Letos se již popatnácté v Levicích na Slovensku konaly myslivecké slavnosti spojené s odbornou konferencí, jejímž tématem tentokrát byl nový myslivecký zákon a ustanovení Slovenské myslivecké (poĺovnícké) komory. Jako referenti se vystřídali Ing. T. Lebocký (prezident této komory a současně i Slovenského poĺovníckeho zväzu), ministr zemědělství SR, zpracovatel zákona Ing. Dugovič z Ministerstva podohospodárstva SR, za naši republiku vystoupil Ing. M. Žižka z Ministerstva zemědělství. Nejen oni, ale i ostatní diskutující poukazovali na přínos i na problémy s novým zákonem související.
Nejen na této konferenci (tentokrát už bez zesnulého Doc. Ing. Pavla Hella, CSc, který byl nezapomenutelným spoluorganizátorem všech konferencí předchozích), ale zejména na současně pořádané tradiční myslivecké výstavě bylo jako každoročně přítomno množství myslivců nejen ze Slovenska, nýbrž i ze zahraničí. Levické poĺovnícké dny se tak stávají vedle Slovenských poĺovníckých dnů konaných každoročně na podzim při mysliveckém muzeu ve Sv. Antonu u Banské Štiavnice hezkou slovenskou mysliveckou slavnostní tradicí umocněnou navíc i hodnocením silných trofejí ulovených většinou v uplynulém roce. Letošní výstava nabyla na významu i přítomností prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče, který ji již v pátek 9. dubna slavnostně otevřel a našel si čas i na diskusi s přítomnými myslivci.
Mezinárodní hodnotitelská komise expertů CIC byla pozvána i letos a pro naše čtenáře uvádím, že v pátek ohodnotila ve složení J. Hromas a J. Feuereisel z České republiky, R. Dziedzić z Polska a J. Ciberej, D. Krajniak a T. Lebocký ze Slovenska s konečnou platností za pomoci dalších slovenských odborníků celkem 59 trofejí, z toho dokonce 54 na zlatou medaili.
Mezi sedmi „zlatými“ trofejemi jelenů se nacházela nejsilnější trofej z volné honitby Dubové (okr. Turč. Teplice) s 226,35 b. CIC. Jediná „zlatá“ oborní jelení trofej byla ulovena v oboře Dudín na okrese Mochovce a měla 213,19 b. CIC.
Z 19 „zlatých“ trofejí daňků jich pocházelo dokonce 11 z volných honiteb okresů Poltár a Levice (jedna byla ulovena v Maďarsku) a nejsilnější z nich byla ohodnocena na 212,37 b. CIC (L. Sedmák, Petrovec, okr. Poltár). Dalších 6 daňčích lopat pocházelo ze známé obory Svodín a 2 z obory Kováčová.
Celkem 11 „zlatých“ srnčích parůžků pocházelo z volných honiteb a nejsilnější byly oceněny na 174,55 b. CIC (M. Murina, Leštiny, okr. Dolný Kubín).
Z celkem 12 „zlatých“ mufloních toulců jich polovina pocházela z volných honiteb (nejsilnější 218,60 b. CIC) a polovina z obor. Z nich nejsilnější měla 248,60 b. CIC (muflona ulovil A. Menhart v oboře Dobrá Niva na okrese Zvolen), což je nová slovenská nejsilnější mufloní trofej.
„Zlatá“ lebka jediného rysa měla 27,46 b. CIC, silnější ze dvou liščích lebek měla 25,30 b. CIC a ze stejného počtu lebek jezevců bodově silnější měla 23,30 b. CIC.
Sluší se dodat, že včetně zmíněné trofeje jelena z Maďarska a neuvedeného (protože „bronzového“) daňka z České republiky byly všechny trofeje uloveny slovenskými myslivci a nikde se nehovořilo o tom, že se v Levicích 2010 jedná o mezinárodní účast. Je to rozdíl od letošní výstavy v Brně, která byla nadneseně označována za výstavu „světovou“ (resp. výstava světového vývoje lovectví a myslivosti) a porovnávána s výstavami ve Vídni 1910 (kdy navíc ještě neplatily oceňovací metody pro trofeje přijaté Mezinárodní radou pro myslivost CIC, ty platily teprve v Praze v roce 1937), v Berlíně 1937, v Budapešti 1971 a v Plovdivu 1981. Pouze dvě poslední výstavy jsou oficiálně považovány za světové!
V Brně hodnotila předložené trofeje samozřejmě také mezinárodní hodnotitelská komise CIC za řízení J. Růžičky s experty CIC ve složení N. Ninov z Bulharska, K. Maierhofer z Rakouska, J. Ciberej ze Slovenska, R. Dziedzić z Polska a J. Hromas a J. Feuereisel z České republiky. Dalšími členy komise byli naši zkušení odborníci průběžně hodnotící trofeje na u nás pravidelně organizovaných mezinárodních výstavách
V Brně 2010 se v katalogu uvádí nedoložená účast 24 států, jenže s většími expozicemi se prezentovala pouze Česká republika se 113 trofejemi (53 z oborních chovů) od 11 druhů zvěře.
Z 27 jeleních trofejí jich pocházelo 16 z volných honiteb (z toho byla jediná trofej na „zlatou“ medaili - 220,48 b. CIC, 8 trofejí bylo „stříbrných“ a 7 „bronzových“ ) a 11 z obor (4 „zlaté“ – nejsilnější 240,11 b. CIC, 6 „stříbrných“ a 1 bronzová)
Všech 27 hodnocených daňčích lopat pocházelo z oborních chovů, z toho „zlatých“ bylo 23 – trofejově nejsilnějšího daňka s 219,59 body CIC ulovil v roce 2009 ve Staré oboře na Hluboké E. Pedersen, 3 byli „stříbrní“ a 1 „bronzový“.
Předložené 4 trofeje japonských siků pocházely z volných honiteb a z nich byla 1 „zlatá“ (259,50 b. CIC) a 3 „stříbrné“.
Zato hodnocené 3 trofeje jelenů sika Dybowského pocházely z obor, 2 byly „zlaté“- silnější měla 413,60 b. CIC a 1 „stříbrná“.
Z deseti trofejí srnců pocházejících z volných honiteb byly 3 „zlaté“ – nejsilnější měla 164,90 b. CIC – 1 „stříbrná“ a 6 „bronzových“.
Jediná trofej jelence viržinského severního pocházela z obory Sovinec, byla „zlatá“ a měla 339,11 b. CIC.
Z 25 hodnocených trofejí muflonů jich pocházelo 17 z volných honiteb (14 „zlatých“, z nichž nejsilnější toulce měly 247,45 b. CIC a 3 „stříbrní“) a 8 z chovů oborních (7 „zlatých“, z toho nejsilnější měla 249,15 b. CIC a 1 byla „bronzová“).
Hodnoceny byly i jedny „zlaté“ růžky kamzíka.
Ze 12 zbraní kňourů jich pocházelo 9 z volnosti, z nichž byly 2 trofeje „zlaté“ – silnější měla 121,80 b. CIC, 4 „stříbrné“ a 3 „bronzové“, a 3 trofeje byly z oborních chovů – z nich pak 2 „zlaté“ – silnější měla 132,40 b. CIC a 1 „stříbrná“.
Z trofejí šelem byly hodnoceny pouze 2 „zlaté“ lebky jezevců, z nichž silnější měla 23,86 b. CIC a jedna „bronzová“ trofej lišky.
Ze slovenských honiteb byly hodnoceny 4 „stříbrné“ trofeje jelenů, 3 „zlaté“ trofeje kňourů a 2 lebky vlků (1 „zlatá“ a 1 „stříbrná“).
Ostatní trofeje ze zahraničí ulovili a vystavovali pouze naši lovci: z Maďarska 1 „zlatá“ trofej srnce a 1 „stříbrná“ trofej jelena, z Rakouska 1 „zlatá“ trofej z oborního jelena, z Nového Zélandu 3 „zlaté“ trofeje jelenů, z Ruska 2 „zlaté“ trofeje sněžných ovcí, 1 nehodnocená trofej sibiřského srnce, který měl natolik rozložité a dlouhé parůžky, že jsme nemohli změřit objem, a 8 „zlatých“ lebek kamčatských medvědů, ze Španělska 1 „zlatá“ paovce hřivnatá a několik trofejí afrických antilop, aniž by tyto africké země měly samostatné výstavní expozice.
Se samostatnými expozicemi (v podstatě pak spíše nenápadnými informačními stánky) se brněnské výstavy ze zahraničí nakonec zúčastnili pouze Slovinci a Maďaři. Vcelku dobře, i když nikoliv s mezinárodní komisí oficiálně hodnocenými novými trofejemi (kromě výše uvedených) bylo zastoupeno Slovensko.
Přesto byla výstava navštívena množstvím myslivců, kteří se zájmem obhlíželi například z Muzea na Ohradě dovezenou světoznámou Sallačovu sbírku trofejí jelenovitých, expozice Schwarzenbergů či Lichtensteinů a také vynikající soubor historických mysliveckých stejnokrojů a uměleckých předmětů Dr. J. Pospíšila, který též organizoval různé doplňkové kulturní akce. Vše bylo, jako obvykle, podmalováváno hudbou včetně mysliveckých trubačů.
Nejdůležitější ovšem bylo především to, že se navzájem potkávali myslivci, kteří si vyměňovali teoretické i praktické myslivecké či osobní poznatky, čímž můžeme navazovat nejen na každoroční výstavy v Lysé nad Labem, nýbrž i na Myslivecké slavnosti na Hluboké.
Ostatně podobným způsobem byly obohaceny i Levické poĺovnícké dny, během jejichž průběhu bylo zorganizováno pro myslivecké zájemce školení o prohloubení znalostí a o nových upřesněních v hodnocení trofejí, na němž hovořili výše uvedení mezinárodní experti CIC.
Prof. Ing. et Ing.h.c. Josef HROMAS, CSc.
Spolupracovník Středoevropského institutu ekologie zvěře Wien – Brno - Nitra