Časopis Myslivost

MAUSER 03 LEGENDA SE VRACÍ

Myslivost 7/2009, str. 46  © dr.Ing.Jiří HANÁK

KULOVNICE MAUSER M 03, TECHNICKÝ A UŽIVATELSKÝ POPIS
Kulovnice Mauser M 03 je založena na klasickém, ale modernizovaném závěru typu Mauser. Od svého prapředchůdce se nový závěr liší především v použití šestice silně dimenzovaných závěrových ozubů oproti původním dvěma a krátkým vytahovačem nábojnic, zatímco původní vz. 98 má vytahovač dlouhý. Zcela nový je napínací a pojistný mechanismus. Při zkoumání podrobností technické stavby nové kulovnice Mauser M 03 se zdá, jakoby konstruktéři této zbraně si vzali příklady nejlepších řešení jednotlivých uzlů zbraní od konkurence a spolu s vlastními prvky je zkombinovali do jedné, excelentně povedené zbraně, propracované dokonale v každém detailu. K nim patří například uzamykání závěru do hlavně a s tím související možnost výměny hlavní různých ráží v jednom závěrovém systému nebo naprosto technicky unikátní řešení napínání úderníku.

Výčet nabízených ráží
222 Rem., 223 Rem., 22 - 250 Rem., 243 Win., 7 mm-08 Rem., 308 Win., 6,5 x 55, 6,5 x 57, 6,5 x 65 RWS, 25 - 06, 270 Win, 7 x 64, 30 - 06, 8 x 57 JS, 8,5 x 63, 270 WSM, 300 WSM, 7 mm Rem mag, 300 Win Mag, 300 Wby Mag, 8 x 68 S, 338 Win Mag, 375 H & H, 416 Rem Mag, 458 Lott, 404 Jeffery, 500 Jeffery.

Počet standardně vyráběných ráží je vskutku velmi široký a zahrnuje kromě zcela běžných ráží i ráže méně obvyklé a méně rozšířené tak, že každý zájemce má možnost velkého výběru k použití "od lišky po buvola".
Velký výběr ráží ve vyměnitelných hlavních různých délek dává uživateli zbraně možnost vytvořit si na bázi jedné pažby, která "sedí" a jednoho systému, sady pro různá použití. Například, podle mé osobní volby, tzv. letní ráž na menší zvěř při střelbě na větší vzdálenosti 6,5 x 65 RWS, podzimní na lov černé a vysoké 8 x 57 JS, případně hodně universální 7 mm Rem. Mag . pro střelbu na delší vzdálenosti a třeba "africkou" sadu s již zmíněnou 7 mm Rem. Mag. nebo 8 x 68 S a k tomu na nejtěžší zvěř 375 H & H nebo 416 Rem. Mag..
Z výčtu nabízených ráží je zřejmé, že výrobce chce obsáhnout nejen použitelnost zbraně pro malou, střední i větší evropskou zvěř, ale nabídkou nejsilnějších ráží, zejména počínaje 375 Holland a Holland Magnum či 416 Remington Magnum a pokračujíc dokonce skutečně velmi výkonnými tropickými rážemi 404 Jeffery, 458 Lott a 500 Jeffery, se chce také opět vrátit jako věhlasná zbraň pro africké lovy, kde značka Mauser, po mnoho desetiletí a zejména mezi válkami, dominovala u lovců všech národností.

Hlaveň
Hlaveň je upevněna k pouzdru závěru dvěma imbusovými šrouby a je absolutně snadno vyměnitelná, takže k jednomu systému a pažbě lze upevnit vyměnitelné hlavně různých ráží a délky. Délky hlavní jsou dodávány podle přání 48, 50, 52, 54, 56, 60, 62 a 65 cm. Průměry hlavní jsou dodávány v rozměrech 16, 17 a 19 mm. Například průměr 19 mm je určen pro sportovní terčové zbraně, pro těžší ráže a pro model Solid a Afrika, menší průměry pro další modifikace. V nabídce je také tzv. kanilovaná hlaveň s vnějšími podélnými drážkami, které zvyšují tuhost hlavně, odvod tepla a tím finálně přesnost střelby.
Hlavně jsou kované ze speciální hlavňové oceli z ocelárny Krupp, vyrobené klasickou elektrometodou. Složení oceli a obsah legur je důvěrný. Ocel byla vyvinuta ve švýcarském metalurgickém vývojovém závodě speciálně pro uskupení firem Mauser, Blaser a Sauer. Polotovary hlavní se vyrábí společně, finální opracování realizuje každá firma samostatně.
Hlaveň kulovnice M 03 je buď bez mechanických mířidel pro výlučné použití puškohledu nebo s mechanickými mířidly. Hledí je buď s úzkým zářezem pro přesnou střelbu, nebo tropické hledí s širokým zářezem pro naháňky, dosled a lovy v Africe. U modelu Trail je použito hledí s úzkým zářezem a s výraznými reflexními body, které spolu s bodem na mušce vytvoří tzv. tříbodové miřidlo. Na přání zákazníka je možné osadit tato miřidla i do ostatních modelů.
Povrchová úprava hlavně je provedena tvrdým černým nitridováním na polomat.

Závěr
Závěr je provedením modernizovaného systému Mauser, má 6 uzamykacích ozubů ve dvou řadách a krátký vytahovač vystřelených nábojnic. Tím je zabezpečena absolutní spolehlivost závěru, odolnost a pevnost i při nejsilnějších tropických rážích. Pevnost závěru umocňuje uzamčení přímo do hlavně za nábojovou komorou. Závěr má snadno vyměnitelnou hlavu závěru, bez použití nářadí, pro případy výměny hlavní s rozdílnými rážemi, které mají rozdílné průměry dna nábojnic. Pro skupinu 14 standardních středních ráží, resp. pro skupinu 10 ráží magnum je vždy jedna hlava závěru a netřeba ji měnit při výměně hlavně s ráží ze stejné skupiny.
Úhel otáčení závěru je malý, pouze 60 °, který umožňuje snadné a rychlé otevírání závěru i při instalovaném puškohledu na nízké montáži. Páka závěru je zahnutá, ale přímá s výraznou koncovou kuličkou a větším prostorem mezi pažbou a pákou, které společně poskytují bezpečný úchop pro rychlé přebití v kritických situacích nebo pro snadnou obsluhu v rukavicích, protože kulovnice Mauser M 03 se vrací jako velmi významná zbraň pro africké a exotické lovy, kde její legendární předchůdkyně M 98 sehrála naprosto dominantní roli a pro export do severských zemí včetně sibiřského Ruska. Střední část závěru je ofrézovaná do atraktivního tvaru šestiúhelníkového hranolu a pískovaná na mat.

Pouzdro závěru
Pouzdro závěru má v horní části otvory pro originální čepovou montáž s bajonetovými uzávěry s jednoduchým ovládáním, naprosto pevným a přesným uzamčením. Detailní přesnost osazení montáže je zachována i přes velmi snadnou a rychlou snímatelnost.

Napínací, spoušťové a pojistkové ústrojí
Originální řešení napínacího a pojistkového ústrojí je specialitou této kulovnice. K napnutí úderníku dojde při přebití zbraně otočením závěru, ale toto napnutí lze snadno přístupnou a jednoduše ovladatelnou páčkou otočnou kolem svislé osy, umístěnou v zadní části závěru, zrušit a samozřejmě stejnou páčkou lze pružinu úderníku před výstřelem opět, zcela bezhlučně, napnout. Tak lze přenášet bezpečně zbraň v pohotovém stavu, s nábojem v nábojové komoře bez nebezpečí nechtěného výstřelu, což nelze zabezpečit v případě zajištění spouště pouze běžnou pojistkou, např. při pádu zbraně nebo při prodírání se obtížným terénem, kdy se zbraň může snadno odjistit.
Podobný systém je už běžně dodáván na většině jednohlavňových kulovnic s lůžkovým závěrem, kde se toto řešení v praxi velmi osvědčilo. U opakovací kulovnice se jedná o novinku, pominu-li například staré a velmi jednoduché až primitivní řešení u vojenské pušky Mosin, kde k manipulaci byla vyžadována značná síla nebo jiných kulovnic např. Blaser R 93 atd. Možnost zrušení napnutí úderníku a také případně napínáčku jednoduchým způsobem bez obvyklého rachocení závěrem s důsledkem zrazení zvěře, ztráty času a samozřejmě poškození střely při obrušování o hranu nábojové komory, ocení všichni ti, kteří nechtějí zastřelit sebe sama nebo kolegu při nastupování nebo slézání z posedu.
Zbraň může být přenášena bezpečně s nábojem v nábojové komoře bez napnutého úderníku, ale v případě potřeby je možné pohodlně, rychle a bezhlučně úderník napnout k pohotové střelbě. Při zrušení napnutí úderníku se současně zajistí závěr proti nechtěnému otevření.
Toto řešení považuji za technicky i uživatelsky dokonalé. Spoušťový systém je dodáván buď se suchou momentovou přímou spouští nebo s francouzským napínáčkem s nastavitelným odporem. Odpor spouště bez napínáčku je cca 900g, hodnoty spouště s napínáčkem jsou 250 až 1500 g. Správnou hodnotu je možno jednoduše mechanicky nastavit. Při otevírání závěru nebo zrušení napnutí úderníku se aktivace napínáčku automaticky zruší také.

Zásobovací ústrojí
Pro dodávku nábojů slouží vyjímatelný zásobník, který lze nabíjet, jak po vyjmutí ze zbraně, tak přímo pod závěr. Zásobník je vyroben z poctivého ocelového plechu, takže je odolný proti poškození i v náročných terénních podmínkách. Podavač zásobníku je z plastu ABS, ve kterém je vytvořen nabíhací žlábek navádějící náboje do nábojové komory bez poškození střely. Zásobník lze navíc zablokovat proti ztracení.

Pažba
Pažba je z výběrového tureckého ořechu s povrchovou úpravou zaleštěného oleje, což zdůrazňuje krásu kresby dřeva, příjemný pocit při dotyku a pocit jistoty při manipulaci se zbraní i za extrémních podmínek, např. deště. Pažba je dodávána v 12-ti kvalitativních stupních podle výraznosti kresby dřeva. Tvar pažby je konzervativní, s přímým hřbetem, s výraznou pistolovou rukojetí a s bavorskou lícnicí. Pažba má, oproti dnešním módním pažbám s kapřím hřbetem, menší lomení a je velmi přímá. Menší lomení pažby je ve svém důsledku velmi výhodné, protože je tímto tvarem značně eliminován zdvih zbraně při výstřelu, což je důležité zejména u velmi silných ráží. Přímá pažba je výrazně vhodnější pro rychlou přilícitelnost zbraně.
Pro zájemce je firma připravena také dodat bavorskou pažbu s kapřím hřbetem u modelu Alpine.

Dodávaná provedení
Kulovnice Mauser M 03 je dodávána s klasickou dřevěnou pažbou, pro extrémní podmínky s černou pažbou z plastické hmoty ABS se silikonovými úchopy na pistolové rukojeti a na předpažbí. Mimochodem speciální hmota ABS je produktem automobilky BMW, která ji používá na výrobu nárazníků svých vozů.
Povrchová úprava kovových částí je běžně dodávána s tvrdou černou nitridací, která je několika násobně odolnější oproti otěru než běžné černění a u provedení Arabesque a De Luxe je závěr nitridován titanem na stříbrný mat, u provedení Old Classic je povrch modřen kalením do kůže se zlatou inkrustací. Na výběr jsou různé motivy rytin.
Pro lov těžké zvěře je dodáván model Afrika s těžší hlavní o průměru 19mm a tlumičem zpětného rázu, tzv. kickstopem, v pažbě.
Zvýšený lov černé zvěře motivoval konstruktéry k nabídce speciální kulovnice pro naháňky a dosled - model Trail, samozřejmě se nevylučuje použití na posedu. Tato zbraň má délku hlavně 48 cm a pro lepší operativnost velmi variabilní možnost uchycení řemenu buď na dolní hraně pažby nebo z boku, na předpažbí nebo na ústí hlavně. Uzamykání zásobníku proti případné ztrátě je prováděno jednoduchým otočným prvkem.
V nabídce je samozřejmě pažba pro leváky a levoruké ovládání zbraně a to nejen závěru, ale zrcadlově jsou uspořádány všechny ovládací prvky.
Nabídkou výrobce je modulární stavebnicový systém zbraně, tzn. že zákazník si může v objednávce zkombinovat jakoukoliv ráž, délku hlavně, druh mířidel, pažby atd.

Přeprava zbraně je velmi pohodlná v dodávaném kufru, kam se zbraň ukládá v rozebraném stavu.
Kufry jsou ve dvou modifikacích a to pro uložení jedné nebo dvou hlavní a jednoho nebo dvou puškohledů. Tím výrobce vychází vstříc současnému trendu použití jak specializovaných ráží, tak puškohledů na určitý druh použití, např. naháňka - posed, lehká a těžší zvěř atd.
Kulovnice je dodávána s řemenem pro nošení zbraně, který je vybaven vtipným rychloupínáním do poutek na pažbě a předpažbí. Materiálem řemenu je kombinace pevného textilu cordura s kůží, z vnitřní strany je řemen podložen neklouzavou silikonovou pryží.


Zpracování dat...