ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2009

Jelení trofeje k roku 2008

Myslivost 9/2009, str. 8  Prof. Ing. et Ing.h.c. Josef HROMAS, CSc
Letošní myslivecká výstava s mezinárodní účastí Natura Viva 2009 konaná v Lysé nad Labem ve spolupráci s rybáři, včelaři a zahrádkáři byla opět hojně navštívená, i když se tentokrát konala s odstupem pouhých čtyř namísto pěti let, jak jsme tomu byli zvyklí u výstav minulých (např. 2000 či 2005). Takže i na hodnocení výsledků myslivecké činnosti v chovech trofejové zvěře je nutno pohlížet z tohoto hlediska.

Například v roce 2005 jsme hodnotili celkem 261 jeleních trofejí ulovených v našich honitbách v předcházejících pěti letech (2000 - 2004), které byly oceněny některou z medailí. Z toho 42 jich pocházelo z oborních chovů (16/10 na medaili zlatou, 44/5 na medaili stříbrnou a 201/27 na medaili bronzovou). Tentokrát bylo ohodnoceno již 379 medailových jeleních trofejí, jak je patrno z přehledné tabulky č. 2, v níž jsou také uvedeny zvlášť trofeje jelenů ulovených ve volnosti a zvlášť v oborách.
V tabulce č. 1 je podán přehled trofejí uvedených v katalogu výstavy zvýšený o trofeje ulovené před rokem 2004, podobně jako tomu bylo i na předchozích výstavách. Na letošní, zatím poslední, výstavě byly pro poměrně velký počet převzaty hodnoty bronzových trofejí jelenů oceněné hodnotitelskými komisemi za účasti zástupců Ústřední hodnotitelské komise při Ministerstvu zemědělství ČR a vystavované na okresních chovatelských přehlídkách.
Z uvedené tabulky lze vyčíst, že silných (medailových) jeleních trofejí ulovených ve volných honitbách bylo 80,2 % a v oborách 19,8 %, zatímco před čtyřmi léty byl tento poměr 83,9 : 16,1 %. Je tedy zřejmé, že na zvěř v oborách pohlížejí oborníci profesionálnějším zrakem a lépe dodržují všechna známá chovatelská kriteria než je tomu ve volných honitbách. Oborní zvěř nám tak ukazuje čeho je schopná nejen trofejově docílit, pokud ovšem dodržujeme všechna známá pravidla péče o zvěř. Což se týká nejen zvěře jelení.
Nepochybně můžeme rádi konstatovat, že počet silných jeleních trofejí neustále přibývá, což je patrno i z tabulky č. 2, která navazuje na přehledy o silných jeleních trofejích z roku 2005 (viz Myslivost 7/2005). Do roku 2003 jsme zaznamenávali roční úlovky jelenů s medailovými trofejemi v rozmezí 33 až 56 kusů, v následujících letech až do roku 2007 to bylo již 56 až 83 kusů a v roce 2008 dokonce 101 kusů. Bude na čase se zamyslet, jaké pro to jsou důvody, když výměry honiteb se spíše snižují, aniž by byly obnovovány chovatelsky významné oblasti chovu pro tuto přebíhavou zvěř. Lze říci, že jelení zvěři mnohdy neprospívají ani vztahy mezi držiteli a uživateli honiteb a že dochází k neprofesionálním lovům nejen jelenů, nýbrž i holé zvěře. Je zajímavé, že se v porovnání uvedených let nijak zásadně neliší poměry mezi zlatými, stříbrnými a bronzovými trofejemi. V roce 2005 byl tento poměr 6 : 17 : 77 %, k roku 2009 pak 5 : 19 : 76 % (i když víme, že v těchto porovnáních chybí jeden rok).

Údaje uvedené v tabulce č. 3 ukazují jaký byl poměr trofejí medailových k celkovému počtu lovených jelenů. Jelenů jsme tedy v uplynulých čtyřech letech celkem logicky lovili ve volných honitbách více než v oborách v přibližném poměru 91 : 9, přičemž poměr u silných (medailových) trofejí je k roku 2008 přibližně 75 : 25, ale v pěti letech do roku 2004 byl tento poměr 85 : 15. To opět znamená, že oborní chovy jelení zvěře zaznamenávají větší "výtěžnost" silných trofejí než je tomu ve volných honitbách.
Není bez zajímavosti ani porovnání poměrů jeleních parohů s trofejemi podle medailových kvalit oceněnými nyní a dříve. V posledních čtyřech letech jsme podle výstavního katalogu ulovili 19 jelenů se zlatou trofejí (z toho 7 ve volnosti a 12 v oborách - to je 37 : 63 %), 70 jelenů s trofejí stříbrnou (56 : 14, což je 80 : 20 %) a 285 jelenů s trofejí bronzovou (236 : 49 - tedy 83 : 17 %). Z toho je opět zřejmé, že z oborních chovů pochází zvěř s kvalitnějšími trofejemi.
Je také zřejmé, že každoročně lov jelenů narůstá (pouze s výjimkou roku 2006) a současně narůstá i počet jejich medailových trofejí, takže v souhrnu posledních čtyř let připadala jedna medailová trofej na téměř 49 jelenů (z toho ale bronzovou trofej nosil teprve přibližně každý 64. jelen, stříbrnou každý 259. jelen a zlatou dokonce až každý 954. jelen). V oborách byly tyto poměry poněkud jiné - a z pohledu získávání kvalitních trofejí radostnější, protože v nich měl bronzovou trofej každý 31. jelen, stříbrnou každý 108. jelen a konečně zlatou každý 126. jelen).

Nepochybně je zajímavý i věk lovených jelenů nosících medailové trofeje. Přehled je zřejmý z tabulky č. 4. Jeleni nosící na hlavách medailové trofeje byli loveni ve volnosti i v oborách ve věku 4 až 17 let. Zlaté trofeje měli především jeleni starší (zejména ve volných honitbách, v nichž měli průměrně více než 12 let - 10 až 16). Obecně lze říci, že jeleni s nadějnými trofejemi by se ve volných honitbách neměli lovit dříve než v jejich deseti, ale lépe dvanácti letech, přičemž poněkud mírnější hlediska je možno volit v oborách, kde máme zvěř lépe obeznanou. I tam je ale lépe počkat v průměru nejméně do deseti let věku jelenů. Údaje z výstavy r. 2005 se v tom příliš neliší.

V této souvislosti je nepochybně zajímavé porovnání bodových hodnot jeleních trofejí oceněných medailemi vzhledem k jejich věku což je uvedeno v tabulce č. 5. Celkově nejvyšších průměrných bodových hodnot trofejí pocházelo z jelenů starších než 8 let a ve vyšším věku měli jeleni trofeje v průměru stále silnější, což je zřejmé u jelenů chovaných ve volnosti i v oborách. V podstatě ke stejnému závěru jsme dospěli i z údajů z výstavy v roce 2005.

Pokud se jedná o bodové hodnoty trofejí vždy deseti nejsilnějších jelenů z let 2005 - 2008, jsou uvedeny v tabulce č. 6. Je vcelku zajímavé, že v průměru deset nejsilnějších jelenů mělo vyšší bodové hodnoty trofejí z volnosti než z obor. Je ovšem třeba konstatovat, že ne všichni naši oborní jeleni z uvedených let jsou zapsáni v katalogu - například je třeba jmenovat naše vůbec nejsilnější trofeje z obory Poněšice Lesního závodu.LČR Hluboká nad Vltavou. Jinak ovšem kvalita nejsilnějších trofejí jelenů koresponduje s počty lovených jelenů v uvedených letech.

Zajímavý je nepochybně i věk jelenů s těmito deseti nejsilnějšími trofejemi, jak je uvedeno v tabulce č. 7. Lze konstatovat, že i v tomto případě byli jeleni z oborních chovů v průměru i obecně mladší než jeleni z volnosti.

Zbývá se zamyslet nad kvalitou chovu jelení zvěře v jednotlivých volných honitbách či v oborách. Z volných honiteb nejvíce jelenů s medailovými trofejemi pocházelo z kraje Olomouckého v počtu 6 trofejí oceněných na zlatou medaili, 41 trofejí s medailí stříbrnou a 90 trofejí s medailí bronzovou - hlavní podíl na tom má nadprůměrně kvalitní chov jelení zvěře v honitbě Libavá Vojenských lesů a statků,divize Lipník nad Bečvou. Za své úspěchy byla tato honitba oceněna Cenou Edmonda Blanca CIC. Další 2 stříbrné a 7 bronzových jeleních trofejí pocházelo ze stejného kraje z okresu Šumperk Velké počty jelenů s medailovými trofejemi vykazuje také kraj Ústecký - 6 stříbrných a 30 bronzových - většinou z okresu Teplice. Z hlediska počtu medailových trofejí následovaly kraje Královéhradecký s 20 medailovými trofejemi (0 + 4 + 16) pocházejícími především z okresu Trutnov, dále kraj Karlovarský sice jen s jednou trofejí stříbrnou, ale s 19 trofejemi bronzovými - většinou z okresu Karlovy Vary, za ním pak kraje Středočeský se 17 medailovými trofejemi (1 + 2 + 14) především z okresů Beroun a Příbram, Zlínský s 15 trofejemi (1 + 0 + 14) z okresů Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín, Jihočeský s 15 trofejemi bronzovými - většinou z okresu Český Krumlov, následován krajem Jihomoravským s 13 bronzovými trofejemi, z nichž 11 pocházelo z okresu Vyškov. Je však třeba uvést, že se na počtech medailových trofejí jelenů větší nebo menší měrou podílely také ostatní kraje naší republiky.
Z oborních chovů (nepočítáme-li naši významnou oboru Poněšice Lesního závodu LČR Hluboká nad Vltavou, z níž pocházejí nejsilnější jelení trofeje odchované a ulovené na území naší republiky, které však ve výstavním katalogu uvedeny nejsou) pocházelo nejvíce silných trofejí z relativně nedávno uzavřené obory Židlov na okrese Česká Lípa, odtud pocházejí 2 trofeje zlaté, 5 trofejí stříbrných a dokonce 34 trofejí bronzových. Z Libereckého kraje též pochází stříbrná trofej jelena z obory Skalice na okrese Liberec. Dokonce 6 zlatých, 2 stříbrné a 2 bronzové trofeje jelenů byly uloveny a dovezeny z obory Slavice (kraj Pardubický, okres Chrudim). Další 2 zlaté trofeje jelenů byly předloženy z obory Strakonice v Jihočeském kraji, z něhož pochází i jedna trofej bronzová (obora Klenová na okrese Jindřichův Hradec). Další zlatá a stříbrná trofej reprezentovala oboru Špankov a okres Plzeň sever. Poslední zlatá a jedna bronzová jelení trofej byla ulovena v oboře Na Vlnách okresu Olomouc, 2 stříbrné trofeje byly z obory Volský Žlab na okrese Havlíčkův Brod kraje Vysočina a větší počet (celkem 6) bronzových trofejí byl uloven v oboře Loučná nad Desnou ležící v okresu Šumperk v Olomouckém kraji.
Z uvedeného stručného výčtu volných honiteb a obor z nichž pocházejí silné a nejsilnější jelení trofeje je zřejmé, že největší zásluhu na jejich odchovu lze přičíst uživatelům honiteb s co největšími výměrami, jakými jsou zejména Vojenské lesy a statky. Právě to je důkazem, že bychom se měli více než dosud věnovat chovu jelení (ale i jiné přebíhavé) zvěře v chovatelských oblastech, s nimiž jsme měli již dříve velmi dobré zkušenosti a které je možno podle platného zákona o myslivosti opět zřizovat a provozovat.

Mysliveckým hospodářům a všem myslivcům, kteří se o nachování a předložení silných trofejí jelenů zasloužili, můžeme jen blahopřát a přát jim i sami sobě, aby naše příští myslivecké výstava, pokud možno opět s mezinárodní účastí, ukázala další krok kupředu v chovu co nejkvalitnější jelení zvěře.

Prof. Ing. et Ing.h.c. Josef HROMAS, CSc
spolupracovník Středoevropského institutu ekologie zvěře W
ien - Brno - Nitra


Přiložené dokumenty

Media_14556_32_56.xls Tab 1 (28,00 KB)
Media_14556_41_56.xls Tab 2 (29,00 KB)
Media_14556_49_56.xls Tab 3 (29,50 KB)
Media_14556_57_56.xls Tab 4 (28,50 KB)
Media_14556_6_57.xls Tab 5 (29,00 KB)
Media_14556_14_57.xls Tab 6 (28,50 KB)
Media_14556_22_57.xls Tab 7 (14,00 KB)
Zpracování dat...