ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2009

Ukryjme se v přírodě

Myslivost 10/2009, str. 74  Martin PLATIL
Co nejlepší splynutí s okolním prostředím je jedním z klíčových faktorů úspěšného lovu ať už se zbraní nebo beze zbraně. Jedním z důležitých bodů je maskování člověka a jeho vybavení v přírodě. Lovci a fotografové využívají různé typy stacionárních či přenosných krytů. Každý kryt má své výhody a nevýhody, zastánce a odpůrce. Článek popisuje relativně nové pomůcky – maskovací skládací židle, maskovací stany, sítě a přehozy. Tato výbava si získala oblibu v zahraničí a pomalu se dostává do povědomí i v naší zemi.

Maskovací židle
Maskovací lovecká židle představuje kombinaci skládací židle a stanu. K židli jsou připevněny otočné ocelové pružiny, na kterých je natažena maskovací látka nebo síť pošitá imitací lístků. Výhodou takového zařízení je velice snadná manipulace a univerzálnost použití. V řadě případů je problematické umístění stacionárního krytu nebo posedu. Maskovací lovecká židle se na místo přinese v batohu na zádech, snadno a rychle se rozloží a je připravena k použití.
Maskovací potah je vyrobený z voděodolného materiálu. Výjimkou jsou pouze židle se síťovitým potahem, který je pošitý kousky látky a imitace lístků. Speciální vnitřní úprava zachytává většinu pachů uvnitř stanu, proto je toto zařízení vhodné pro použití na okrajích pasek nebo luk, kde se často točí vítr. Vnitřek je černý, takže není vidět silueta člověka.
Židle bývá vybavena o řadu praktických doplňků, jako jsou kapsičky na vybavení, držák nápojů a různé druhy okének. Nejlepší židle jsou vybaveny okénky se síťkou a magnetickým systémem uzavírání, který je absolutně nehlučný a umožňuje pozorovat zvěř kolem dokola.
Maskovací židle jsou určeny hlavně pro lovce. Vyrábějí se různého typu buď pro lov vysoké a černé zvěře nebo pro lov holubů, husí a kachen. Při lovu pernaté zvěře je ideální rozmístit v okolí židle balabány. Židle jsou vyráběny pro jednoho nebo pro dva lovce. Ceny maskovacích loveckých židlí začínají na úrovni 2900 Kč.

Maskovací stany
Stany jsou primárně určeny pro lovecké účely, ale pro své potřeby je využívají hlavně fotografové divoce žijících zvířat. Řada fotografů si bez nich neumí představit déletrvající čekání na správný záběr. Zvěř na stany nereaguje útěkem nebo nedůvěrou. Mnohokrát se ke stanu přiblíží na vzdálenost pouhých několika kroků.
Stany mají speciální vnitřní úpravu, která zadržuje pachy a podobně jako maskovací lovecké židle umožňuje pozorování a fotografování zvířat i v místech, kde se často mění směr větru. Potahová látka je vyrobena z voděodolného materiálu. Existuje několik maskovacích vzorů a pro období se sněhovou pokrývkou je lze doplnit o zimní maskovací přehoz. Stany tlumí zvuky a zvěř je schopna určitou hladinu hluku ze stanu tolerovat. Pokud se ale zvěř začne intenzivně lovit pomocí přenosných krytů, tak můžeme očekávat, že bude reagovat na sebemenší hluk nebo pohyb i z těchto typů zařízení.
Stany lze rozdělit podle typu konstrukce na stany trubkovité a pružinové. Pružinové stany mají konstrukci z ocelových pružin. Předností tohoto řešení je, že postavení a složení stanu zabere několik málo vteřin. Stan se přenáší složený v malém batůžku na zádech. Do batůžku se vejde i svačina nebo pití. Hmotnost těchto stanů se pohybuje od 3 do 6 kilogramů. Nevýhodou pružinové kontrukce je horší stabilita ve větrném počasí. Cenově vycházejí pod 3000 Kč.
Stany s trubkovitou konstrukcí jsou o něco těžší (8 -15 kg). Vyšší hmotnost je ale vykompenzována vynikající stabilitou stanu i ve větru. Postavení a složení stanu zabere méně než minutu. Dražší modely jsou vybaveny systémem magnetického uzavírání okének a 360°výhledem. Tento druh stanů se prodává od 3900 Kč.
Stany lze doplnit o tiché ventilátory, zeleně svítící světla a poličkami pro odložení potřebného vybavení. U některých typů jsou úchytky pro dodatečné domaskování stanu, např. pokud se používá u rákosí, tak se do úchytek použije rákos.
Absolutní špičkou mezi maskovacími stany je typ AmeristepTM Choice. Tento stan trubkovité konstrukce je potažen velice silnou sítí, na které jsou našité imitace lístků. Stan má kolem celého obvodu magnetická okénka, takže okénko se operativně vytvoří ve směru, ve kterém se pohybuje zvěř. Stan je ideální i do velmi teplého počasí, protože díky skvělé ventilaci proudí vzduch ven a člověk sedící uvnitř se nepotí a nepřehřívá. Na zimu se na stan přetáhne zimní přehoz, který kromě maskovací funkce zajistí i částečnou tepelnou izolaci, takže ho lze používat i během studených zimních dní. Jediným limitujícím faktorem pro použití tohoto stanu je převládající směr větru. Pokud je ale vhodný vítr, tak je stan pro zvěř téměř neviditelný a bez problémů se pohybuje v jeho bezprostřední blízkosti.

Maskovací sítě a přehozy
Tento druh doplňujícího maskování je vhodný i do míst, kde není možno postavit maskovací židli nebo stan. Lze s ním zamaskovat stabilní kryt. Pozorovatel si lehne nebo sedne a hodí přes sebe síť. Výhodou je široký výběr maskovacích vzorů. Dnes se dá koupit i vzor posekaného kukuřičného nebo obilného pole. Další výhodou jsou relativně nízké pořizovací náklady a nízká hmotnost. Naopak nevýhodou je omezená možnost pohybu nebo protažení při delším čekání. Pokud se síť bude používat ve vlhkém prostředí, je potřeba počítat s použitím karimatky nebo sedačky.

Maskovací oblečení a doplňky
Lovená zvěř má mimořádně dobře vyvinuté instinkty pro rozpoznání siluety člověka. Proto je při pobytu v přírodě potřeba co nejvíce "rozbít" přirozenou siluetu stojícího nebo sedícího člověka. Nesmíme zapomínat i na schopnost zvěře dobře rozpoznávat odstíny zelené barvy. Za tímto účelem byly vyvinuty různé druhy maskovacího oblečení s motivy, které napodobují lesní prostředí.
I když jsem si vědom, že používání maskovacího oblečení se neslučuje s představami mnohých myslivců o dodržování mysliveckých tradic, myslím si, že pokrok nelze zastavit a pro individuální lov je možné takové oblečení použít. Zcela stranou nechávám kolektivní lovy a naháňky, které jsou zároveň i společenskou událostí.
Ideálním doplňkem k maskování je 3-D oblek, tzv. hejkal. Ten se přetáhne přes vrchní část oblečení a svojí povrchovou strukturou rozbije siluetu člověka. Existuje několik druhů těchto speciálních obleků. Většinou se můžeme setkat s klasickou armádní soupravou, která se většinou skládá z kalhot, bundy, čepice a ochrany zbraně. Její výhodou jsou různě barevné třásničky. Naopak obrovskou nevýhodou je tepelná izolace těla, takže člověk se v tomto oděvu přehřívá, a to i v zimě. Problém přehřívání řeší hejkal ve formě síťového přehozu, na kterém jsou našité imitace lístků a další kousky maskovací látky.
Lidé pohybující se v přírodě často utratí velké částky za různé druhy maskovacího oblečení. Často ale zapomenou na maskování obličeje a rukou. Obličej a ruce člověka sedícího v krytu nebo na posedu jsou v porovnání s okolním prostředím jasným bodem, kterého si zvěř všimne. Zvěř také často zradí odlesk brýlí, hodinek, prstenů nebo zpocené kůže. Proto je vhodné doplnit maskovací oděv o různé druhy obličejových masek (kukel) a o lovecké rukavice. Jedná se o relativně levné doplňky, které zmenší pravděpodobnost zrazení zvěře.
Na trhu jsou k dostání i pásky s různými maskovacími vzory. Těmi lze zamaskovat světlé nebo lesknoucí se povrchy.

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že nechci nikoho nutit či násilím přesvědčovat, že použití maskování při lovu je to jediné správné a účinné, závěr a zkušenosti, ať si udělá každý sám. Nemám zájem měnit radikálně zažité tradice a je na každém myslivci, jak se k používání maskovacích pomůcek při vlastním lovu postaví. V každém případě najdou tyto pomůcky uplatnění při pozorování zvěře, pro ornitology a nejvíce pro fotografy zvěře.

Martin PLATIL
www.fotopomucky.cz
Zpracování dat...