Ve dnech 11. a 12.7.2009 se konal v Anglii historicky druhý celosvětový sokolnický festival. Místem konání byl Englefield Estate, Reading v hrabství Berkshire, 30 km západně od Londýna. Festival byl podle očekávání ještě větší než první festival v roce 2007 (podrobný článek byl uveřejněn v Myslivosti 10/2007).
Hlavním smyslem festivalu bylo nejen prezentovat sokolnictví jako živoucí kulturní dědictví lidstva, ale byla to také jedinečná příležitost k osobnímu setkání mezi sokolníky celého světa a předávání si zážitků a zkušeností. Během obou dní si bohatý program festivalu užívalo 12 000 návštěvníků, 500 dětí ze škol, v oficiálním programu vystupovalo 600 domácích i zahraničních sokolníků z 52 zemí. Festival se rozkládal na 30 ha plochy zámeckého parku a čítal kromě zázemí, infrastruktury a arény přes 100 stánků se sokolnickým zbožím a 60 stanů s výstavami domácích a zahraničních sokolnických organizací. Jednalo se zdaleka o největší sokolnickou akci v historii, která předčila počtem účastníků a samozřejmě i mezinárodním obsazením velkolepé sokolnické výpravy mongolského vládce Kublajchána, vnuka Čingischána. Těchto výprav se tehdy účastnilo „pouze“ 10 000 sokolníků, jak líčí Marco Polo ve svém cestopisu ze 13. století.
Světovému festivalu předcházela konference IAF, která proběhla poblíž místa konání festivalu ve dnech 7. až 10.7.2009. Obě akce - konference IAF i festival skončily velkým úspěchem. Úspěšná byla nejen prezentace sokolnictví a Klubu sokolníků ČMMJ na veřejnosti, ale i proběhlá neveřejná jednání, kterých se reprezentanti českého sokolnictví účastnili spolu s dalšími vysokými vládními i nevládními představiteli.
Na festivalu se objevila řada významných osobností, které dodaly festivalu punc významné společenské události. Na festival zavítali mimo jiné Jeho Výsost princ Andrew (vévoda z Yorku) a Jeho Výsost princ Tahnoun (ministr turistiky Arabských Emirátů), Jeho Excelence Dr. Awadh Al Musabi (President komise UNESCO), Dieter Schramm (President Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře CIC), Angus Middleton (jednatel Federace organizací pro myslivost a ochranu přírody v EU FACE, reprezentant 7 mil. myslivců v EU) a dále pak řada zahraničních diplomatů, vědců a kulturních expertů. Místním představitelem byl starosta města Reading, které je hlavním městem hrabství Berkshire, kde se konal festival a také poslanec britského parlamentu Sir Richard Benyon, který laskavě propůjčil zámecký park svého sídla jako místo pro konání festivalu. Také zástupci státní správy ČR Dr. Martin Žižka (vrchní ředitel lesnictví a myslivosti MZe) a Ing. Jaroslav Růžička (vedoucí oddělení myslivosti MZe) byli přítomni této historické události a aktivně se zúčastnili několika důležitých jednání o budoucnosti sokolnictví během festivalu včetně schůzky s Jeho Výsostí princem Tahnounem. Jako zajímavost lze uvést, že princ Tahnoun daroval princi Andrewovi nejcennější druh dravce - bílého loveckého raroha podobně jak tomu bývalo za starých časů, kdy až do 18. století cenní dravci sloužili jako důležitý diplomatický prostředek sloužící kromě jiných účelů k urovnávání válečných konfliktů.
Počasí bylo na anglické poměry vynikající, avšak na polohu stanu Klubu Sokolníků přiděleného organizátory festivalu jsme moc štěstí neměli. Navzdory předběžnému příslibu jsme nakonec nesousedili se stanem Mezinárodní asociace pro sokolnictví IAF, který byl magnetem pro návštěvníky od těch obyčejných až po vážené prince, takže se bohužel nenaplnil původní předpoklad, že tito lidé se rovnou zastaví i v našem stanu. I když poloha našeho stanu byla mimo hlavní průtah návštěvníků, cestu k nám si ti nejvýznamnější hosté stejně našli. Není se čemu divit, protože Česká Republika má v sokolnictví v zahraničí dlouhodobě velké renomé, je vnímána jako jeden z hlavních tahounů světového sokolnictví nejen kvůli mezinárodním aktivitám, ale i kvůli sokolnickému know-how a tradičnímu setkání v Opočně. Oceněním bylo, že stan Klubu sokolníků ČMMJ navštívil samotný president komise UNESCO Dr. Awadh Al Musabi a velmi ho zaujal program LČR, s.p. na záchranu populací sokola stěhovavého a raroha velkého, který úspěšně běží již 15 let pod vedením předsedy Klubu sokolníků ČMMJ Ing. Petra Zvolánka. Dr. Musabi vhledem ke svojí zaneprázdněnosti navštívil během festivalu pouze dvě národními výstavy, a sice tu naši a také unikátní autentickou beduínskou vesničku Spojených Arabských Emirátů.
Po celou dobu festivalu bylo co k vidění od rána až do rána. Každý návštěvník měl možnost obdivovat krásu různých druhů dravců, obdivovat různorodost národních oděvů, zakoupit si potřebné sokolnické vybavení, ochutnat národní jídla i nápoje, zaposlouchat se do hudby různých zemí, zúčastnit se různých seminářů a v neposlední řadě přihlížet hlavnímu programu v aréně, který se skládal z tematických vystoupení: zahajovací ceremonie s živou hudbou lesních rohů, sokolnictví středověku, jihoamerické a španělské sokolnictví, anglo-holandské sokolnictví, sokolnictví ve stepích Asie, japonské sokolnictví císařského dvora, arabské sokolnictví a moderní sokolnictví. Vyvrcholením obou dní byla závěrečná promenáda sokolníků 52 národů s dravci v národních oděvech. Promenáda ohromila tisíce běžných návštěvníků i desítky hostů na VIP tribuně, kteří se nechali slyšet, že takové nadšení a sílu sokolníků v životě neviděli.
Další informace o festivalu lze nalézt na internetových stránkách http://www.falconryfestival.com případně na stránkách Klubu sokolníků ČMMJ http://www.sokolnictvi.net. Festival byl široce medializován po celém světě, proto lze množství informací a snímků najít vyhledávačem google.com a pro ty, kteří neměli možnost vidět záběry z festivalu v rámci slovenského pořadu Halali, může posloužit youtube.com při zadání hledání klíčových slov „Festival of Falconry 2009". Pozoruhodné fotografie s popisem lze nalézt na adrese http://www.eaglehunter.co.uk/Festival_Falconry_2009/Festival_Falconry.htm a také na internetové stránce fotografa české sokolnické výpravy http://galerie.matucha.cz
Na závěr patří poděkování všem, kteří přispěli ke zdaru akce a důstojně reprezentovali nebo sponzorovali Klub Sokolníků ČMMJ během této historické události.
A co bude dál?
Pravdou je, že se tyto jedinečné zážitky stěží budou ještě někdy opakovat, protože není reálné, aby štědří sponzoři vynakládali každý rok asi 1 mil. USD na událost tohoto rozsahu s takovými atrakcemi a s tolika pozvanými sokolníky z dalekých zemí. Příští festival se zřejmě uskuteční v roce 2011 v Arabských Emirátech, ale vhledem ke geografické vzdálenosti nelze předpokládat, že půjde o „lidovou“ záležitost jako tomu bylo nyní.