FOTOGRAFOVÁNÍ PRO MYSLIVCE
Myslivost 1/2007, str. 42 Josef HAPATYKA
Jak používat předsádky
V zářijovém čísle jsem podrobně představil fotoaparát Panasonic DMC-FZ30. Velký rozsah tohoto vynikajícího objektivu, který je 35 - 420 mm (ekvivalent kinofilmové zrcadlovky) lze ještě rozšířit přídavnými optickými členy - předsádkami, které se našroubují na přední část objektivu.
FOTOGRAFOVÁNÍ PRO MYSLIVCE
O tom, že se nová technika stává nezbytnou součástí života není třeba asi nikoho přesvědčovat. Kromě mobilů u pasu stále více lidí nosí pravidelně s sebou i digitální fotoaparát. I v myslivosti se najde celá řada možností a důvodů, proč mít digitální fotoaparát stále při sobě. Přitom jsou to ale často situace, kdy nejsou podmínky pro fotografování ideální jak z hlediska světelného, tak z hlediska přiblížení, pohybu objektu, povětrnostních podmínek atd. A ne každý myslivec fotograf může být zkušeným fotografickým praktikem se speciální fotografickou výbavou do přírody.
Proto jsme oslovili zkušeného fotografa a renomovanou firmu, dodávající fotografické vybavení a v Myslivosti 9 a 10/2006 uveřejnili první dva z článků uvažované série. Srozumitelnou a přístupnou formou každému běžnému fotoamatérovi chceme postupně upozornit na vhodné typy přístrojů pro fotografování v přírodě, dát tipy na to, jak vlastnosti jednotlivých přístrojů využívat a jaké postupy při fotografování volit. Budeme se snažit, aby to nebyla sáhodlouhá technická odborná pojednání, ale jen vybrané rady a názory, které mohou využít ti, kteří se chtějí ve fotografování zdokonalit. Další případné podrobnosti si mohou zájemci najít na internetu, v manuálech výrobců a nebo mohou oslovit přímo autora seriálu. Samozřejmě uvítáme také dotazy a názory čtenářů.
Jak používat předsádky
V zářijovém čísle jsem podrobně představil fotoaparát Panasonic DMC-FZ30. Velký rozsah tohoto vynikajícího objektivu, který je 35 - 420 mm (ekvivalent kinofilmové zrcadlovky) lze ještě rozšířit přídavnými optickými členy - předsádkami, které se našroubují na přední část objektivu.
Pokud použijeme širokoúhlou předsádku DMW-LW55 (0,7x) rozšíří se úhel záběru ze 35 mm na 24,5 mm. Při použití telepředsádky DMW-LT55 (1,7x) se maximální výtah objektivu zvětší ze 420 mm na 714 mm.
Uvedené předsádky nepracují pouze v krajních polohách objektivů, ale lze pro fotografování využívat i funkce zoomu, pochopitelně pouze v omezeném rozsahu. Bylo by ostatně nelogické natočit si například širokoúhlou předsádku pro zvětšení úhlu záběru a zároveň nastavit pevný objektiv na snímání z velké vzdálenosti.
Obě uvedené předsádky jsou velice kvalitní. Při používání telepředsádky a následném hodnocení fotografií formátu A-3, tištěných na čtyřbarevné tiskárně Canon-Pixma iX 4000 na lesklé fotopapíry s vysokým rozlišením, nebyly patrny žádné rozdíly ve kvalitě snímků pořízených s předsádkou a bez ní.
Při porovnávání fotografií, pořízených širokoúhlou předsádkou, byla při velkém zvětšení na snímcích, které byly fotografovány s minimálním zacloněním, patrna v rozích snímku nižší ostrost a náznaky soudkovitosti. Toto jsou však nedostatky, které jsou u většiny širokoúhlých objektivů i výrazně dražších. V uvedeném případě jsou tyto nedostatky patrny až při extrémním zvětšení a podrobném prohlížení. Běžný divák je na fotografiích vůbec nepostřehne.
Některé snímky, pořízené s nasazenou širokoúhlou předsádkou a nastaveným minimálním výtahem objektivu (to znamená pro největší úhel záběru), mohou být v porovnání s ostatními tmavší. Příčina je v tom, že při fotografování se širokým úhlem záběru se může objevit ve snímku větší část jasného horizontu a toto vyšší množství světla ovlivní expozici.
Ceny za uvedených předsádek se pohybují okolo 4000 Kč (i s DPH) za kus.
Samozřejmě, že popsaný fotoaparát není jediný, který k rozšíření rozsahu pevného objektivu používá tyto přídavné optické členy. Téměř každý významnější výrobce nabízí alespoň k některým svým přístrojům vyšší cenové kategorie toto příslušenství. Protože se však objevují i výrobky jiných firem, které bývají výrazně levnější, je dobré být při nákupu obezřetný. Nejlépe je si tyto předsádky prakticky na svém přístroji vyzkoušet. Vhodné jsou podmínky, kdy je méně světla a přístroj minimálně clonit. Při porovnávání snímků bez předsádky a s předsádkou potom více vyniknou nedostatky.
Každý optický člen, který se dodatečně přidává na objektiv pouze rozšiřuje jeho možnosti, ale nezlepšuje vlastnosti. Proto je důležité jeho vlastnosti nezhoršovat levným a nekvalitním příslušenstvím.
Panasonic Lumix DMC-LZ5
Je mnoho lidí, kteří nejsou přímo myslivci, ale jsou milovníky lesa a krajin. Při svých toulkách nemají ambice fotografovat zvěř s poměrně těžkým a objemným zařízením a nejsou ochotni investovat větší částky do fotografického vybavení. Mají zájem zhotovovat kvalitní fotografie jednoduchým, lehkým, spolehlivým, a ne příliš drahým fotoaparátem.
Z mnoha desítek kompaktních fotoaparátů, které jsou na našem trhu, jsem po pečlivé úvaze vybral a od obchodního domu OEHLING v Klatovech si zapůjčil fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LZ5 v černém provedení.
Proč opět Panasonic? Jak jsem již uvedl v předchozích článcích, nemám žádné vazby na výrobce nebo dovozce. Také obchodní dům, který nám ochotně zapůjčuje námi vybrané přístroje, prodává fotoaparáty, kamery a příslušenství všech výrobců. Nebudu zde popisovat všechny funkce a možnosti fotoaparátu, zájemci o podrobnější informace je získají na firemních internetových stránkách. Popíši hlavně ty, které mne vedly k výběru tohoto přístroje pro uživatelský test a které by podle mého subjektivního názoru mohly být vhodné pro použití u milovníků přírody a u myslivců.
Za hlavní výhodu považuji velice kvalitní dvoustupňový stabilizátor, pracující stejně jako u jeho většího bratra DMC-FZ30. Účinná stabilizace umožňuje pořizovat ostré snímky z ruky i na plný výtah ZOOMu a za horších světelných podmínek.
Další výhoda je napájení z AA akumulátorů. Tyto zdroje jsou v porovnání se speciálními akumulátory velmi levné, všude dostupné a v nouzi se dají nahradit i tužkovými alkalickými bateriemi, které dnes koupíte v každém obchodě.
LCD zobrazovač je dostatečně velký. I když jeho rozlišení není nijak velké, ke kontrole funkcí a výběru scény je to dostačující. Užitečná funkce je jeho možnost přisvětlení. Delším podržením tlačítka HIGH-ANGLE se výrazně zvýší intenzita rozsvícení. Tato funkce je potřebná hlavně při fotografování z neobvyklých úhlů, například nad hlavou nebo v prostředí, kde je mnoho světla a obraz na zobrazovači je tmavý. Ten se výrazně zjasní, ale je méně barevný. Dá se předpokládat zvýšená spotřeba energie.
Expoziční vějíř: Je funkce, kdy přístroj po stisknutí spouště během jedné sekundy zhotoví 3 snímky. První je pořízen s normálně naměřenými expozičními hodnotami. Druhý je tmavší a třetí světlejší. Tento expoziční rozdíl lze nastavit po 1/3 EV v rozsahu 1 EV. Je to velice užitečná a pohotová funkce hlavně při fotografování ve složitých světelných podmínkách. Hodí se hlavně na klidnější záběry. Při rychlých scénách bude na prvním snímku přesně to, co bylo vidět na zobrazovači, druhý a třetí snímek bude mírně odlišný, protože jsou pořízeny s časovým odstupem.
Fotografie k porovnání byly zhotoveny turistickým způsobem v nenáročném prostředí a pro tisk použity bez jakýchkoliv úprav a korekcí. Při porovnávání snímků, které jsme zhotovovali za stejných podmínek s tímto přístrojem a s naším referenčním DMC-FZ30, nebyly patrny výrazné rozdíly.
Při tisku fotografií formátu A4 tiskárnou CANON-PIXMA iX 4000 na papíry Canon GP-501 byly snímky z DMC-LZ5 nepatrně měkčí, s menší hranovou ostrostí.
Fotoaparát těchto vlastností mohu klidně doporučit nejen začínajícím fotografům, ale i pokročilým, jako malý druhý přístroj, který lze mít stále u sebe, a tak nepromarnit žádný zajímavý a neopakovatelný záběr.
Přístroj je cenově (okolo 7000 Kč) přibližně uprostřed nabídek malých kompaktních fotoaparátů různých výrobců. I když je poměrně malý (rozměry 100x62x 45 mm a bez baterií váží 186 gramů), je poměrně robustní a dobře se drží. Ovládací prvky jsou dostatečně velké a promyšleně rozmístěné.
Je osazen čipem o rozlišení 6 370 000 bodů, 6x ZOOM objektivem o rozsahu 37-222mm (ekvivalent kinofilmu), světelností 2,8-4,5, ostřící vzdálenost 50 cm až nekonečno, makro již od 5 cm, závěrka 8sek-1/2000 sek. LCD zobrazovač úhlopříčka 2 1/5" rozlišení 85 000 bodů.
Nastavení citlivosti: auto, 80,100,200,400 v nočním režimu lze použít citlivost až do 1600 ISO.
Vyvážení světla: automatické, slunce, pod mrakem, umělé, ruční vyvážení a dvě polohy na uložení.
Formát obrazu - poměr stran: 4:3, 3:2, 16:9
Rozlišení snímků: 6M, 3M, 2M, 1M, 0,3M, záznam-pouze JPEG ve dvou stupních kvality.
Expozice: automatická a dalších patnáct programů pro různé příležitosti-denní, večerní i noční.
Blesk: pracuje v pěti různých automatických režimech.
Josef HAPATYKA