Časopis Myslivost

Exclusive Ebony Edition CZ 550 / CZ 527 Ladná elegance a elegance ladnosti

Myslivost 7/2009, str. 38  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Myslivci mají odjakživa rádi zdobené zbraně. Ryté lovecké pušky však na lovu trpí. Častý pohyb v lese, náhlé nepříznivé počasí a manipulace se zbraní gravírování neprospívají. V České zbrojovce v Uherském Brodě, hledali cestu, jak přidat na eleganci jinak povedeným tvarům svých kulovnic, bez použití rytin. Zrodila se řada Exclusive Ebony Edition, řada, která díky detailním změnám a vybraným materiálům spojuje myslivecké tradice, ladnost a eleganci tvarů.


Konstrukce
Základem konstrukce obou zbraní je osvědčená, v České zbrojovce modifikovaná verze závěrového systému Mauser 1898, který se uzamyká do drážek v čele pouzdra závěru. Pouzdro je ocelové a je spojeno se spoušťovým systémem vybaveným stavitelným francouzským napínáčkem. Závěr se ovládá vpravo orientovanou klikou zakončenou kulovou hlavicí. Za klikou je na pravé straně temene pouzdra manuální pojistka. CZ 527 má před lučíkem v zásobníkové šachtě uložen zásobník, CZ 550 pro řadu Ebony Edition má nábojovou schránku. Do čela pouzdra závěru je pevně ukotvená za studena kovaná plovoucí hlaveň. Na hřbetu pouzdra závěru jsou drážky pro uchycení optického zaměřovače. Některé modely kulovnic se vyrábí s otevřenými mířidly, jiné mají hlavně s čistými liniemi, bez mířidel. Jak už jsme několikrát psali, pouzdra závěrů a závěry kulovnic CZ 527 a CZ 550 se liší velikostí a některými dalšími detaily. Změny jsou dány rozměry a pracovními tlaky používaných nábojů. CZ 527 patří do kategorie lehkých kulovnic a mezi střelci a lovci si vysloužila sympatickou přezdívku malý Mauser. Systémy pouzdra závěru kulovnic s hlavní, spoušťovým mechanismem a zásobovacím ústrojím jsou uloženy do kvalitní ořechové pažby.

Exclusive Ebony Edition
CZ 527 a CZ 550 Exclusive Ebony Edition představují novou řadu exkluzivních kulovnic vyráběných v České zbrojovce v Uherském Brodě. Mají nové, moderně řešené ořechové pažby s novými a na výsost elegantními poli zdrsnění úchopových ploch, stylově doplněné čelem předpažbí a botkou rukojeti z tmavého ebenového dřeva. Dalším výrazným rozpoznávacím znakem řady Exclusive Ebony Edition je kvalitní hlaveň se šroubovicovým povrchem, vytvořeným během kování. Povrch hlavně a pouzdra závěru je černě brynýrován a stylově jej doplňuje závěr v barvě kovu s povrchem dotvořeným ozdobným kroužkováním. Klika závěru, lučík, zásobník a další ocelové prvky jsou rovněž brynýrované. Spoušť je v barvě kovu. Pažba je zakončená botkou z černé pryže, která tlumí vnímaní zpětného rázu při výstřelu. Na spodní ploše pažby a předpažbí jsou ocelové třmeny pro uchycení nosného popruhu. CZ 527 a CZ 550 Exclusive Ebony Edition nemají otevřená mířidla. S ohledem na jejich určení se počítá s montáží kvalitního optického zaměřovače, který podtrhne exkluzivnost a umožní využít mimořádnou přesnost nové uherskobrodské řady mysliveckých kulovnic. Zásobník CZ 527 a dno zásobníkové šachty navazují na tvar předpažbí a nenarušují čisté linie.

Shrnutí
Novou řadu mysliveckých kulovnic CZ 527 Exclusive Ebony Edition a CZ 550 Exclusive Ebony Edition asi nejlépe charakterizuje podtitul, který mě napadl, když jsem "ebonky" poprvé spatřil a vzal do dlaní. Vynikají ladnou elegancí a jejich elegance daná vytříbenými tvary, a s citem použité ebenové dřevo, šroubovicový povrch hlavně a celkové zpracování, jim dodávají mimořádnou ladnost.

Zpracování dat...