ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Nové pažby a hlavně

Myslivost 10/2007, str. 47  Text a snímky Pavel KLOZÍK
V dřívějších letech nepatřila Česká zbrojovka Uherský Brod k firmám, které operativně zařazují do výrovy novinky a uvádějí je na trh. Nové výrobky byly většinou představovány na největších světových veletrzích Shot Show v USA a IWA v Norimberku. Situace se mění k lepšímu, takže dnes můžeme představit aktuální novinky, jejichž výroba byla zahájena v polovině letošního roku.Pažby
První podstatnou novinkou je montáž nových pažeb na celosvětově oblíbené lovecké zbraně z Uherského Brodu. Na tvaru a celkovém designu nových pažeb spolupracovala CZ UB se známou moravskou firmou Klinský a jejich výroba v současnosti běží na plné obrátky. Pažby mají zvýšený hřbet ve tvaru kančího hřbetu a moderně tvarovanou lícnici. Zásadní změny doznala rukojeť, mající nyní výraznější, na úchop pohodlnější pistolový tvar, beze změny nezůstalo ani předpažbí. Vedle tvarů pažby se podstatně zdokonalilo také zdrsnění úchopových ploch. Předpažbí a rukojeti jsou zdrsněny poli s rybinovým vzorem, elegantně přerušeným prohnutými liniemi. Nové zdrsnění již nemá pouze účelový charakter, ale svým pojetím vkusně dotváří pažbu a celou zbraň. Nové pažby se vyrábějí přímo v pažbárně České zbrojovky v Uherském Brodě a precizní zdrsnění je vytvářeno laserovou technologií tamtéž. Jako materiál se používá tradiční kvalitní turecký ořech. Pažby, které dnes představujeme, umožňují rychlé a jisté držení i přilícení zbraně, a přitom nevybočují z letitých mysliveckých tradic. Montují se na všechny řady loveckých pušek, malorážkami CZ 453 ZKM počínaje, přes lehké kulovnice CZ 527 a konče kulovnicemi CZ 550 a CZ 555.

Hlavně
Léty prověřená kvalita a pověstná trvanlivost a přesnost dlouhých i krátkých zbraní České zbrojovky Uherský Brod není postavena výhradně na konstrukci kvalitních mechanismů. Podstatný vliv na kvalitu mají za studena kované hlavně, jejichž výrobu jsme, stejně jako výrobu pažeb, přestavili ve fotoreportáži Jak se rodí zbraně. Povrch hlavně vyráběných zbraní se po vykování dotváří osoustružením vrchní vrstvy. Limitované série loveckých zbraní a některé zdobené zbraně, vyráběné na přání zákazníků, budou mít nyní hlavně kované za studena, tak říkajíc s povrchem načisto, bez soustružení. Výjimečnost takových hlavní podtrhne jejich šroubovicový povrch, vytvořený již během kování v kovacím stroji.

Závěr
Zájem zákazníků o zbraně vyráběné v České zbrojovce v Uherském Brodě je v současnosti nebývalý. Hotové zbraně se ve skladě neohřejí. Kromě výroby a zavádění dílčích změn, pokračuje vývoj řady nových zbraní, mezi nimiž nechybí ani zbraně myslivecké. Naši lovci i lovci ve světě se mají na co těšit. Podrobnosti přineseme někdy příště.

Zpracování dat...