ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Remington Model Seven

Myslivost 12/2007, str. 16  Pavel Klozík
Legendární americká zbrojovka Remington Arms Company Inc. se snaží vyjít vstříc požadavkům mnohých střelců. Proto nepřeslechla hlasy volající po kompaktní, lehké a přitom dostatečně výkonné lovecké pušce vhodné pro pohyb v členitém zalesněném terénu, při šoulání, naháňce, nátlačce, která umožňuje jistou střelbu jak v pohybu, tak i v klidu, třeba na čekané z posedu. Myslivci, oborníci, správci lesů, a v zahraničí také farmáři a lovci, často se pohybující v horách, jako když najdou zbraň, která nepřekáží a zbytečně nezatěžuje nadměrnou hmotností. Pro výše uvedené podmínky vyrábí Remington řadu kulovnic Model Seven, s přívlastkem Compact Rifles.


Konstrukce
Seveny mají ocelové pouzdro závěru. V jeho čele je ukotvena kvalitní hlaveň. Válcový otočný odsuvný závěr se dvěma uzamykacími ozuby, ovládaný klikou se zdrsněnou kulovou hlavnicí, který se uzamyká do drážek v přední části pouzdra závěru. Spoušťový mechanismus není vybaven napínáčkem, před lučíkem je nábojová schránka s odklopným dnem. Dno nábojové schránky se odklápí po stisknutí odpruženého tlačítka v úponě předního čela lučíku. Na pravé straně, vedle zadního čela závěru, je zdrsněný hmatník nehlučné pojistky.
Mířidla tvoří oběma směry nastavitelné hledí se zářezem ve tvaru písmene u, posazené na šikmé základně. Muška na vysoké základně, má kruhový tvar a je zvýrazněna bílou barvou. Na hřbetu pouzdra závěru jsou otvory se závity pro upevnění montáže s optickým zaměřovačem nebo kolimátorem. Seveny se vyrábějí s otevřenými mířidly i bez otevřených mířidel kdy počítá s montáží optických mířidel.
Pažba je osazena speciální pružnou botkou R3 z černé pryže. Botka je vyrobena ve spolupráci s americkou firmou SVL - Sims Vibration Laboratory, sídlící v Sheltonu ve Washingtonu v USA. SVL vyrábí speciální botky a další příslušenství s označením Limbsaver. Konstrukce těchto botek výrazně snižuje vliv zpětného rázu na střelce a zvyšuje komfort střelby.
Rozložení zbraně k čištění se provádí po vyjmutí nábojů z nábojové schránky. Kliku závěru otočíme nahoru a odsunutí dozadu, čímž zkontrolujeme není-li náboj v nábojové komoře. Následně stiskneme tlačítko před spouští a vytáhneme závěr z pouzdra závěru. Opětovné složení je naprosto bez problémů: stačí pouze zasunout závěr do pouzdra závěru. A propos, Seven se vyrábí ve čtyřech variantách.

Seven CDL
Seven CDL je klasická lovecká puška s americkou pažbou vyrobenou z kvalitního ořechového dřeva. Úchopové plochy pažby jsou zdrsněny designérsky propracovanými poli s ostrou rybinou. Botka pažby je měkká, aby dobře tlumila energii zpětného rázu působící na rameno střelce. Hlaveň, pouzdro závěru, přední a zadní čelo závěru s klikou, lučík, spoušť a nábojová schránka mají sametově černé. Střední část závěru je v barvě kovu. Seven CDL se dodává s otevřenými mířidly nebo bez mířidel, s hlavní dlouhou 20'' nebo 22'' (508 mm nebo 558,8 mm) s nábojovou schránkou mající kapacitu tři, čtyři nebo pět nábojů. Délka hlavně a kapacita nábojové schránky závisí na použité ráži, takže v následujících řádcích najdete v závorce údaj o délce hlavně v milimetrech a kapacitě nábojové schránky. Seven CDL se vyrábí v rážích .17 Remington Firebal (508/4), .204 Ruger (508/4), .22-250 Remington (508/4), .223 Remington (508/5), .243 Winchester (508/4), .260 Remington (508/4), .270 WSM (508/3), 7 mm - 08 Remington (508/4), 7 mm Remington SA Ultra Magnum (558,8/3), .300 WSM (508/3), 308 Winchester (508/4), .300 Remington SA Ultra Magnum (558,8/3) a .350 Remington Magnum (508/4).

Seven Youth Synthetic
Seven pro mladé střelce je zároveň solidní pracovní puška pro tlumení škodné zvěře v rukou a autě farmáře nebo zbraň pro každodenní cesty správce obory. Zbrani jistě neubere na kráse ani hrubší zacházení. Tak lze stručně charakterizovat Seven s přívlastkem Youth Syntetic. Pouzdro závěru se závěrem, hlavní, spoušťovým mechanismem a nábojovou schránkou jsou uloženy v pažbě amerického typu vyrobené z odolného plastu. Seven Youth Syntetic se vyrábí s hlavní dlouhou 508 mm a nábojovou schránku na čtyři náboje v rážích .223 Remington, .243 Winchester, .260 Remington a 7 mm - 08 Remington.

Seven XCR Camo
XCR Camo je nová řada zajímavých a do jisté míry luxusních Sevenů do každého počasí. Seven XCR Camo má plastovou pažbu s maskovacím povrchem připomínajícím listnatý les severního mírného pásu. Většina ocelových součástí, pouzdro závěru, závěr, spoušťový mechanismus s lučíkem a nábojová schránka jsou proti korozi chráněny mikrovrstvou speciálního niklu naneseného elektrolýzou. Remington uvedený povrch označuje TriNyte Corrosion Control System. Výjimečné postavení XCR Camo v řadě Sevenů dodává kanelovaná hlaveň s podélnými drážkami po obvodu, které zlepšují odvod tepla při střelbě.
Luxusní Seven v ráži .243 Winchester má hlaveň dlouhou 508 mm a nábojovou schránku na čtyři náboje, o jeden náboj méně pojme varianta ráže .270 WSM s hlavní dlouhou 558,8 mm, model ráže 7 mm - 08 Remington má 508 mm dlouhou hlaveň a nábojovou schránku na čtyři náboje. Nábojová schránka tří stovky - Sevenu XCR Camo ráže .300 WSM má kapacitu tři náboje a zbraň je osazena hlavní dlouhou 558,8 mm. Pátá varianta komorována na celosvětově rozšířený náboj .308 Winchester má dvacetipalcovou - 508 mm dlouhou hlaveň a nábojovou schránku na čtyři náboje.

Seven MS
Samostatnou řadou kulovnic Remington Seven jsou celopažbené varianty Seven MS - Manlicher Stock s ořechovou pažbou inspirovanou pažbami rakouské zbrojovky Mannlicher a otevřenými mířidly. Seven MS vyrábí Custom Shop - Remington Engenered Performance - zakázkové a ladičské centrum firmy Remington, v rážích .222 Remington, .223 Remington, .22 - 250 Remington, .243 Winchester, 6 mm Remington, .250 Savage, .257 Roberts, .308 Winchester, .260 Remington, 7 mm - 08 Remington, .35 Remington a .350 Remington Magnum.

Praktická zkouška Sevenu CDL
Do České republiky dovezla Remingtony Model Seven CDL severomoravská firma Cairo CZ. K praktické zkoušce jsem vybral variantu v osvědčené ráži .308 Winchester s hlavní dlouhou 508 mm se šesti pravotočivými drážkami a s otevřenými mířidly. Při prohlídce a orientačním seznámení a cvičném zamíření jsem měl pocit, že držím skvěle vyváženou a pro střelbu, nikoli pouze pro parádu, konstruovanou zbraň. Pažba dovoluje jisté přilícení, úchopové plochy jsou zdrsněné příjemnou ostrou rybinou. Spoušť má poměrně vysoký, ale zvládnutelný odpor, který zároveň brání nechtěnému výstřelu.
Na střelnici, během nastavení mířidel, nás už první výstřely přesvědčily, že pryžová botka R3 skutečně skvěle tlumí zpětný ráz a nejde pouze o reklamní trik. Vnímaná energie výstřelu, působící na rameno, rozhodně nepřipomíná energii výstřelu náboje ráže .308 Winchester. Vkládání nábojů do nábojové schránky je bez problémů, pohyby závěru a nabíjení jsou plynulé a rychlé. Mířidla dovolují v dobrém osvětlení jisté zamíření a po jejich nastavení, jsme spolu s dalšími střelci, dosahovali vynikajících seskupení zásahů.
Seven CDL je dobře zvládnutelný při střelbě s oporou i vstoje bez opory. Během zkoušky jsme vypálili více než šedesát nábojů a nezaznamenali jsme žádnou závadu. Použili jsme náboje ráže .308 Winchester s pololášťovou střelou o hmotnosti 9,7 g/150 grs vyrobené firmou Sellier & Bellot a náboje Remington Premier Core-Lokt Ultra Bonded s poloplášťovou střelou o hmotnosti 11,6g/180 grs.

Vlastnosti
K přednostem Sevenu CDL patří osvědčený a spolehlivý závěr, jednoduchá a spolehlivá spoušť a po všech stránkách dobře řešená pažba, osazená vynikající botkou R3. Dobré vyvážení zbraně a její rozměry umožňují pohyb v terénu a přesnou střelbu ve všech podmínkách. Nelze opomenout skvělou přesnost. Vyšší odpor spouště a absenci napínáčku, na který je zvyklá řada našich lovců, nelze zařadit mezi záporné vlastnosti. Lovci s dobře zvládnutou technikou spouštění, nebrání tovární nastavení odporu spouště v přesném výstřelu. Vyšší odpor spouště omezuje nebezpečí nechtěného výstřelu a spoušť lze s jistotou ovládat také při střelbě v rukavicích. Pochválit lze hmotnost zbraně. Zkoušený Seven se bez nábojů drží, podle údajů výrobce, pod hranicí tří kilogramů.
Sevenu CDL jsme mohli vytknou horší manipulaci s hledím při jeho nastavování. Stupnice pro výškové a stranové korekce jsou poměrně hrubé. Nutnost stálého povolování a utahování zajišťovacích šroubů prodlužuje čas při nastřelování. Když se hledí podaří nastavit, je zajištění šrouby pevné a jisté, takže by mělo přestát i hrubší zacházení, o něž při pohybu v členitém terénu není nouze. Muška i hledí by mohly být zvýrazněny například stále častěji používaným materiálem Superluminova, který zlepšuje čitelnost mířidel v dobrém i horším osvětlení.

Špičkový Seven
Jestli se u Remingtonů snažili postavit kompaktní víceúčelovou loveckou zbraň, lze s naprostou o odpovědností říci, že se konstruktérům dílo podařilo. Seven CDL patří ve své kategorii ke špičkovým zbraním, které jednou vezmete do rukou a po vyzkoušení se s nimi nechcete rozloučit. Pokud si vyberete variantu v ráži vhodné pro lov zvěře vyskytující se v kraji kde lovíte, dostanete zbraň, s níž si rádi zatrénujete na střelnici a zároveň zbraň, která bude korunovat vaše toulky po lese jistým výstřelem a úspěšným lovem.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

Technická data
Remington Seven CDL
Ráž 308 Winchester
Celková délka (mm) 996,95
Délka hlavně (mm) 508
Kapacita nábojové schránky 4 náboje
Hmotnost bez nábojů 2944,5
Doporučená cena 28 500 Kč
Kontakt na dovozce www.cairocz.cz, e-mail: guns@cairocz.cz, tel.: 721 251 951
Zpracování dat...