ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Unor / 2007

Malorážka TOZ 78-01 a kulovnice TOZ 122

Myslivost 2/2007, str. 26  Pavel Klozík
Tu a tam přijde do redakce Myslivosti dopis či e-mail, v nichž mi čtenáři spílají za soustavné představování poměrně drahých a cenově nedostupných zbraní. Snažím se psát o loveckých puškách, které jsou k dostání na našem trhu, ale jejich cenu ovlivnit nedokážu. Můžu však vyslyšet přání a podívat se po zbraních, jenž čtenáři žádají. Protentokrát přináším test kýžených levných zbraní – malorážky ráže 22 Long Rifle a kulovnice ráže 308 Winchester.


Obě zbraně se vyrábějí v Rusku v Tule, ve zbrojovce TOZ (Tulski oružejnyj zavod), zbrojovce staré, známé a proč to nepřiznat, i slavné (jazykozpytci nechť mi odpustí menší nepřesnosti v přepisu celého názvu zbrojovky z azbuky do latinky), obě zbraně se navzájem doplňují, a do třetice, na obou je vidět snaha o dosažení nízkých výrobních nákladů, což také dává předpoklad nízké prodejní ceny.

TOZ 78-01
Malorážka TOZ ráže 22 Long Rifle, má ocelové pouzdro závěru a jednoduchý válcový otočný odsuvný závěr přímoběžným úderníkem, ovládaný vpravo orientovanou klikou. V předním čele závěru je ukotvena 536 mm dlouhá hlaveň se šesti levotočivými drážkami, zatímco ke spodní části pouzdra závěru je upevněn spoušťový mechanizmus. Spoušť je chráněná plastovým lučíkem, na jehož přední část navazuje zásobníková šachta. V dolní části lučíku je otvor přizpůsobený pro vsazení šroubováku, kterým lze nastavit odpor a polohu spouště. Zde jsem byl, přiznávám, mile překvapen. Stavitelnou spoušť bych u této levné malorážky nečekal. Leč pokračujme. Na pravé straně mezi lučíkem a zásobníkovou šachtou je hmatník manuální pojistky. Nyní jsem byl překvapen poněkud nemile. Umístění pojistky mi připadá trochu nešťastné, raději bych viděl hmatník v zadní části pouzdra závěru nad rukojetí. Mířidla tvoří překlopné hledí, umožňující rychlé nastavení střelby na vzdálenost 25, 50, 75 a 100 metrů, a tunelem chráněná muška. Na hřbetu pouzdra závěru jsou drážky připravené pro nasazení optického zaměřovače. S malorážkou se dodávají celkem čtyři zásobníky vyrobené z černého plastu. Dva mají kapacitu pět a dva deset nábojů. Zásobníky jsou zajištěny odpruženým záchytem, ovládaným hmatníkem na předním čele zásobníkové šachty. Pažba a předpažbí jsou vyrobeny z jednoho kusu bukového dřeva a proti povětrnostním vlivům jsou chráněny lakem. Pažba je osazena plastovou botkou. Malorážka TOZ 78-01 má celkovou délku 1000 mm, bez nábojů váží 2,7 kg, je vhodná na lov drobné dravé zvěře a na levný trénink.

TOZ 122
Kulovnice TOZ ráže 308 Winchester rovněž představuje osvědčenou klasiku. Má válcový otočný odsuvný závěr se dvěma uzamykacími ozuby. Uzamykají se do drážek v přední části ocelového pouzdra závěru a závěr se ovládá prohnutou klikou. Hlaveň je dlouhá 570 mm a má vývrt se čtyřmi pravotočivými drážkami. V zadní části pouzdra závěru, nad rukojetí, je pravou i levou rukou snadno dosažitelný posuvný hmatník manuální pojistky. Spoušť chráněná ocelovým lučíkem není vybavena napínáčkem. Na předním čele lučíku je hmatník záchytu zásobníku, který se tradičně vkládá zespodu do zásobníkové šachty. Dvouřadý zásobník je vyroben z ocelového plechu a má kapacitu šest nábojů; podavač je vyroben z černého plastu. Mířidla tvoří sklopné hledí se dvěma zářezy ve tvaru písmene u, označenými jednou a dvěma bílými tečkami, které pravděpodobně signalizují nastavení na vzdálenost na 100 a 200 metrů. Muška nad ústím hlavně je chráněná tunelem. Na hřbetu závěru jsou netradičně vlevo vyosené drážky pro montáž optického zaměřovače. Montáž se dodává spolu s kulovnicí a dovoluje ukotvit optický zaměřovač tak, aby lovec v nutném případě, mohl použít otevřená mířidla. Pažba vyrobena z bukového dřeva je chráněná botkou z pružné černé pryže. Kulovnice TOZ 122 je dlouhá 1100 mm, bez nábojů váží 3,5 kg a s ohledem na náboj 308 Winchester je vhodná pro lov zvěře černé, srnčí i jelení.

Střelecká zkouška
Malorážku a kulovnici TOZ dováží do České republiky ve Frenštátě pod Radhoštěm sídlící firma Cairo. Mezi klady obou zbraní patří shodný a jednoduchý způsob čištění. Po vyjmutí zásobníku a kontrole není-li náboj v nábojové komoře stiskneme spoušť a tahem vzad vytáhneme závěr z pouzdra.
Vlastnosti kulovnice i malorážky jsem vyzkoušel na místní střelnici na vzdálenost 60 metrů. Na jednu stranu musím říci, že mě ani jedna puška neoslnila celkovým zpracováním; závěry jsou sice chromovány, ale v pouzdrech závěru najdeme stopy obráběcích nástrojů. Na stranu druhou však přiznávám, že během střelby nedošlo k žádné závadě; z malorážky jsme vypálili asi 100 nábojů a z kulovnice přibližně osmdesát nábojů. Malorážku TOZ jsme zkoušeli s náboji 22 LR Remington Cyklone. Při střelbě vsedě s oporou a mířením s otevřenými mířidly, ležel bod zásahu vlevo na deváté hodině. Seskupení zásahů bylo celkem slušné, samozřejmě je ovlivnily mé schopnosti a myslím si, že s optickým zaměřovačem bude malorážka střílet o poznání přesněji. Chod spouště byl tuhý, ale přijatelný. Styčné plochy spoušťového mechanismu jsou bez větších nerovností, přesto by zasloužily přeleštit.
Kulovnice TOZ má vývrt chráněný tvrdochromem, což přispívá k vyšší odolnosti a životnosti zbraně. Při prohlídce mě zaujal zásobník, který by, s ohledem na velikost, podle mého názoru mohl pojmout více než šest nábojů ráže 308 Winchester. Myslím si, že dolní část podavače lze jednoduchým způsoben upravit a kapacitu zásobníku zvýšit. Jazýček spouště je poněkud krátký a díky tomu se neovládá právě pohodlně. Krok spouště je vcelku hladký, ale dlóóóuhý.
Praktickou zkoušku jsme provedli s nasazeným optickým zaměřovačem Vomz 4x32 a ruskými náboji Barnaul. Jestli jsem na kulovnici TOZ zpočátku pohlížel trochu skepticky, při střelbě mě přesvědčila o svých přednostech. Po nastavení optického zaměřovače jsem při střelbě vsedě a s oporou (jako na posedu), na vzdálenost 60 metrů pěti výstřely hravě zasáhl desítku v mezinárodním pistolovém terči. Chování zbraně při střelbě je přijatelné a přesnost, pro střelbu v našich běžných podmínkách, naprosto vyhovující.

Hodnocení
Malorážka TOZ 78-01 ráže 22 LR se prodává za 4500 Kč, kulovnice TOZ 122 ráže 308 Winchester přijde (bez optického zaměřovače) na 12 500 Kč. Tvar pažeb obou pušek je strohý a jejich ergonomie příliš nenadchne. Ani jedna se natlačí do vyšší kategorie. Podle informací dovozce jde dobře na odbyt zvláště kulovnice TOZ 122. Na základě vlastního vyzkoušení mohu konstatovat, že obě představené zbraně jsou ke střelbě a lovu použitelné.
Text a snímky Pavel KLOZÍKZpracování dat...