Časopis Myslivost

BRNĚNSKÁ KULOVNICE Z HOLIC

Myslivost 1/2010, str. 30  Mgr. Jan TETŘEV
V posledním roce se na stránkách odborného tisku pravidelně píše o jednoranových kulovnicích s lůžkovým závěrem, které nesou označení K1. Zbraně vyrábí malá zbrojovka PPK, s.r.o., která užívá ochrannou známku Zbrojovka Holice. Kulovnice z prvních sérií se už rozeběhly po Evropě a další tam za nimi rychle směřují. Vzhledem k tomu, že velký zájem o tuto novinku mají také čeští myslivci, výrobce rozšířil výrobu a nasměroval alespoň menší množství zbraní také na domácí trh, který je doslova zhltnul a žádá další. Proto jsme se na novou kulovnici vypravili podívat.
 
Ačkoli byl víkend, kdy se většinou nepracuje, v holické zbrojovce jela výroba na plné obrátky, aby se vyhovělo předvánoční domácí poptávce. Ve výrobní hale byla připravena asi stovka hotových zbraní k nastřelení a následné expedici našim myslivcům. Zdejší zaměstnanci krizi zatím nepocítili a jejich výrobky jdou dobře na odbyt.
 
„Vymazlená“ zbraň
Kulovnice K1 je opatřena lůžkovým závěrem, který se ovládá Scottovou temenní kličkou. Závěr se uzamyká podélným klínem a Scottova temenní klička kromě odemčení závěru také napíná bicí mechanismus. To je tradiční řešení, které se používalo u zbraní Zbrojovky Brno.
V závěru je vloženo spušťadlo, ve kterém se nachází bicí a spoušťový mechanismus s pojistkou.
Jak víme, kulovnice K1 vycházejí z kulovnic řady ZBK, které v minulosti vyráběla Zbrojovka Brno. Spoušťový mechanismus však byl přepracován. Mezi spoušť a kladívko vložili konstruktéři spoušťovou páku s pružinou, která spoušť výrazně zjemňuje. První ohlasy střelců i hostů firmy na uzavřené předváděcí akci jsou k této spoušti velmi vstřícné. Je jemná, příjemná, střelci nestrhávají rány. Podle jejich mínění nahrazuje jemnost spouště do jisté míry napínáček. Spoušť je z výroby nastavená na delší chod kvůli bezpečnosti a navíc ji lze doladit šroubem. Toto doladění však výrobce doporučuje svěřit pouze kvalifikovanému puškaři, protože všeho moc škodí a bezpečnost je bezpečnost. Spoušť je nitridovaná.
Pojistka, která je umístěna v kořeni lučíku, není automatická a zajišťuje spoušťovou páku.
Hranolovitá muška na hlavni kruhového průřezu je pevná, hledí je příčně stavitelné. Hlavňová objímka je opatřena rybinou v šířce 14 mm. Kovové součásti zbraně s výjimkou spouště jsou kvalitně černěné.
Pažba s lícnicí je zhotovena z kvalitního ořechu s rybinou vypalovanou laserem. Zakončuje ji kvalitní gumová botka Vega Super Elastic, která spolu s promyšleným tvarem pažby eliminuje zpětný ráz a činí ho velmi příjemným. Pro náročnější zákazníky se v současnosti vyrábí kolekce kulovnic s kvalitnějším vzorem color, což pokládáme za správný krok, protože náročnost našich myslivců roste. Zbraně s těmito pažbami jsme viděli a vypadají opravdu velmi dobře. V nabídce pro zahraniční trh přibyly také zbraně s laserovou rytinou. Pro zájemce je možno zajistit také ruční rytinu.
Zatímco standardní kulovnice má délku hlavně 600 mm a je polopažbená, štuc, který se stal miláčkem řady návštěvníků firemního stánku již na veletrhu IWA v březnu 2009, je celopažbený a má hlaveň dlouhou jen 480 mm. Se štucem se počítá do lesa, na posed nebo na dohledávání zvěře v hustém porostu, prostě všude tam, kde standardní délka hlavně dělá problémy a překáží.
 
Co se zlepšilo
Rozdíl mezi starou ZBK a modelem K1 je skutečně obrovský. Ostatně jiná je už filozofie zbraně. Cílem konstruktérů a designérů „kájedničky“ byla sice levná zbraň, ale nikoli za každou cenu. Zdařila se snaha dát zbrani vysokou užitnou hodnotu a neméně zdařilá byla i péče o vzhled zbraně. Kulovnice ve standardní délce i štuc jsou líbivé. Design šel nahoru o několik tříd a mnohem kvalitnější je také dílenské zpracování součástek i povrchů. Povrchová úprava současné standardní výroby odpovídá kvalitě super lux u staré ZBK.
Oproti ZBK došlo také ke změně uložení pažby, která dnes snáší podstatně výkonnější ráže. Ke změnám, které není na první pohled vidět, patří také změny hodnoty tepelného zpracování kovových částí, zvláště baskule.
Výsledek těchto úprav je, že kulovnice K1 perfektně střílí i náboje v rážích 8x57 JRS, 308 Winchester a 9,3x74R. To jsou ráže, o kterých se uživatelům starých ZBK mohlo jenom snít. Tam byly problémy už s ráží 6,5x57 R, u které soustřel cestoval a musela být stažena z výroby.
 
Zkusili jsme
V době naší návštěvy se pracovníci firmy vydali nastřelovat vyrobené zbraně na padesátimetrovou střelnici v Sezemicích. Tak jsme vyrazili s nimi a vyzkoušeli několik kulovnic K1 v různých rážích, které jsme vybrali rovnou z přepravních vozíků. A protože jsme je o to požádali, vzali s sebou také starší kulovnici ZBK v ráži 5,6x50 R Magnum, abychom měli porovnání. A touto zbraní se při zkoušení začalo. Prohlídka zbraně ukázala to, co všichni dobře víme. ZBK byla levná kulovnice, působící nehotovým dojmem. Tvary jsou jednoduché, povrchy hrubé, botka plastová.
Střílelo se z ní s oporou a s otevřenými mířidly. Zbraň se vzdor tvarům příjemně drží, ale smíšené pocity měli střelci ze spouště. Měla velký odpor, dlouhý chod a méně zkušení strhávali. Zbraň bez rybiny měla tendenci klouzat v ruce a dojem velkého zpětného rázu umocňovala plastová botka s nevhodným lomením pažby. Na 50 metrů bylo pěti ranami dosaženo soustřelu 7 cm s jedním úletem přisouzeným nedokonalé spoušti. Zbraň uspokojila, ale nenadchla. Splnila to, co se od ní očekávalo.
Potom přišla na řadu K1 v ráži 8x57 JRS od firmy Sellier&Bellot se střelou 12,7 g. Oproti ZBK vypadala mnohem elegantněji. O několik tříd. Rybina zajišťuje, že zbraň neklouže v rukou a celek je příjemně vyvážený. Při zalícení je cítit příjemně posazená gumová botka a také lícnice dělá své. Mířidla jsou příjemná, zbrojovácká, na která jsou uživatelé brněnských zbraní zvyklí.
Při zlomení kulovnice ZBK i K1 jsme jako nepříjemný pociťovali velký odpor, který klade temenní klička, která se musí zatlačit až na doraz. To je dáno původní konstrukcí napínacího a bicího mechanismu, ale u ZBK byl odpor přece jen o poznání nižší.
Z ráže 8x57 JRS jsme měli obavy, takže přišla na řadu jako první. Pocity z držení i zamíření však měli přítomní střelci velmi dobré. Pochvalovali si také příjemnou spoušť s dlouhým chodem. Po několika cvaknutích na prázdno si na ni střelci zvykli a mohlo se začít střílet.. Zpětný ráz byl nečekaně malý. Botka a lomení pažby udělaly svoje. Střílely se dvakrát tři rány do dvou terčů bez ohledu na zahřívání hlavně. Zbraň se chovala příjemně a u terčů čekalo zkušené střelce příjemné překvapení, když se soustřel vešel do tří centimetrů. U ráže 308 Winchester, která následovala, se soustřel kupodivu vešel pod tři centimetry. I to bylo pro střelce příjemné překvapení. Botka skutečně dělala svoje.
Menší zpětný ráz byl pochopitelně zaznamenán u ráže 6,5 x 57 R. a podobný dojem byl i z ráže 7x57 R. Rána byla „žihavější“ než u 308 Winchester a soustřel se vešel na padesát metrů do 4 centimetrů. To byl zatím nejhorší výsledek. Zato u ráže 223 Remington se soustřel vešel do 2 cm. Zpětný ráz střelci u této ráže vůbec nepociťovali.
 
Dojem z nových holických kulovnic s brněnskými kořeny byl vynikající. Poměr užitné hodnoty a ceny je u nich vynikající. Našim myslivcům se tak dostává do ruky zbraň domácí konstrukce a domácí výroby, která plně odpovídá domácí tradici. Je příjemná do ruky, nezatěžuje zbytečně velkými rozměry a hmotností a hlavně trefuje, trefuje a trefuje.
Zpracování dat...