Časopis Myslivost

Opakovací kulovnice Browning X-Bolt

Myslivost 1/2010, str. 14  Ing. Martin HELEBRANT
Firma Browning je v mé mysli spjata především se dvěma zbraněmi – se samonabíjecími kulovnicemi BAR a s brokovými kozlicemi. A tady váhám, kterou zmínit. Dnes už klasická broková kozlice Browning Superposé (B 25) a její následující generace stály u zrodu dnešní popularity tohoto druhu zbraní a jejich obliba neklesá. Browning Cynergy je zbraň, která mě nadchla kreativností a vynalézavým řešením bicího mechanismu.
Browning nabízí i celu řadu dalších kulovnic – se závěrem ovládaným spodní pákou, nabíjené pohybem předpažbí („pumpa“) nebo s přímotažným závěrem. A nabízí také kulovnice řady A-Bolt s válcovým odsuvným závěrem. Přiznám se, že k jejich původnímu provedení jsem nějak nenašel vztah, pažbení a celkové vyvážení mi nějak nesedly. To nemění nic na tom, že se jedná o spolehlivé zbraně a spoustě uživatelů věrně slouží k jejich plné spokojenosti.
Ale možná jsem nebyl sám, protože zbraň doznala celou řadu kosmetických úprav s cílem přiblížit ji vkusu evropských lovců. Vznikl Eurobolt, s bavorskou pažbou s vzhůru vyklenutou lícnicí – „kapřím hřbetem“ a spoušťovým mechanismem s napínáčkem. V poslední době se Eurobolt dodává s výměnným hledím – buď si můžete nainstalovat klasický plátek, nebo robustní naháňkovou lištu.
Eurobolt už byl lepší, ale skutečnou radost mi udělal Browning až v roce 2009, kdy začal nabízet A-Bolt s pažbou Monte Carlo. Ale pořád ve mně někde zůstávala ta vzpomínka na první setkání s A-Boltem, které mě prostě nenadchlo.
 
Na veletrhu IWA 2009 Browning International představila novou kulovnici – X-Bolt. Na první pohled jsem si říkal – nový make up na stárnoucí tváři A- a Euroboltu. Jednoduchá americká pažba a nějaký „čudlík navíc“ na klice závěru. Ale tak napůl ze zdvořilosti jsem během rozhovoru s Tillem Cussmannem od Browningů pušku vzal do ruky a zkusmo zalícil. Změnu jsem poznal okamžitě. Tohle přece není A-Bolt!
Nová kulovnice má sice americkou pažbu podobnou jako A-Bolt, ale rozměry jsou jiné, jiný je tvar a sklon pistolové rukojeti a jiné je i vyvážení. Při uchopení kliky závěru koukám poněkud zmateně na „čudlík navíc“ na jejím kořeni. Cussmann hned vysvětluje: „U hodně typů kulovnic s válcovým odsuvným závěrem nejde při zajištěné zbrani otevřít závěr. Pojistka blokuje pohyb kliky. Slavná „třípolohová pojistka“, která umožňuje v prostřední poloze otevření závěru jinak zajištěné zbraně, opět vyžaduje k otevření závěru manipulaci s hmatníkem pojistky. Když máte zmrzlé prsty, nebo ve chvatu, snadno zbraň nechtěně odjistíte. Stane se tak v situaci, kdy chcete vlastně jen zbraň dostat do nejbezpečnějšího možného stavu – tedy bez náboje v komoře. Nevím, jaký názor na to máte vy, ale nám to připadalo jako protimluv.“ Stiskem tlačítka na kořeni kliky závěru, tedy bez jakékoliv manipulace s pojistkou, lze odblokovat kliku závěru a bez ohledu na polohu pojistky závěr otevřít. Klasická pojistka je na krku pažby a má pouze polohy zajištěno a odjištěno. Odjišťuje se tlakem hmatníku vpřed, zajištění doprovází jen tichounké „tiknutí“.
 
Závěr sám přitom vychází z koncepce A-Boltu. Je uzamčen třemi masivními uzamykacími ozuby, tím je zmenšen úhel kliky závěru při jeho ovládání a klika nekoliduje ani s rozměrnými zaměřovacími dalekohledy na nízké montáži. Vytahovač je tvořen malým odpruženým drápkem a nepřesahuje profil těla závěru. Úderník se napíná při otevírání závěru, podobně, jako u většiny kulovnic s válcovým odsuvným závěrem už od dob mauserovek řady 98. Z temene závěrové matice vystoupí při napnutém úderníku jeho zadní konec v podobě plochého výstupku zvýrazněného červenou barvou, který slouží jako výstražník. K vyjmutí závěru slouží malé tlačítko vzadu na levé straně pouzdra závěru zbraně. Vyhazovač je odpružený válcový čep v čele závěru. Čelo závěru je vyhloubené, takže objímá dno nábojnice. Válcové tělo závěru je ve střední části odlehčeno vybráním. Závěr i tělo zbraně jsou z oceli, závěr se obrábí z plného výkovku. Možná to není nejlevnější způsob, jak vyrobit závěr, ale výsledek je prověřen jako extrémně spolehlivý a trvanlivý. Na rozdíl od většiny válcových odsuvných závěrů, uživatel nemá možnost závěr X-Boltu dál rozebírat, nesejme ani závěrovou matici.
 
Podobně jako A-Bolt, i X-Bolt má pouzdro závěru částečně hraněné. Výhozné okénko je výhradně směřované doprava. Na předním a zadním můstku je po čtyřech závitových otvorech, na které lze upevnit montáž optiky. Tedy, montáž Browning pochopitelně. Chápu, každá firma svůj vlastní systém montáže, kdo si koupí zbraň, musí si koupit od výrobce zbraně i montáž. Ale přesto bych se třeba jednou rád dožil stavu, kdy upevňovací body montáží budou alespoň trochu standardizované.
Hlaveň je v plné balistické délce, tj od asi 56 do 66 cm podle ráže. Je plovoucí, tj. nikde se nedotýká předpažbí, což přispívá k přesnosti. Ústí hlavně je chráněno před náhodným poškozením hlubokým zapuštěním.
A-Bolt měl nábojovou schránku s výklopným dnem, na kterém byl nesen držák nábojů. Ten je snímatelný vcelku i s náboji a lze tedy snadno a rychle vyjmout ze zbraně všechny náboje, aniž byste museli manipulovat se závěrem nebo se vám náboje vysypaly do dlaně (nebo do trávy, pokud budete nešikovní). To je obdoba zásobovacího mechanismu použitého u některých kulovnic řady Browning BAR. X-Bolt má obyčejný, jednořadý zásobník, který stiskem západky těsně před zásobníkovou šachtou uvolníte, a zásobník vám vklouzne do dlaně. Západka zásobníku je součástí zásobníku. Zásobník je z plastu a podle zvolené ráže pojme 3 – 5 nábojů.
 
Zcela nově je zkonstruován spoušťový mechanismus. Firma ho nabízí pod obchodním názvem Feather Trigger  - spoušť jako peříčko. Jedná se mechanismus založený na třech pákách. Je to velmi jednoduchý spoušťový mechanismus, který přitom lze velmi precizně nastavit z hlediska jeho odporu, který má velmi krátký chod a prakticky nemá propad. Kvalitní provedení znamená chod, který je zcela hladký a nedrhne.Z továrny je odpor nastaven na 15 Newton (asi 1,5 kg) a uživatel si ho může podle osobní preference nastavit v rozmezí od 13 Newton do 22 Newton. Identický spoušťový mechanismus, jenom pod „krycím jménem“ M.O.A. používá nyní i další zbraň ze stáje koncernu Browning International, kulovnice Winchester 70.
 
Puška se nyní dodává ve třech provedeních: X-Bolt Hunter osazený klasickými otevřenými mířidly. Muška je s vložkou ze světlovodného vlákna, hledí se dodává dvojí – buď masivní naháňková lišta, nebo klasický vzad skloněný plátek. Přiznám se, že si pro svoje účely neumím představit, že bych si hledí přehazoval, ale nám dost kamarádů, kteří by tuto možnost (např. na začátku naháňkové sezóny) využili s chutí a pravidelně. Takže je mi tohle dědictví Euroboltu vysloveně sympatické. Další verzí (která zřejmě bude hodně populární v USA) X-Bolt bez pevných mířidel. Obě právě popsaná provedení jsou dodávána s pažbením ve dřevě. Poslední verzí je X-Bolt Stainless Stalker. Jak název napovídá, je vyroben z nerezové oceli (v matně šedo-bílém povrchu), pevná mířidla nemá a pažba je kompozitová. Tahle zbraň je určena pro lov v extrémních podmínkách.
 
 
Díky laskavosti firmy Walter Trading, dovozce zbraní Browning do ČR, jsem měl možnost si nového X-Bolta Hunter krátce vyzkoušet. Jak jsem řekl, ačkoliv se zbraň tváří hodně podobně jako její předchůdce A-Bolt, od prvního přilícení cítíte rozdíl. Americká pažba X-Boltu mi sedla do ramene, zejména pro rychlé, hozené rány. Zdrsnění úchopových ploch na pistolové rukojeti a předpažbí klasickou křížovou rybinou pomáhá k pocitu jistoty držení zbraně. Zdrsnění na předpažbí je i na jeho spodní ploše, což sice může trochu komplikovat střelbu s oporou, ale s ohledem na fakt, že i v takovém případě jsem zvyklý na oporu pod předpažbí položit ruku, mi nijak nevadí. Profil předpažbí s mělkými drážkami na bocích přitom přispívá k pocitu jistého ovládání zbraně, zejména při rychlých, hozených ranách.
Dosah na kliku závěru, pojistku i spoušť byl velmi dobrý, chod pojistky byl jistý a spolehlivý. Kulička kliky leží při zavřeném závěru poměrně blízko ke spoušti, úhel otevření závěru je asi 60°, takže přebíjení je rychlé. Chod závěru je hladký, jistý, bez nadměrných vůlí. O kvalitě výroby není třeba pochybovat, všechny díly jsou čistě vyrobené, bez otřepů nebo hrubých stop po obrábění. Také výměna zásobníku je rychlá a snadná, jeho západka je velká, prostor kolem západky je dostatečný i pro prst v zimní rukavici. Umístění je intuitivní a po stisku západky zásobník sám vklouzne do ruky. Tak trochu netradiční oblé tvary zásobníku jsou velmi příjemné, pokud nesete zásobník (třeba záložní) v kapse. Zásobník nedloube do nohy. Plastový zásobník navíc v zimě nestudí do ruky jako kovový.
Z poloviny plná horní plocha nad nábojištěm by měla omezovat riziko vniku nečistot do závěru. Okénko je přitom pořád ještě dost velké na to, abyste jím v případě potřeby vložili náboj přímo do komory. Do zásobníku ho ale nedostanete, na to již je třeba zásobník vyjmout.
Chod spouště je přesně takový, jak jej výrobce slibuje. Hladký, krátký, stavitelný. Někdo může namítat, že X-Bolt nemá napínáček. Osobně chápu, že ho někteří z nás používají, ale nejsem jeho zastáncem. Já zastávám názor, že zbraň má mít jen jeden odpor spouště a jednu délku jejího chodu. Příliš lehké spouště jsou kromě toho nebezpečné a můj postoj k napínáčkům by se dal charakterizovat slovy puškaře, kterými odpověděl na dotaz na možnost instalace napínáčku na kozlici jednoho kamaráda: „Pane, a nechcete radši ty peníze investovat do střeliva a naučit se spouštět?“ A pokud je chod spouště tak hladký a krátký jako u X-Boltu, navíc tak dobře a jednoduše stavitelný, pak napínáček podle mě opravdu není nutný.
Velkým pozitivem Huntera je muška se světlovodným vláknem. Stárnu a začínám si uvědomovat, že mi stárnou i oči – na spletitém pozadí a za horších světlených podmínek začínám mít problém se zřetelností mířidel. Světlovodná muška vám v takové situaci hodně pomůže. Na zbrani, kterou jsem měl možnost si vyzkoušet, byla instalovaná naháňková lišta. V kombinaci se světlovodnou muškou je to opravdu rychlý a přitom kupodivu i poměrně přesný zaměřovací systém, se kterým jsem na 50 metrů dosahoval rozptyl 3 ran vsedě kolem 5 cm.
Při střelbě se také kladně projevila pryžová botka s vnitřními lamelami Inflex Technology. Uvnitř botky jsou šikmo orientované pružné lamely, které se při výstřelu při pohlcování zpětného rázu definovaně deformují a při svém narovnání vytvářejí mírný klopný moment, který pomáhá snižovat zdvih ústí po výstřelu a urychlují opakované navedení zbraně na cíl. Je to obdoba (nikoliv shodná kopie) botky, která se poprvé objevila u brokovnice Browning Cynergy.
Tradiční pozlacení spouště na zbraních Browning je již jen milou třešničkou na dortu celkově opravdu povedené zbraně. Kromě estetické funkce také nabízí velmi dobrou ochranu povrchu proti korozivním účinkům lidského potu.
 
S  X-Boltem udělala firma Browning na poli klasických opakovacích kulovnic nenápadný, ale podle mě dost podstatný krok vpřed. Není to puška, která by na první pohled oslňovala mimořádným vzhledem. Americká pažba je prostá, linie jsou, skoro bych řekl, že až chudé. Ale užitné vlastnosti jsou vynikající. Je to přesná, pohotová zbraň s výtečným spoušťovým mechanismem. Bude excelovat v lesní a smíšené honitbě, na naháňkách, svoji práci bezpochyby velmi dobře odvede i na dlouhé vzdálenosti typické pro polní honitby (i když tady bych dal přednost pažbě typu Monte Carlo. Tu zatím Browning nenabízí, ale kdo ví, X-Bolt je ještě hodně mladý.). Také výběr ráží je dostatečný, aby vyhověl prakticky každému. Co bude dál se starým dobrým A-Boltem a Euroboltem nevím. Každopádně v novém X-Boltu jim vznikla (a nejen jim) docela silná konkurence.
 
Na závěr mi dovolte poděkovat za spolupráci, kterou mi poskytli při psaní tohoto článku pánové Till Cussmann a Fr. Gallego (Browning International) a J. Studýnka (Walter Trading).
Zpracování dat...