ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2009

Pětatřicátý ročník Memoriálu Richarda Knolla ovládli němečtí krátkosrstí ohaři

Myslivost 11/2009, str. 52  Text a snímky Leona ROHÁČKOVÁ
Pětatřicátý ročník Memoriálu Richarda Knolla se letos konal 12. a 13. září v honitbách OMS Přerov. Vrcholná soutěž ohařů se zadáním titulu Všestranný vítěz CACT byla zároveň kvalifikací na Memoriál Karla Pohajského. Z dvacítky psů, kteří se v pátek v Domaželicích postavili na pomyslný start, si účast po těžkém boji plném zvratů vybojovala desítka ohařů. Vítězem se stal německý krátkosrstý ohař Barbar z Mešinské hájovny Jiřího Pospíšila, který se zároveň ujal vedení v prvním ročníku soutěže Ohař roku.

V pátek se do Domaželic začali sjíždět vůdci  z celé republiky. Vůbec první se dostavil třiasedmdesátiletý matador Vladimír Kaiser s dlouhosrstým ohařem Alanem z Chotusického údolí. Osmiletý zkušený pes a vůdce, který memoriál v roce 2000 vyhrál a letos se  zúčastnil již po osmé, patřili k favoritům. Právě v jejich případě se ale osud rozhodl jinak, leč nepředbíhejme událostem.

Slavnostní zahájení se v sobotu ránu uskutečnilo na přerovského Horním náměstí, odkud vůdce a jejich čtyřnohé naděje vyslal do soutěže primátor města Jiří Lajtoch. Pak už na dvacítku ohařů čekala dvoudenní práce v poli, lese a na vodě.

„Největší problémy měli psi na vodě, rozdali jsme hned čtyři nuly,“ posteskl si rozhodčí Jan Bija. Tři psy čekalo stejné hodnocení v lese, dva v poli. Po prvním dnu zůstalo v soutěži šestnáct ohařů, k velké lítosti byl vyloučen Vladimír Kaiser. Jeho Alan na dohledávce načal srnce. „Nedá se nic dělat, my to tak nebereme. Pes je u nás členem rodiny,“ hladil velkou hnědou hlavu.

Smutný byl i Martin Hartl, jehož fena irského setra Desiréé z Košumberka patřila podle rozhodčích k jednoznačným kandidátům na vítězství. Na barvě fence přes cestu přeběhli hned tři zajíci a bylo po nadějích. „Skončilo to tak i vloni, tam nám v poli vyletěly koroptve,“ posteskl si smutně vůdce.

Na  nedělním slavnostním vyhodnocení se na pomyslný stupeň vítězů postavil Jiří Pospíšil s německým krátkosrstým ohařem Barbarem z Mešinské hájovny, který získal titul CACT – šampiona práce ČR.

Druhá skončila s titulem res.CACT Roxa z Jaroslavských   polí Jaroslava Koláře, která si oodnesla cenu za nejlepší práci v lese a na barvě.

Třetí skončil po celý memoriál nenápadně ale spolehlivě pracující Astor od Chvalkovického rybníka Jiřího Michla, který rovněž získal cenu za nejlepší práci na ohrádce.

Cenu za nejlepší vodu získala Polly z Potoňskej lůky Miloše Knotka.Nejlepší práci v poli předvedl Vabi z Ústína Františka Hladíka. „Z dvacítky psů nakonec uspělo v první ceně pět, v druhé rovněž pět a ve třetí dva,“ zhodnotil soutěž předseda organizačního výboru Radek Novotný, který zároveň poděkoval všem, kdo se na pořádání memoriálu podíleli. „Chtěl bych hlavně poděkovat Jaroslavu Kašíkovi, který byl hlavním iniciátorem  myšlenky, aby se Knollův memoriál konal v Přerově,“ přidal poděkování zapálenému mysliveckému kynologovi, kterého bohužel trápí zdravotní problémy, delegát Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Procházka. 

„Jsem velice spokojen s celou akcí. Chci poděkovat všem, kdo na organizaci spolupracovali, mysliveckým sdružením, která zapůjčila honitby a v neposlední řadě Olomouckému kraji a městu Přerov za přízeň a finanční podporu,“ dodal předseda OMS Přerov Jiří Kadlec.

První desítka ohařů se automaticky kvalifikovala na Podhajského memoriál ve dnech 2.- 4. října v Olomouci.

Zpracování dat...