Leden / 2007
Košická výstava nožů a chladných zbraní
Myslivost 1/2007, str. 47 Text a snímky Pavel Klozík
Součástí výstavy Polovníctvo Lesníctvo, v Domě techniky v Košicích, byl také druhý ročník Košické výstavy nožov a chladných zbraní. Na obě výstavy, a především na výstavu nožů, mě již dříve zval slovenský nožíř Otto Neumann. Tentokrát jsem mohl jeho pozvání přijmout a mohu říci, že jsem dlouhé cesty rozhodně nelitoval.
Košice mají bohatou historii a na jejich území sídlí známé železárny. V nedalekých městečkách Medzev a Smolník se v dřívějších dobách zpracovával kov. Obec Štós pak byla významným centrem výroby nožů a chladných zbraní. Nožířství má na východním Slovensku a v celé Slovenské republice bohatou tradici a současní mistři z blízkého i dalekého okolí se mají čím chlubit. Výstava nožů a setkání nožířů se v košickém Domě techniky těší náležité úctě. Součástí výstavy byla soutěž Cassovia Top Knives 2006 s kategoriemi otevřený (pevný) nůž užitkový, lovecký, bojový nebo zdobený, zavírací nůž užitkový nebo zdobený, a v neposlední řadě historické repliky - tesáky a dýky nebo meče a kordy. Zvláštní kategorii představovala soutěž o nejostřejší nůž (ostrost a kvalita břitu se měří na speciálním stroji) a dále soutěž o nejmladšího nožíře.
Odborným garantem výstavy je Slovenské technické muzeum Košice, na spolupráci se podílí Asocia nožiarov Slovenska, již zmíněný Otto Neuman (syn a nástupce nejstaršího slovenského nožíře Imricha Neumana), Obecní úřad Štós a Městský úřad Medzev. Odbornou garanci nad soutěží převzala Technická univerzita v Košicích a Hutnícka fakulta, a již zmíněné Košické technické muzeum. V komisi posuzující nože byli dále byli MUDr. Lubomír Myndiuk, předseda SPZ Košice mesto a v neposlední řadě také nožíř Otto Neuman, který se samozřejmě soutěže nezúčastnil. Soutěž proběhla první den výstavy 9. 11. 2006 a komise nad soutěžními noži zasedala několik hodin. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskutečnilo večer, v sále přilehlého hotelu, bylo spojeno s malým občerstvením a opět potvrdilo snahu organizátorů výstavy uctít nožířské řemeslo a přilákat nožíře na výstavu pořádanou v dalších letech. Vítězové obdrželi, kromě pěkného diplomu, symbolickou finanční částku.
Než se nechám váš zrak, milí čtenáři, spočinout na fotografiích nožů, dám slovo manažerce výstavy a vzdělávání Domu techniky ZSVTS Košice Ing. Gabriele Oroszové, která se den co den, neustále pohybovala mezi vystavujícími a starala se o zdárný průběh myslivecké i nožířské výstavy.
Co vás vedlo k uspořádání výstavy nožů?
"Začínali jsme s mysliveckou výstavou, kde se mohli představit také nožíři. Nožíř Otto Neuman uvítal naši aktivitu a spolu s ostatními nožíři projevil přání uspořádat samostatnou výstavu nožů. Nakonec jsme společně s výstavou myslivosti nožířům dali samostatný prostor, čímž vznikly dvě souběžné výstavy."
Můžu se zeptat na váš osobní vztah k nožům?
"S noži si hraji od dětských let, jako malá jsem měla legendární rybičku a několik nožů jsem našla v lese. Postupem času se nože staly mou vášní. Mám je ráda protože mi dávají pocit věci, která mi vždy dobře poslouží. Mám ráda kvalitní nože."
Ačkoli máte s organizací výstavy dost práce, je vidět, že jste tak říkajíc ve svém živlu.
"Máte pravdu. Myslím si, že díky tradici okolí, je výstava nožů v Košicích výstavou na svém místě."
Slova Ing. Oroszové potvrzuje také její nadřízený, ředitel Domu techniky Ing. Igor Kozák
"Myslím si, že tématika nožů a myslivosti spolu souvisí. Naše názory potvrzuje zvyšující se počet vystavovatelů a návštěvníků, jejich ohlasy a v neposlední řadě také zájem sponzorů. Všechno nasvědčuje, že se nám podařilo založit novou tradici."
Ke slovům Ing. Oroszové a Ing. Kozáka dodávám: druhého ročníku výstavy nožů v Košicích se zúčastnily dvě desítky nožířů. Výstavu nožů a mysliveckou výstavu navštívilo na čtyři tisíce návštěvníků. A pokud jsem si stačil všimnout, časopis Myslivost byl jediným českým periodikem, který do Košic vyslal svého zástupce.
Text a snímky Pavel KLOZÍK