ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Italská elegance a vyspělá technika – Franchi - Zbraně ze skupiny Beretta Group pro lov a sport

Myslivost 10/2007, str. 36  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Vzhledem k téměř naprosté absenci brokových zbraní domácí výroby, které byly kvalitní a mezi myslivci oblíbené, tvoří dnes nabídku brokových zbraní na českém trhu produkty zahraničních výrobců, které samozřejmě mají z uživatelského hlediska velmi rozdílnou úroveň. Pro potenciálního zájemce znamená volba zbraně nemalou anabázi výběru. Zejména ti, kteří si chtějí koupit kvalitní zbraň a nechtějí volit kompromisní řešení nákupem levné zbraně s povinným ústupkem v její uživatelské kvalitě, ale zase nechtějí sahat po nejdražších zbraních, kde kvalita by měla být zaručena, ale v ceně je samozřejmě zahrnuta i značka, za kterou se často zaplatí neúměrně mnoho.

Volba zbraně střední kategorie tedy není vůbec jednoduchá a méně informovaný nebo méně zkušený zákazník může snadno podlehnout argumentaci prodavače, který ve snaze prodat vychválí i méně kvalitní zbraň.
Jednou z možných a dobrých alternativ při koupi zbraně ve střední cenové kategorii, ale mezi továrně vyráběnými zbraněmi ve své kvalitě sahající po nejvyšší příčce, je volba zbraně značky Franchi.

Firma Franchi, která sídlí v Brescii v oblasti Gardone, má stejně jako většina dalších italských výrobců zbraní dlouhou historii od svého založení už v roce 1868. Firma po svém vzniku velmi významně vstoupila na trh s perkusními zbraněmi a úspěšně se podílela na výzbroji obranných gard italských měst. Kromě obranných zbraní firma vyráběla známé přesné terčovnice a dalekonosné kulovnice pro vyzbrojení horských myslivců. Také v dalším období až do dnešních dnů je produkce firmy Franchi spojena s dodávkami pro veřejné ozbrojené složky. V současné době dodává například italským carabinierům nebo některým ozbrojeným složkám v USA speciální brokovnice. V této produkci nechybí zbraně samonabíjecí, s posuvným předpažbím, s velkokapacitními řadovými nebo bubnovými zásobníky, které jsou specialitou pouze firmy Franchi, pomineme-li starší americký Thomson. Nároky ozbrojených složek na kvalitu, spolehlivost a životnost zbraní zaručuje použití dokonalých konstrukcí, kvalitních materiálů, moderních technologií a náročného systému kontroly jakosti a kvality během všech výrobních operací. Z tohoto komplexu samozřejmě těží také uživatelé sportovních a loveckých zbraní, na které jsou aplikovány stejné postupy a metody jako na zbraně pro ozbrojené složky.
V současné době firma Franchi, která se v rámci globalizace stala součástí uskupení Beretta Group, má v nabídce asi dvaceti typů loveckých a sportovních zbraní včetně různých modifikací. Velkou část produkce zaujímají, v Itálii a v USA oblíbené a rozšířené, samonabíjecí brokovnice, které se ke spokojenosti uživatelů používají nejen k lovu drobné zvěře, ale zejména pro lov zvěře černé, kde je výhoda více pohotových ran.

Samonabíjecí brokovnice
jsou k nám dováženy v provedení Inertia Predator nebo Raptor v ráži 12/(70) 76. Zásobovací ústrojí původně s kapacitou 5 + 1, musí být podle našeho zákona redukováno na 2 + 1 vyjímatelnou vložkou v nábojové schránce. Délky hlavní jsou 61, 66, 71 a 76 cm podle výběru s tím, že v délce 61 je dodávána také hlaveň s polygonálním drážkováním ke střelbě jednotnou střelou. Hlavně lze snadno a jednoduše vyměňovat, takže je možno si pořídit soupravu hlavní např. do pole či na husy, do bažantnice a na černou zvěř. K brokovým hlavním je dodávaná souprava pěti vnitřních výměnných zahrdlení o délce 50 mm. Přebíjení je zajištěno kombinovaným systémem, který umožňuje použití nábojů o různé délce nábojnic a o různé hmotnosti brokové náplně. Modely Inertia a Predator se od sebe liší provedením baskule. Inertia je černěná a Predator má baskuli v provedení nikl mat. Baskule jsou vyrobeny z lehkého kovu, který Franchi začala používat jako jedna z prvních na světě, již od roku 1955. Hmotnost zbraně je tím příjemně nižší - maximálně do 3 kg. Pažby z vybraného ořechového dřeva jsou osazené gelovou botkou TSA, která výrazně tlumí zpětný ráz.

Brokové kozlice pro lov jsou dováženy ve dvou provedeních, a to Falconet S a Falconet TSA v rážích 12/76 a 20/76 s tím, že Falconet S je standardní a TSA luxusní provedení. V tomto případě se rozdíly v obou zbraních netýkají jen povrchových úprav, což bývá obvyklé u jiných výrobců, ale liší se rovněž technickým provedením mechanismů.
Obě provedení jsou jednospoušťová s možností volby hlavně pro první ránu čepovým přepínačem v horní části spouště. Umístění přepínače do těla spouště se mi jeví jako velmi vhodné, pohotové a lepší řešení, než obvyklé v hřbetním jezdci kombinovaným s pojistkou. Pojistka zajišťující bicí mechanismus je klasická hřbetním jezdcem.
Standardní provedení má klasický lůžkový zámek v baskuli typu Blitz, s jednospoušťovým mechanismem, u něhož je ke spuštění druhého bicího mechanismu nutný zpětný ráz první rány. Luxusnější provedení TSA má stejný lůžkový zámek, ale má bicí mechanismus konstruován tak, že pro spuštění druhé rány není třeba zpětného rázu prvního výstřelu, což má samozřejmě nespornou výhodu v případě selhače. Provedení S má konstrukčně jednoduše řešené spolehlivé vyhazovače typu Beretta a provedení TSA používá odolný systém Browning s vinutými pružinami.
Výška baskule u ráže 12 je pouze 65 mm, u ráže 20 jen 55 mm, profil zbraně je proto nízký a elegantní. Závěr zbraní je stejný s jedním širokým hákem a dvěma souběžnými klíny. Jedná se o nejpoužívanější, velmi pevný, odolný a trvanlivý typ závěru. Hlavňový čep u typu TSA je celistvý, což opět zaručuje odolnost a dlouhou životnost zbraně. U lehčího a méně namáhaného typu S v ráži 20 je čep dělený.
Hlavně jsou kované s vnitřním leštěním a tvrdým chromováním. U typu TSA se zvláštní tepelnou - kryogenní úpravou, tj. zmrazováním s následkem zjemnění a zpravidelnění krystalické struktury materiálu hlavně. Kromě delší životnosti má takto upravená hlaveň jiné charakteristiky tuhosti, které se pozitivně projevují v optimálnějším vlivu hlavně na vnitřní balistiku rány s důsledkem zlepšení krytí a jeho pravidelnosti o asi 5 %.
Hlavně jsou osazeny klasickou sadou pěti vyměnitelných zahrdlení o délce 100 mm (plné, ¾, ½, ¼, skeet). Délka zahrdlení je vcelku neobvykle velká, ale tato úprava má výrazně pozitivní vliv na charakter krytí. Náběhový kužel zahrdlení je pozvolnější, takže nedochází k takovému stupni deformaci broků a tím k pravidelnějšímu krytí, než u zahrdlení krátkých. Dalším důsledkem delšího náběhového kužele je zejména výrazné snížení namáhání zahrdlení a hlavně při použití nábojů s ocelovými broky.
Délky hlavní jsou volitelné od 62 přes 68, 71 až po 76 cm. Ráž 20 je běžně dodávána s délkou hlavní 66 cm.
Hmotnost zbraně je asi 2,7 kg, což je velmi příjemné při nošení během delšího lovu.
Pažby jsou z vybraného ořechového dřeva, zušlechtěného speciální technologií, tzv. mramorováním. Výsledný produkt je odolný proti nepříznivým vnějším povětrnostním vlivům a odolnější proti mechanickému poškození. Pažby jsou osazeny 7mm pryžovou botkou nebo u TSA botkou s gelovou vložkou, která utlumí zpětný ráz až o 25 %.
U brokovnic firmy Franchi se zcela jednoznačně projevuje globalizace - model Falconet S je totiž svými některými technickými prvky a řešením obdobný s Berettou Sporting 686, model Falconet TSA má zase shodné prvky a technická řešení s Browningem 525, a to především v konstrukčním uspořádání uzlu vyhazovačů vystřelených nábojnic.
Součástí kompletu příslušenství zbraně je luxusní sada odnímatelných poutek, které bleskově plní svůj účel a maximálně respektují zbraň. Obdobná poutka dodává firma Blaser za příplatek.

Výrobce nezapomíná ani na sportovní střelce a má v nabídce sportovní brokovnice, a to universální typ Barrage Sporting s délkou hlavní 71 nebo 76 cm a dlouhými čoky 100 mm. Pro sportovní střelbu je vhodná vyšší hmotnost zbraně mezi 3,0 až 3,6 kg a tento typ má hmotnost 3,6 kg.
Jednoúčelová brokovnice pro střelbu na trap Barrage Trap má délku hlavní 76 cm, pevné zahrdlení plné a tříčtvrteční a hmotnost zbraně 3,0 kg. Modely pro sportovní střelbu se dodávají s pevným nebo adjustovatelným hřbetem pažby.

Lahůdkou v nabídce brokových zbraní je klasická dvojka s anglickou pažbou, která se dodává v rážích 12, 20 a 28 vždy s délkou nábojové komory 76 mm. Délky hlavní 66 nebo 71 cm, s vyměnitelnými pěti zahrdleními. Hmotnost je 3,1 kg. Baskule je vsazena do krku pažby přes dva elegantní obloučky. Zámky jsou lůžkové Blitz s jednospoušťovým mechanismem, manuální pojistkou na hřbetě krku pažby a volbou hlavně pro první ránu. Jedná se o luxusní zbraň pro náročné se zlacenou spouští, tak představují současný trend návratu ke klasickým loveckým zbraním, ke kterým dvojka bezesporu patří.

Hlavně všech brokových zbraní jsou vnitřně chromovány natvrdo a umožňují použití nábojů s ocelovými broky. Povrch hlavní je opatřen hlubokým černěním s nitridací, která výrazně zvyšuje odolnost proti otěru.

Na jakémsi pomyslném vrcholu technické pyramidy v nabídce zbraní Franchi je kulová kozlice Express - X Press, dodávaná v rážích 7 x 65 R, 9,3 x 74 R, 8 x 57 JRS a .30 R Blaser. Baskule s výškou pouze 54 mm dává zbrani elegantní štíhlý výraz a předurčuje poměrně nízkou hmotnost asi 3,5 kg. Délka hlavní je standardně 60 cm. Hlavňová lišta je vybavena rybinou k uchycení montáže puškohledu a mechanickými mířidly se světlovodnými vlákny. Hledí je kombinované s hlubokým úzkým zářezem pro přesnou střelbu a širokým otevřeným klínem ve stylu tropického hledí pro rychlé míření a hozené rány, kdy širší výřez hledí umožňuje jednak přesné zamíření, a jednak možnost vnímání širší periferie kolem mušky.
Zámky jsou lůžkové typu Blitz s jednou spouští bez voliče, kde je jako první spouštěna spodní hlaveň. Ke spuštění druhé rány je třeba zpětný ráz prvního výstřelu nebo pohyb pojistky do polohy zajištěno a zpět odjištěno. Jedná se o konstrukční řešení, kde je upřednostněna spolehlivost a zejména bezpečnost s ohledem na vyšší odolnost a trvanlivost celého mechanismu, který také spolehlivě zabrání nechtěnému zdvojování výstřelů, které se u méně kvalitních zbraní, po opotřebení mechanismu, vyskytuje. Řešení možnosti spuštění druhé rány, v případě selhače první komory, pouhým pohybem pojistky, je velmi vtipné a účelné a umožňuje případnou snadnou a pohotovou manipulaci. Nábojové komory jsou vybaveny společným vytahovačem nábojnic, což je opět nejjednodušší a nejspolehlivější řešení bez rizika závad.
Pažba z vybraného ořechového dřeva je osazena 10mm pryžovou botkou z kombinované pryže. Vzhledem k tomu, že z kulové kozlice se předpokládá také rychlá pudová střelba hozenými ranami, má pažba tvar vycházející z pažeb brokovnic a zabezpečující rychlou a dobrou přilícitelnost zbraně. Obdivuhodné je vyvážení zbraně, kdy se i při relativně těžkém svazku kulových hlavní podařilo konstruktérům umístit těžiště zbraně do žádoucího bodu v místě hlavňového čepu, což opět zvyšuje pohotovost zbraně a její dobrou přilícitelnost. Baskule je ozdobena leptem se zvířecími motivy a ornamenty. Spoušť je zlacená.
Osobně se domnívám, že se jedná o špičkovou zbraň, která vychází vstříc stále se zvyšující poptávce po dvouhlavňových kulovnicích, které jsou úzce spojeny s tradicemi pravé myslivecké zbraně a s výhodou pohotových a přesných dvou ran, například na naháňce nebo při nutnosti rychlého dostřelu prchající zvěře po první ráně z posedu či s možností ulovení dvou kusů černé zvěře na čekané opakovaným výstřelem, kdy jednohlavňová kulovnice podobnou situaci neumožňuje.
Dvouhlavňové kulovnice, kromě své aristokratické prestižní úrovně, mají i drtivě převažující funkční výhody.

Praktický test zbraní
K praktickému testu jsme měli k dispozici následující zbraně: brokové kozlice Falconet S v ráži 20/76, Falconet TSA v ráži 12/76 a kulovou kozlici X-Press v ráži 8 x 57JRS/8 x 57JRS.

První dojem
Na první pohled a na první osahání zbraně působí velmi příznivě a naprosto elegantně. Italům se prostě nedá upřít jejich cit pro design, ať jsou to auta, šaty, boty nebo zbraně. Pažby z dokonalého dřeva doplněné povrchovou úpravou mramorováním zvyšují dojem luxusu. Zbraně celkově, v niklované baskuli na mat nebo i v černěné variantě baskule, působí reprezentativně a určitě budou působit příznivě na prestiž jejich majitele. Po uchopení zbraně je zřejmé jejich dobré vyvážení, kdy jednoduše velmi dobře "padnou do ruky".

Technické hodnocení
U všech testovaných zbraní jsou použity mechanismy, které jsou obvyklé u zbraní středních a vyšších kategorií. Závěry, zámky, spoušťová ústrojí, vyhazovače a vytahovače, případně další konstrukční řešení nesou známky promyšleného přístupu. Použity jsou pouze osvědčené mechanismy, které eliminují rizika poruch a zaručují dlouhou životnost. Nikde nejsou volena kompromisní řešení na úkor funkčnosti nebo spolehlivosti. Dílenské zpracování je na špičkové úrovni, spasování dílů je s nezměřitelnými vůlemi a naprosto přesné. Pro ověření vůle mezi čelem lůžka a hlavněmi jsme vložili cigaretový papírek, ale závěr již nešel zavřít, což znamená, že závěrová vůle se pohybuje někde v oblasti tisícin milimetru. Hlavně zbraní TSA, zpracované tepelnou úpravou zmrazováním - kryogením způsobem, jsou svým způsobem výjimečné a výrazně zvyšují technickou a uživatelskou úroveň zbraní.

Použití zbraní
Brokové zbraně jsme použili na střelnici k disciplíně skeet a trap postupně několika střelci, kteří měli za úkol ohodnotit jednotlivé vlastnosti zbraní známkami 1 - 5 jako při školním známkování. Hodnocena byla tato hlediska s následujícím průměrným výsledkem hodnocením: Vyvážení zbraně: 1,1. Přilícitelnost a pohotovost zbraně: 1,2. Chod mechanismů včetně reakce spouště: 1,5. Celková spokojenost a vliv na výsledky střelby: 1,1
Výsledek hodnocení erudovaných střelců je veskrze výborný. Výsledky střelby měli všichni na své běžné, velmi dobré úrovni. Pozitivně byla hodnocena přilícitelnost zbraně, pohodlí a pohotovost s jejím zacházením a při střelbě pravidelnost krytí, která se projevovala především ve značném stupni tříštění terčů. Velký stupeň tříštění terčů daný jednak přesnou střelbou, ale také pravidelným krytím, byl při střelbě typický a byl střelci značně oceňován.
Velikost a pravidelnost krytí byla hodnocena objektivní metodou střelbou do měřícího terče na vzdálenost 35 m. Krytí bylo docíleno podle použití zahrdlení od 52 do 84 % , kde se velmi pozitivně projevila větší délka zahrdlení, kdy byly velmi znatelné rozdíly ve velikosti krytí podle velikosti zahrdlení, ale při zachování vysoké pravidelnosti. U kratších zahrdlení se totiž stává, že rozdíl krytí mezi jednotlivými zahrdleními např. 1/2 a 3/4 je velmi malý a tudíž uživatelská hodnota takových zahrdlení je nepatrná, protože neumožňuje správnou volbu zahrdlení s požadovaným krytím pro konkrétní střelecké podmínky a tím se také stírá význam výměnných zahrdlení.

Kulovou kozlici ráže 8 x 57 JRS / 8 x 57 JRS jsme zkoušeli na kulové střelnici na vzdálenost 35, 50 a 100 m. U kulových kozlic a dvojáků bývá největším problémem sestřelení hlavní. K velikosti soustřelu neexistuje žádná norma ani předpis, ale většinou je akceptován postup firmy Browning, která hlavně svých kozlic sestřeluje na vzdálenost 60 m. Za skvělý soustřel je zde považována odchylka do 6 cm. K tomu je třeba poznamenat, že u kozlic a dvojáků se přesně nastřeluje jedna hlaveň, která střílí stejně přesně jako jakákoliv jiná kulovnice. Výstřel z druhé hlavně je záložní a využívá se převážně při naháňkách a při střelbě na blízké vzdálenosti, kdy malá odchylka soustřelu není naprosto rozhodující.
Při praktické zkoušce byly vzdálenosti vstřelů jednotlivých hlavní, tedy soustřel hlavní následující: ve vzdálenosti 35 m byla vzájemná odchylka 2,5 cm, což prakticky kopírovalo rozteč hlavní. Ve vzdálenosti 50 m byla odchylka 5 cm a ve 100 m asi 11 cm s odchylkou nahoru a mírně vpravo v poloze hodinové číslice 1.
Je třeba zdůraznit, že zkouška soustřelu na 100 m je velmi neobvyklá, protože se prakticky druhý výstřel používá při rychlé střelbě na kratší vzdálenosti a druhá rána na velkou vzdálenost je v praxi velmi řídká, nicméně uvedený konkrétní výsledek je vynikající.
Někdy je mezi myslivci diskutována přesnost kulových kozlic a vyslovovány různé neopodstatněné pochybnosti v porovnání s přesností jednohlavňových zbraní. Z tohoto důvodu jsme provedli test přesnosti z jedné (spodní) hlavně měřeným rozptylem 2R 100 na 5 ran na vzdálenost 100 metrů. Střelivo RWS, střela ID, 12,7 g. Zvolený náboj byl vybrán pro svoji známou vynikající přesnost a v praktických loveckých podmínkách pro vysokou a spolehlivou ranivost.
Výsledkem opakovaných nástřelů rozptyl v hodnocení metodou 2R 100 byl 3 až 3,5 cm. Tedy tak zvané zásahy na "pětikorunu". Z uvedeného vyplývá, že kulová kozlice je stejně přesná jako jednohlavňová a někdy dokonce bývá ještě přesnější z důvodu stabilizace kmitů hlavně druhou hlavní ve svazku.
Metoda střelby byla volena s ohledem na ohřev hlavňového svazku, který negativně ovlivňuje přesnost střelby ohybem svazku, který se v tomto případě chová jako bimetalický. Hlaveň, ze které je stříleno ohřevem dilatuje, prodlužuje se a svazek ohýbá. Z toho důvodu je třeba mezi jednotlivými výstřely při nastřelování zbraně ponechat dostatečně dlouhou dobu k jejich vychladnutí. To se ostatně týká i kulobroků.
Vyzkoušeli jsme také střelbu dvěma výstřely z jedné hlavně, co nejrychleji jdoucími po sobě. Pokud výstřely následovaly velmi rychle po sobě, kdy se ještě hlaveň nestačila prohřát, byly oba zásahy také velmi přesné.
Hodnoty rozptylu střelby i soustřelu hlavní testované kozlice, testované různými způsoby střelby, je možno hodnotit jako velmi dobré, až vynikající.
Pro přesnou střelbu, kromě kvality hlavně, je velmi důležitý chod spouště. Spoušť je u kozlice, jako obvykle, bez napínáčku s odporem asi 18 N, což je velmi přijatelné. Spoušť lze z hlediska jejího chodu charakterizovat jako suchou s plynulým krátkým chodem a s krátkým měkkým prokluzem v první části chodu, bez zadrhávání a bez skokového odporu, který by způsobil strhávání zbraně. Střelba je tak příjemná a přesná.

Celkový závěr
Zbraně Franchi jsou bezesporu na vysoké konstrukční a technické úrovni, se špičkovým dílenským zpracováním, vysokou uživatelskou hodnotou a s velmi elegantním designem. Celkovou úrovní bych zařadil zbraně Standard do střední třídy a zbraně TSA do kategorie vyšší třídy, protože jsou zcela porovnatelné i s daleko a výrazně dražšími zbraněmi. Svoje kvality prokázaly také skvělými výsledky v testech. Pro potenciálního uživatele tvoří dobrou trvalou hodnotu na vysoké technické úrovni za přijatelnou cenu střední úrovně, kdy ceny standardního provedení brokových zbraní by se měly pohybovat kolem 28 -29 000 Kč, zbraně TSA do 40 000 Kč a kulová kozlice do 50 000 Kč, což jsou ceny, pro uvedenou technickou úroveň zbraní, více než výhodné. Velkou výhodou je široká nabídka typů a modifikací různých zbraní, kdy má potenciální zájemce skutečně dobrou možnost výběru podle svých podmínek a možností.

Zpracování dat...