ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Remington 750 Woodmaster

Myslivost 10/2007, str. 55  Text a snímky Pavel KLOZÍK
V západní Evropě v posledních letech nebývale roste obliba loveckých poloautomatických kulovnic. Řada zbrojovek reaguje zahájením výroby zcela nových zbraní. Známá severoamerická zbrojovka Remington Arms Company, Inc připravila na rok 2006 kulovnici Model 750 Woodmaster.


Zlepšený Model 7400
Remington 750 není zcela nová zbraň. Ve své podstatě představuje modifikovaný a vylepšený model 7400 s upraveným systémem odběru plynů z hlavně, který ovládá otevření závěru po výstřelu. Původní model 7400 podle všeho nedosahoval kýžené spolehlivosti, ale nová sedm set padesátka by již měla být absolutně spolehlivá.

Konstrukce Woodmasteru
Základem kulovnice Remington 750 je pouzdro závěru, v jehož dolní části je kladívkový spoušťový a bicí mechanismus. V horní části se pohybuje závěr s otočným závorníkem, jehož hlava má po obvodu uzamykací ozuby, které se uzamykají do zadní části nábojové komory. V dutině závorníku je uložen přímoběžný úderník, do něhož po stisknutí spouště udeří kladívko. Před lučíkem je zásobníková šachta s vyjímatelným ocelovým dvouřadým zásobníkem na čtyři náboje (v souladu se zákony České republiky vyžaduje zásobník vsazení omezovače kapacity nábojů). Na pravé straně pouzdra závěru je výhozní okénko a drážka, v níž se pohybuje zdrsněný hmatník ovládání závěru. Vpravo, vedle přední úpony lučíku, je hmatník záchytu zásobníku, zatím co v zadní úponě je příčně suvná manuální pojistka. Podle údajů výrobce jsou všechny kluzné části mechanismu závěru, včetně otočného závorníku, teflonované a jejich pohyb by měl být dokonale hladký. V předním čele pouzdra závěru je ukotvena hlaveň dlouhá 469,9 mm (model Carbine) nebo 558,8 mm. Standardní otevřená mířidla tvoří stavitelné hledí na trojúhelníkové základně a muška na pylonu nad ústím hlavně. Ve hřbetu pouzdra závěru jsou předvrtané čtyři otvory připravené k ukotvení lišty a montáže s optickým zaměřovačem nebo kolimátorem. Pažba typu Monte Carlo se zvýšenou lícnicí a anatomicky tvarované předpažbí jsou vyrobeny z kvalitního amerického ořechu.

Zajímavá zbraň
Nová poloautomatická remingtonka Model Woodmaster působí na pohled velmi dobrým a po lovu toužícím dojmem. Ačkoli jsem tentokrát neměl možnost ověřit vlastnosti Woodmasteru při střelbě, po prohlídce mohu konstatovat velmi dobrou ergonomii pažby umožňující rychlé a jisté přilícení, které je velmi důležité při naháňkách a nátlačkách černé zvěře. Remington 750 se vyrábí v rážích 30 - 06 Springfield, 308 Winchester a v u nás takřka neznámé ráži 35 Wheelen. Tento náboj se střelou o průměru 9,09 mm a nábojnicí z náboje 30 - 06, roztaženou na průměr nové střely, byl zkonstruován již v roce 1922. Od té doby si jej američtí lovci laborovali v domácích podmínkách. Teprve v roce 1987 zavedla zbrojovka Remington jeho sériovou výrobu (laboruje se střelami o hmotnosti 11,65 - 19,65 g). Náboj 35 Whelen se používá pro lov těžké i nejtěžší severoamerické zvěře a někteří lovci jej používají také při lovech v afrických podmínkách.

Remington 750 Woodmaster přivezla pražská firma Proarms a nabízí jej za vcelku sympatickou cenu, která se blíží 27 000 Kč.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

1.: Remingtony 750 Woodmaster ráže 30 - 06 Spriengfield, s hlavní dlouhou nebo 558,8 a 469,9 mm. Horní model má namontován naháňkový optický zaměřovač Leupold 1,5 - 5x20, s tubusem o průměru 30 mm (23 500 Kč). Záměrný obrazec tvoří podsvícený kruh s tečkou. Dolní model má namontován kolimátor Aimpoint 9000 SC, s novou technologioí Acet, vyznačující se extrémně dlouhou životností napájecí baterie (11 700 Kč). Montáže na obou zbraních pocházejí z produkce Leupoldu (2800 Kč).
Zpracování dat...