ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2007

PŘÍSTŘEŠKY PRO DIVOČÁKY

Váš Jan VEBER
Již spoustu let chodíme s Jardou Vogeltanzem do jedné obory na Domažlicku, kde téměř vždycky objevíme něco zajímavého k fotografování.

Už v loňském roce nás velmi zaujaly podivné stavby, velmi připomínající zásypy pro drobnou zvěř, ale bylo pod nimi doslova nastláno slámou, takže o zásypu pro bažanty nemohlo být ani řeči. Záhadě jsme však přece jen přišli na kloub, když jsme zjistili, že pod jedním z přístřešků má mladé pěkná bachyně! Přístřešek s funící novopečenou maminou jsme v uctivé vzdálenosti obešli a šli se podívat po jiném objektu vhodném pro fotografování. Máme ta místa s Jardou moc rádi a velmi rádi se tam vracíme. Stejně tak je tomu i v letošním roce a hned pod první boudou objevujeme opět bachyni s mladými! Tentokrát ji však fotografuji, v jednu chvíli dokonce vylezla a dělala na nás zlé grimasy, ale nakonec se zase uklidnila a vrátila se ke svým pruhovaným novorozeňatům, která byla ve stínu přístřešku pěkně schovaná v teple slámy a v závětří.
Hned následující pátek volám oborníkovi a dotazuji se na podrobnější informace o těchto velmi zvláštních stavbách v místní oboře. Oborník René Poslední mi potvrzuje, že se vskutku jedná o přístřešky pro černou zvěř v době kladení mláďat a že všech osm přístřešků bylo obsazeno již v loňském roce. Na příští rok plánuje ještě několik takových závětrných zástěn ve 184 hektarové oboře postavit. K padesáti člennému stádu černé zvěře patří ještě stádo velmi nadějných jelenů Dybowského, na které je opravdu radost se dívat!
Ještě se oborníka ptám, kde na ten nápad přišel. Odpověděl mi, že to viděl v oboře na Opočně a tak se mu ten nápad zalíbil a jal se ho vyzkoušet. Výsledky vidíte sami na fotografiích...
Co myslíte, myslivečtí přátelé, nestálo by to za vyzkoušení i vás v oboře? Náklady na výrobu nejsou nijak vysoké a ani samotná stavba netrvá příliš dlouho. Chce to jen chtít a nebát se vyzkoušet nové věci. Každopádně budeme v redakci strašně moc rádi za každý váš postřeh i získané zkušenosti.
Váš Jan VEBER
veber.jan@seznam.cz

Zpracování dat...