ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Unor / 2007

Vzduchovky a větrovky z České zbrojovky Uherský Brod

Myslivost 2/2007, str. 34  Pavel Klozík
Když jsem uvažoval, kterými zbraněmi zahájit představení současné produkce České zbrojovky Uherský Brod, váhal jsem, mám-li spojit čas vydání časopisu a k jeho době přiřadit vhodnou mysliveckou zbraň, začít od nejslabších modelů nebo naopak od nejsilnějších. Nakonec jsem se rozhodl pro nejslabší zbraně – vzduchovky. K rozhodnutí mě, kromě výkonu zbraní, vedly dva důvody - vzduchovky a větrovky jsou našimi myslivci neprávem opomíjené a často přehlížené. A pak, i stromy a les přece rostou od země a vzhůru sílí.

Význam vzduchovek a větrovek
Vzduchovky patří mezi nejdéle vyráběné zbraně České zbrojovky a spolu s novými větrovkami jsou určeny k lovu drobné škodné zvěře, cvičné a sportovní střelbě. Pominu-li nelegální a trestné odstřely drobných zvířat a ptáků, nemají u nás tyto zbraně velkou loveckou tradici. Pro trénink kulovou zbraní jimi zase myslivci často a neprávem opovrhují. Trénink vzduchovkou má několik výhod. První je ekonomika tréninku, druhou je možnost legálně a v souladu s platným zákonem trénovat například doma na zahradě, v místě, kde nehrozí ohrožení osob nebo zvířat. Přilícení a zamíření je obdobné jako u kulovnice; můžeme mířit otevřenými mířidly, optickým zaměřovačem nebo stále oblíbenějším kolimátorem. Některé současné větrovky pak mají závěr s klikou a jejich nabíjení je podobné kulovnicím s nejrozšířenějším válcovým otočným odsuvným závěrem. Při tréninku věnujeme zvýšenou pozornost nejen úchopu, ale také zamíření, stabilitě zbraně, dýchání a rovněž samotnému spouštění.
Svůj význam při tom neztrácejí ani oblíbené zlamovací vzduchovky. Vždyť řada, a nebojím se říct, možná většina střelců, právě s nimi prodělala první střelecké krůčky. Zkrátka a dobře, tréninková střelba vzduchovkou, z hlediska nácviku střelby kulovou zbraní ani dnes zdaleka neztrácí svůj význam. Dnešní technika nám umožňuje okopírovat a zmenšit terče se siluetami zvířat pro střelbu na kratší vzdálenost. Sportovní vzduchovkou se většinou střílí na vzdálenost 10 metrů, což však neznamená, že si terč v domácích podmínkách nemůžeme postavit dále, abychom si přiblížili podmínky střelby tréninku ostrou zbraní. Samozřejmě, pominu-li zpětný ráz a hluk výstřelu, který pochopitelně u vzduchovek a plynovek chybí.

Legendární Slavie
Česká Zbrojovka Uherský Brod v současnosti vyrábí zlamovací vzduchovky Slavia 630 a 631 v ráži 4,5 mm a 634 rážích 4,5 mm a 5,5 mm. Všechny mají ocelovou konstrukci, pažbu vyrobenou z jednoho kusu kvalitního dřeva a automatickou pojistku ve dnovém šroubu pouzdra plynového pístu. Slavia 630, dnes představující základní model, je jednoduchá a na pohled strohá vzduchovka pro levný nenáročný trénink. Má 530 mm dlouhou hlaveň automatickou pojistku, stavitelné hledí, mušku chráněnou tunelem a při celkové délce 1160 mm váží 3000 g.
Propracovanější je stejně dlouhá Slavia 631, mající výrazněji tvarované a rybinou zdrsněné předpažbí, pistolovou rukojeť a pažbu typu Monte Carlo s lícnicí a plastovou botkou, které zapříčinily nárůst hmotnosti o 100 g. Zachována zůstala hlaveň dlouhá 530 mm, změny naopak doznalo kvalitnější stavitelné hledí. Před kloubem je na hlavni páčka, jistící polohu hlavně. Před zlomením hlavně a nabíjením je nutné páčku zatlačit směrem k ústí hlavně.
Slavia 634 má rovněž pažbu Monte Carlo s plastovou botkou, kvalitní stavitelné hledí a jistící páčku pod hlavní. Tlačítková pojistka bránící neúmyslnému výstřelu při každém napnutí umožňuje navíc opatrné vypuštění zbraně. Čelo předpažbí je směrem vpřed ostře zahroceno a místo rybiny je po stranách předpažbí dlouhá drážka pro prsty ruky. Hlavní změnou je hlaveň dlouhá pouze 450 mm. Model 634 je dlouhý 1080 mm a má hmotnost 3000 g. Podstatnou odlišností od předchozích modelů je zvýšená počáteční rychlost střely (v1 m-s-1); ve srovnání se Slaviemi 630 a 631 s počáteční rychlostí 170 m.s-1, činí u Slávie 634 počáteční rychlost střely ráže 4,5 mm 220 m.s-1 a ráže 5,5 mm 175 m.s-1.
Výše uvedené údaje jsou jistě většině střelců známé, přesto si myslím, že malé opakování neuškodí; je prý matkou moudrosti. Vzduchovky Slávia řady 630 už odvedly a ještě jistě odvedou kus poctivé práce. Všechny popsané modely mají na hřbetu pouzdra plynového pístu drážky umožňující namontování optického zaměřovače.

Moderní větrovky
Moderními větrovkami CZ 200 S a CZ 200 T ráže 4,5 a 5,5 mm, dosahujících energie střely až 16 J, se Česká zbrojovka Uherský Brod přidává ke světovému trendu moderních loveckých a sportovních zbraní, jejichž střelu pohání stlačený plyn uložený ve speciální nádrži. Moderní konstrukce je postavena na účelovém využití oceli, lehkých kovů a plastů. Zbrani vévodí hlaveň s drážkami pro montáž optického zaměřovače, předpažbí chránící plynový válec (zásobník stlačeného atmosférického plynu - vzduchu) a ergonomicky tvarovaná pažba s vysokou lícnicí a výraznou pistolovou rukojetí. Na čelo vyjímatelného plynového válce se montuje viditelný nebo skrytý - proti poškození chráněný měřič tlaku. Spoušť umožňuje individuální nastavení polohy a odporu.
Nabíjení se provádí podobně jako u kulovnic s otočným odsuvným závěrem. Kliku s kulovou hlavicí nad rukojetí otočíme nahoru a přitáhneme k sobě. Do odkrytého nábojiště vložíme střelu, pohybem závěru vpřed ji zasuneme do nábojové komory a otočením závěru dolů připravíme zbraň k výstřelu. Manipulace je intuitivní, velmi jednoduchá a příjemná. Ve srovnání se zlamovacími vzduchovkami přispívá válcový otočný odsuvný závěr také k vyšší bezpečnosti při tréninku. Nabíjení prakticky nevyžaduje vynaložení síly a během celého procesu zůstává hlaveň namířená do prostoru terče. Současné větrovky vyráběné v CZ UB jsou jednoranové, v souladu s požadavky střelců se připravují nabíjecí adaptéry na dva nebo na pět nábojů. Podrobná prohlídka zbraní nás rovněž přesvědčí o vyšší kategorii, kterou větrovky CZ reprezentují v porovnání s klasikou oblíbených Slávií.
Větrovky vyráběné Českou zbrojovkou již nemají běžná otevřená mířidla. Nad nábojovou komoru jsou drážky pro upevnění kolimátoru nebo optického zaměřovače. Do těchto drážek a do drážek nad ústím hlavně CZ 200 S však lze upevnit také dioptrické hledí s muškou. Při pohledu na fotografie si lze všimnout dvou vyráběných variant větrovek, které se navzájem odlišují pažbou. Varianta S má jednoduchou pažbu bez možnosti nastavení, zatímco pažba modelu T umožňuje výškové nastavení lícnice a botky.

Hlas pro vzduchovky a větrovky
Zlamovací vzduchovky Slavia jsou mi dostatečně známé a tak jsem se při návštěvě České zbrojovky v Uherském Brodě zpočátku zdráhal vyzkoušet je a porovnat s moderními větrovkami. Nakonec jsem neodolal a posléze uznal přínos aktuálních subjektivních pocitů. Klasika neklasika, po vyzkoušení obou zbraní se mi již nechtělo vracet od příjemné a během výstřelu podstatně klidnější větrovky ke zlamovací Slávii. Ani já již dnes nejsem klasický vzduchovkář, mám rád ránu zpětného rázu do ramene od dospělé pušky nebo symbolické ťuknutí malorážky, zvuk výstřelu i pach hořících plynů. Na vzduchovky (a také malorážky) vzpomínám především s nostalgií bývalého člena střeleckého kroužku Svazarmu. Význam a opodstatnění tréninku zbraněmi na stlačený vzduch je neoddiskutovatelný. Větrovky z České zbrojovky se mi zalíbily a přiměly mě zauvažovat o návratu k tentokrát již podstatně modernější kategorii vzduchovek. Celkově příjemné, z opakovacích kulovnic známé, ovládání větrovek vyráběných v České zbrojovce mě zaujalo. Možnost trénovat prakticky kdekoli může přinést nejen renesanci zájmů myslivců, ale také střelců téměř všech věkových kategorií o tyto zbraně. Kromě radosti, které střelba přináší, se výsledky střelby ze vzduchovky kladně projeví lepšími zásahy na tréninku a posléze i na lovu s malorážkou či dospělou kulovnicí.
Technické parametry všech zbraní jsou uvedeny v tabulce. Pro lovce, ale především pro sportovce, kterým se střelba větrovkami zalíbí a rádi si vystřelí také s pistole, vyrábí Česká Zbrojovka větrovku CZ 260 PCPA.
Text a snímky Pavel KLOZÍK


Přiložené dokumenty

Media_13399_34_16.xls Tabulka (15,00 KB)
Zpracování dat...