ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Podeváté o nejlepšího vábiče Evropy

Myslivost 10/2007, str. 42  Ing. Jiří KASINA
Česká republika patří spolu se Slovenskem, Německem a Polskem mezi zakládající státy Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Letošní již devátý ročník zavítal první zářijovou sobotu do země zatím historicky nejúspěšnější – na Slovensko. A kam jinam, než na místo myslivci hojně navštěvované, na lovecký zámek ve Svatém Antoně nedaleko malebné historické Banské Štiavnice. Mistrovství bylo asi největším lákadlem již 16. ročníku Svatohubertských polovníckych dní, svátku všech slovenských myslivců.
Nutno hned na začátku konstatovat, že se organizace ujali Slovenský polovnícky zvaz a Polovnícke múzeum vo Svatom Antone s velkou péčí a velkorysostí. Počínaje přijetím přes ubytování až po vlastní soutěž a následné vyhlášení výsledků vše výborně klapalo, na organizačním týmu byla zcela jednoznačně vidět účinná podpora ústředí SPZ a nejvyšších vládních orgánů. Vždyť kdo jiný se může pochlubit, že na zahájení přijde osobně prezident a místopředseda zákonodárného sboru v myslivecké uniformě a hrdě se ke své myslivecké příslušnosti hlásí! A to nemluvě o celé řadě dalších přítomných ředitelů a náměstků mnoha vlivných a akci podporujících firem.
Vlastní mistrovství proběhlo na podiu na nádvoří zámku, sešla se dosud rekordní účast 23 vábičů z devíti zemí Evropy (Česko, Slovensko, Německo, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Chorvatsko, Slovinsko a Rumunsko). Kromě posledně dvou jmenovaných zemí, které reprezentovali po jednom zástupci, přivezli všichni ostatní "plnou sestavu" tři soutěžících. Je příjemné vidět rozrůstající se řady, škoda jen, že kromě nás, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska nikdo nepořádá řádnou národní soutěž a výběr tří Chorvatů či Poláků je asi jen spontánní záležitostí.
Českou republiku reprezentovali tři mladíci - již ostřílený matador Josef Kapras a dva nadějní jelenáři a čerství vysokoškoláci Lubomír Doležal a Jiří Frič.
V asi dvouhodinovém zápolení postupně předvedli všichni soutěžící ukázky tří hlasů na mikrofon v pořadí hlas hledajícího jelena, hlas jelena stojícího u laní a výzvu spojenou s vítězným rykem. Šestičlenná porota rozhodovala obvyklým anonymním způsobem bodovým hodnocením od jednoho do šesti bodů. Rozhodčí byli umístěni v samostatných boxech. Českou republiku zastupoval jediný z mezinárodních rozhodčích, který kromě jedné výjimky "pískal" na všech dosavadních ročnících - Ing. Jan Kupka. Je doyenem porotců a naším zástupcem i v prosazování pohledu na systém soutěžení a hodnocení. Rozhodčí ostatních států se bohužel střídají, nemají takové zkušenosti a výsledkem je pak poněkud nejednotný metr. Vždyť znatelným šumem mezi diváky bylo provázeno třeba hodnocení, kdy při jedné ukázce se mezi šesti čísly porotců objevila jak šestka, tak zároveň i dvojka! Bodový rozdíl, kdy jeden z rozhodčích "uletí" o více než dva body od ostatních svědčí buď o omylu nebo jisté nezkušenosti. A takových hodnocení bylo v průběhu soutěže hned několik. Je realitou, že se při mezinárodních soutěžích potkávají rozhodčí na poslední chvíli a nemají možnost si ani "sjednotit noty". Proto chceme při příštím ročníku mistrovství na Ohradě iniciovat opravdu seriózní poradu rozhodčích s tím, že by se sjednotili v náhledu a posoudili si i jednotlivé ukázkové hlasy. Hodnocení bude vždy subjektivní, ale jistý řád a metr by měl nastat. Není přece možné dopustit, aby se těsně před nástupem do poslední chvíle diskutovalo jak mezi soutěžícími, tak mezi porotci cože to vlastně v té třetí disciplíně má být předvedeno!
Soutěž byla napínavá do poslední chvíle, rozdíly zvláště v první desítce byly relativně malé. Plné tribuny na nádvoří a davy na všech místech okolo nich byly důstojným rámcem takové akce. Pro českou výpravu napětí umocnil navíc závěrečný rozstřel o bramborovou medaili, kdy rozdílem pouhého bodu získal čtvrté místo Josef Kapras. Na bronzový stupínek si letos vystoupal poměrně překvapivě, ale zcela zaslouženě Andrzej Misiak z Polska a po několika letech půstu "utrhl" pro naše severní sousedy medaili. Dva nejvyšší stupínky dělil nejmenší možný rozdíl pouhého bodu, skvělý Maďar Tamás Erdélyi na druhém místě byl za nadšeného aplausu plného nádvoří pokořen domácím borcem, excelentním jelenářem a ostříleným vábičem Róbertem Štancelem. Dlouho se diskutovalo na večerním rautu i mezi diváky, kdo byl lepší, v každém případě byli skvělí oba. Škoda jen, že letošní mistr Evropy R. Štancel se z rodinných a pracovních důvodů nepřihlásil do národního mistrovství a nebude tedy titul příští rok u nás obhajovat. Všichni soutěžící obdrželi hodnotné ceny, vítěz kromě poháru a medaile také kulovnici CZUB a další ceny.
Naši dva mladí jelenáři bojovali statečně a rozhodně se mezi jelenářskou elitou neztratili. Bylo příjemné poslouchat před soutěží názory Slováků i Maďarů, že se ti "naši" mladí mohou postupně dostat hodně vysoko. Při své evropské premiéře ale přece jen trochu podlehli trémě velké soutěže a obsadili osmou (L. Doležal) a jedenáctou (J. Frič) příčku. Rozhodně si zaslouží velké poděkování a respekt, v neoficiálním součtu bodů podle států se totiž čeští jelenáři v součtu bodů umístili hned druzí za domácími Slováky, tedy jak před Maďary, tak i před Poláky! Takže jsme jen potvrdili, že patříme stále mezi evropskou jelenářskou vábičskou špičku.
Na závěrečném večerním sobotním rautu oficiálně převzal pomyslnou štafetu pořádání mistrovství jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Ing. Jaroslav Kostečka, Ph.D. Je tedy velkou ctí i závazkem zároveň, že Česká republika jakožto zakládající stát, bude mít možnost uspořádat jubilejní X. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Proběhne na tradičním místě na loveckém zámku Ohrada v sobotu 28. června 2008. Bude to velká akce v rámci Národních mysliveckých slavností a snad mohu již dnes prozradit, že ve stejném termínu proběhne na Hluboké také veliká mezinárodní soutěž mysliveckých trubačů. Takže si již teď udělejte poznámky do diářů a pokud se nic zlého nestane, sejdeme se jistě v hojném počtu koncem června v jižních Čechách.
A snad jen malá poznámka jelenářům a příznivcům vábení jelenů nakonec. Vzhledem k pořádání Mistrovství Evropy v roce 2008 u nás proběhne národní jelenářská soutěž nejspíše v rámci výstavy Natura Viva v Lysé nad Labem koncem května a ještě před tím slibujeme uspořádání stále žádaného kurzu ve vábení jelenů. Veškeré potřebné informace a konkrétnější údaje najdete včas na stránkách Myslivosti a na webových stránkách www.myslivost.cz.
A tak jelenímu vábení zdar, jelenářům za předvedené výkony díky, organizačnímu štábu příštího mistrovství pevné nervy a se všemi nashledanou nejpozději poslední červnovou sobotu na Ohradě.

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...