Puškohledy ZEISS
Myslivost 9/2009, str. 52 © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Pro lovce a střelce je z výrobního programu firmy Zeiss kromě dalekohledů samozřejmě nejzajímavější nabídka puškohledů, které jsou vyráběny ve dvou řadách Victory a Classic v celkem 18 typech.
U puškohledů nabídka společnosti Carl Zeiss A.G. vychází vstříc nejrůznějším požadavkům a nejrůznějším způsobům užití. Pro africké lovy a naháňky skvěle poslouží puškohledy 1,1 - 4 x 24 nebo 1,5 - 6 x 24, univerzální jsou potom modely s průměrem objektivu 42 a 50 mm a pro použití za šera modely s průměrem objektivu 56 mm. Tyto puškohledy docilují při porovnání s konkurencí výjimečně vysoký koeficient propustnosti světla, který je přes 90 %. Výjimečným typem je také puškohled 6 - 24 x 72 T* FL s použitím fluoridové technologie u skleněných prvků optické soustavy, který je určený ke střelbě na velké vzdálenosti a pro použití za hlubokého šera.
V současné době je fenoménem používání světelného zaměřovacího prvku, a to nejen pro střelbu za šera, ale i ve dne. Použití světelného prvku pro střelbu ve dne vychází z následujícího psychologického principu. Při pohledu na zaměřovací osnovu a potřebě rychlého a přesného zamíření dochází k jevu, který se nazývá přesycení lidského vjemového systému informacemi. Oko a nervový systém musí rychle zpracovat obraz zvěře, použité zaměřovací osnovy a její posazení na zvěři. Rozsvícený světelný prvek vytvoří dominantní vjem a tak usnadní a urychlí zpracování informace psychomotorickým systémem. Jednoduše řečeno, zamíření s rozsvíceným prvkem i ve dne se stává rychlejším, spolehlivějším a přesnějším.
K tomu je ovšem třeba mít dostatečnou intenzitu osvícení záměrného prvku, která umožní jeho intuitivně snadnou viditelnost i za podmínek denního světla. Zde firma Zeiss nabízí puškohledy se svítícím záměrným prvkem s patřičnou intenzitou osvitu a absolutně plynulou regulací intenzity v celém rozsahu. Jedná se o výrobky modelové řady Victory Varipoint a Victory Diavari.
Novinkou, poprvé představenou na veletrhu IWA 2009 je záměrná osnova 69. Střelec si podle podmínek a svých osobních priorit může zvolit záměrný prvek buď ve tvaru křížku a nebo bodu. Křížek je umístěn v 1. zobrazovací rovině, svoji velikost mění současně se změnou přiblížení a změnou velikosti obrazu cíle. Osvětlený bod je umístěn ve 2. zobrazovací rovině a tedy jeho velikost se změnou přiblížení nemění. Zde je nespornou výhodou, minimální překrytí cíle záměrným prvkem, např. pro vzdálenost 100 m jsou to pouze 2 cm.
Úspěšný lov je v mnoha případech podmíněn nutností střelby na dlouhé vzdálenosti, např. při afrických lovech to platí téměř vždy. Na tuto skutečnost reagovala firma Carl Zeiss nabídkou přístrojů umožňující stanovení vzdálenosti a odpovídající korekce výšky záměrného bodu. Výrobní program firmy Zeiss nabízí pro tyto účely následující modely - dálkoměr Victory PRF 8x26 T*, dalekohled Victory RF 8/10x45, puškohled Victory Diarange M2,5-10x50 T* a M3-12x56T*.
Jedinečnou zvláštností téměř všech dálkoměrných přístrojů Zeiss je programové vybavení, kdy přístroj nejen ukáže vzdálenost pozorovaného předmětu, ale systém lze naprogramovat tak, že ukáže i potřebné navýšení záměrného bodu podle balistiky používané ráže. Je to funkčně nesmírně praktická záležitost, kterou zatím žádný jiný výrobce dálkoměrných přístrojů nenabízí.
Pro přesnou střelbu do větší dálky nabízí Zeiss jedno velmi originální, jednoduché a přesto dokonalé řešení s názvem ASV - systém rychlé korekce výšky záměrného bodu. U kteréhokoliv, i staršího a používaného puškohledu Zeiss, lze vyměnit točítko pro výškovou korekci korekční věžičkou ASV a doplnit její stupnici samolepícím páskem, na kterém je označení vzdáleností rozmístěno v závislosti na používané ráži. Při střelbě je třeba zjistit nebo odhadnout vzdálenost cíle a podle stupnice nastavit zjištěnou vzdálenost. Tím se nám přiměřeně změní poloha zaměřovací osnovy a nemusíme přemýšlet o velikosti navýšení záměrného bodu, kde se obvykle činí největší chyba. Jednoduše řečeno, mířím neustále tam, kam chci i střílet.
Pro střelce, kteří jsou nuceni střílet a nebo chtějí střílet na větší a velké vzdálenosti, samozřejmě za předpokladu, že jim to jejich střelecká dovednost umožňuje, nabízí Zeiss speciální puškohledy a to 6 - 24 x 56T* a 6 - 24 x 72T* FL. Druhý z nich je vybaven fluoridovými skleněnými optickými prvky a je určen také pro použití za extrémně nepříznivých světelných podmínek.
Pro pravidelnou dálkovou střelbu a pro přesné zamíření je důležité také přesné seřízení optické paralaxy. Paralaxa, a tím rozdílné zobrazení zaměřovací osnovy a cíle, vzniká tím, že v optické soustavě nedojde k zobrazení cíle a zaměřovací osnovy v jedné shodné rovině. Toto je ovlivněno především vzdálenosti cíle. U běžných puškohledů je optická paralaxa seřízena pevně pro vzdálenost 100 m. Při střelbě na větší vzdálenosti pak vznikající paralaxa může být problémem pro přesné zamíření, proto jsou speciální puškohledy určené pro dálkovou střelbu vybaveny manuální korekcí optické paralaxy. Seřízení je naprosto jednoduché. Točítkem určeným pro seřízení paralaxy se otáčí tak dlouho, až jsou obraz i osnova zcela ostré. Na točítku je dálkoměrné cejchování, které nám po popsaném seřízení ukáže vzdálenost cíle. Tím seřízení optické paralaxy plní i další účel určení vzdálenosti.
Je třeba se zmínit ještě o jedné unikátní přednosti optiky Zeiss spočívající v povrchové úpravě vnějších stran krajních čoček optické soustavy u řady dalekohledů a puškohledů Victory, kterou ocení všichni, co znají, jak je nepříjemné mít čočky dalekohledu nebo puškohledu mokré a zamlžené při dešti a sněžení. Úprava povrchové vrstvy vychází z přírodní vlastnosti lotosového listu, který odpuzuje vodu. Povrchová ochranná vrstva je označena registrovanou značkou LotuTecR a na chráněném povrchu vytváří nesmáčivou vrstvu, po které voda v kuličkách odteče pryč. Pro uživatele takto chráněných přístrojů Zeiss je velmi pohodlné jejich užití i za špatného počasí, kdy je téměř pravidlem časté znečistění krajních skel optické soustavy šmouhami vody a nečistot. Případné vyleštění zbytků vody i nečistot je velice rychlé a snadné.
Závěrem lze konstatovat, že optické přístroje Zeiss nepatří k nejlevnějším, ale na druhé straně jsou bezkonkurenční ve svém konstrukčním řešení a kvalitě. Ale i firma Zeiss má lacinější modelovou řadu svých produktů, u dalekohledů je to modelová řada Conquest a u puškohledů Classic Diavari. Podle testů DWJ (Deutsche Waffen Journal, obdoba naší Střelecké revue), mají tyto produkty lepší parametry než jiné porovnatelné dalekohledy a jsou navíc cenově dostupnější, takže rčení o vysoké ceně výrobků Zeiss neplatí absolutně.
S odstupem jednoho roku, kdy jsme výrobní závod Zeiss navštívili, jsme byli překvapeni řadou dalších novinek a dalšími zlepšeními zvyšujícími komfort použití optických přístrojů Zeiss a opět jsme se přesvědčili o jedinečné kvalitě přístrojů Zeiss. Zeiss je prostě Zeiss.
Jedna praktická rada na konec. Často se setkávám s lovci, kteří používají dalekohled a puškohled různých značek a tím si způsobují určitý problém. Jednak každá optická soustava má specifické vlastnosti, kterým se lidské oko musí přizpůsobit. Při použití výrobků různé provenience se musí oko přizpůsobit optice dalekohledu a potom puškohledu, nehledě na to, že se často jedná o výrobky různé optické kvality. Tak se stane, že v dalekohledu oko cíl vidí a v puškohledu mu "zmizí". Řešením je pořízení dalekohledu a puškohledu stejné značky, samozřejmě čím kvalitnější, tím lepší.