Časopis Myslivost

Lovecká sportovní střelba očima předsedy Střelecké komise ČMMJ

Myslivost 5/2010, str. 60  Ing. Antonín ČECH,
Vážení čtenáři časopisu Myslivost. Dovolte mi, abych se v těchto pár odstavcích ohlédl za vrcholnými akcemi v loňské sezoně, a to nejen z pozice předsedy Střelecké komise ČMMJ, ale především aktivního střelce a vedoucího reprezentace ČR. Zmíním se však pouze o akcích, kterých jsem se zúčastnil přímo jako střelec a jeden ze závodníků.
 
Vrcholným závodem byl jako vždy lovecký desetiboj. Loni 37 desetibojařů přivítala Kroměřížská střelnice v Kotojedech a dva dny byly ve znamení střeleckého zápolení. Nejlepší výkon podal jeden z našich nejlepších parcourových a kombinačních střelců Pavel Zázvorka. Pouhé tři bodíky za ním se umístil Tomáš Staněk, naše současná největší naděje mezi mladými střelci. Třetí příčku pak obsadil nejlepší střelec v hodnocení střelce roku 2009 Jindřich Kořínek. Vlastně pořadí na prvních místech v soutěži Střelec roku bylo opačné než na desetiboji. Druhý byl v tomto hodnocení Tomáš Staněk a třetí Pavel Zázvorka. Z veteránů si nejlépe na desetiboji vedl dlouholetý člen širší reprezentace ČMMJ Václav Bastl a jeho výkon se zařadil na dvanáctou příčku v celkové kvalifikaci. Druhý z veteránů byl Jaroslav Jenyš a třetí Jiří Žurman. Perfektní organizace a skvělý závod.
 
Jednou za dva roky se koná mezinárodní desetiboj za účasti 9 střelců ze Slovenska a stejného počtu našich střelců. V loňské sezoně padlo uspořádání na nás a organizací byl pověřen OMS Jičín. Tak se v říjnu sešlo na střelnici Pod Zebínem nejen 18 výborných střelců, ale vlastně spíš kamarádů, a tak byl celý závod ve znamení perfektní atmosféry. Pouze počasí nám příliš nepřálo. Závod byl jednodenní, a tak to bylo i vcelku fyzicky náročné a možná i to je cesta, jak tuto královskou disciplínu ztížit. Nejlepším desetibojařem byl kamarád ze Slovenska Viliam Kocsis. Druhý pak Pavel Zázvorka a třetí Tomáš Staněk, který potvrdil, že se s ním již musí na vrcholných akcích počítat. Krásný a náročný závod.
 
V loňském roce jsme ještě nemohli zorganizovat celostátní přebor v lovecké kombinaci, protože platnost změny ve střeleckém řádu ČMMJ byla až od 1. 1. 2010, ale uspořádali jsme v Kroměříži celostátní závod v lovecké kombinaci, a to již počátkem května. Současně byl tento závod nominací pro místo druhého náhradníka pro ME v lovecké kombinované střelbě v Itálii. Střílel se lovecký čtyřboj kulovnicí (L4K – 4x5 výstřelů), který byl pak vyhodnocen jako CP. Dále běžící kňour na 50 m kulí (5 výstřelů), lovecký trap (25 terčů z loveckého postoje) a Compact parcour (25 terčů). Tohoto závodu se nezúčastnil Pavel Zázvorka, a tak si vavřín vítězů v kombinaci odvezl Karel Mrhálek, jeho výsledek 406 bodů ze 450 možných je základem pro další ročníky, které si jistě získají čím dál tím větší popularitu. Druhý o jediný bodík se umístil Martin Šlechta, naše kulová jednička, a třetí Jindřich Kořínek zaostal za Martinem o pouhé 4 body, to je o jediný asfaltový terč. V nominaci si postupové místo na ME vybojoval skvělým výkonem Karel Staněk o jediný bod před svým starším a zkušenějším bratrem Tomášem.
 
Jak už jsem předeslal, v rámci kombinace se vyhodnocoval jako samostatný CP lovecký čtyřboj kulovnicí. Příčku nejvyšší obsadil již zmíněný Martin Šlechta v rekordu CP nástřelem 199 bodů z 200 možných. Druhý se umístil se ztrátou dvou bodů Jindřich Kořínek a ze třetí příčky se tak jako na ME v Itálii radoval Jindřich Mahel se shodným nástřelem 196 bodů jako Tomáš Staněk.
Dovolte mi, abych se nyní zastavil u kulové střelby, která za posledních 5 roků zaznamenala nebývalý růst výkonnosti, a která je mně jako střelci i nejbližší. Před pěti roky, kdo střelil na „republice“ nad 190 bodů, byl na „bedně“. Loni až 12. střelec měl 189 bodů. Snad v tomto má svoji váhu i kulový seriál pořádaný každoročně ve Světnově na Žďársku, kde vítěz ročníku 2009 Martin Šlechta měl ze tří závodů průměr 197,33 bodu, druhý Petr Valchář průměr 195,66 bodu a třetí Jindřich Mahel 195 bodu. Pro zajímavost jsem sestavil tabulku nejlepších výsledků roku 2009 v L4K dosažených na vrcholných akcích (mistrovství Evropy, celostátní přebor, kulový seriál) tedy z maximálně 6 výsledků. Pořadí při shodném nejlepším výsledku je podle počtu těchto nástřelů a nebo dalšího nejvyššího výsledku. Uvádím všechny střelce, kteří dosáhli výsledku 190 bodů a více.
Z tabulky vyplývá, že na sledovaných závodech překonalo aspoň jedenkrát kdysi bájnou hranici 190 bodů 20 střelců. Reprezentanty z ME v Itálii vyznačuji tučným písmem, protože ostatní měli na překonání této hranice pouze čtyři možnosti. Vidíte, že z 12členné reprezentace v tabulce chybí pouze dva střelci Karel Staněk (2x 189) a Karel Mrhálek (186), ale jejich nejlepší výsledky jsou také velice dobré. Opět podotýkám, že hodnotím akce, kterých jsem se zúčastnil a tak pokud někdo na jiných závodech dosáhl výsledku nad 190 bodů, nechť mi promine. A ještě jeden údaj. Položku kňoura nastříleli v plném počtu 50 bodů tři střelci Martin Šlechta (2x), Tomáš Staněk a Pavel Hruška, výsledku 49 bodů dosáhlo již 8 střelců a to celkem 16x. I to svědčí o vysoké úrovni kulové střelby u nás.
 
Navážu tedy na předchozí slova hodnocením našeho vystoupení v Italské Tarqinii na Mistrovství Evropy v kombinované lovecké střelbě. Největšího úspěchu v jednotlivcích dosáhli již výše jmenovaní kuličkáři, a to Ondra Borák (199 a 197 bodů) ziskem stříbrné medaile se stejným nástřelem 396 bodů jako vítěz Rudolph Haas (198 a 198 bodů) z Rakouska, ale rozhodla horší druhá položka. Bronzovou medaili vybojoval Jindra Mahel (197 a 198 bodů) a čtvrtý byl se shodným součtem 395 bodů ze 400 možných Martin Šlechta (198 a 197) a opět rozhodla horší druhá položka. V jednotlivcích jsme ještě v prvních desítkách měli ve střelbě z brokovnice Pavla Zázvorku na 5. místě a na 9. místě Jindřicha Kořínka, který navíc v kombinaci obsadil nádherné 5. místo a Martin Šlechta byl v kombinaci sedmý.
Stříbro v hlavní soutěži družstev v kombinaci bylo pro nás po problémech s „nastřelením“ kulovnic dvou našich reprezentantů obrovským úspěchem. To, jak perfektní byla broková střelba, potvrzují i stříbrné medaile družstva v brokové střelbě o jediný chybený holub za vítěznými Rakušany (byl to terč Martina Šlechty, který i přes viditelný odštěpek terče byl rozhodčím označen za nulu). Rakušané byli i v kombinaci první. V soutěži družstev v kuli na nás zbylo až místo páté. Nebýt incidentu se zbraněmi, tak to byla opět „bedna“ pro náš tým. Takže loni jsme přivezli celkem 4 medaile. Tři stříbrné a jednu bronzovou. Všichni reprezentanti si zasluhují velkou pochvalu a poděkování stejně jako naši partneři, a to především ČZ Uherský Brod a Selier & Bellot, bez kterých bychom jistě takových úspěchů nedosáhli.
 
Nesmím zapomenout na mládež. Jaksi jsme ji v uplynulých desetiletích opomíjeli. Střelci stárnou a mladých tváří nepřibývá. To jsme si uvědomili, a tak ve spolupráci se Střeleckou školou Jana Buksy SK ČMMJ uspořádala již třetí ročník tábora mladých střeleckých talentů. Poslední prázdninový týden strávili mladí adepti střelectví na kroměřížské střelnici a po celou dobu se jim věnoval v brocích hlavní organizátor Honza Buksa a já, který se snažil umravnit jejich temperament při kulové střelbě a naučit je základní návyky se vzduchovkou, malorážkou, ale i kulovnicí. Dále musím poděkovat dalším, kteří byli tomuto potěru k dispozici jako Benovi Halouzkovi, Václavu Mithovi, Václavu Bastlovi a ostaním členům střeleckého klubu Hvězda. V závěru tábora jsme trochu zariskovali a uspořádali jsme CP ve střelbě ze vzduchovky mládeže. Jednak to povzbudilo účastníky tábora a přilákalo další mladé střelce a loňský ročník se tedy mohl pochlubit nejenom největší účastí, ale i skvělými výkony. V kategorii do 14 roků se zúčastnilo 19 dětí a zvítězil obrovský talent brokové střelby, který zde byl potřetí a je již členem Komety Brno, Libor Chocholatý nástřelem 363 bodů ze 400 možných, druhá byla Veronika Jedličková (356 bodů) a třetí Marek Weiser (341 bodů). V kategorii 15 – 17 roků bojovalo 11 střelců. Byl to boj do posledního výstřelu. Vítězně nakonec dopadl pro Vojtěcha Vaňka, který o jediný bodík vzal vítězství Petru Čechovi, a to výkonem 398 bodů. Tento nástřel je rekord kategorie 15 – 17 roků. Třetí se umístil Jakub Mach s 368 body. Všichni se těšíme na ročník letošní, vžďyť oba střelci se budou loučit se vzduchovkou, a tak se třeba dočkáme opět rekordu, tak jak tomu bylo, když se loučil s kategoriií do 14 let Petr Čech absolutním nástřelem 400 bodů. Nádherný týden a krásný dramatický závod.
 
A co nás čeká v letošní sezóně 2010. Především ME v lovecké kombinaci ve Slovinském Mariboru. Termín je 2. - 4. července. Družstvo pojede v nezměněném složení Jan Buksa, Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Karel Mrhálek, Martin Šlechta, Pavel Zázvorka a Antonín Čech (pokud se někdo sám nevzdá reprezentace). Dále SK nominovala do reprezentace dva medailisty v individuální soutěži Ondřeje Boráka a Jindřicha Mahela. S ohledem na dlouhodobé a neustále zlepšující se výsledky byl dále nominován mladý a nadějný střelec Tomáš Staněk. Poslední dvě místa z dvanáctičlenné reprezentace, která dostane příspěvek z rozpočtu SK, obsadím jako vedoucí reprezentace po CP v lovecké kombinaci s ohledem na loňské výsledky a celkovou formu. Bude dána přednost mladým talentovaným střelcům. Od letošního roku je však ME otevřené a do soutěže jednotlivců se může přihlásit na vlastní náklady libovolný počet střelců z každé země, jedinou podmínkou je členství v ASAT a ČMMJ a zaslání přihlášky včetně zaplacení startovného ve výši 200 Euro.
 
Prověrkou, soustředěním a současně nominací na ME bude ve dnech 8. - 9. května v Kroměříži CP v lovecké kombinaci, kterého se zúčastní jistě všichni reprezentanti, ale i ti kteří se chtějí „poprat“ o zbylá dvě místa v reprezentaci ČR. V sobotu dopoledne proběhne samostatně vyhodnocený CP v loveckém čtyřboji kulovnicí (L4K). Odpoledne bude trénink ostatních disciplín kombinace (běžící kňour, lovecký trap a compact parcour) a v neděli dopoledne budou odstříleny zbylé disciplíny kombinace a bude znám první oficiální přeborník ČMMJ v kombinované lovecké střelbě. Pevně věřím, že tato nová disciplína si získá své příznivce. Vždyť jde ruku v ruce s mezinárodní orientací na všestrannost lovecké sportovní střelby.
 
Pro milovníky kulové střelby a přípravu reprezentantů na ME bude opět pořádán seriál kulových závodů v L4K ve Světnově v termínech 22. května, 19. června a 14. srpna.
 
V letošním roce se nejprestižnější celostátní přebor v loveckém desetiboji bude konat v Jičíně a to ve dnech 21. - 22. srpna. V posledních letech je zaznamenáván pokles účastníků. Nebojte se tohoto krásného závodu. Vítěz může být pouze jeden, ale všichni si perfektně zastřílejí, potkají kamarády a o to by nám především mělo při organizování závodů jít.
ČMMJ pořádá samozřejmě další celostátní přebory v samostatných disciplínách a to:
lovecké kolo 30. května v Pardubicích, lovecký parcour 13. června poprvé v Mostě, baterie 24. července v Blížejově u Domažlic, kulový čtyřboj malorážkou 4. září v Kroměříži a vzduchovka mládeže 27. srpna na závěr tábora mladých talentů v Kroměříži
 
Dovolte mi, abych závěrem apeloval na všechny organizátory závodů, aby využili možnosti dané úpravou střeleckého řádu vyhlašovat kategorie žen a především juniorů i při počtech nižších než šest. Oceňte třeba i jednoho juniora a nebo ženu. Posílí je to. Vždyť postavit se vedle takových Zázvorků, Buksů, Činčerů je od nich odvaha a zaslouží si za to ocenění a snad začnou závodit naplno a třeba z nich budou časem jejich nástupci.
Doufám, že střelci a pořadatelé závodů, a to jak celostátních, tak i regionálních mi prominou, že jsem se o jejich práci nezmínil a nehodnotil tu pestrou škálu loveckých disciplín a dovedností, ale těch co píší a hodnotí to, u čeho nebyli, čemu nerozumí a co na vlastní kůži neokusili, je myslím si v naší společnosti dost a dost.
Přeji Vám všem pevné zdraví a mnoho loveckých a střeleckých úspěchů.
Ing. Antonín ČECH,
předseda Střelecké komise ČMMJ

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...