ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Unor / 2007

MYSLIVOST Z HLEDISKA FILOKARTIE - část II. (aneb myslivost na pohlednicích)

Myslivost 2/2007, str. 36  Milan Degen
Napříč mysliveckou praxí Tím mám na mysli pohlednice, řekněme z běžné myslivecké praxe. Nejčastějším motivem na pohlednicích s mysliveckou tematikou, které se začaly objevovat na přelomu 19. a 20. století je především lovná zvěř - buď podle obrazů, kreseb nebo fotografií. Na pohlednicích z oblasti Čech a Moravy objevují snad všechny druhy tehdy běžné zvěře: bažant, koroptev, tetřev, sluka, kachna, zajíc, srnec, srna, jelen, laň, daněk, liška, divoké prase atd. Dále jsou to výjevy z lovu a honů, které jsou ale takovými třešničkami na mysliveckém dortu. Je to vlastně výsledek celoroční práce myslivců.

Běžná práce lesníků a myslivců, často dost namáhavá, zahrnuje řadu činností, které si většina z nás nemyslivců, zejména z měst, nedokáže dost dobře ani představit. O svěřené honitbě by měli vědět téměř vše. Proto byli a jsou vídáni na každodenní pochůzce, obvykle se svým psem či psy a s brokovnicí přes rameno, jak svěřené území stále obcházejí a sledují, co se v něm děje. Musí mít přehled o stavu mysliveckých zařízení, výskytu a spádech zvěře, o dravé zvěři, ale také o výskytu jiných živočichů žijících v honitbě. K myslivecké práci také patří krmení lesní zvěře v zimě, zejména když je v lese větší vrstva napadaného sněhu a zvěř si jen z obtížemi vyhledává potravu.
V neposlední řadě musel myslivec vědět, zda neměl v honitbě největší "škodnou" - tedy pytláka či pytláky. O tom mu napovídaly například pytlácké nástrahy, často umně maskované, které bylo třeba odstraňovat. Vyhledávání pytláků a zamezování jejich řádění v lese je praxe tak stará, jako myslivecké řemeslo. Ve druhé polovině 20. století se zdálo, že s pytláctvím je konec, ale současnost nás přesvědčuje, že opak je bohužel pravdou.
Snad všechny myslivecké aktivity se časem objevily na pohlednicích, včetně mysliven (a jejich okolí) i s portréty myslivců. Avšak jako u všech myslivecky tematických celků se pohlednic ze starších dob dochovalo poměrně málo. K těmto námětům je třeba ještě přiřadit další - život lesa (pohlednice s lesním porostem, rostlinami, houbami, nejrůznějšími ptáky, atd.).
Nejběžnějšími záběry na mysliveckých pohlednicích jsou právě některé exempláře z výše uvedeného tématu v záhlaví - ze života lesní zvěře a lesa. Cena takových starých pohlednic (dejme tomu do roku 1939) se v současnosti pohybuje od pěti korun výše, v tomto případě jen do padesáti korun. Pokud se jedná o barevnou či černobílou litografii, cena může být i vyšší - od sto korun.
Pohlednice se záběry z mysliveckých akcí a prací v lese, z honů aj. jsou už ceněny výše, většinou se pohybují do sta korun. Unikátní špičkové exempláře z hlediska filokartie a zachovalosti, navíc třeba tlačené barevné litografie, pak mohou dosáhnout i ceny čtyři sta korun.
Milan DEGENZpracování dat...