ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Myslivecký kalendář

RNDr. Jiří ZBOŘIL
V srpnu začíná doba lovu řady druhů naší spárkaté zvěře (vysoké, sičí, daňčí, mufloní a dospělé zvěře černé). Pozornost průběrného odstřelu zaměřujeme zejména na samčí zvěř I. věkové třídy a na nevodící samice. Začátek srpna využijeme ještě k lovu dospělých, trofejových srnců v říji. Je známé, že po říji se nám srnci „ztratí“ a můžeme se s nimi setkat až v září.

V srpnu probíhají žně, což předznamenává začátek myslivecké péče o zvěř. Zmiňovat staré přísloví "poslední snop..první zrno.." by snad bylo klišé. V polních honitbách se drobné zvěři téměř ze dne na den radikálně změní krytové a potravní podmínky, výrazně klesne úživnost honitby. Zajícům předkládáme kvalitní seno a dužnatá krmiva, bažantům do zásypu nejlépe plevy, odpady po sklizni a zlomkové obilí. Čas žní využijeme ve spolupráci se zemědělskými podniky k vytvoření krmivové základny na zimu. Krmivo uskladníme v zásobárnách tak, aby nebylo znehodnoceno hlodavci, hmyzími škůdci či plísněmi. Častou skutečností bývá v tomto období navážení "hromad" obilných zbytků na vnadiště pro černou zvěř. Uvědomme si, že při vlhkém a teplém počasí se hromada rychle zazelená, začnou v ní probíhat hnilobné procesy a produkují se plísňové toxiny. Takovým přikrmováním zvěři spíše uškodíme. Vnadiště pro černou zvěř zastřešíme a předkládáme pravidelně menší množství krmiva.
Na loukách sečeme otavy a políčka pro zvěř osejeme podzimními směskami, čímž zvýšíme zvěři potravní nabídku.
Na strništích je poměrně solidní viditelnost i bez měsíčního svitu. Využijeme tedy jasných srpnových nocí k lovu černé zvěře. Volné pokosené plochy nám umožňují dobré obeznání zvěře, její přečtení a provedení kvalifikovaného průběrného odstřelu, zejména selat a lončáků.
Stejně jako v červenci, tak i v srpnu je příroda plná návštěvníků. Sezona "národního sportu" - houbaření je v plném proudu. Do lesa vyrážejí houbaři ještě za tmy a pozdě večer se z lesa vracejí. Vezměme tuto skutečnost na vědomí a raději se několikrát přesvědčme o bezpečnosti našeho výstřelu. Ten se už nikdy nedá vzít zpět.
Na strništích a volných plochách po sklizni řepky a obilovin si můžeme udělat objektivnější obraz o stavu drobné zvěře v honitbě. Myslivecký hospodář v průběhu srpna připraví organizaci prvních společných lovů na divoké kachny, vede záznamy mysliveckého hospodaření v honitbě a podle dispozic orgánů státní správy podává hlášení.

Zpracování dat...