ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Lehké kulovnice CZ 527

Myslivost 4/2007, str. 34  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Dobře nositelné, přesné kulovnice pro celodenní toulání a šoulání po lesích a horách vhodné pro lov zvěře do velikosti jelena, které si zároveň vydobyly pověst nejúspěšnějších zbraní v kategorii lehkých kulovnic na loveckých soutěžích po celé Evropě. Tak zní stručná charakteristika úspěšných lehkých kulovnic řady CZ 527 vyráběných v České zbrojovce, a.s. v Uherském Brodě.


Historie
Historie výroby lehkých kulovnic vyráběných Českou zbrojovkou, a.s. v Uherském Brodě má dlouhou tradici. Řada CZ 527 spatřila světlo světa na konci 80. let 20. století, rekonstrukcí úspěšné kulovnice ZKW (ZKB) 680 Fox. Původní kulovnice, nebo spíše kulovničky, jak se tehdy nazývala tato kategorie oblíbených zbraní, se vyráběly od druhé poloviny 50. let ve Zbrojovce Brno pod označením ZKW 465 Hornet ráže .22 Hornet a na jejich konstrukci se podepsali legendární bratři Koučtí. Od roku 1967 do poloviny 70. let se populární Hornety vyráběly v Uherském Brodě, kde se také dočkaly dalšího rozvoje. Právě v Uherském Brodě vznikla kulovnička Fox ZKB 680 ráže .222 Remington, vyráběná později také v ráži 22 Hornet, která byla v 80. letech přejmenovaná na ZKW 680. Na její rekonstrukci, jejímž výsledkem je právě řada CZ 527, někdy přezdívaná malý Mauser, se podíleli Ing. Václav Polanský, Bohumil Brožek a Martin Kouba, kteří tehdy navrhli a připravili moderní nadčasovou lehkou loveckou pušku dovolující použití celé řady nábojů se středovým zápalem. Původně se počítalo především s variantou na oblíbený náboj ráže .223 Remington. Čas, velký zájem uživatelů a rostoucí nabídka ráží ukázaly, že uherskobrodští vsadili na správnou kartu. Investice věnovaná rekonstrukci a důraz na kvalitu výroby rozhodně nevyzněly na prázdno a lehké kulovnice řady CZ 527 stále patří ve druhé polovině prvního desetiletí jedenadvacátého století k vyhledávaným zbraním střelců a lovců všech kontinentů.

Vylepšený Mauser
CZ 527
je lehká opakovací kulovnice s válcovým otočným odsuvným závěrem vycházejícím z konstrukce osvědčeného Mauseru 1898. Promyšlené úpravy vedly ke zjednodušení konstrukce, zachovaly přednosti původního Mauseru 1898 a odstranily jeho nevýhody. Pouzdro závěru je ocelové a závěr má na čele dvojici mohutných uzamykacích ozubů, které se uzamykají do odpovídajících vybrání v čele pouzdra závěru za nábojovou komorou. Na těle závěru je osvědčený mohutný vytahovač z jednoho kusu pružné oceli. Ovládací klika závěru, je jako samostatná součást vsazena do příčného výřezu v zadní části těla závěru. Výstupky kliky nahrazují původní matici závěru a plní úkol opěry úderníkové pružiny.
Nová dvoupolohová nehlučná pojistka je na pravém boku pouzdra závěru v dobrém dosahu prstu a nepřekáží nízko namontovanému optickému zaměřovači.
Do čela pouzdra závěru je našroubovaná za studena kovaná hlaveň zaručující dlouhou životnost a vysokou přesnost. Spoušťový mechanismus všech kulovnic je vybaven spouští dovolující nastavení odporu, délky chodu a propadu a francouzským napínáčkem s regulovatelným odporem.
Do nedávné doby měly všechny modely 527 vyjímatelný zásobník na pět nábojů, který přesahoval obrys předpažbí, současné modely CZ 527 M1 mají zkrácený zásobník na tři náboje po celé délce chráněný zásobníkovou šachtou.

Široká nabídka ráží
Při popisu konstrukce jsme se nezmínili o délce závěru, který byl oproti závěru původního Mauseru 1898 a s ohledem na předpokládané ráže lehké kulovnice zkrácen a odlehčen. Přitom si však zachovává vysokou rezervu bezpečnosti a dovoluje výrobu široké škály variant kulovnic od ráže .17 (4,5 mm) po ráži .30 (7,62 mm), čehož v dostatečné míře využívají produktoví manažeři České zbrojovky, sledující poptávku zbraní a přání střelců na českém a především světovém trhu, na který se většina vyrobených lehkých kulovnic CZ 527 vyváží. První CZ 527 se vyráběly v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington. V současnosti se CZ 527 vyrábí v rážích .17 Remington, .22 Hornet, .222 Remington, .223 Remington. Ukončena byla výroba modelu ráže .221 Remington Fireball. Velmi příznivý ohlas střelců zaznamenává varianta na původně vojenský náboj 7,62x39 (7,62 Kalašnikov), který si díky svým příznivým a v mnoha směrech vyváženým vlastnostem získává celosvětovou oblibu u lovců a sportovních střelců na celém světě a především v USA. Novinkou, kterou jsem v době přípravy tohoto článku neměl k dispozici, ale kterou si představíme v samostatném testu, je varianta kulovnice CZ 527 na nový americký perspektivní náboj .204 Ruger.

Ohlasy zahraničních střelců
Vlastnosti uherskobrodských zbraní bedlivě sledují a porovnávají nejen zahraniční střelci a lovci, ale také redaktoři a spolupracovníci odborných časopisů. S potěšením můžeme říci, že zbraně se značkou CZ mají u našich zahraničích kolegů velmi dobrý ohlas. Již jsme se zmínili o úspěchu lehké kulovnice CZ 527 ráže 7,62x39. Jeden z ohlasů na její adresu uvádí: "Je radost se na ni podívat, mít ji v ruce a nosit na rameni. CZUB udělala na této kulovnici dobrou práci. Karabina na náboj blížící se výkonem náboji .30-30 Winchester bude dobrá pro všechny, kteří hledají lehkou zbraň pro lov zvěře do velikosti jelena v lesních terénech, kde se vyžaduje střelba na vzdálenost nepřesahující 200 yardů (182,8 m)."
O nové kulovnici CZ 527 ráže .204 Ruger se pochvalně vyjadřuje nejprodávanější australský lovecký časopis Sporting Shooter: "CZ 527 Clasic ráže .204 Ruger jsem shledal jako krásnou kulovničku pro procházky s hledáním příležitostných cílů a odstřelováním drobné škodné, jako jsou králíci a lišky na střední až velké vzdálenosti. V mé oblasti, kde je většinou divoký, horský terén, je radost nosit lehký model CZ 527 Clasic a to i na konci dlouhého dne v kopcích. Tohle je sen každého lovce škodné."

Přehlídka modelů
Nyní se podívejme přehlídku vyráběných variant nad míru úspěšných lehkých kulovnic CZ 527.
CZ 527 Lux je lehká polopažbená kulovnice s hlavní dlouhou 600 mm, vyráběná v klasickém evropském loveckém stylu. Vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington. Má pažbu s lícnicí a výraznou rukojeť přecházející v předpažbí vyrobenou z kvalitního tureckého ořechu; zdrsněné ploch s kosočtvercovým vzorem jsou rozděleny na několik polí. Na hlavni jsou otevřená mířidla. Kulovnice CZ 527 Lux je dlouhá 1077 mm a bez nábojů váží 2800 gramů. Střelci a lovci s levou dominantní rukou si mohou zvolit model CZ 527 Lux LH se závěrem jehož klika je orientovaná vlevo, na stejné straně je rovněž manuální pojistka a na pravou stranu pouzdra závěru se přemístil hmatník demontážní páky. Prázdné nábojnice varianty LH jsou vyhazovány vlevo. Zásobník pojme pět nábojů
CZ 527 FS (Full Stock) je stylová celopažbená kulovnice s kratší, 520 mm dlouhou hlavní a ořechovou pažbou s předpažbím, chránícím hlaveň po její celé délce. Full Stock má otevřená mířidla a vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington. Zásobník CZ 527 FS pojme pět nábojů. Celková délka zbraně je 977 mm a hmotnost bez nábojů činí 2700 g.
CZ 527 Carbine je nejmenší a nejlehčí kulovnicí z řady 527, měří 950 mm a bez nábojů váží 2700 g, a spojuje v sobě všechny prvky klasické opakovačky určené pro pohyb ve stísněných podmínkách, například v lese mezi stromy a vhodné k rychlé pohotové střelbě na krátké a střední vzdálenosti. Vyrábí se na původně vojenské náboje ráže .223 Remington a 7,62x39 a její zásobník pojme tři nebo pět nábojů. Carbine má účelovou americkou pažbu vyrobenou z kvalitního ořechu. Navzdory standardním otevřeným mířidlům modelů Carbine velmi sluší optický zaměřovač se širokým ohniskem nebo kolimátor. Oba dovolují rychlé zamíření na pohybující se nebo pouze na krátkou dobu se objevivší cíl. Carbine je skladná a díky svým rozměrům a může být pohotově uložena v automobilu.
CZ 527 Hunter. Již na první pohled je zřejmé, že pažba Hunteru, který se vyrábí pouze v ráži .223 Remington byla vytvořena podle návrhu profesionálních lovců, kteří mají své jasné a specifické představy. Pažba má poměrně vysoký hřbet s lícnicí a rukojeť je skloněna směrem vpřed. Předpažbí vybíhá do ostrého nosu, jeho spodní plocha je rovná, a slouží nejen k držení, ale také k bezpečnému položení zbraně na stehna sedícího střelce. Hunter má hlaveň bez otevřených mířidel dlouhou 601 mm, je určen výhradně pro velmi přesnou střelbu s použitím optického zaměřovače, váží 3100 g a jeho celková délka činí 1025 mm.
CZ 527 American. Ani tento model, stejně jako následující lehké kulovnice v sobě nezapře zbraně určené pro velmi přesnou střelbu s použitím optického zaměřovače. Důkazem jsou jejich těžké silnostěnné hlavně. Jestliže je Lux zbraní typicky evropskou, pak American splňuje požadavky především severoameických střelců a lovců. Má hladkou hlaveň dlouhou 555 mm, se speciálním vybráním na ústí, používaným u terčových zbraní. Zásobník pojme tři nebo pět nábojů. American se vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington, a .17 Remington. Model American je dlouhý 1025 mm, bez nábojů váží 2700 g.
CZ 527 Varmint se vyrábí se v rážích .17 Remington, .222 Remington a .223 Remington, s hlavní dlouhou 650 mm, je vhodný pro sportovní střelbu a lov na střední a větší vzdálenosti. Pažba Varmintu se vyrábí z tureckého ořechu. Varmint je dlouhý 1120 mm a bez nábojů váží 3300 g.
CZ 527 Varmint Laminated je moderní polopažbená kulovnice s přesnou těžkou hlavní a pažbou amerického typu vyrobenou z vysoce odolného vrstveného dřeva. Má hlaveň dlouhou 610 mm a vyrábí se výhradně v ráži .223 Remington. S prázdným zásobníkem na tři a pět nábojů a při celkové délce 1062 mm váží 3620 gramů.
CZ 527 Varmint Kevlar ráže .223 Remington, je moderní lehká kulovnice shodná s modelem Varmint Laminated, od něhož se liší americkou pažbou H-S Precision Kevlar z kompozitu, výztuhou ve vybrání pažby pro zvýšení odolnosti vůči nepříznivým vlivům a zajištění vyšší přesnosti. Na matně černém povrchu pažby je vzor tmavě zelené tkaniny. Model Varmint Kevlar má zásobník na pět nábojů, 610 mm dlouhou hlaveň bez otevřených mířidel a při celkové délce 1062 váží bez nábojů 3650 gramů. Pokud žijete v pásmu s velkými a náhlými změnami počasí a potřebujete odolnou přesnou kulovnici ráže .223 Remington, představuje CZ 527 Varmint Kevlar s kvalitním optickým zaměřovačem ideální volbu.

Skvělé vlastnosti
Chování kulovnic CZ 527 při střelbě je příjemné, ovládání závěru ani údržba nepřináší žádná úskalí. Regulovatelná spoušť dovoluje přizpůsobit zbraň požadavkům střelce a klimatickým podmínkám. Jiný odpor spouště si nastaví sportovní střelec, jiný lovec, pohybující se v mírném podnebném pásu a vlastní požadavky na odpor spouště bude mít lovec žijící v severských krajích, který střílí v rukavicích. Mě nejvíce zaujaly velmi přesné kulovnice Varmint, včetně Varmintu Kevlar, připraveného do extrémních podmínek a zkrácená lehká CZ 527 Carbine ráže 7,62x39, která je nejen jako, ale doslova stvořená pro pohyb v zalesněném a velmi členitém terénu. Pochvalu si zaslouží rovněž levoruká CZ 527 Lux LH.
Povedené malé české Mausery - kulovnice řady CZ 527 si za léta právem vydobyly mezi střelci na celém světě i u nás pevné postavení díky své přesnosti a pro vysokou odolnost a spolehlivost v nepříznivých podmínkách. Kromě představených modelů si mohou zákazníci objednat na zakázku zdobené luxusní varianty lehkých kulovnic CZ 527, které jim budou nejen věrně sloužit, ale zároveň budou plnit roli jedinečného funkčního šperku.


Zpracování dat...