„71. ročník, to je historie! To ukazuje na společenský význam Memoriálu Karla Podhajského.“ Těmito slovy přivítal účastníky 71. Memoriálu Karla Podhajského primátor města Olomouce Martin Novotný v překrásném areálu lovecké chaty Vlastimila Sedláčka v Horce nad Moravou. Krátkou zdravici pak pronesl hejtman olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík, místopředseda ČMMJ Ing. Jiří Chmel, ředitel Všeobecné pojišťovny Halali Ing. Antonín Stibůrek, ředitel Krajského inspektorátu LČR Ing. Indra. Celé slavnostní zahájení moderoval ředitel 71. ročníku Memoriálu Karla Podhajského Jan Nastoupil, předseda Kynologické komise OMS Olomouc. K opravdu slavnostní atmosféře přispěli trubači „Trubačský soubor z Doubravy“.
Během slavnostního nástupu bylo předáno vyznamenání I. stupně Za zásluhy o myslivost Janu Nastoupilovi a MVDr. Vojtěchu Vychodilovi, místopředsedovi OMS Olomouc. Paní Miladě Wollnerová pak přede všemi veřejně poděkoval Jan Toman, který jejím prostřednictvím před před mnoha lety spojil prostějovskou a olomouckou kynologii a využil slavnostní atmosfery zahájení 71. ročníku MKP k předání věcného daru.
K zahájení každého Memoriálu Karla POdhajského neodmyslitelně patří předání putovní trofeje MKP minulým pořadatelem, což byl tentokrát okres Svitavy. Tohoto úkolu se ujal Miroslav Matějka a popřál mnoho zdaru letošnímu olomouckému ročníku. Vyvrcholením slavnostního nástupu bylo představení hlavních aktérů memoriálu - vůdců a jejich čtyřnohých svěřenců. V neposlední řadě byl také představen sbor rozhodčích, který firma Banner oblékla do vkusných mysliveckých vest s logem 71. ročníku MKP. Tento úkol perfektně splnil vrchní rozhodčí Jan Toman. Nejenže představil rozhodčí, ale o každém z nich prozradil i stručnou kynologickou charakteristiku. Je nakonec dobré, když je nejen odborná, ale i laická veřejnost v koroně seznámena nejen s vůdci, ale také s těmi, kteří rozhodují o známkách a konečném pořadí.
Memoriál Karla Podhajského ale nezačíná sobotním slavnostním zahájením, účastníci se sjíždějí vždy v pátek, letos se sjížděli právě na Loveckou chatu v Horkách nad Moravou, v krásném prostředí severně od Olomouce. Areál je posazen v lesním porostu Pomoraví. Tradičně v předvečer memoriálu bylo hlavním a sledovaným bodem programu losování. Před losováním proběhla ale ještě porada rozhodčích. Vrchní rozhodčí Jan Toman krátce shrnul pravidla pro jednotné posuzování na všech pracovištích a seznámil rozhodčí s organizací celého memoriálu. Z titulu funkce vrchního rozhodčího pak rozdělil rozhodčí na jednotlivá pracoviště. Velké pole: MUDr. Vlastimil Novotný (CZ), Ladislav Balog (SK), Jaroslav Konečný (CZ). Malé pole: Ing. Tomáš Morbicer (CZ), Marián Korič (SK). Vodní práce: Eduard Martínek (CZ), Drahomír Bambula (CZ) a rozhodcovský nestor MKP RNDr. Anton Dinka (SK). Práce na barvě: Luděk Müller (CZ), Václav Kratochvíl (CZ), Antonín Žižka (CZ), Emil Grossman (CZ) a Jaroslav Kouba (CZ). Vlečky: Ing. Jaromír Dostál, DrSc.(CZ) a Jaroslav Peluha (CZ). Drobné disciplíny: Mgr. Oldřich Blecha (CZ) a Alois Grmolenský (CZ).
Na páteční večer pak pro vůdce a rozhodčí organizátoři připravili raut, kde předvedli ukázku pasování na lovce černé zvěře členové trubačského souboru. I společenská část přispívá k dobré pohodě soutěžících a zmenšuje nervozitu v předvečer prvého soutěžního dne. K memoriálu také patří kromě přátelský setkání, besed a diskuzí také pohostinnost a pozornost pořadatelů. Letos v Olomouci vytvořil Jaroslav Krušina, známý chovatel českých fousků, pro každého rozhodčího vypalovanou dřevěnou visačku s hlavou plemene, který rozhodčí 71. ročníku Memoriálu Karla Podhajského chová anebo je s ním úzce spjatý. Stejně tak pro každého účastníka připravil na slavnostní nástup dřevěnou plaketu s hlavou plemene, které startující vede. Za těmito zdánlivými drobnostmi je neuvěřitelný kus práce, umu a času, ale na to žádný „nadšený“ kynolog nehledí.
Realizační tým 71. ročníku Memoriálu Karla Podhajského měl za sebou již generální zkoušku z jara 2009, kdy připravil dva dny nominační soutěže na Memoriál Richarda Knolla. Proto každý znal svoje úkoly a místo a organizace šlapala tak, jak se na vrcholnou kynologickou akci sluší a patří.
Zahájení lesní práce - ohrádka a chování na stanovišti proběhlo po oba dny přímo v areálu lovecké chaty a lesní práce v honitbě pana Sedláčka, která na areál chaty bezprostředně navazuje. Nebylo tedy třeba daleko přejíždět a organizovat přesuny. Také vodní práce a malé pole bylo v těsné blízkosti a tak ani mezi těmito pracovišti nebylo nutné daleko přejíždět. Dále snad jen byla polní práce byla v honitbách MS Těšetice a Křelov, ale přejezd byl dobře značen naviačními cedulemi. I zde členové mysliveckých sdružení pod vedením Jaroslava Konečného připravili pro účastníky memoriálu jednak výborné gastronomické zázemí, ale hlavně perfektní terény s dostatkem drobné zvěře. O tom nakonec vypovídá výřad v poli, kde bylo uloveno 12 zajíců a 9 kusů bažantí zvěře.
Jako autor článku o Memoriálu Karla Podhajského 2009 jsem měl nevýhodu, že jsem byl „pracovně“ povinován na velkém poli. Nespornou výhodou však byla možnost detailně shlédnout práci všech psů (kromě čísla losu 13, který první den neobstál na barvě). V poli neobstálo celkem šest ohařů. Z toho pouze dva z České republiky a čtyři ze zahraničí.
Fena Polli z Potoňskej lúky byla odvolána při polní práci. Lovecký pes není stroj a jinak temperamentní fence se nedařilo, a proto ji její vůdce Miloš Knotek sportovně odvolal. Není to jednoduchý krok na takové soutěži, ale svědčí o sportovním duchu vůdce. Polli měla v soutěži ještě dva sourozence, kteří úspěšně dokončili 71. ročník MKP.
Na tomto místě je nutné vzpomenout práci Norky z Potoňskej lúky, která předvedla excelentní výkon na bažantí zvěři a svou úrovní mnohonásobně převýšila ostatní soutěžící. Její práci měla jako na dlani početná korona a jistě ve všech zanechala nesmazatelný kynologický zážitek. Tato fena se svým vůdcem Jozefem Benovicem (SK) po zásluze získala cenu za nejlepší polní práci. Svému temperamentu dala vyniknout i na vodě, kde ji rozhodčí přiznali nejlepší vodní práci.
V lese prošel jako jediný s plným počtem bodů a hlasič na barvě Astor od Chvalovického rybníka a získal ocenění za nejlepší lesní práci. Astor je také již „ostřílený“ matador a první den v poli udělal svému vůdci Ing. Jiřímu Michlovi nejednu vrásku. Finiš mu však druhý den stoprocentně vyšel. Vždyť se nadarmo neříká, že pole dělá body a les pořadí.
Rozhodčí na vodě udělili zvláštní cenu za nejlepší práci za živou kachnou feně Ida vom Theelshof vedenou Marcelem Krenzem. Podle popisu její práce kolegy z „vody“ byl výkon této drobné fenky NKO doslova strhující.
Velmi milé překvapení připravil vrchní rozhodčí Jan Toman osobním pohárem nejstaršímu vůdci 71. ročníku MKP Ladislavu Svobodovi. Moji osobu zase velice potěšilo poděkování vrchního rozhodčího Jana Tomana za „nadstandardní“ práci v poli v podobě slovních popisů práce jednotlivých ohařů.
A kdo byl tím nejlepším „desetibojařem“?
Barbar z Mešínské hájovny se svým charismatickým vůdcem Jiřím Pospíšilem. Při jeho poděkování rozhodčím a organizátorům 71. ročníku MKP mi hlavou letmo proběhl jeho start na MKP 2005 v Temelíně s mistrovskou ranou na zajíce a nebo nešťastně křídlovaný a nedohledaný bažant na MKP 2006 v Opavě, který znamenal nulu z dohledávky a konec soutěže. Myslím, že každý z přítomných přál ze srdce panu Pospíšilovi tento úspěch a zejména, když jako prvnímu za úspěch poděkoval svému čtyřnohému kamarádovi „Barbarovi“.