Myslivci a preparátory je po dlouhou dobu jako jediný známý způsob zpracování trofeje na bílou lebku a kostrování skeletů koster nebo jejich částí, používán historicky osvědčený způsob vyvaření trofeje s následným mechanickým očistěním pomocí nože, háčku a peánu nebo pinzety. Jedná se o nejjednodušší a široce používaný způsob zpracování trofeje lovné parohaté a rohaté zvěře. Výsledek takovéto preparace je pak většinou prezentován na chovatelských přehlídkách a míra úspěšnosti a kvality preparace je pak zřejmá v porovnání s ostatními vypreparovanými trofejemi.
Při nedůsledném odstranění vaziva a nedokonalém očistění nosních skořep časem dochází k napadení trofeje molem šatním, kterému jsou tyto zbytky potravou a živnou půdou pro vyvedení dalších generací škůdců. Na trofeji je to pak zjevné drobnými pavučinami a zbytky po hostině škůdců v pavučině uchycených.
Rovněž špatně odmaštěná trofej se ihned po preparaci může zdát bílá, ale po nějaké době dojde k uvolnění zbytkového tuku, nejčastěji v okolí čelní kosti, který se vpije do porézní kosti a celý preparát časem zažlukne bez možnosti opětovné opravy a následného dobělení.
Setkáváme se i s případy, kdy je zpracování trofeje na lebku precizní, avšak vlivem bělení celé lebky v roztoku se silnou koncentrací peroxidu vodíku, dochází k vybělení i tmavě hnědého zbarvení zubního kamene. Tmavě hnědé zabarvení skloviny je však ceněno a jeho odstranění je považováno za chybu.
V současné době se dostává na trh pomocník při preparaci lebek a jejich bělení ve formě prášku, který nese obchodní název Bělotrofix. Jeho použití je součástí návodu na přípravu a použití a je přiložen ke každému balení. Rád bych se však se čtenáři podělil o praktické zkušenosti s působením tohoto přípravku, jehož základem je hormon, koagulující svalovou tkáň. Principem použití Bělotrofixu je doslova rozpuštění svaloviny na lebce nebo kostře, na niž Bělotrofixv průběhu macerace při preparaci působí.
Pro dosažení kvalitního výsledku je třeba lebku zbavit silných vrstev svaloviny,šlach a vaziva tak, aby byla po celé ploše pokryta co nejméně zbytky tkáně. Lebka by měla být zbytky tkáně pokryta rovnoměrně. Doporučuji vyndat před macerací mozek z důvodu nižšího obsahu tuku posléze rozpuštěného v nálevu. Je velmi vhodné nechat trofej minimálně den vymáčet v chladné vodě, aby se co nejvíce uvolnil zbytek barvy (krve).
Trofej se při použití Bělotrofixu maceruje v roztoku pod bodem varu, optimálně při teplotě 90 – 95 oC. Srnčí trofej, na níž jsem přípravek zkoušel, je hotova k dočistění za 30 – 40 min. V průběhu této doby dochází k přeměně zbytků svaloviny na rosol a později je i tato beztvará hmota je zcela rozpuštěna v roztoku a lebka zůstane čistá. Velmi důležité je správně odhadnout dobu macerace. Oproti klasickému vaření se případné nerozpuštěné tuhé zbytky přeměněné na rosol velmi špatně škrabáním odstraňují. Jedná se zejména o týlní lebeční partie. Naopak při správně provedené maceraci lze zbytky rosolovité tkáně očistit pod tekoucí vodou hrubším kartáčkem.
Průběh macerace jsem zaznamenal na připojených fotografiich.
Při bělení je možné použít jeden z následujících způsobů a s tím související koncentraci peroxidu vodíku, tedy buď potřít lebku 30% roztokem nebo ji ponořit do 10% roztoku peroxidu bez nutnosti dlouhodobého působení. Tuto operaci bylo dostačující udělat pouze jedenkrát. Při ponoření je potřeba trofej ihned vyjmout z roztoku peroxidu vodíku a nechat okapat a položit na čistou suchou podložku a nechat vysušit.
Porovnání výsledného bělícího efektu macerací v Bělotrofixu je zřejmý z další přiložené fotografie.
Použití Bělotrofixu hodnotím jako kladné z důvodu:
- úspory času při macerování,
- ulečení práce při odstraňování tkáně z lebky, zejména z těžko dostupných míst,
- zachování charakteristického zbarvení zubního kamene,
- snížené potřeby několikanásobného působení peroxidu vodíku a jeho koncentrace,
- zachování nosních skořep v neporušeném stavu (má významný vliv zejména u silných trofejí, aspirujících na medaili),
- nedojde k rozvaření nosních kůstek a částečně osifikovaných švů na lebce trofeje,
- výsledného bělícího efektu přípravku.
Je potřeba věnovat více pozornosti při přípravě trofeje před macerací, které souvisejí s přípravou lebky ve smyslu vyluhování barvy a odstranění vaziva v týlní části lebky.
Přísada s názvem Bělotrofix byla poprvé vystavena a nabídnuta široké veřejnosti k prodeji na výstavě myslivosti Silva Regina 2010 v Brně na stánku Truhlářství Novák, která je hlavním distributorem Bělotrofixu. Přípravek lze objednat i u spolupracující firmy NATUR SERVICE, s.r.o. – Služby myslivosti, preparace a preparátorské potřeby a dalších obchodníků s mysliveckými potřebami. Věříme, že se Vám tento přípravek osvědčí a najde si k Vám cestu díky vlastnostem, které jsem za Vás ověřil a popsal v tomto článku.
Text a snímky Ing. Václav TLAPÁK, Ph.D.
s použitím podkladů fy. Truhlářství Novák