ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Unor / 2007

Fotografování pro myslivce- Úprava digitálních fotografií

Myslivost 2/2007, str. 44  Josef HAPATYKA
Málokterý z autorů fotografií se spokojí pouze s jejich prohlížením na malém LCD zobrazovači fotoaparátů nebo na monitoru svého počítače. Většina z nich se dříve nebo později bude chtít o některé fotografie podělit s rodinnými příslušníky, přáteli, kolegy nebo si je vytisknout, uložit na internetové stránky, případně jinak použít. V tomto dílu se tedy věnujme úpravám digitálních záběrů a také jedné zajímavé nabídce. Ale to až na konci článku.

Podmínky nejsou vždy ideální
Všechny, i ty nejlevnější fotoaparáty, jsou vybaveny automatickými funkcemi, které umožňují i naprostému laikovi zhotovovat za standardních podmínek celkem přijatelné fotografie. Přesto poměrně velká část snímků vyžaduje dodatečně různé úpravy. Jedná se nejčastěji o barevné korekce, které je třeba provádět na snímcích vzniklých při fotografování za nestandardních světelných podmínek, kdy se například míchá denní světlo s umělým nebo při fotografování brzy ráno, navečer, v místnostech, mlze, dešti atd. Právě takové ne zcela ideální podmínky jsou v případě fotografování myslivců v přírodě, při fotografování zvěře při úsvitu či stmívání, při záběrech loveckých akcí v přítmí lesa nebo v interiéru lovecké chaty.
V případě, že si u přístroje nastavujeme sami vyvážení světla, buď pomocí přednastavených programů, které bývají většinou označeny symboly sluníčka, mraku nebo pomocí bílé plochy, se stává, že se změní světelné podmínky a fotograf zapomene tyto pevně nastavené hodnoty upravit. Potom ve snímku převládá jedna barva, jsou většinou do modra nebo do červena.
Úpravy kontrastu a sytosti jsou nutné hlavně u snímků, které byly pořízeny většinou v prostředí, kde je nedostatek světla. Co se týká neostrosti, i tu lze upravit, ale pouze v omezeném rozsahu. Výrazně neostré snímky, ať již tato neostrost vznikla buď stržením přístroje při exponování, nastavením příliš dlouhého času nebo výtahu zoomu, se nedají úplně doostřit v žádném z existujících programů, protože to není technicky možné. V opačném případě, kdy je potřebné z různých důvodů, například výtvarných, ostrý snímek rozostřit, můžeme tuto úpravu provést v takovém rozsahu, jak potřebujeme, třeba až k úplné nečitelnosti.
Je ještě mnoho dalších nedostatků, které se mohou na snímcích vyskytnout a které je nutno opravit.
Velmi praktická a v praxi častá je také úprava záběrů pomocí výřezu. Zvýrazníme tak jednak hlavní motiv, a jednak někdy jakoby doplníme funkci zoomu objektivu. Na rozdíl od klasické fotografie můžeme v digitální sféře snímat snímky s dostatečným rozlišením i při ne zcela velkém přiblížení a dodatečně v počítači pomocí výřezu zvětšit požadované detaily.
Velmi často je nutné fotografie zmenšit, hlavně při posílání elektronickou poštou a publikování na internetových stránkách. Proto je vhodné si v počítači vytvořit adresáře, kde si budeme roztříděné snímky přehledně ukládat. Velmi praktické je nechávat si v některém z adresářů původní originální soubory stažené z fotoaparátu, neupravovat je, ale jen jejich kopie a zachovat si tak možnost se kdykoliv k původním souborům vrátit. Fotografie je vhodné ještě na nějakém médiu, například CD nebo DVD, zálohovat a nespoléhat se pouze na jejich uložení v počítači.

Programy na úpravu fotografií
Při koupi digitálního fotoaparátu je většinou přiloženo i instalační CD, na kterém bývají kromě návodu k použití, někdy i programy pro práci s fotografiemi. Jsou však velmi jednoduché, pouze se základními funkcemi. Převážně se jedná o primitivní prohlížeče. Některé ani nejsou v českém jazyce, což komplikuje práci právě začínajícím fotografům.
Další skupiny programů, některé jsou i volně stažitelné z internetu, bývají sice o něco kvalitnější, ale jsou to spíše speciální jednoúčelové programy, a to ještě s omezením některých funkcí oproti placeným verzím. Fotografovi potom nezbývá než mít v počítači několik programů, které používá pro různé druhy prací. Například Total Commander na vytváření adresářů, ACDSee jako prohlížeč, Corel-Draw na zhotovování různých grafických návrhů, JPEGr pro zmenšování a komprimování snímků, Nero-Burning na vypalování CD a DVD, Easy Photo pro tisk skupin fotografií na jeden papír, Photo Stith pro vytváření panoramat a jiné. Některé z nich jsou velmi drahé. Při složitějších úpravách pak nezbývá, než přecházet z jednoho programu do druhého, práce se tak prodlužuje a komplikuje. Proto jsem před lety ve svém fotografickém studiu začal používat program Zoner 7, který nahradí většinu potřebných programů na převážnou část svých prací.

Před krátkou dobou byla uvedena na český trh poslední verze tohoto velmi zajímavého programu Zoner Poto Studio 9. Pan Pavel Rek, marketingový manažer firmy Zoner software, s.r.o. nám tuto nejnovější verzi v provedení "Professional" velice ochotně poslal k vyzkoušení.
V pevném obalu nám přišla krabice, ve které byla poměrně velká, (23x23 cm) kniha-průvodce uživatele. V ní na 265 stránkách, rozdělených přehledně do 36 kapitol, doplněných velkým množstvím kvalitních barevných ilustračních fotografií, grafů a hlavně snímků obrazovek, na kterých je zároveň s instruktážním textem názorně a podrobně vysvětlen postup při jednotlivých úkonech. Celá kniha je srozumitelná, bez zbytečných cizích slov. Podle ní je i začátečník, který má pouze minimální znalosti práce na počítači schopen dosáhnout požadovaných výsledků. Celá kniha je pochopitelně psaná v češtině.
Ve velkém dvojobalu jsou dvě instalační CD. Na jednom je vlastní program Zoner Photo Studio 9 v české a slovenské verzi. Na druhém CD jsou uloženy mapy České a Slovenské republiky v měřítku 1: 100 000 a topomapa České republiky v měřítku 1: 75 000. S pomocí těchto map lze přiřazovat ke každému snímku GPS souřadnice a tak zaznamenat místo vzniku fotografie s přesností na několik metrů. Dále je zde další zkrácená a zjednodušená brožura -základní uživatelská příručka, kde jsou popsány a černobíle ilustrovány nejpoužívanější úpravy. V této brožuře jsou vloženy i červeno-modré brýle k prohlížení prostorových (anaglyphyckých) fotografií, které umí program také zhotovovat.
Je přiložen i balíček s 20 kvalitními lesklými fotopapíry 10 x 15 cm a gramáži 260g. Tento papír dodává firma i ve velikosti A4.
Protože není možné v tomto časopise ani stručně popsat veškeré funkce a úpravy, které lze pomocí tohoto programu provádět, tak alespoň heslovitě některé z nich:
Základní úpravy jasu, barevnosti, sytosti, kontrastu, soudkovitosti, otočení a převrácení, srovnání horizontu, perspektivy, kolinearity, ořezu, změnu velikosti. Zaostření, rozmazání, hromadné úpravy, promítání, panorama, 3D snímky, vypalování CD i DVD, jejich promítání, odesílání snímků na fotolab, webové galerie. Zhotovování archivů, albumů, tisk, žehlička, redukce červených očí, kouzelná hůlka, polygonové laso a mnoho jiných potřebných funkcí.
Na základě dlouhodobých zkušeností s předchozími verzemi a po krátkém vyzkoušení této nejnovější verze, jsem s lehkým srdcem ze svého počítače odinstaloval několik většinou jednoúčelových, zastaralých programů. Za mnoho ocenění, které získal ještě předchůdce Zoner Photo studio 8 ("devítka" je výrazně vylepšena a rozšířena o mnoho dalších možností a funkcí) jeden příklad - na mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky Interkamera 2006 získal prestižní ocenění "Zlatý objektiv".
S tímto vynikajícím a uživatelsky vlídným programem se můžete seznámit a jeho plnou profesionální verzi zdarma užívat po dobu 60 dnů. Tento program si zároveň s barevnou základní uživatelskou příručkou můžete stáhnout na www.zoner.cz.
Speciálně pro čtenáře časopisu Myslivost poskytuje společnost ZONER software, s.r.o. slevový kupon ve výši 15% pro objednávky z webové stránky www.zoner.cz. Stačí zadat u slevového kuponu kód DL4FP-13ACP
Josef HAPATYKA
Digital video & foto
606 348 888
Zpracování dat...