ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Parkúrová sezóna 2007 ve znamení Mistrovství světa na Konopišti

Myslivost 12/2007, str. 42  Ing. Jan Staněk
Parkúroví střelci zakončili oficiálně letošní rok finálovým závodem započítávaným do Českého poháru na střelnici Vráž, Lesního závodu Konopiště dne 6. října za ideálního počasí pro sportovní střelbu. Střílelo se na dvou střeleckých liniích, na každé o pěti střelištích vždy po pěti terčích. Tyto linie se šly dvakrát, po změně střeleckých stanovišť, závod se tedy střílel na 100 terčů. Stanoviště byla volena tak, aby byla zaručena „pestrost“ drah vypouštěných terčů, a tím i obtížnost odpovídající významu soutěže.

Závodu se zúčastnilo 73 střelců rozdělených do šesti kategorií. Pozitivním bylo, že poprvé v letošním roce bylo možno kromě standardních kategorií seniorů A, B, C a veteránů vyhodnotit i kategorie dámy a junioři.
Zejména kategorie juniorů si zaslouží zvláštní pozornost. Vítězem se stal Jakub Jankovský s nástřelem 76/100. Nástřel ho současně řádí na celkové 7. místo v absolutním pořadí bez ohledu na kategorie a jeho nárůst výkonnosti pod vedením otce Ing. Miroslava Jankovského je určitě příslibem do budoucna. Vítěz v kategorii juniorů byl na druhém místě následován Tomášem Nýdrlem s nástřelem 71/100. Na třetím místě mezi juniory se umístil Pavel Spevák s nástřelem 40/100 (obr. 2).
Je potěšitelné, že se vůbec mohla vyhodnotit i kategorie žen a že nacházejí zástupkyně něžného pohlaví cestu i do dříve ryze mužských sfér. Lovecký parkúr je tak rozmanitá a zajímavá disciplína, že si jistě i jemné dámy se sklonem ke střelectví najdou své vyžití. A zcela jistě nebude na škodu, když se na parkúrové střelnici objeví dámy nejen jako doprovod svých manželů a partnerů. Vždyť mohou strávit hezký den v přírodě a zdravě si zasoutěžit také. V kategorii žen zvítězila Daniela Hořejší nástřelem 45/100, na druhém místě skončila Vlasta Krejzová nástřelem 36/100 a třetí místo obsadila Zuzana Ratajová nástřelem 12/100 (obr. 1).
V hlavních třech seniorských kategoriích byly výsledky následující:
Senioři - A: 1. Přemysl Činčera 87+18/100, 2. Pavel Zázvorka 87+11/100 (po rozstřelu), 3. František Hondl 83/100 (obr. 4).
Senioři - B: 1. Martin Čechura 76/100, 2. Josef Salaj 69/100, 3. Milan Čuda 66/100.
Senioři - C: 1. Jan Dolanský 66/100, 2. Ing. Peter Mikulka 62/100, 3. Ing. Milan Černošek 59/100 (obr.5).
Už tradiční a obsazovanou kategorií je kategorie veteránů. Pánové mnohdy i v pokročilejším věku umějí kolikrát prohnat i podstatně mladší a jistě je výzvou pro začínající mladé střelce okoukat umění ostřílených borců. Výsledky v kategorii veteránů byly následující: 1. Jan Goll 78/100, 2. JUDr. Jindřich Kubík 69/100, 3. Ing. Antonín Walter 65/100 (obr. 3).

Do hodnocení Českého poháru 2007 bylo možno získávat body na sedmi závodech, přičemž se započítávalo do konečného pořadí šest nejlepších výsledků. Součtem za celou sezónu bylo určeno následující konečné pořadí:
1. Pavel Zázvorka - 141 bodů
2. František Houdl - 115 bodů
3. Igor Můčka - 108 bodů
4. Milan Rybín - 96 bodů
5. Jan Hřebec - 78 bodů
6. Přemysl Činčera - 58 bodů
7. Ing. Martin Divíšek - 54 bodů
8. Ing. Miroslav Janovský - 51 bodů
Celkem bodovalo v Českém poháru 32 střelců. Střelci byli hodnoceni bez ohledu na
kategorie (obr. 7).

Rok 2007 byl pro parkůrové střelce opravdu mimořádný, neboť mezinárodní organizací F.I.T.A.S.C bylo přiděleno pořádání 29. Mistrovství světa v loveckém parkúru právě České republice. Je to výsledkem a úspěchem naší střelecké diplomacie a oceněním výsledků našich střelců v předchozích mezinárodních závodech.
Mistrovství světa v loveckém parkúru se konalo od 12. - 15. července 2007 v překrásném prostředí bažantnice LČR, s.p. - Lesního závodu Konopiště. Přidělení světového šampionátu bylo oceněním pro pořadatele za předchozí úspěšné uspořádání dvou evropských šampionátů a několika Velkých cen. Určitě právem bylo hodnoceno jako nejzdařilejší nejen prezidentem FITASC Jeanem Francoisem Palinkasem, ale i zúčastněnými střelci. Právě tomuto sportovnímu podniku byl přizpůsoben jak termínový kalendář soutěží v loveckém parkúru u nás, tak i obtížnost jednotlivých závodů.
Je potěšitelné, že se podařilo uspořádat závody nejen na tradičních střelnicích jako je Vráž, Bzenec, Dnešice a Šindlovy Dvory, ale v roce 2007 přibyly další střelnice - Holasice, Ustaleč, Slavkov a Křtiny. To je velice důležitý předpoklad pro další sportovní a výkonnostní růst našich střelců, neboť se podařilo zajistit dlouho požadovanou rozmanitost a obtížnost vypouštěných terčů tolik potřebnou pro úspěšné zvládnutí mezinárodních závodů našimi střelci.
A právě v rámci průběhu mistrovství se mohli v konopišťské bažantnici všichni přesvědčit, jakou obtížnost mají střeliště na mistrovství světa. Některé terče byly ještě ztíženy povyrostlou kukuřicí, která narostla od postavení střelišť do konce šampionátu o nějakých 40 cm, což mělo za následek "zkrácení" viditelnosti drah terčů. Obtížnosti závodu odpovídaly i nástřely, nový mistr světa Richard Faulds z Velké Británie nastřílel 175 z 200 možných. Dosažené výsledky byly do jisté míry ovlivněny i diskutabilní tříštivostí "ekologických" terčů dodaných firmou Laporte, které někdy nepraskaly ani při mnohonásobných průstřelech.

Mistrovství světa na Konopišti se rozhodně stalo vzorem pro ostatní pořadatele závodů v loveckém parkúru u nás. Rozhodně by ale bylo třeba přistupovat k zařazování jednotlivých terčů a stanovišť při tuzemských závodech s jistou rozvážností. Bohužel totiž někdy docházelo ze strany pořadatelů v přemíře snahy o dosažení vysoké obtížnosti podle vzoru mistrovství světa k zařazení takových terčů do závodu, že se staly pro většinu účastníků téměř "nestřelitelnými". A nemluvě o tom, že často byly takové terče vypouštěny navíc ve dvojstřelech v doslova "smrticích" kombinacích. Rozhodně se přimlouvám za obtížnost a náročnost závodů, ale obtížnost musí být přiměřená významu závodu a pořadatelé by měli vždy respektovat i to, že kromě sportovního zápolení se střelci přijedou i střelecky vyžít. Neúměrnou náročností se pak mohou někteří střelci i odradit od další účasti, a to je velká škoda.

Při této příležitosti bych chtěl v závěru sezóny poděkovat všem pořadatelům za velmi dobrou organizaci závodů, rozhodčím za velice korektní rozhodování, patronu myslivosti sv. Hubertovi je třeba poděkovat za příznivé počasí, které vesměs všechny závody provázelo. Střelcům gratuluji k dosaženým výsledkům a těším se na další závody a setkání v roce 2008.
Ing. Jan STANĚK,
člen Myslivecké rady ČMMJ

Zpracování dat...