Časopis Myslivost

Novinky na trhu nočního vidění

Myslivost 5/2010, str. 58  Jakub RUDEL
Vážení čtenáři časopisu Myslivost. Ti z vás, kteří se někdy poohlíželi nebo se nyní poohlíží po přístroji pro noční vidění, jistě možná ví, že nabídky většiny výrobců nočního vidění jsou rok od roku totožné. Společnost ATN však každý rok uvádí na trh nový nebo inovovaný výrobek. Nyní mám tu čest Vám představit pár novinek z portfolia značky ATN pro tento rok. O příchodu novinek jsem vás již informoval v čísle 11/2009, kde jsme si představili celou společnost ATN, lídra na trhu v nočním vidění. Přístroje zapůjčila společnost ZÁHOŘÍ Rudel, s.r.o., výhradní a největší dovozce výrobků společnosti ATN. Mezi nejvýznamnější novinky roku 2010 patří binokulár NVB8 a nástavec na denní optiku PS40. Dále bych vám chtěl představit univerzální přístroj NVM-14, u kterého ATN rozšířila nabídku příslušenství.
 
Binokulár NVB8
Tento přístroj založený na konstrukci binokuláru byl navržen a zkonstruován v roce 2009. Použité skleněné čočky jsou několikanásobně potaženy antireflexními vrstvami pro maximální průchod zbytkového světla. Proto je NVB8 výkonnostně srovnatelný s řadou binokulárů se zvětšením 5x od ATN i ostatních výrobců. Novinka sice narostla do délky, ale nyní má dokonale rozloženou a dokonce sníženou hmotnost. Umístěné těžiště dovoluje použití NVB8 se stativem pro pohodlné pozorování přírody.
Přístroj je sestaven ze dvou hlavních částí. Očnice a místo pro převaděč (měnič) jsou dle koncepce kukly NVG7, které nabízí velmi komfortní pozorování. Každé oko je nutné nastavit na dioptrie pozorovatele zvlášť, samotné ostření probíhá centrálně a lze ostřit již od 10 metrů.
Pokud se zaměříme na nejdůležitější vlastnosti, a to test přímo v přírodě, je nezbytné konstatovat, že všechny předpoklady se naplnily. Testované podmínky byly různé, pokaždé jsme však porovnávali tři typy bi-okulárů a vždy se stejným převaděčem, aby výsledky byly korektní, samozřejmě bez použití přísvitu. Na kvalitě obrazu bylo znát velké zvětšení, objevovala se větší zrnitost. V porovnání s konkurencí používající 5x zvětšení, nedopadl obraz nejhůře. Byl horší jen o 10 %. Mezi hlavní přednosti však patří velké zvětšení a nízká hmotnost, trochu zrnitější obraz se vylepší za použití výkonného přísvitu, dodávaného přímo s přístrojem.
Nová optická soustava byla znát v podmínkách s nízkou hladinou zbytkového světla. NVB8 si vedlo velmi dobře a nepokulhávalo za svými soky. Převedeno do praxe, pokud nyní používáte klasický binokulár se zvětšením 8x nebo prostě potřebujete v noci dále dohlédnout, je NVB8 řešením přímo pro Vás.
Binokulár NVB8 si můžete také sestavit z kukly NVG7, a to výměnou čoček s 1x zvětšením za 8x zvětšení. Použité převaděče obrazu jsou u generace 2+ a to 2I, 2IA a CGTi. Pro testování byl použit převaděč CGTi s největší citlivostí a rozlišením pro export schopný z USA.
 
Universální monokulár NVM-14
Ti z vás, kteří již znají podrobněji portfolio ATN, jistě již zaregistrovali přístroj NVM-14. Jedná se o velmi malý a přitom odolný přístroj, oblíbený vládními složkami, bezpečnostními agenturami a také širokou veřejností. Jeho přednosti jsou zřejmé - výborná transformace a čistota obrazu, příjemné rozměry, skladný a především velmi univerzální přístroj.
Použité převaděče jsou vyrobeny dle nejnovějších technologií a můžete si zvolit z generací 2+ a to přesněji 2I, 2IA a CGTi. NVM-14 můžete použít jakkoliv si usmyslíte. A právě v příslušenství se objevily inovace rozšiřující použití přístroje NVM-14.
Především se jedná o rozšíření nabídky zvětšení, samostatný přístroj má zvětšení 1x. Nově můžeme použít zvětšení 3x, 5x a dokonce i 8x. Tato zvětšení lze velmi rychle vyměnit a není problém toto zvládnout i za tmy na posedu nebo kazatelně. S přibývajícím zvětšením obraz ztrácí na jasnosti a přibývá zrnění, ovšem v porovnání s přístroji jinými (pokud nabízejí až zvětšení 8x) se opět potvrzuje, že optika ATN je na špičce vývoje.
Monokulár NVM-14 má samozřejmě širší pole použití. Lze jej nasadit na denní binokulár, přesněji na okulár, použít jako kuklu nebo jako pseudobinokulár. Pro testování jsme použili přístroj s převaděči 2IA a CGTi.
 
Monokulár PS40
Posledním testovaným přístrojem je největší novinka pro tento rok, monokulár PS40. Jistě mnozí z vás již znají, popřípadě vlastní monokulár PS22. Použití u novinky je zcela totožné. Můžete jej nasadit na jakoukoliv denní optiku.
Proč ale právě PS40? Přístroj je nabízen v generaci 2+ a to konkrétně s převaděči 2I, 2IA a CGTi. Používá nejlepších převaděčů obrazu na trhu. Tyto převaděče jsou použity například právě v NVM-14. Pro testování máme k dispozici variantu CGTi.
Přiznám se, že nás PS40 velmi překvapilo. Testování probíhalo na binokuláru Meopta Meostar B1 8x56. Jistě každý ví, že žádná denní optika nemá 100% propustnost světla. Ztrátovost se také projeví, pokud se rozhodnete na objektiv binokuláru (v našem případě Meopty) nasadit zařízení PS22 nebo jemu podobné zařízení. Okamžitě se zúží zorné pole binokuláru, transformovaný obraz není tolik jasný a přidá se zrnitost, kterou lze redukovat pouze pomocí přísvitu. U novinky PS40 překvapivě tyto neduhy odpadly.
Porovnávali jsme PS22 CGTi, PS40 CGTi, NVM-14 CGTi se zvětšením 8x a také NVB8 rovněž CGTi. Transformovaný obraz z PS40 byl velmi kvalitní, téměř se vyrovnal binokuláru NVB8, pozorovaná zrnitost byla minimální, obraz byl velmi jasný a při testu přístrojů v prostředí s minimálním zbytkovým světlem nebyl znatelný rozdíl mezi oběma přístroji. Pozorovali jsme figuranta velikosti 180 cm na vzdálenost 250 m za polojasné oblohy a čtvrtce měsíce, bez použití přísvitu.
Nejlépe z testu vyšel NVM-14 CGTi se zvětšením 8x, následně se umístili na jedné příčce PS40 CGTi a NVB8 CGTi, na chvostu pole zůstal přístroj PS22 CGTi.
Proč má právě PS40 tako výborné vlastnosti pro pozorování? Tajemství tkví v použité optické soustavě, velmi výkonném typu převaděče obrazu a také právě výstup obrazu z přístroje, který dosahuje rovných 40 mm. Použitelné zvětšení je možné až do dvanáctinásobku, při zachování velkého zorného pole a bezkonkurenční čistosti obrazu. O zařízení PS40 stojí minimálně uvažovat, na trhu totiž nyní nenaleznete jemu rovnou konkurenci.
 
Záruka prodloužena na 5 let u výrobků zakoupených přes partnery uvedené na www.atncorp.cz
 
Najdete nás i na výstavě Natura Viva
Pokud Vás zaujaly novinky ATN, budete mít možnost shlédnout a osahat celý sortiment na výstavě Natura Viva 2010 u stánku ZÁHOŘÍ Rudel, s.r.o. Čekat na vás bude vyškolený personál a bude rovněž přítomen i zástupce společnosti ATN. Všechny novinky jsou k vidění trvale na prodejně České Zbrojovky v Praze, dále u firmy ZÁHOŘÍ Rudel,  s.r.o. na Moravě a také u všech našich obchodních partnerů v ČR a SR.
Ve spolupráci s časopisem Myslivost máte možnost na objednané či zakoupené přístroje získat slevu ve výši 5 % z ceny. Akce platí pouze při předložení ústřižku pod inzerátem.
Pro zájemce o přístroje s vyšší výkonností převaděče obrazu doporučujeme navštívit stránku www.nightpearl.cz
Zpracování dat...