ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Obranné, sportovní a služební zbraně České zbrojovky Uherský Brod

Pavel Klozík
Od začátku letošního roku seznamujeme čtenáře Myslivosti s loveckými zbraněmi České zbrojovky Uherský Brod. Články se setkaly s kladným ohlasem, a proto se budeme s Českou zbrojovkou setkávat i v roce 2008. Ve dvanáctém čísle Myslivosti roku 2007 jsme se rozhodli uvést přehled zbraní CZ UB, které s myslivostí nesouvisí.

Máme k tomu následující dobré důvody. Předně, považujeme za seriozní informovat čtenáře také o dalších produktech naší světoznámé zbrojovky. Dále víme, že mnoho lovců, u nás i v zahraničí, pro své další záliby a potřeby vlastní a používá jiné zbraně než lovecké. Mnozí nosí zbraň při výkonu povolání. Nezanedbatelnou skupinu představují zahraniční lovci, kteří používají krátkou palnou zbraň k dostřelu ulovené zvěře. Není pochyb o tom, že se při všech uvedených činnostech, u nás i v zahraničí, setkáme se zbraněmi z Uherského Brodu.

Krátké palné zbraně
CZ 75 SP-01
Pistole CZ 75 SP-01 tvoří vlajkovou flotilu krátkých palných zbraní České zbrojovky Uherský Brod. Vlajkovou lodí flotily je CZ 75 SP-01 Shadow. Svým razantním nástupem, doprovázeným mnoha úspěchy na světových sportovních kolbištích, patří CZ 75 SP-01 mezi nevyhledávanější zbraně střelců akčních sportovních disciplín a zároveň asi mezi nejnenáviděnější modely v očích konkurence. Řada CZ 75 SP-01 se začala rodit v roce 2002, na přání ozbrojených složek, které požadovaly moderní robustní celoocelovou pistoli, schopnou snášet velké provozní zatížení a tvrdé zacházení. Na základě osvědčené rodinné koncepce pistole CZ 75, mající dvojčinný kohoutový spoušťový a bicí mechanismus a závěr uzamčený systémem Browning, vznikla pistole se silnostěnnou hlavní a rámem s taktickou lištou před lučíkem, umožňující nasazení moderního příslušenství, například taktické svítilny a laserového zaměřovače. Upravená rukojeť má prodlouženou ostruhu (tzv. bobří ocas) a zásobník pojme 18 nábojů ráže 9 Luger.
Pistole se setkala s kladným ohlasem, ale největší zvrat přišel v roce 2004, když si před mistrovstvím Evropy v IPSC střelbě v Opařanech, vyzkoušel espéčko tovární střelec dceřinné společnosti CZ UB - CZ USA, Angus Hobdel. Osud tomu chtěl, že espéčko dostal do ruky jeden z nejlepších střelců IPSC divize Production na světě, kterému navíc uherskobrodské zbraně před léty učarovaly. Česká zbrojovka se angažuje v discilplínách akční sportovní střelby a její střelci mají na kontě řadu úspěchů. Angus si s novým espéčkem, bez velkého tréninku, vystřílel v Opařanech v roce 2004 bronzovou medaili. Ale to byl pouze začátek. Pravý kolotoč, který dodnes neskončil, začal, když do týmu České zbrojovky přišel novopečený mistr Evropy z Opařan, mladý plzeňský střelec Adam Tyc, jenž do té doby používal pistole Glock. CZ 75 SP-01 v jeho rukách a Adam samotný, se stali králi IPSC v divizi Production na planetě Zemi.
Adam měl SP-01 sotva týden a zvítězil na závodech v Krakově. Brzy následoval jeho triumf na Australsko - Asijském mistrovství a v roce 2005 pak trojnásobné vítězství na mistrovství světa IPSC v Ekvádoru. Tehdy Adam zažil vedle psychického tlaku nejvyšších světových závodů, tlak střelců konkurenčních zbrojovek. Všechno s úspěchem přestál a vystoupil na nejvyšší stupeň vítězů. Po levé ruce, na třetím místě, mu tehdy opět stál kamarád z Ameriky - Angus.
Adamova zlatá hvězda dosud nezhasla a nic nenasvědčuje, že by zhasnout měla. Adam má diciplínu a píli trénovat a Česká zbrojovka sleduje názory svých reprezentantů i lidí z ozbrojených složek. Díky nim vznikla CZ 75 SP-01 Shadow (stín). S ní Adam v letošním létě obhájil titul mistra Evropy ve Francii. Aby toho nebylo málo, na druhém stupni mu po boku stál další člen družstva CZ UB, Slovák Marian Vyšný a z třetího stupně se usmíval stále pohodový Angus Hobdel. Všichni uvedení experti České zbrojovky střílí CZ 75 SP-01 Shadow. Třemi prvními místy v divizi Production Česká zbrojovka na mistrovství Evropy 2007 doslova deklasovala zbraně a střelce konkurenčních zbrojovek.
Na závěr k řadě CZ 75 SP-01 dodejme: S espéčky získávají úspěchy mnozí zahraniční střelci a zahraniční periodika nešetří chválou na vlastnosti CZ 75 SP-01. CZ 75 SP-01 patří v současnosti nejvyhledávanějším a nejlepším pistolím na světě. Díky přesnosti, spolehlivosti a výborně řešené rukojeti, se stále častěji objevují také na závodech v obranné střelbě (byly certifikovány pro střelbu IDPA) a u nás populární Lidové obranné střelbě (LOS). Někteří střelci si spoušť espéčka nechávají přestavět na výhradně jednočinný systém, pistoli používají v akční střelbě IPSC v divizi Standard a v mířené sportovní střelbě.
Základní provedení CZ 75 SP-01 má manuální a pádovou pojistku a tritiová mířidla (nebo mířidla zvýrazněná třemi bílými body), SP-01 Tactical má místo pojistky páku sloužící k bezpečnému vypouštění napnutého kohoutu a SP-01 Shadow, postrádá pádovou pojistku (je však stále bezpečná), má zvětšený hmatník manuální pojistky, hledí typu Novak a mušku zvýrazněnou světlovodným vláknem. Základní údaje řady CZ 75 SP-01 jsou: délka 207 mm, výška 147 mm, šířka 37, délka hlavně 120, hmotnost bez nábojů 1180 g, kapacita zásobníku 18 nábojů ráže 9 Luger.

CZ 75 B a CZ 85 B
Klasika a po Coltu 1911 druhá nejčastěji kopírovaná služební pistole na světě, patřila v polovině 70. let 20. století k prvním zázračným devítkám s dvojčinným spoušťovým a bicím mechanismem a velkokapacitním zásobníkem. Bratři Koučtí vytvořili pistoli, jenž si své výsadní postavení udržela do dnešních dnů. Od SP-01 se liší kratším rámem bez taktické lišty a některými detaily, je lehčí o 180 gramů a dodává se s manuální pojistkou nebo pákou vypouštění napnutého kohoutu. Vedle varianty ráže 9 Luger se zásobníkem na 16 nábojů se vyrábí také v rážích 9x21 (16 náb.) a 40 Smith & Wesson (10 náb.). Od svého vzniku prodělala dílčí změny a dodnes se jedná o kvalitní přesnou pistoli. Kromě klasické černé varianty, chráněné na povrchu odolným vypalovacím lakem, se vyrábí varianta brynýrovaná a Steinless z nerezové oceli. Základní údaje: 206x138x35, délka hlavně 120 mm a hmotnost 1000 g. Mimochodem, jeden exemplář CZ 75 byl v první polovině 80. let porovnáván s dalšími pistolemi kandidujícími na novou osobní zbraň armády USA a rozhodně si nevedl špatně. Tehdejší politické klima však většímu rozšíření CZ 75 do USA nepřálo.
Na CZ 75 navazuje CZ 85 B. Liší se oboustrannou manuální pojistkou a záchytem závěru. Stejně jako CZ 75 B a další varianty má záchyt zásobníku nastavitelný pro ovládání pravou nebo levou rukou.

CZ 75 Compact
Na konci 20. století žádá stále více střelců a ozbrojených sborů, především policisté, menší a lehčí obrannou služební zbraň, a CZ UB nestojí opodál. První CZ 75 Compact se objevuje koncem 80. let a dnes se vyrábí celá rodina Compactů s tělem z oceli, lehké slitiny nebo plastu, s taktickou lištou i bez lišty v ráži 9 Luger (14 nebo 16 nábojů) a 40 Smith & Wesson (10 nábojů. Základní rozměry: 184x128x35, délka hlavně 98,5 mm a hmotnost 920 g (Compact s ocel rámem), 800 g (D Compact s rámem z lehké hliníkové slitiny). Tak jako jejich větší sestry, si Compacty zachovávají skvělé vlastnosti, mezi něž patří přesnost, příjemná rukojeť, stabilita při střelbě a spolehlivost.

CZ 2075 RAMI a RAMI P
Kategorii CZ 2075 RAMI reagovala CZ UB na rostoucí oblibu malých velkorážových obranných a záložních pistolí, pro něž se ve světě vžil název subcompact. U zrodu RAMI stál konstruktér Ing. Radek Hauerland a manažer střeleckého družstva Milan Trkulja. Z prvních slabik jejich křestních jmen vznikl také název velmi povedené pistole. Ve zmenšeném těle je osvědčený dvojčinný spoušťový a bicí mechanismus z CZ 75 B. Uzamčení závěru není provedeno žebry na hřbetu hlavně, ale zvětšeným hranolovitým pláštěm nábojové komory do výhozního okénka (modifikovaným systémem Browning). Malé rozměry se projevily v nižší hmotnosti, rozměrech a kapacitě zásobníku, která u ráže 9 Luger klesla na 10 nábojů (dodává se také zásobník na 14 nábojů) a v ráži 40 Smith & Wesson na 8 nábojů. Díky rodinné koncepci je možné u všech menších variant CZ 75, RAMI nevyjímaje, použít zásobník ze standardní CZ 75 nebo CZ 75 SP-01. RAMI se vyrábí s tělem z lehké hliníkové slitiny nebo z polymeru (RAMI P). Základní rozměry 168x120x32 mm, délka hlavně 77 mm a hmotnost bez nábojů 695 g nebo 665 g (RAMI P). Díky svým vlastnostem patří pistole RAMI ke špičkovým zbraním ve své kategorii.

CZ 75 Tactical Sport
Sportovní speciál vyráběný na základě podmínek IPSC divize Standard, s možností další přestavby pro divizi Modified. Má jednočinnou spoušť a zásobník na 17 nábojů v ráži 40 Smith & Wesson nebo 20 nábojů v ráži 9 Luger. Expertem IPSC střílejícím s CZ 75 TS je člen týmu CZ UB Martin Kameníček štíhlá vitální blondýnka Eva Turková nebo Josef Rakušan, který s touto zbraní získal na letošním mistrovství Evropy zlatou medaili a titul Mistra Evropy. Sbírku medailí pak doplnil tým CZ UB získáním zlaté medaile v divizi Standard. Základní rozměry 225x150x45 mm, délka hlavně 134,5 mm a hmotnost bez nábojů 1270 g

CZ 75 Kadet
Je varianta CZ 75 v ráži 22 Long Rifle, určená pro levnou tréninkovou a sportovní střelbu. Majitelé CZ 75, CZ 85 nebo CZ 75 SP-01 si mohou (na základě nákupního povolení) koupit samostatný adaptér Kadet, sestávající z hlavně, závěru, vratné pružiny a zásobníku na 10 nábojů.

CZ 97
Celoocelová služební a obranná pistole ráže 45 ACP určená především pro zákazníky v USA. Vzhledem k CZ 75 je celkově mohutnější a liší se v některých konstrukčních detailech. Závěr je uzamčen modifikovaným systémem Browning, spoušťopvý a bicí mechanismus je tradiční koncepce CZ 75. Rozměry: 212x150x35 mm, délka hlavně 123 mm a hmotnost bez nábojů 1150 g, zásobník má kapacitu 10 nábojů. Ani CZ 97 není bez úspěchu. V roce 1999 byla časopisem Soldier of Fortune vyhodnocena za nejpřesnější sériově vyráběnou combat pistoli v ráži 45 ACP. Ke kladům CZ 97 patří, vedle přesnoti, vysoká stabilita při střelbě.

Dan Wessony
V polovině prvního desetiletí 21. století koupila CZ USA, dceřinná společnost CZ UB, malou americkou zbrojovku Dan Wesson, za účelem rozšíření portfolia o pistole řady M 1911, které stále žádají američtí střelci. Na základě pistolí Colt M 1911 A1 vyrábí Dan Wesson velmi kvalitní celoocelové pistole ráže 45 ACP a 10 mm Auto, s jednočinnou spouští a klasickým uzamčeným Browningovým závěrem. DW Pointman Seven má sportovní stavitelné hledí a hlaveň dlouhou 127 mm, hmotnost bez nábojů 1077 g a rozměry 218x135x36 mm. DW Clasic Bobtail má kraší závěr a hlaveň dlouhou 108 mm, hledí typu Novak, zaoblednou spodní část hřbetu rukojeti a rozměry 201x120x36 mm a hmotnost bez nábojů 992 g. Oba modely mají jednořadý zásobník na 7 nábojů, vyrábí se puškařským způsobem z nerezové oceli, mají špičkové hlavně a díky své kvalitě zaujímají mezi, pistolemi konstrukčně vycházejícími z Coltů 1911, přední místo ve světě. Spolu s dalšími pistolemi z CZ UB, mají Dan Wessony jednu zápornou vlastnost. Je jich málo...

CZ 100 a CZ 110
Oběma pistolemi reagovala CZ UB v první polovině 90. let minulého století na rostoucí zájem střelců o pistole s plastovým tělem, dvojčinným spoušťovým a bicím mechanismem a přímoběžným úderníkem. CZ 100 a CZ 110 mají závěr uzamčený modifikovaným systémem Browning. Zajímavostí konstrukce je absence ocelových vodících drážek. Ocelový závěr se pohybuje v plastových drážkách a k překvapení střelců nedochází k jejich nadměrnému opotřebení. Tímto detailem naši konstruktéři zbourali jeden zažitý konstrukční prvek. U ostatních pistolí se ocelový závěr pohybuje v ocelových vodících drážkách. CZ 100 má pouze dvojčinnou spoušť DAO, CZ 110 si ponechala přímoběžný úderník, ale má poušť dvojčinnou DA/SA. Stovka a sto desítka mají dvouřadé zásobníky. První se vyrábí v ráži 9 Luger (13 nábojů) a 40 Smit & Wesson (10 nábojů), druhá se vyrábí pouze v ráži 9 Luger se zásobníkem na 13 nábojů. Rozměry: 177 (180 CZ 110)x1130x31 mm, délka hlavně 98 mm a hmotnost bez nábojů 665 g. Pistole. CZ 100 a CZ 110 sice nedoznaly takové popularity jako řada CZ 75, udržely si okruh zákazníků a ve své kategorii představují solidní nenáročné obranné zbraně. Od roku 2008 pistole CZ 100 a CZ 110 nebudou figurovat v nabídce CZ UB. Více než plnohodnotně je nahradí varianty CZ 75 s plastovým rámem.

CZ 83
Ve druhé polovině 70. let 20. století se začaly československé ozbrojené složky ohlížet po pistoli, kterou by nahradily nevyhovující armádní pistoli CZ vz. 52 ráže 7,62x25 (7,62 Tokarev) a policií užívanou pistoli CZ vz. 50/70 ráže 7,65 Browning. Vzhledem k politické orientaci nepřipadalo v úvahu zavedení nové CZ 75, používající "imperialistický" náboj ráže 9 Luger (CZ 75 byla tehdy určena na export). Nově zkonstruovaná pistole kompaktních rozměrů ráže 9 Makarov (nebo čs. náboj vzor 82) dostala označení CZ vz.82, měla ocelovou konstrukci, dvojčinný spoušťový a bicí mechanismus, neuzamčený závěr a dvouřadý zásobník s jednořadým vyústěním. Později se začala vyrábět varianta ráže 7,65 Browning a 9 Browning K. V současnosti se všechny varianty označují CZ 83. Rozměry: 172x127x36 mm, délka hlavně 97 mm, kapacita zásobníku 12 nábojů ráže 9 Makarov a 9 Browning K, 15 nábojů 7,65 Browning, hmotnost bez nábojů 750 g (ráže 7,56 BrK a 9 Br) a 800 g (9 Mak).

CZ 92
Je nejmenší a nejštíhlejší pistole vyráběná v CZ UB. Svými rozměry 126x94,5x24 mm, hmotností bez nábojů 310 g a ráží 6,35 Browning a kapacitou zásobníku 8 nábojů, neuzamčeným závěrem a drážkou na závěru místo mířidel, jednoznačně patří ke kapesním obranným pistolím. Charakter pistole podtrhuje dvojčinný spoušťový a bicí mechanismus DAO, a jednoduché ovládání systému nabij a zapomeň. Pistole má rám z lehké hliníkové slitiny a navzdory své velikosti je neuvěřitelně přesná. Při nedávném testu CZ 92, jsme spolu s Matinem Kameníčkem zasahovali ocelový terč velikosti lidské figury na vzdálenost 60 metrů.

Colt Z40
Na rozloučenosu s pistolemi vyráběnými v Uherském Brodě mi dovolte vzpomenout dnes již nevyráběnou pistoli Colt Z40 a její varianty. Pistole vznikla ve druhé polovině 90. let. minulého století na žádost legendární, leč potápějící se americké zbrojovky Colt, která tehdy potřebovala moderní pistoli s dvojčinným spoušťovým mechanismem. Po neúspěchu svých pistolí Colt Double Eagle a All American hledal Colt záchranný kruh u České zbrojovky. Konstruktér Ing. Radek Hauerland, ve spolupráci s průmyslovým designerem Vojtěchem Andrelem během dvou měsíců vytvořili, podle zadání pistoli, která by měla prvky Coltu 1911 a dvojčinný (DAO) spoušťový a bicí mechanismus CZ 75, a ráži 40 Smith & Wesson. Nevznikl podivný hybrid, jak by mohlo někoho napadnout, ale vlastní cestou jdoucí skvělá nová pistole s rámem z lehké hliníkové slitiny, závěrem uzamčeným modifikovaným systémem Browning, a zásobníkem na 10 nábojů. Potápějící se Colt, který je dodnes pod soudní ochranou a vyrábí vojenské útočné pušky, už nedokázal zachránit ani zázrak. Na bázi Coltu Z40 vniklo ještě několik variant podobných pistolí, ale po čase byl celý projekt uzavřen.

Dlouhé palné zbraně
CZ 858 Tactical
Mnoho chlapů, kteří u nás prošli základní vojenskou službou, dodnes vzpomíná na útočnou pušku (v naší vojenské terminologii nesprávně označený samopal) vz. 58 ráže 7,62x39. CZ 858 je civilní varianta populární padesát osmičky, od níž se liší pouze nemožností střelby dávkou. Zbraň vyhledávají nadšenci, kterým učarovala její konstrukce, střelci toužícími po levné, ale při tom kvalitní poloautomatické pušce a v neposlední řadě sportovními střelci. Ačkoli tvarem připomíná útočné pušky ruského konstruktéra Kalašnikovova (a někdy se nesprávně označuje za českého Kalašnikova), má originální československou konstrukci se závěrem je uzamčeným kývavou závorou. Dodává se s pevnou nebo sklopnou pažbou a zásobníkem na 30 nábojů. Základní údaje, rozměry: 845 (636 se sklopenou pažbou) x 255x57 mm, délka hlavně 390 mm a hmotnost bez nábojů 2910 g.

CZ 750
Všichni si jistě vzpomenete na lovecké kulovnice CZ 550. Z nich odvozená CZ 750 má shodnou konstrukci, těžkou terčovou hlaveň dlouhou 660 mm a zásobník na 10 nábojů ráže 308 Winchester. Sedmsetpadesátka má moderní plastovou pažbu a je určená pro sportovní střelbu na velké vzdálenosti a vojenské a policejní odstřelovače. Pro ozbrojené složky se vyrábí varianta s tlumičem hluku, v níž se primárně používají náboje Subsonic se střelou nepřekračující rychlost zvuku. S puškami CZ 750 úspěšně soutěží sestry Magdaléna a Bohdana Milcovy, ve sportovní střelbě na velké vzdálenosti. Rozměry: 1220x175x77 mm, hmotnost bez nábojů 5800 g.

Závěr
Zbraně České zbrojovky Uherský Brod slouží v řadě zahraničních ozbrojených sborů a Česká zbrojovka se každý rok účastní několika výběrových řízení. Uherskobrodské pistole úspěšně prochází tvrdými zkouškami na spolehlivost a odolnost. Jako důkaz budiž následující historka: Na jednom výběrovém řízení, při němž pistole prošly zkouškou spolehlivosti v různém prostředí, včetně zmrazení, bahenní koupele, střelby po vláčení v písku a téměř dvou desítkách tisíc výstřelů, se přišel zástupce konkurenční zbrojovky podívat jak se vede naší pistoli. Krátce na to vytřeštil oči, když shledal, že pistole z CZ UB má po řadě zátěžových testů lepší seskupení zásahů než po vytažení z krabice na začátku zkoušky...
V příštím roce, se milí čtenáři, můžete v rubrice věnované České zbrojovce těšit na lovecké zbraně vyráběné v sesterské společnosti Brno Rifles, přineseme výtah ze zahraničních článků hodnotících zbraně České zbrojovky, představíme dceřinnou společnost CZ USA a její prezidentku, nadšenou lovkyni Alici Poluchovou a samozřejmě přineseme aktuální poznatky ze zkoušek nových zbraní a nových modelů zbraní stávajících.
Pavel KLOZÍK, snímky autor a CZ UBZpracování dat...