným výsledkům v kulovém seriálu byl přihlášen na ME i v individuální soutěži (viz foto č.9 až 11). Ještě v rozepsaném tréninku v průběhu ME byl náš výkon velice dobrý a výsledek by stačil na později třetí Švédsko. V závodě však bylo vše úplně jinak. Kromě Petra Valcháře a výše jmenovaného Pavla Hrušky, jsme všichni ostatní střelili horší výsledky než jaké jsme byli zvyklí dosahovat a tak konečné 8. místo z 13 týmů bylo pro nás velikým zklamáním. Možná to byla nováčkovská daň, protože všichni jsme byli na takovýchto závodech poprvé a nebo se na nás projevilo i domácí prostředí, to že jsme stříleli až poslední den a po třetím místu našich reprezentantů v kombinaci všichni očekávali "bednu" i od nás. Musím vzpomenout ale i ty střelce, kteří se zúčastnili kulového závodu v kategorii individuálních střelců. Byli to Martin Šlechta, František Stodůlka a Zdeněk Petrůj. U posledně jmenovaného musím vyzdvihnout jeho výsledek v kuli započítávaný ale do kombinace, kde dosáhl jako jediný maximálního nástřelu 200 z 200 možných bodů. Škoda, že v samostatném kulovém závodě tento výsledek nezopakoval, ale to, že je první a zatím jediný náš střelec, který tento maximální výsledek na závodech dosáhl, mu již nikdo nevezme. Samozřejmě, že se kulového závodu zúčastnila i obě družstva kombinačních střelců. Naše jednička skončila v kuli pátá a za zmínění stojí výsledek Pavla Zázvorky, který se jako jediný dostal do první desítky a obsadil s nástřelem 198 bodů páté místo v jednotlivcích.

Příprava na Mistrovství Evropy 2008
Na základě loňských výsledků se prvních 13 střelců z kulového seriálu (Petr Valchář, Ondřej Borák, Miroslav Náhlík, Martin Šlechta, Zdeněk Petrůj, Pavel Hruška, Antonín Čech, Josef Venus, František Stodůlka, Jiří Kocman, Jindřich Mahel, Milan Dobeš a Jan Kožený) bude necelé příští dva roky připravovat na ME v Polsku a pokud se nám nepodaří najít podporu v ČMMJ a nebo od velkých sponzorů, kterými by mohli být především Česká Zbrojovka Uherský Brod, a.s, Meopta Přerov či Sellier a Bellot Vlašim, tak těch šest nejlepších plus náhradník pojedou na samostatný kulový závod opět za svoje finanční prostředky a ostatní budou reprezentovat v individuální kategorii. A nebo třeba postavíme třeba tým Moravy. Držte nám proto palce, naši střelci to budou potřebovat.

Kulová rozlučka 2006
Poslední akcí v roce 2006 byla kulová rozlučka, kterou jsem zorganizoval a pozval na ni právě těch 13 nejlepších ze seriálu. V krásném podzimním dni 28. října jsme si to rozdali v kulovém desetiboji, K4M malorážkou po 5 ranách na 50 m, L4K kulí opět po 5 výstřelech na 100 m a malorážkou běžící lišku na 35 m a kňoura na 50 m. Všechny nás opět jako na republice převálcoval Martin Šlechta s nástřelem 495 bodů z 500 možných. Druhý a třetí byl se shodným výsledkem 488 bodů Ondra Borák a Milan Dobeš. V L4K bylo mezi prvními šesti pět střelců, kteří jsme stříleli na ME a jejich výsledek byl o 12 bodů lepší jako třetí na ME Švédsko.

Závody v roce 2007
V letošní sezóně opět připravujeme kulový seriál. Proběhnou tři závody opět ve Světnove a čtvrtým závodem započítávaným do seriálu bude republikový přebor ČMMJ, který se poprvé bude konat na nové kulové střelnici v Kroměříži Kotojedech. Tímto dostane seriál mnohem větší prestiž, a tak si z Kroměříže pravděpodobně odvezou nové kulovnice nejen přeborník ČMMJ v L4K, ale i vítěz seriálu kulových závodů. Sledujte proto naše internetové stránky www.strelnice.net, kde najdete termínový kalendář a propozice jednotlivých závodů.

V areálu střelnice OMS ve Světnově je kromě kulového střeliště s možností střelby až na 300 metrů, loveckého kola, zajíce na průseku a běžící lišky či kňoura, možnost i ubytování, a tak si přijeďte nejenom zazávodit, individuálně zastřílet, ale i s nejbližšími prožít příjemné víkendy či dovolenou na Vysočině.
Ing.Antonín ČECH,
Člen SK ČMMJ


Zpracování dat...