ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

V přírodě rád relaxuji

Myslivost 8/2007, str.   Lubomír Hajný
V příjemném prostředí restaurace v centru Prahy jsem se sešel s našim známým hercem, bavičem, majitelem divadla, nezapomenutelným představitelem Františka Koudelky z filmu Jáchyme hoď ho do stroje panem Luďkem Sobotou, který mě mile překvapil svým pozitivním vtahem k přírodě a myslivosti.

Pane Soboto, co pro Vás znamená myslivost?
V dětství jsem se chtěl stát myslivcem, dokonce jsem se hlásil na Střední lesnickou školu v Písku, kde jsem ale nakonec nenastoupil, a tak jsem se myslivcem nestal. K myslivosti mám kladný vztah. Od dětství miluji přírodu, sice jsem se narodil v Praze na Žižkově, ale s rodiči jsme jezdili k babičce na venkov nebo na chatu na Sázavu, tam jsem byl nejraději. Dodnes mám přírodu moc rád, je to jediné místo, které mě uklidňuje a kde se dá skvěle relaxovat.

Pokud Vám to pracovní vytížení dovolí jezdíte často do přírody?
Snažím se alespoň třikrát do týdne odjet ven z Prahy, na chalupu blízko Berouna a pokud to nestíhám, tak zajdu alespoň do Prokopského údolí. Jsou tam krásné lesoparky a příjemné procházky se psem.

Jakého máte psa?
Bernského salašnického psa, jmenuje se Fredy. Je to můj společník, který mě doprovází při pobytu v přírodě. Myslím si, že je vycvičený a zvěř v přírodě neprohání.

Byl jste někdy na nějaké myslivecké akci?
Pamatuji si, že jednou na Moravě jsem přijal pozvání na zvěřinové hody. Zvěřinu mám rád, nejvíce mi chutná srnčí. Zkoušel jsem už i zajíce a bažanta. Co se ale týká lovu, asi bych nemohl žádnou zvěř střelit, když mi to někdo nabídl, vždy jsem odmítl.

K myslivosti se tedy stavíte spíše ze strany ochrany přírody a pozorování zvěře?
Přesně tak, jak jsem již říkal, zvěř bych střelil nedokázal. Přírodu miluji, rád se v ní procházím a pokud je příležitost, pozoruji zvěř.

Co říkáte dnešnímu stavu krajiny, zdá se vám, že se životní prostředí zlepšilo?
Snad ano, určitě je míň znečištění ovzduší. Co se týká samotné přírody, tak si nejsem tak jistý. Například se mi nelíbí, když se dnes mění příroda na golfová hřiště a zničí se tak kus krajiny. Nedávno mi jeden myslivec, kterého jsem potkal při procházce se psem říkal, že v jeho honitbě, kde je krásné prostředí, má vyrůst taky golfové hřiště, takže mám zas o jedno místo méně kde můžu chodit.

Postavil byste se na stranu myslivců nebo ekologů jako známá osobnost, kdyby se jednalo například o tom, zda vystavět třeba zmíněné golfové hřiště?
Určitě bych byl proti tomu, aby se golfové hřiště stavělo, protože je to podle mě ničení přírody a životního prostoru pro zvěř. Trápí mě také lidé, kteří v přírodě odhazují odpad, kdybych mohl, potrestal bych je nějak, ať si to příště rozmyslí. A co úplně nenávidím, to jsou motorky a motorkáři v přírodě. Tyto stroje vydávají obrovský hluk, bojí se jich vše živé včetně mě.

Jsou podle Vás myslivci přínosem pro ochranu přírody a krajiny?
Myslím si, že ano. Myslivci by měli chránit přírodu a zvěř. Nic se ale nemá přehánět. Při svých procházkách přírodou jsem jednou potkal myslivce, který na mě začal z auta křičet ať si uvážu psa, kterého jsem neměl na vodítku. Pes šel ale přede mnou, žádnou zvěř nehnal. Takoví to myslivci by se raději měli věnovat ochraně přírody a zvěře než se rozkřikovat na lidi.

Jakou zvěř jste při svých toulkách přírody potkal?
Viděl jsem na několik metrů lišku, dokonce jsme viděl i bachyni se selaty, která byla ještě pruhovaná. Tady jsem měl ale trochu strach, že mě bachyně napadne, tak jsem šel raději rychle pryč. Jinak ale divočáky potkávám poměrně často a s radostí konstatuji, že v přírodě potkávám docela dost zvěře.

Co byste na závěr vzkázal myslivcům, kteří se starají o zvěř a životní prostředí?
Aby ve své činnosti nebo možná i poslání vytrvali. Aby ti, co milují přírodu, ji dokázali ochránit před těmi, kteří ji devastují. A také aby byli tolerantní ke všem návštěvníkům naší krásné krajiny.

Zpracování dat...