ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Kulová kozlice BO 803

Myslivost 2/2009, str. 20  Pavel Klozík
Vstoupením společnosti Brno Rifles do rodiny České zbrojovky Uherský Brod, rozšířila naše největší zbrojovka sortiment svých zbraní o celou řadu zajímavých a především žádaných modelů loveckých pušek se sklopnými hlavněmi. Patří k nim velmi povedená kulová kozlice BO 803.


Ohlédnutí
Ukončení výroby vícehlavňových loveckých zbraní v České zbrojovce na konci devadesátých let minulého století, vnímala řada zákazníků jako chybný tah, jimž CZUB uvolnila prostor konkurenčním firmám. Česká zbrojovka se v té době soustředila na jiné zbraně a sledovala především dlouhodobá hlediska svých kroků, protože zákazník nevidí to, co vidí produktoví a obchodní manažeři. Když se ohlédneme zpátky, musíme dát za pravdu lidem z České zbrojovky. Na konci minulého století zájem o její vícehlavňové lovecké zbraně pomalu klesal, ale po ukončení jejich výroby se v průběhu let stále více myslivců ptalo, co bude dál a jestli se nechystá obnovení výroby. Nechystalo se, ale rostoucí poptávka myslivců fungovala jako vynikající reklama, která nutila k zamyšlení.
Jedna cesta samozřejmě představovala obnovení výroby původních zbraní, druhá pak zahájení konstrukce zbraní zcela nových. Obě byly rychle vyloučeny, protože výroba starých modelů a konstrukce nových nebyla efektivní. Zatím uběhlo několik let a v polovině prvního desetiletí dvacátého prvního století se naskytla možnost využít nové a vyzrálé konstrukce expertů z Brna. O dalších událostech jsme na stránkách Myslivosti již psali. Připomeňme pouze, že spřízněním se společností Brno Rifles spadly České zbrojovce do klína povedené kvalitní myslivecké pušky vyšší střední třídy, což byl přesně typ zbraní se sklopnými hlavněmi, které naší a zahraniční myslivci nejvíce žádali. Byla mezi nimi také kulová kozlice BO 803.

Kouzlo kulové kozlice
Někteří myslivci dávají přednost víceranným kulovnicím opakovačkám, jiné zaujaly poloautomaty, další zase kulovnice jednoranné. Když pomineme skutečnost, že někteří mají více typů kulovnic, stále zůstává velká skupina myslivců, kteří nedají dopustit na kulové kozlice nebo kulové dvojáky. Jako výhodu uvádějí zdánlivě jednoduší konstrukci, možnost rychlého druhého výstřelu a především vysokou spolehlivost. Nemá smysl polemizovat nad uvedenými fakty. Kulové kozlice mají naši i zahraniční myslivci zkrátka rádi a používají je na lovu z posedu, při šoulačce a především na naháňkách a nátlačkách. Dvě hlavně stále mají své kouzlo. Možnost rychlého druhého výstřelu v situacích, kdy na třetí výstřel dochází velmi zřídka nebo není okamžitě nutný, jim hrají do noty.
V jistém směru nelze pominout ani hledisko bezpečnosti. Kulová kozlice nesená na rameni se sklopenými hlavněmi nemůže mít náboje v nábojových komorách. Nehrozí tedy nežádoucí výstřel a zbraň je absolutně bezpečná. Nabíjí se pouze na střeleckém místě, bezprostředně před výstřelem a po skončení lovu se opět, se sklopenými hlavněmi, vrací na rameno myslivce.

Brněnka BO 803
Kulová kozlice BO 803 má ocelovou baskuli, v níž je uložen svazek dvou za studena kovaných hlavní dlouhých 600 mm. Hlavně nejsou spojeny lištou, jak je běžným zvykem. V zadní části jsou spojeny mohutným ocelovým blokem, uprostřed a vepředu okolo ústí pak originálním systémem dvou objímek. Středová a přední objímka dovolují nastavení optimálního soustřelu hlavní. Pohodlné vyjmutí prázdných nábojnic obstarává vytahovač.
Spoušťový mechanismus je vybaven dvěma spouštěmi, přičemž první spoušť je vybavena napínáčkem. Sklopení hlavní zabezpečuje osvědčená temenní klička, za níž je na hřbetu rukojeti umístěna pojistka.
Mířidla tvoří hranolovitá muška na vyvýšené základně a hledí s pravoúhlým zářezem na rampě na hřbetu horní hlavně. Do drážky na hřbetu hlavňového svazku lze nasadit a šrouby zajistit montáž s optickým zaměřovačem nebo kolimátorem.
Pažba a předpažbí jsou vyrobeny z kvalitního ořechového dřeva. Botka pažby je vyrobena z pružné černé pryže. Úchopové plochy rukojeti a předpažbí jsou zdrsněny elegantními poli osvědčené rybiny, která stylově koresponduje se strojovou rytinou baskule. Pohodlné zachycení nosného popruhu dovoluje dvojice ocelových poutek. Ocelové součásti zbraně jsou chráněné černým brynýrovaním, některé součásti zůstávají v barvě kovu.
Rozložení zbraně je snadné a provádí se po kontrole, nejsou-li náboje v nábojových komorách, sejmutím předpažbí. Následuje sklopení hlavní a jejich sejmutí z baskule.

Praktická zkouška
Praktickou zkoušku kozlice BO 803 jsem již tradičně připravoval přímo v České zbrojovce. Zpracování všech součástí je na vysoké úrovni a na zbrani, která byla namátkou vybrána ze skladu, jsem nenašel nic, co bych mohl vytknout. Bez uzardění mohu říci, že se jedná o velmi pěknou zbraň nejen na pohled, ale také po stránce ergonomie. BO 803 se dobře drží, pažba jistě sedne do ramene, úchopové plochy rukojeti a předbažbí nekloužou v dlani.
Kulová Brněnka dovoluje pohodné klidné zamíření, stejně jako rychlé míření a výstřel hozenou ránou. Mířidla jsou dobře čitelná v dobrém osvětlení, ale pro střelbu na tmavý cíl a za šera bych přece jen uvítal jejich zvýraznění.
Praktickou zkoušku jsem provedl s modelem ráže 9,3x74 R. Protože jsem už delší dobu ze zbraně této ráže nestřílel, s napětím jsem očekával, jak si BO 803 s nábojem poradí. Střílel jsem vsedě, s oporou a mířil mechanickými mířidly na terč vzdálený 50 metrů. Hned první výstřely mě ujistily, že zbraň zkonstruovali a vyrábějí lidé, kteří svému řemeslu rozumí. Po výstřelu se puška vlivem zpětné energie náboje sice pohnula dozadu a ústí hlavně mělo snahu se trochu zvednout, nicméně vše bylo v rozumných mezích.
Když jsem po vypálení prvních dvou nábojů uviděl dva otvory v terči jen asi 2 cm pod záměrným bodem, což jsem mohl zapříčinit vlastní chybou, neznalo mé nadšení mezí. Hlavně a mířidla nové zbraně byly skvěle nastaveny. Zde musím podotknout, že výrobce nedoporučuje zasahovat do nastavení hlavní. Hlavně nových zbraní jsou nastaveny na optimální soustřel a pokud jej chce někdo změnit, měl by práci svěřit zkušenému puškaři. S kozlicí BO 803 jsme si padli okamžitě do noty tak, že mě od ní museli po čtyřicátém výstřelu doslova odtrhnout. Až později jsem si uvědomil skvělé nastavení spouští, díky jejichž hladkému a přiměřeně dlouhému chodu s optimálním odporem, jsem úplně zapomněl na možnost použití napínáčku u první spouště. Nebyl prostě potřeba.

Závěr
Kulová kozlice BO 803 se vyrábí v rážích 8x57 JRS, .308 Winchester, .30-06 Springfield, 7x65 R a 9,3x74 R. Na základě vlastních poznatků mohu říci, že se jedná o skvělou kulovou kozlici, vhodnou do lesa a na střelnici. Více nemám co dodat. Vlastně něco ano. Když si kozlici BO 803 koupíte a vystřelíte, budete chtít střílet znovu a znovu. Pokud už vlastníte kulobrokovou kozlici BO 802 a zatoužíte po BO 803, můžete si přikoupit pouze svazek kulových hlavní. Pokud ještě BO 803 nemáte a toužíte po kulové kozlici, vážně se zamyslete, protože BO 803 stojí více než jen za zamyšlení!
Text a snímky Pavel KLOZÍK


Technické parametry BO 803
Ráže:
8x57 JRS, .308 Winchester, .30-06 Springfield, 7x65 R a 9,3x74 R
Celková délka: 1045 mm
Výška: 180 mm
Šířka: 45 mm
Délka hlavní: 600 mm
Hmotnost: 3400 mm

Zpracování dat...