ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2009

Národní finále soutěže ZLATÁ SRNČÍ TROFEJ v Plané nad Lužnicí Kategorie „A“

Myslivost 11/2009, str. 80  Ladislav PAŘIL, hlavní vedoucí NF ZST „A“
Když jsme se vloni loučili v Bystřici pod Lopeníkem, řekli jsme si, že se opět sejdeme při finále dalšího ročníku soutěže „Zlatá srnčí trofej“. Rok se s rokem sešel a my jsme se s většinou z loňských účastníků, ale i s novými zájemci o myslivost a přírodu, opravdu setkali při 39. ročníku národního finále, tentokráte v Plané nad Lužnicí. Letos se zúčastnilo celkem 58 mladých myslivců. Soustředění účastníků kategorie „A“ (3. – 5. třída ZŠ) probíhalo od 19. července do 2. srpna.

 

Po příjezdu jsme se ubytovali v chatkách na břehu řeky Lužnice v areálu DDM Tábor a děti hned dostaly první úkol. Vymyslet název oddílu na téma „Afrika“. Od dalšího dne se u Plané vyskytoval oddíl Hyen, Štírů, Hotentotů, Surikat a Křoviňáků. Během pondělí jsme se seznámili s okolní přírodou při úvodních vycházkách v oddílech a u večerního táboráku nám místní myslivci a lesáci popovídali o zdejším kraji, přírodě i o historii Táborska. Poutavě nám vyprávěl Ing. Jan Kalafut, Ing. Milan Kalafut, Ing. František Vališ, Mgr. Josef Musil a Ing. Stanislav Vyhnal.

V úterý ráno proběhla první část soutěže. Děti vyplňovaly tradiční písemné testy, ve kterých bylo možné získat až 100 bodů. Kromě otázek, kde se vybírala vždy jedna správná odpověď ze tří nabízených možností, děti popisovaly mysliveckou mluvou srnčí shoz, obrázek lišky a bažanta. Po ranních testech nastal čas na odměnu v podobě odpoledního výletu po Jindřichohradecku. První naší zastávkou byla daňčí obora v Nítovicích, kterou nás provedl pan Kratochvíl. Ukázal nám i lovecký salonek s trofejemi a vycpaninami z různých koutů světa.  Další zastávka byla v bažantnici Radouňka. O té nám vyprávěl a areálem nás provedl bažantník Miroslav Kos. Ke konci odpoledne jsme navštívili ještě nedalekou oborou Radouň. Při procházce oborou se zástupcem lesního správce Ing. Vladimírem Cepákem jsme dokonce, z poměrně malé vzdálenosti, pozorovali několik kusů černé zvěře. Výlet se dětem moc líbil, a to i díky krásnému letnímu počasí.

První týden byl věnován hlavně intenzivní přípravě na druhou část soutěže – poznávací stezku. Výuka probíhala ve čtyřech blocích, ve kterých zkušení vedoucí přednášeli každému oddílu na téma lovectví a myslivecké tradice, kynologie, pobytové stopy zvěře a střelectví. Další výuka probíhala při každodenních vycházkách s oddílovými vedoucími. Botaniku se děti učily taktéž při vycházkách, ale i podle vystavených rostlin v táboře. Pro odreagování probíhaly i mezioddílové soutěže v kopané a vybíjené a také soutěž ve střelbě ze vzduchovky, ve které mezi jednotlivci zvítězila Eliška Řehůřková.

V sobotu odpoledne jsme vyrazili na náš druhý výlet - po Táborsku. Centrem města Tábor nás provedl a zajímavý výklad přednesl Mgr. Zdeněk Žalud. Naše další kroky směřovaly k areálu umělé nory Pintovka. Zde jsme shlédli nácvik bezkontaktního norování a také ukázkovou práci ohaře v lese. Na střelnici v Opařanech pro nás byla přichystána ukázka sportovní střelby. Poslední naší sobotní zastávkou se stala „Obůrka“ Bechyně, ve které se věnují chovu daňčí a mufloní zvěře. Zajímavé povídání o Panství Bechyně i prohlídku obory si pro nás připravil lesní a myslivecký hospodář Ing. Vladislav Podhradský. Při pochůzce oborou jsme dokonce viděli daňčí i mufloní zvěř. To bylo dětem největší odměnou za ukázkové myslivecké chování.

Neděle, poslední den před rozhodující částí soutěže, byla věnována závěrečné přípravě dětí před poznávací stezkou. Tím jsme završili první týden našeho pobytu v Plané nad Lužnicí. V pondělí ráno již následovala dlouho očekávaná „poznávačka“. Na zhruba 3 km dlouhé trase přírodou finalisté soutěže Zlatá srnčí trofej poznávali rostliny, psy, pobytové stopy, vycpaniny, myslivecké vybavení, čelisti, lebky, shozy, trofeje i myslivecká zařízení. Během této části soutěže bylo možné získat maximálně 263 bodů. Po každodenním večerním nástupu jsme si ukázali všechny exponáty z dopolední stezky, aby děti věděly v čem chybovaly a poučily se pro příště. Tímto skončila soutěžní část jednotlivců, ale dále pokračovala ta mezioddílová.

V úterý nás čekal poslední z našich plánovaných výletů. Ráno před odjezdem malinko zahrozil déšť, avšak ten během cesty autobusem ustal a začalo se opět usmívat sluníčko. Nejdříve naše kroky vedly do ZOO Ohrada. Tam pro nás bylo největší atrakcí dovádění vyder během krmení. Poté jsme směřovali do Staré Obory, kterou nás provedl zástupce lesního správce Ing. Václav Zumr. Prohlédli jsme si odchytová zařízení a dokonce jsme měli štěstí i na daňčí zvěř. Poté už nás čekala Poněšická obora, se kterou nás ochotně seznámil oborník František Řehoř. Pro všechny bylo obrovským zážitkem navštívit tuto oboru, naslouchat zasvěceným slovům pana oborníka a prohlédnout si místní „parohárium“. Unaveni po celodenním výletu, avšak plni mysliveckých zážitků, jsme se vraceli do našeho tábořiště.

Během celého průběhu soustředění jsme chodívali na čekané, o které byl mezi dětmi obrovský zájem. Honitby pro naše myslivecké aktivity poskytlo MS Košice, MS Skopytce a Lesy Tábor, a. s., za což jim patří velký dík. Dokonce se při několika čekaných podařilo i ulovit zvěř. Děti tak mohly vidět vzdání pocty ulovené zvěři, předání úlomku, ošetření ulovené zvěře a následně také preparaci lebky. Dva kusy srnčí zvěře jsme dostali ke konzumaci. Ze srnců nám paní kuchařky připravily vynikající srnčí guláš, a tak jsme měli z Plané i zážitek gastronomický. Ornitologickou přednášku si pro děti připravil Ing. František Vališ a Petr Obluk. Oba pánové mají s prací s dětmi značné zkušenosti, a tak jejich vystoupení všechny velice zaujalo. Ve čtvrtek za námi přijel bývalý vedoucí Míra Kadlec s kamarádem Petrem s programem lesní pedagogiky.

Ve zbylých dnech a chvilkách proběhly tradiční soutěže, které se započítávaly do celotáborové hry. První z nich, Cesta za pokladem, je mezioddílová soutěž na téma tábora, letos to byla „Afrika“. Děti během odpoledne na jednotlivých stanovištích plnily úkoly, za které dostávaly šifrovaný plán další trasy. Na konci na každého čekala sladká odměna. Tradiční disciplínou je též „Bavíme se sami“. Při této soutěži si děti za dohledu vedoucích připravují výtvarné dílo, básničku či písničku, pokřik a scénku - to vše na události a prožitky z průběhu soustředění. Ve finále potom program představí ostatním oddílům a vedoucím. Samozřejmostí je už i „Hurá olympiáda“ – mezioddílové klání v netradičních sportovních disciplínách. Všechny výše uvedené soutěže se započítávaly do celotáborové hry. V průběhu soustředění probíhala soutěž v odlévání stop a také se hodnotil úklid v chatkách. Vzhledem k tomu, že okolní lesy byly plné borůvek, vyhlásili jsme i soutěž ve sběru lesních plodů. Z borůvek nám paní kuchařky upekly koláč. Letos jsme pro děti připravili i stezku odvahy, na kterou se vždy rádo a dlouho vzpomíná.

V sobotu nadešel den, na který netrpělivě čekali všichni finalisté soutěže – vyhlášení výsledků jednotlivců. To proběhlo za účasti pozvaných hostů z řad sponzorů, zástupců ČMMJ i OMS Tábor. Slavnostní ráz vyhlašování dodal zvuk loveckých fanfár Sboru trubačů OMS Tábor pod vedením paní učitelky Šárky Kvičínské. Po vyhlášení nám ještě Sbor trubačů OMS Tábor připravil přednášku o loveckém troubení. Tím se program letošního soustředění nachýlil k samému konci. Při večerním nástupu již byla vyhodnocena jen celotáborová hra. Členové vítězného oddílu Štírů získali jako tradičně krásné zavírací nože. Poté následoval závěrečný táborák, při kterém jsme si zazpívali, zavzpomínali na zážitky z právě končícího běhu i na zážitky z let minulých. Ráno nás čekala poslední společná snídaně, rozloučení a odjezd do našich domovů v různých koutech republiky.

Letošní ročník se opravdu velice vydařil a nejspíš na něj nikdy nezapomeneme díky excelentní přípravě, kterou letošnímu ročníku věnoval OMS Tábor a hlavně díky našemu novému mysliveckému kamarádovi Ing. Stanislavu Vyhnalovi, který nám všem věnoval svůj volný čas a skvěle pro nás připravil a zajistil program celé akce včetně pro všechny nezapomenutelných výletů. Dále bych chtěl poděkovat zástupcům Jihočeského kraje, města Planá nad Lužnicí a města Tábor, za jejichž finanční podpory se letošní ročník uskutečnil. Díky patří i Českomoravské myslivecké jednotě, která soustředění zaštiťuje, manželům Vaníčkovým za pomoc při přípravě a také sponzorům akce. Sponzorsky se letos podíleli: ARMS – CZ, a. s., Lesy ČR, s. p., Artes Natur, s. r. o., Česká Zbrojovka Uherský Brod, Fomei, a. s., KOZAP Uherský Brod, Lesko, Myslivost, s. r. o., Záhoří Rudel, s. r. o., Ing. Michal Zubíček, Sellier&Bellot, a. s., Rembrandt, s. r. o., Vysočina, a. s., Zbraně a střelivo – Bohumil Urban, s. r. o., Afars, s. r. o., Agro Havlát s. r. o. a malíř pan Václav Nasvětil. Největší poděkování bych však chtěl věnovat vedoucím, kteří ze svého volna věnovali 14 dní práci s naší mysliveckou mládeží. Jmenovitě tedy děkuji Ivetě Dernerové, Martinovi Vítovskému, Hance Stejskalové, Monice Navrátilové, Pavlu Pacovskému, Ivě Holadové, Jindrovi Novákovi, Martinovi Záviškovi, Anetě Krajíčkové, Liboru Beníčkovi, Nadě Novotné a v neposlední řadě zástupci hlavního vedoucího a zdravotnici Blance Pařilové.

A co říci závěrem? Za rok na shledanou!

Myslivosti a přírodě zdar!

 

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...