ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

CO SE VŠECHNO MŮŽE STÁT

Myslivost 10/2007, str. 77  Jaroslav Šprongl
Na jedné straně existuje ve společnosti, nejen té české a moravské, početná skupina lidí především z velkoměstských aglomerací, kteří vehementně kritizují myslivce za to, že zabíjejí zvířátka, aniž by za totéž kritizovali řezníky na jatkách nebo při domácích zabijačkách.
Na druhé straně existuje ve společnosti, nejen té české a moravské, nepočetná skupina lidí, kteří likvidují zvěř metodami, které by myslivec nikdy nepoužil. Ať již střílí pro kšeft s dodávkami zvěřiny (noční lovy se zakázanou technikou z terénních automobilů bez ohledu na březí samice a podobně) nebo pro zvýšení hladiny adrenalinu (v poslední době oka, luky, kuše, atd.), onu první skupinu a ochránce přírody zvlášť to ponechává klidnými.
Narazit na tyhle "lovce" mohou dnes už i naši myslivci, které to naopak klidnými určitě nenechává .

MODERNÍ STŘEDOVĚK
V honitbě Ostach se objevila vzácná návštěva - mufloni! Měli zde dostatek srnčí zvěře, ani o černou nebyla v posledních letech nouze, za to právě mufloni, dříve častí hosté, jakoby se někam vytratili. Ale lovit je místní myslivci ze zákona mohli, alespoň holou a mladou samčí zvěř, i jednoho staršího berana povoleného měli. Jenže mufloní návštěvníci byli nějací neposední, tlupa se ukázala hned na jednom konci honitby a za dva dny zase na druhém. I když v lese byl po letních nájezdech houbařů, borůvkářů a cyklistů a před zimními nájezdy lyžařů a skútrařů relativní klid .
Chlapi se tedy o jedné říjnové sobotě domluvili a vyrazili na posedy a kazatelny ve větším počtu s tím, že když obsadí více míst pravděpodobného výskytu muflonů, je větší naděje, že někomu z nich přijdou. Mezi nimi byl i myslivecký hospodář Michal, který už dlouho před stmíváním vyšplhal na vysoký posed přezdívaný "Kejval", protože stačil trochu silnější vítr a slabší povahy na něm dostávaly mořskou nemoc. Mufloni totiž podle jejich zkušeností vycházeli docela brzo.
Nečekal dlouho, když jeho pozornost upoutal nějaký pohyb. Nebyla to ovšem tlupa s toulci a čabrakami, ale podivně se chovající srnec. Nerovný šesterák, podle masky někde na předělu druhé a třetí věkové kategorie, přivrávoral zprava z březového hájku jak oslavenec z místní hospody, chvíli zalehl, pak nejistě vstal a dopotácel se o kousek dál k dalšímu zalehnutí. Přitom měl hlavu stále odvrácenou od Michala, jakoby ho nějací paraziti trápili na pravém boku. Hospodáři připadalo jeho jednání opravdu podivné, ale nějaké zranění na něm nebylo, alespoň z jeho pohledu, znát. Když jakoby těžce dýchající srnec znovu ulehl, rozhodl se Michal, že se k němu pokusí víc přiblížit, aby zjistil, o co tu vlastně jde. Co nejtišeji opustil kývavý posed a stejně tiše šoulal k srnci. Bylo to jednoduší, než čekal - srnec se pokusil vstát, pak to vzdal a díval se na přibližujícího se myslivci, jakoby mu chtěl říct: "Tak to, prosím tě, skonči!" Když se k němu Michal dostal až asi na dvacet metrů, učinil ještě jeden pokus uniknout. Těžce vstal, otočil se a opřel o mladý jeřáb. Než znovu klesl do trávy, spatřil myslivec příčinu jeho chování - z pravého boku mu trčel šíp a z rány kapala barva!
Rychle uvažoval - je třeba ukončit trápení těžce poraněného kusu, i když v říjnu se srnci samozřejmě neloví. Ale žádejte o sanitární odstřel ouřad v sobotu navečer! Sundal z ramene svou zlamovací kulovničku, když mu v kapse začal vrnět mobil. Sáhl tedy po něm a vyslechl si zprávu jednoho z kolegů, Martina: "Hospodáři, je to ňáký divný. Sedím na Gaučáku - a místo muflonů mi sem přišel nějakej frajer s kuší. Loveckou. Posedává na mezi a pořád mobiluje. A je nějakej nervózní, aspoň mi tak připadá. Chvílema poskakuje jak bažant v toku a pořád někoho vyhlíží. Jakoby čekal na vodvoz a nemoh se dočkat." "Svoje auto máš někde poblíž, Martine?" zeptal se nejdřív hospodář. "Jo, asi sto metrů vod kazatelny," informoval ho Martin. "Já už tuším, vo co de," pokračoval Michal a stručně informoval kolegu myslivce o poraněném srnci. A pak vydal pokyny - svolat co nejvíce lidí ze sdružení, co se rozešli po honitbě, hlavně taky mysliveckou stráž, a pokusit se případný odjezd lovce s kuší zablokovat. Dál se uvidí.
Sotva skončil jeden hovor, přišel další - a zrovna od jednoho z mysliveckých strážců v honitbě Kájína: "Hele, Míšo, šoulám ke Spícímu, když vidím kousek od něj srnce. Tak se plížím blíž - a von ten srnec byl umělej! Prostě terč - ale fakt jak živej. A trčel z něj šíp - s loveckým hrotem. Řek bych vod kuše!" Další krátký rozhovor přinesl upřesněný plán následujícího postupu. Myslivecká stráž se vydala od Spícího (posedu, kde jednou jeden z členů usnul a spadl - naštěstí si jen natloukl) ke Gaučáku (kazatelně vybavené vyřazeným gaučem z domácnosti bývalého předsedy Mysliveckého sdružení Ostach a stojící v hraně lesa u rozlehlého nyní zoraného lánu) a Michal se zatím rozhodl ohlásit sanitární odstřel dodatečně a uskutečnit ho hned.
Jak později zjistil, rozhodnutí to bylo správné, srnec měl poraněné plíce i další orgány a moc času mu nezbývalo. Michal se ovšem přímo třásl vzteky nad bezohledností člověka, který loví tímhle středověkým způsobem, aniž by se ale obtěžoval dosledem nebo prostě zjištěním, s jakým výsledkem jeho zakázaný a krutý způsob lovu skončil.
+++
Onen "frajer na mezi", docela mladý a podle chování i docela vyplašený, se konečně dočkal. Na polní cestě se objevil nablýskaný Opel s pohlednou blondýnou za volantem, před majitelem kuše se elegantně otočil a zastavil. Čekající se hned hrnul k autu: "To je dost, Mary! Už jsem byl úplně hotovej. Až ti budu vyprávět, co se mi stalo ." chrlil ze sebe roztřeseným hlasem. "A co takhle začít: Díky, Mary, žes pro mě přijela?" opáčila blondýna, která zřejmě neměla smysl pro jeho trápení: "A kde máš terč, Tony?" "Tam," máchl tázaný rukou neurčitě k lesu. "A to tam toho srnce necháš?", nespokojila se se stručnou odpovědí jeho spasitelka: "Víš přece, kolik nás to stálo!" "Hele, teď vocaď musíme rychle vypadnout. Věř mi to!" spěchal střelec s odjezdem. Ale zbytečně. Když už už nasedali, vyjela z lesa dvě auta, opravdu zablokovala naší dvojici s Oplem odjezd a vyskákalo z nich jak protidrogové komando šest myslivců včele s Kájínem a Michalem.
Kájín se hned prokázal odznakem myslivecké stráže a požádal o otevření kufru. "A když se na vás vykašlem a kufr nevotevřem?" provokovala blonďatá Mary. "Tak si společně počkáme na příjezd policie," opáčil myslivecký strážný a nechal se ujistit hospodářem: "Sto padesát vosum maj, že jo?" Ten přikývl a Kájín se chopil mobilu. "Ne, počkejte!" skoro vykřikl mladík a otevřel rychle kufr. "A jéje!" podivil se naoko Kájín, "S tímhle vy chodíte do honitby?" "Do jaký honitby, prosím vás," hájila svého přítele řidička, "eště to z auta ani nevyndal!" "Ale vyndal!" vmísil se do hovoru Martin a vytáhl taky mobil: "Chcete vidět fotku?" Mladík byl stále nervóznější a i blondýně docházela sebevědomá jistota. "A tohle tam zapomněl," vyndal z jednoho auta myslivců Michal srnce - terč i se zabodnutým šípem. "Jé - to je bezva, že ste ho našli!" pookřála dívka a natáhla se pro něj, ale hospodář pokračoval: "Jenže my sme našli eště jednoho - vopravdovýho. Živýho - alespoň než ho ten váš trefil kuší!" "Ježíšmarjá, co s ním je?" chytil se střelec za hlavu a jeho přítelkyně se do něj pustila: "Ty debile, cos to proved?! Jak tě mohlo napadnout střílet na živý zvířata?!"
Mladík začal roztřeseně vysvětlovat - jí i myslivcům. Že si postavil v lese terč - maketu srnce, aby jeho "lov" byl co nejbližší reálu. Jak se pak k němu jakoby plížil a střelil do něj jeden šíp. A jak se pak jakoby plížil z druhé strany - a vedle terče stál najednou živý srnec!
"Nevím, co to do mě vjelo .", pokračoval, "přísahám, že sem do lesa nešel s tím, že budu střílet po něčem živým. Ale najednou mi něco řeklo: Zkus to! A ke vší smůle jsem trefil! Srnec i s šípem v sobě utek - a já taky. Byl jsem z toho tak hotovej, že sem tam všechno nechal a jen sem chtěl rychle zmizet. Proboha, tak mi věřte. Už bych to nikdy neudělal ."
"Víš, jak by se ten kus trápil, kdybych ho nenašel a neskončil to? V jakejch bolestech by zhasínal?" vyčítavě pravil hospodář a Tony neměl daleko k slzám. "A víš, co takovej plemenej kus stojí? Jakou´s udělal škodu? Aspoň deset tisíc!" lehce nadsazoval z druhé strany Martin: "To se musí nahlásit policajtům. A ta kuš se zabaví!" "Hele, já si myslím, že se nic hlásit ani zabavovat nemusí," byla náhle racionální blondýna, zatímco se hrabala ve své kabelce. "Zabere nám to všem fůru nepříjemně strávenýho času a s dobrým advokátem se z toho nakonec tady Tony vyseká. Akorát, že ten advokát bude vo dost dražší než celej váš jelen ." Nato vytáhla z kabelky hrst bankovek, které přepočítala: "Mám u sebe jen vosum táců. Mám sjet pro zbytek do bankomatu nebo se nějak dohodnem?" To myslivcům trochu vyrazilo dech a tak pokračovala: "No chtěli ste za toho paroháče desítku, ne?"
Michal a Kájín se na sebe podívali - a Kájín na hospodářovu nevyřčenou otázku přikývl. "Tak dobrá," pravil hospodář a vzal si peníze. "Chcete na to nějakej papír?" Blondýna jen zavrtěla hlavou. "Máte recht - budem se vzájemně vláčet po policejních služebnách a voni to nakonec vodložej pro nedostatek důkazů nebo jim to někdo vodejme, jak to teď frčí. Když Tonymu kuš zabavěj, koupí si stejně novou. Takhle to bude vopravdu pro všechny lepší! A tobě, mladej," obrátil se na roztřeseného mladíka, "já docela věřím, že si nechtěl zabíjet. Snad tě to poučí. Ale až pudeš příště někam do lesa trénovat, domluv se nejdřív s místníma. Jinde maj takovýhle lovce rádi eště míň než my ."
+++
Tři auta se rozjela - každé jiným směrem. Tony a Mary pospíchali, aby někde přepili nepříjemný zážitek, polovina chlapů to chtěla přece jen ještě zkusit s muflony a ta druhá se vracela pro nešťastného srnce, který se stal obětí hry na středověk. Tím, že se objevil ve špatnou chvíli na špatném místě, zřejmě opravdu odnaučil jednoho experimentátora střílet na živé terče a přinesl do pokladny mysliveckého sdružení nečekaný příspěvek. I to se může dneska stát .

Některá ustanovení právních předpisů týkající se případu: § 14 (oprávnění myslivecké stráže), § 15 (povinnosti myslivecké stráže), § 40 (povolení lovu mimo dobu lovu) a § 45 (zakázané způsoby lovu) zákona o myslivosti.

Na motivy skutečného případu připravil
Jaroslav ŠPRONGL

Zpracování dat...