ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2009

Jakou roli hrají myslivci a myslivost v současné přírodě a společnosti?

Myslivost 10/2009, str. 46  Barbora BUČKOVÁ
To je otázka, která patří k jedněm z nejkontroverznějších a zároveň nejpopulárnějších. Vyjadřují se k ní erudovaní odborníci i laici. K hledání odpovědi významně přispěl také Ústavní soud (např. nálezem sp. zn. Pl.ÚS 34/03 ze dne 13.12. 2006). Ale skoro každý, kdo byl někdy v lese, je přesvědčen o tom, že ví nejlépe, jak by se mělo se zvěří myslivecky hospodařit nebo spíše nehospodařit.
JakJakou roli hrají myslivci a myslivost v současné přírodě a společnosti?ou roli hrají myslivci a myslivost v současné přírodě a společnosti?

To je otázka, která patří k jedněm z nejkontroverznějších a zároveň nejpopulárnějších. Vyjadřují se k ní erudovaní odborníci i laici. K hledání odpovědi významně přispěl také Ústavní soud (např. nálezem sp. zn. Pl.ÚS 34/03 ze dne 13.12. 2006). Ale skoro každý, kdo byl někdy v lese, je přesvědčen o tom, že ví nejlépe, jak by se mělo se zvěří myslivecky hospodařit nebo spíše nehospodařit.
Při hledání odpovědi na úvodní otázku dochází často ke konfliktům mezi veřejností a myslivci a mnohdy se jejich názory se značně liší. Přitom zdánlivě nesouladné cesty kráčejí za stejným cílem. Dokládá to také poslání, které je uvedeno ve stanovách Českomoravské myslivecké jednoty, jedná se o zachování a ochranuě přírody a krajiny a v ní volně žijící zvěře, systematickou péči o trvalé zachování těchto hodnot, ochranu biodiverzsity, regulaci početních stavů zvěře tak, aby případný živelný nárůst stavů některého druhu neomezoval jiný druh nebo lidské aktivity
Hlavolamem pro několik generací myslivců je hledání příčiny tohoto nedorozumění. Hlavolamem, který má jasné a jednoduché řešení: nedostatečná vzájemná informovanost, chybné chování některých jednotlivých myslivců a dlouhodobé předsudky veřejnosti.
Zástupcům myslivosti, a to nejen v České republice, se již několik desetiletí ne zcela daří vysvětlovat veřejnosti význam a fungování mysliveckého hospodaření. Nepřinášejí hlubší a podrobnější informace o některých tématech tak, aby nedocházelo k pochybám o prospěšnosti myslivosti. Zatímco někteří myslivci rezignují na řešení této situace, objevují se naštěstí ojedinělé iniciativy, které se snaží tento problém řešit. Komunikace s veřejností se ukazuje být asi jediným opravdu účinným a dlouhodobým řešením. Dva protilehlé břehy lze spojit jedině mostem, a naivní by bylo očekávání, že se k sobě přiblíží.
Chtějí-li myslivci přesvědčit veřejnost o pozitivním vlivu mysliveckého hospodaření na přírodu, je třeba s ostatními navázat komunikaci. Mlčení ještě nikdy nikoho o ničem nepřesvědčilo.

Jednou z iniciativ, která se o pozitivní komunikaci s veřejností snaží je evropský projekt WilWildlife Estates Iinitiativedlife Estates initiative, který organizačně zabezpečuje Evropská organizace vlastníků půdy se sídlem v Bruselu a je podporován Evropskou komisí.

Cílem tohoto projektu je zlepšení image myslivosti, ale také rybářství, (v tomto článku je rybářství pro zjednodušení vynecháno), a navázání komunikace s veřejností za pomoci vytvoření sítě honiteb respektujících pravidla řádného mysliveckého hospodařením a účinnou právní úpravu, pečujících o neustálé zlepšování životního prostředí zvěře.

K pK prosazení tohoto cíle slouží v projektu celkem dva nástroje:
rosazení tohoto cíle slouží v projektu celkem dva nástroje: - -
charta, kterou se každý účastník zaváže respektovat, -
- systém označení účastníka projektu, řádně hospodařícího uživatele honitby.

Do sítě se může začlenit každý uživatel honitby bez ohledu na její rozlohu, po splnění příslušných podmínek.


Začlenění uživatele honitby probíhá ve dvou stupních. Záleží jen na uživateli honitby, zda se rozhodne jen pro první nebo pro oba stupně. První stupeň zahrnuje přistoupení k chartě. Podpisem charty se budoucí člen zaváže dodržovat 10 bodů, které ho zavazují k řádnému mysliveckému hospodaření a respektu k účinné právní úpravě v rámci konkrétního státu.
Pokud se uživatel rozhodne získat označení řádně hospodařícího uživatele honitby, je třeba přistoupit k druhému kroku. Nejprve je třeba vyplnit žádost, která má čtyři části. První tři části může uživatel vyplnit sám v jednom z pracovních jazyků: angličtina, francouzština němčina, italština nebo španělština. Poslední čtvrtou vyplňuje odborná komise (seznam odborníků, ze kterých se komise sestavují je k nahlédnutí na webových stránkách) přímo na místě poté, co provede prohlídku a zhodnocení honitby. Čtvrtá část dotazníku obsahuje 14 kritérií, na základě kterých může uživatel získat až 300 bodů. Minimum potřebné k získání známky je 210 bodů. V rámci druhého stupně hradí uživatel náklady. Označení se uděluje na 5 let a je obnovitelné.
Získáním označení se uživatel honitby stává členem celoevropské sítě řádně hospodařících uživatelů honiteb, která zabezpečuje kromě jiného prosazování práv myslivců a zlepšování jejich image v očích veřejnosti. Udělení označení je signálem pro veřejnosti, že příslušný uživatel respektuje pravidla řádného mysliveckého hospodaření. Ve druhé2. polovině roku 2009 budou spuštěny webové stránky pomocí, kterých budou moci členové sítě mezi sebou komunikovat, vyměňovat zkušenosti a získávat informace. Kromě pravidelného informování o aktivitách organizace může každý člen požádat o odbornou radu nebo pomoc ze strany organizace (například v oblasti aplikace komunitárního práva) a účastnit se společných akcí. (například plenárního zasedání, odborných konferencí).
Další aktivitou této iniciativy je každoroční záříjové plenární zasedání v rámci, kterého tato iniciativa hodnotí předchozí činnost v uplynulém roce a připravuje budoucí aktivity. V letošním roce se tato akce uskutečnilaí od 31. 8. do 3. 9. v Portugalsku.
Tato událost přinesla by mohla přinést významné změny nejen pro tuto iniciativu, ale stala se mohla by se také stát významným kamenem v mozsaice vzájemné spolupráce v myslivosti v rámci Evropy, ale i posílení dobrého image trvale udržitelného mysliveckého hospodaření.

ChaCharta WEi
Charta obsahuje těchto 10 závázků:
rta WEi Charta obsahuje těchto 10 závázků: 1.1. Určení osoby odpovědné za honitbu. 2.
2. Dodržování požadavků vyplývajících z těchto dokumentů: Dohoda mezi BirBirdLife International dLife International a FACE ohledně směrnice 79/409/EHS, Evropská charta o lovu a biodiverzsitě (European Charter on Hunting and Biodiversity), Pokyny k lovu podle směrnice Rady 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků (The Guidance document on hunting under the "Birds Directive"). 3.
3. Vypracování meziročního plánu mysliveckého hospodaření který bude zahrnovat cíle uživatele honitby, plán chovu a lovu a roční zprávu o péči o zvěř a zlepšování životních podmínek zvěře. 4.
4. Myslivecké hospodaření zabezpečující aktivní ochranu přírody. 5.
5. Trvale udržitelné myslivecké hospodaření. 6.
6. Plánování a pořádání vzdělávacích akcí a propagačních PR aktivit. 7.
7. Dodržování právního řádu. 8.
8. Dodržování dokumentů Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů při reintrodukci zvěře. 9.
9. Zajištování rovnováhy mezi jednotlivými druhy zvěře. 10.
10. Regulace početních stavů populací jednotlivých druhů volně žijící zvěře lovem.

Barbora BUČKOVÁ
Autorka je stážistkou v organizaci European Lanowners´ Organization.
Kontaktní údaje:
Wildlife Estates Initiative
European landowners' organization-asbl
Rue de Trèves 67
Brussels 1040 Belgium
E-mail:nature@elo.org
Tel: +32 2 234 30 00
Fax: +32 2 234 3009
http://www.elo.org/wei.php






Kontakt
Wildlife Estates Initiative
European landowners' organization-asbl
Rue de Trèves 67
Brussels
1040
Belgium

E-mail:nature@elo.org
Tel: +32 2 234 30 00
Fax: +32 2 234 3009
http://www.elo.org/wei.php

Autorka je stážistkou v organizaci European Lanowners´ Organization.

Zpracování dat...