Časopis Myslivost

Představujeme dalekohledy Minox

Myslivost 5/2010, str. 12  Text a snímky Peter MURÁR
Německá firma Minox, sídlí ve Wetzlaru a patří k výrobcům optických přístrojů, u nichž se spojuje tradice špičkové německé optiky a pokroku, spojeného s hledáním nových technologií. Vývoj a výroba Minoxu je zaměřena na pozorovací binokulární dalekohledy, zaměřovací dalekohledy, pozorovací teleskopy, jednooké miniaturní dalekohledy, kompaktní digitální fotoaparáty a v neposlední řadě najdeme v jeho nabídce pozorovací kompaktní jednooký noktovizor. Výrobky firmy Minox dosud na našem trhu chyběly. Změna přichází s aktivitami slovenské firmy Rapier, s.r.o. mající zastoupení Minoxu pro Českou a Slovenskou republiku, a v jejíž spolupráci jsme mohli vyzkoušet čtyři pozorovací dalekohledy Minox, nejvyšší katagorie HG.
 
Řada HG obecně
V úvodu se orientačně podívejme na konstrukci pozorovacích dalekohledů řady HG, jak ji popisují materiály, dovozce. Pozorovací dalekohledy Minox řady HG představují novou kategorii dalekohledů s vynikajícími optickými vlastnostmi a rozšířeným zorným polem. Vlastnosti optické soustavy, charakteristické brilantně ostrým zobrazením pozorovaných předmětů a přirozeným podáním jejich barev, řadí dalekohledy Minox HG do technicky nejvyšší kategorie pozorovacích dalekohledů. Konstruktéři Minoxu dokázali s využitím nejmodernějších technologií rozšířit zorné pole až o 15 %. Dalekohledy se vyrábí v mateřském výrobním závodě ve Wetzlaru. Minox u svých výrobků garantuje dodržování maximální kvality, přesnosti a spolehlivosti. Všechny uvedení vlastnosti dosahuje nejvyšší péčí během vývoje a neustálou kontrolou během výroby tak, aby výrobky Minox spĺňovaly všechny nejnáročnejší požadavky.
Nové dalekohledy z řady HG mají konstrukci umožňující perfektní pozorování ve všech podmínkách a díky vysoké světelnosti jsou vhodné k pozorování ve dne, za šera i v noci. Na speciální optické sklo poskytuje záruku společnost SCHOTT AG z Mainzu, která je součásti Carl-Zeiss-Stiftung a kterou založil Ernst Abbé. Experti Minoxu využívají nejnovější technologie těchto německých průkopníků v oblasti optiky. Optická soustava dalekohedů řady HG je opatřená speciální technologií antireflexních vrstev Minobright. Speciální konstrukce, optimalizovaná pro přenos světla ve všech vlnových délkách, umožňuje dosáhnout propustnosti světla až 92 %. Dalekohledy řady Minox HG mají vysoce kvalitní ED skla, které uživateli nabízí vynikající optické parametry a dokonalý zážitek při pozorovaní.
Systém Quick-Close-Focus (QCF), vyvinutý společnosti MINOX zajišťuje pohodlné ovládání dalekohledu, protože zdrsněné centrální zaostřovací točítko se otáčí pouze jednou dokola v celém rozsahu ostření, od nejkratší vzdálenosti, po nejdelší vzdálenost. Dioptrická korekce je tradičně na pravém okuláru a nastavuje se otáčením zdrsněného prstence. Optimální vzdálenost okuláru od očí nebo od brýlí lze nastavit otočnými očnicemi.Dalekohledy řady HG mají tělo z magnézia a optickou soustavu plněnou dusíkem. Povrch těla je chráněn sametově černým pryžovým povrchem. Výrobce garantuje odolnost vůči vodě do hloubky 5 m. Všechny dalehkohledy řady HG lze nasadit na stativ. Závit pro upevnění stativu je po krytkou na čele centrální osy tubusů. Dalekohledy se dodávají s opaskovým pouzdrem, vyrobenýmn z černého nylonu nebo koženky a jedním nosným popruhem. 
 
Vlastní poznatky
Ke zkoušce, probíhající průběžně necelé dva měsíce, v zimním období a v čase začínajícího jara, jsem měl k dispozici dalekohledy Minox HG 8,5x43 BR, HG 8,5x52 BR, HG 10x52 BR a HG 8x56 BR.
Všechny čtyři dalekohledy jsou charakteristické vynikajícím zpracováním. Připomínky jsem neměl ani vůči jejich povrchu, který sice není zdrsněný, přesto v rukou neklouže a poskytuje jistý úchop. Točítko centrálního ostření má velmi příjemný odpor, zaostřování je velmi příjemné, optimálně rychlé a přesné v celém rozsahu vzdáleností. Velmi jsem ocenil, že se točítko otáčí pouze jednou dokola, po obvodu kruhu. Na temeni točítka, směrem k očím pozorovatele, mají dalekohledy stupnici udávající vzdálenost v metrech a pod stupnicí tečku. Když jsou čísla a tečka nad sebou, dalekohled by měl být zaostřen na konkrétní vzdálenost. Model HG 8,5x43 BR má stupnici v rozsahu 2,5, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 15, 20, 30, 50 metrů a nekonečno, HG 8,5x52 BR a HG 10x52 BR lze nastavit na 3,5 4, 5, 6, 8, 10, 15, 20, 30, 50, 100 metrů a nekonečno, HG 8x56 BR má stupnici 5, 6, 8, 10, 15, 20, 30, 50 metrů a nekonečno. Rozdíly v nastavení stupnic ani volba nastavených vzdáleností mně nejsou známy.
Další zajímavostí je nastavení dioptrické korekce. Otočný prstenec na pravém okuláru není nic neobvyklého, zajímavé je jeho nastavení a zajištění. U modelu HG 8x56 BR, prstenec není zajištěn a lze jím volně otáčet v povoleném rozsahu. Prstenec modelů HG 8,5x43 BR, HG 8,5x52 BR, HG 10x52 BR je nutné před nastavením dioptrické korekce povysunout nahoru, čímž se odkryje jednoduchá stupnice. Po nastavení optimální korekce se prstenec posune dolů a je zajištěn proti samovolnému pohybu. Zde spatřuji jeden z přínosů Minoxu, který výrazně ulehčuje práci s dalekohledem. Jen nechápu, proč není stejným systémem vybaven vysoce světelný model HG 8x56 BR.
Jisté rozdíly mezi HG 8x56 BR a ostatními modely jsem našel v barvě povrchu. Pstenec dioptrické korekce a točítko centrálního ostření HG 8x56 BR jsou černé, u modelů HG 8,5x43 BR, HG 8,5x52 BR, HG 10x52 BR naopak stříbrné. Všechny modely mají na centráním točítku stříbrná čísla udávající vzdálenost.
Čísla na centrálním točítku mají pomoci v odhadu vzdálenosti a mohou být užitečná během lovu. Je samozřejmé, že výrobce musel nastavit zaostření podle nějakých obecných výzkumů vlastnosti lidského zraku a nelze čekat, že bude stupnice vyhovovat absolutně všem uživatelům.
Orientačně jsem vyzkoušel na nejkratší vzdálenost model HG 8x43 BR. Na vzdálenost 2,5 jsem dalekeohled doostřil na stupeň 3 m na točítku, na vzdálenost 3 metry jsem točítko musel nastavit na stupeň 4 m. O jeden metr více ukazoval dalekohled rovněž při pozorování předmětu vzdáleného 4 metry (vzdálenost pozorovaného předmětu jsem před zkouškou změřil běžným svinovacím metrem. Kontrolu zaostření na větší vzdálenosti jsem provedl s dalekohledem HG 8,5x52 BR, společně s laserovým dálkoměrem. V první fázi testu jsem změřil vzdálenost pozorovaného předmětu dálkoměrem, a stejný údaj nastavil na dalkohledu. Byl jsem příjemně překvapen zjištěním, že pozorované předměty jsou dostatečně ostré, ale nakonec jsem si mírnou korekci točítka předměty vždy lehce doostřil. Při opačném postupu, jsem znal vzdálenost pozorovaných předmětů, dalekohled byl rozostřen a doostřoval jsem jej až na očích. Když jsem zkontroloval stupnici na točítku, zjistil jsem odchylky od údajů na stupnici a vzdálenosti pozorovaných předmětů. Navzdory tomu si myslím, že konstrukktéři odvedli dobrou práci a stupnice dalekohledů zvláště na vzdálenost 20 a více metrů jsou v rámci běžných tolerancí velmi dobře nastaveny a vyhovují pro běžné pozorování. Pro kontrolu vzdálenosti ke střelbě bych se však raději spolehl na přesnější přístroje, speciálně určené k měření vzdálenosti.
Kresba optické soustavy všech čtyř modelů je velmi dobrá, barvy jsou podány v přirozených tónech, s velmi a na to kladu důraz, velmi lehkému nádechu k teplým tónům. Optická soustava je brilantně ostrá uprostřed zorného pole objektivů, kde je takřka bez barevné aberace, která je rozeznetelná až při okrajích zorného pole, kde již dochází k lehkému rozootření pozorovaných předmětů.
Pozorování jsem prováděl ve všech částech dne, při jasném svitu slunce, v polojasnu i ve dnech, kdy oblohu zcela zakrývala základna mračen, v noci pak při svitu hvězd, za bezměsíčných nocí, při svitu měsíce i během nocí, kdy mraky zakrývaly částečně nebo zcela hvězdy a měsíc. Se světelností dalekohledů Minox jsem byl vždy spokojen.
Zkoušeným dalekohledům můžu vytknou pouze pouze doplňky. Všechny se dodávají s nosným popruhem a opaskovým pouzdrem, které lze k opasku upevnit jedním průvlakem. Výrobce již zřejmě nepočítá s nošemím pouzdra na krku nabo na rameni, protože pouzdra postrádají poutka na nosný popruh. Všechny oděvy nemají opasek a navíc, nošení poměrně rozměrného dalkohledu na opasku nemusí být vždy pohodlné ani vhodné. Když budu chít dalekoled v pouzdře odložit, musím navíc manipulavat s opaskem. V každém případě bych uvítal možnost nošení pouzder na samostatném popruhu. Dále mě zarazilo vybavení pryžovými krytkami objektivů a okulárů. Zcela chráněnou optickou soustavu měl pouze model HG 8x56 BR, ostatní dalekohledy byly dodány pouze s krytkami okulárů. V sadách chyběla rovněž obligátní tkanina, sloužící k záklanímu šetrnému otření objektivu a okulárů, kterou dodávají firmy, vyrábějící dalekohledy podstatně nižších kategorií. Všechny dalekohledy byly dodány v černých krabicích z kartonu, částečně polstrovaných molitanem.
 
Hodnocení
Dalekohledy Minox jsou vhodné pro výkon práva myslivosti a běžnou turistiku, spojenou s pozorováním přírody. Mají velmi dobrou kvalitu optické soustavy a umožňují pohodlné pozorování v rozmanitých světelných podmínkách. Zalouží si pozornost našich mylivců a všech milovníků přírody.

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...