Časopis Myslivost

Nový český Mauser

Myslivost 5/2010, str. 22  Mgr. Jan TETŘEV
Závěr Mauser 98 je osvědčený tahoun bojišť dvou světových válek a vlastně už sto a více let také oprávněně favorit řady výrobců loveckých kulovnic. Dlouhá řada konstruktérů se za posledních víc než 110 let pokoušela na tomto závěru něco měnit. Někomu se to povedlo, jinému méně, ale originální závěr je prostě originální závěr, na který nedají zasvěcení dopustit. Je to závěr odolný, spolehlivý a protože původně vznikl pro vojáky, tak nenáročný na údržbu.
 
Na našem území se v minulosti výrobě kulovnic s nemodifikovaným systémem Mauser 98 věnovala Zbrojovka Brno. Už v době mezi světovými válkami a potom i po válce. Byly to dobré a cenově přiměřené lovecké zbraně, jejichž poslední vlna se na trhu objevila někdy v roce 1998. Zmizely z prodejen spolu s odchodem svého výrobce mezi legendy. Ne proto, že by tyto zbraně byly špatné, ale prostě proto, že je u nás neměl kdo vyrábět. Přitom poptávka by byla nejen doma.
O tom, že se situace rychle změní a cenově příznivé kulovnice systému Mauser 98 se na trhu opět objeví, se mluvilo už od počátku roku 2010. Na norimberském veletrhu IWA 2010 se první exempláře objevily na stánku čilé holické společnosti PPK (Zbrojovka Holice).
Petr Mikulášek z obchodního oddělení firmy nám k tomu přímo na stánku řekl: „Na základě poptávky domácích i zahraničních zákazníků jsme už ve druhém pololetí loňského roku zjistili poměrně velkou mezeru na trhu a rozhodli se ji rychle zaplnit kvalitní opakovací kulovnicí za rozumnou cenu. Práce šly rychle kupředu a sami vidíte, že tady máme hned několik provedení, která se liší cenou.“
Pavel Kupec k tomu dodal: „Přicházíme na trh nejprve s ráží 8x57 JS a 308 Winchester. Provedli jsme široce založený internetový průzkum mezi českými a slovenskými myslivci, který trval čtvrt roku. A ráže 8x57 JS a 308 Winchester nám vyšly jako nejžádanější ráže našich lovců. Takže jsme začali právě zbraněmi v těchto rážích. Jinak záhy nabídneme ještě zbraně v rážích 243 Winchester, 7x64, 9,3x62, 30-06 Springfield a podle zájmu též 6,5x55 SE. Zkusíme také pár kusů v ráži 300 Winchester Magnum, protože jsme po nich zaznamenali poptávku.“
Zbraně, které jsme viděli v Norimberku a záhy poté ve výrobním závodě v Holicích, jsou skutečně založeny na osvědčené konstrukci mauserovek 98. Na závěru byla zachována také osvědčená původní Mauserova pojistka. Původní pojistka je geniální v tom, že jistí zápalník, čímž je vlastně nejbezpečnější.
 
V předváděcí místnosti holické firmy jsme měli možnost vidět hned tři výrobní varianty staronové kulovnice K 98. První nese název Eko a je nejlevnější. Má bukovou pažbu německého typu s pistolovou rukojetí a lícnicí. Hlaviště zakončuje plastová botka. Předpažbí je zeštíhlené, povrch dřeva je bez rybin, povrchová úprava matná. Zbraň má klasická brněnská mechanická mířidla, která se na kulovnice této řady v minulosti používala. Spoušť nemá napínáček, ale jak jsme se přesvědčili, je výborně odladěná a rozhodně nemá nic společného s vojenskými spouštěmi. Na dně nábojové schránky je i u této nejlevnější kulovnice laserová rytina s rostlinným motivem. Pochopitelně, že lze objednat i náročnější rytinu. Zbraň v této základní podobě stojí 12 900 Kč včetně DPH.
 
O něco dražší provedení Standard už má ořechovou pažbu se standardními rybinami a hlaviště stále zakončuje plastová botka. Předpažbí může být zakončeno nosem, ale také může mít štíhlé zakončení bez nosu. Mířidla vycházejí z osvědčených mířidel, která používají kulovnice Sauer, přičemž v mušce je červené světlovodné vlákno. S touto zbraní se počítá jak na naháňku, tak pro klasickou střelbu.
Na schránce standardního modelu je laserová rytina zvířecího motivu. Tato varianta je stále ještě bez napínáčku.
U modelu Standard i u náročnějšího modelu Lux se na levé straně pouzdra závěru objevila další pojistka, kterou se dá zajistit spoušť i při nasazeném puškohledu, kdy by použití standardní Mauserovy pojistky bylo obtížné nebo nemožné.
 
Nejdražší provedení Lux má pažbu z ořechu s výraznějším vzorem a hlaviště zakončuje gumová botka. Spoušť je vybavena francouzským napínáčkem, který lze dodat také zvlášť, takže jím lze zhodnotit levnější modely.
Když jsme se dotázali na cenu této luxusní verze, bylo nám řečeno, že se na pultech našich obchodů bude pohybovat mezi 15 - 16 000 Kč, což je nepochybně velmi sympatické zjištění pro zákazníky a špatná zpráva nebo spíš výzva pro konkurenci
Délka hlavní nových kulovnic se podle požadavků zákazníků pohybuje od 480 do 600 mm, takže se zde počítá i s pohybem střelce v podrostu, kde příliš dlouhá zbraň může překážet.
Pokud se týká přizpůsobení zbraně vkusu majitele, výrobce nabízí laserové rytiny z katalogu vlastních motivů a je možno zbraň vyzdobit i motivy, které si dodá zákazník.
Překvapení však nastalo, když nám vedoucí výroby Zbrojovky Holice Ladislav Kožina sdělil, že na těchto kulovnicích nejsou použity hlavně, které firma PPK dosud odebírala od významného českého výrobce. „Domácí hlavně jsou bezproblémové, ale už delší dobu jsme testovali prémiové hlavně španělsko-amerického výrobce Bergara Barrels. Jsou to výrobky, které mají vynikající pověst. Tu potvrzují naše zkoušky i legenda americké přesné střelby Ed Shilen, jenž špičkové zbraně vyrábí a ladí od roku 1955. Shilenovy zbraně dosáhly celkem třinácti světových rekordů a Ed Shilen byl uveden do benchrestové síně slávy. V posledních letech nedá tento pán na Bergaru dopustit a její hlavně doporučuje. My se po našich zkouškách můžeme k této chvále jen připojit. Hlavně tam vyrábějí na nejpřesnějších strojích a nekompromisně kontrolují výrobní proces. V Norimberku jsme kontrakt s Bergarou definitivně dojednali.“
 
 
 
Zpracování dat...