ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2010

Memoriál Richarda Knolla

Myslivost 10/2010, str. 20  Vladimíra TICHÁ, snímky Jan Tichý
V roce 1975 se poprvé konal memoriál, který nese jméno jednoho z našich nejvýznamnějších a dlužno také říci nejpracovitějších kynologů, Memoriál Richarda Knolla. Letošní ročník nesl pořadové číslo 36 a jeho organizace se ujal Oblastní myslivecký spolek Plzeň. Své honitby memoriálu propůjčila myslivecká sdružení Buková, Dobřany, Chlumčany, Korovice, Úherce- Zbůch a Vstiš. Ten, kdo se podívá do mapy zjistí, že akční rádius memoriálu byl opravdu velký a pořadatele je třeba pochválit za značení cesty k jednotlivým pracovištím. Zabloudil nebo se zdržel pouze ten, kdo vstoupil na bludný kámen v podobě dobře zásobené restaurace.
Na slavnostním a rozumně dlouhém zahájení v zámeckém parku v Merklíně stálo v sobotu ráno dvacet vůdců se psy. Atraktivní bylo složení plemen. Letošního MRK se zúčastnilo 8 německých krátkosrstých ohařů, 4 čeští fousci, 2 pointři, 2 velcí münsterlandští ohaři a po jednom zástupci měla plemena maďarský ohař krátkosrtý, německý ohař drátosrstý, německý ohař dlouhosrstý a výmarský ohař krátkosrstý. Memoriál začínal, vůdci byli více či méně nervózní, korona natěšená a pes, který se bude chlubit titulem Všestranný vítěz ČR 2010, velkou neznámou. Poměrně rychle se ale začalo ukazovat, kdo vítězem nebude.
Nepřekročitelnou překážkou pro některé psy byly vodní práce, zejména pak dohledávka kachny v rákosí. Je ovšem nutné říci, že psi vůbec neměli jednoduchou situaci. Rákosí bylo polehlé, suché a práce v něm namáhavá. Došlo i k tomu že pes, který kachnu dohledal, s ní nedokázal najít optimální cestu zpět k vůdci, snažil se obejít celý prostor a výsledkem byl nedodržený časový limit a známka “nula”. Rákosí bylo prostě těžké, ale celá řada psů se s tím vyrovnala. Některé horké favority posunula do nižší ceny ochota k práci v hluboké vodě. Naopak přinášení kachny z hluboké vody nedělalo psům problémy a nebylo oceněno horší známkou než 3. Ocenění za nejlepší vodní práci obdržela fenka pointra Wanda z Měšinské hájovny, vůdce Radim Duda.
 
Malé pole bylo z hlediska korony dobře situované, protože jak na vlečky, tak na pohozenou bylo výborně vidět. I tady měli někteří psi problémy. Důvodem mohl zvláště první den být vítr, který se různě stáčel a psům znesnadňoval orientaci. Prostory, v kterých se zkoušelo velké pole, byly dobře zazvěřené a to jak zvěří přírodní, tak vypouštěnou, s kterou pořadatelům vypomohly Lesy Hluboká nad Vltavou, a. s. Výkony v sobotu běžících psů si rozhodčí pochvalovali, v neděli už tak nadšení nebyli. Ocenění za nejlepší polní práci si odnesla fenka českého fouska Lisa od Jemiluk, vůdce Jaroslav Voříšek. O českých fouscích se občas majitelé jiných plemen v případě polní práce vyjadřují nepříliš pochvalně. Na MRK 2010 se ukázalo, že to s naším národním plemenem není tak zlé a že víc než špatné lovecké vlohy může hrát roli např. hůře zazvěřená honitba nebo naopak v honitbě s dostatkem zvěře lovecká vášeň, jejímž výsledkem je “nula” z klidu před zvěří.
 
Lesní práce probíhaly nedaleko obce Buková. Podle zde posuzujících rozhodčích byl terén středně těžký, prostory pro barvy dobře průchozí a práce psů většinou slušné. Velmi diskutovaná byla ohrádka nebo spíše liška, která na ni byla použita a která rozhodně nepatřila mezi nevyvinutá liščata. Odhad živé hmotnosti zněl 6 - 7 kg. Pravdou je, že někteří psi měli problémy, pravdou ale také je, že nejlepší “ohrádku” předvedla drobná vizsla. S náramnou chutí pracující fenka si lišku krásně vyvážila a s neopakovatelnou gracií a radostí ji nabídla svému vůdci k převzetí. Ocenění za nejlepší les si odnesl německý krátkosrstý ohař Olli vom Delme Horst, vůdce Vůclav Koldinský. Rozhodčí z lesa v superlativech hovořili ještě o Jagovi od Blatského potoka, který na barvě předvedl krásnou práci hlasitého oznamovače. Vůdcem tohoto psa byl Václav Dvořák.
 
Memoriál úspěšně zakončilo 9 psů. Zadány byly tři I. ceny, dvě II. ceny a čtyři III. ceny, 6 psů vůdci odvolali a 5 psů neuspělo. Titul Všestranný vítěz ČR 2010, CACT, I. cenu a celkem 473 bodů si na 36. Memoriálu Richarda Knolla vybojovala fenka pointra Wanda z Měšinské hájovny vedená Radimem Dudou. Ušlechtilá fenka předvedla stabilní výkon a vítězství jí plným právem patří.
Druhé místo, CACT, I. cenu a 466 bodů obdržela fenka německého krátkosrstého ohaře Asta z Keblouky vedená panem Václavem Kratochvílem.
V pořadí třetí se ziskem 459 bodů, rovněž v I. ceně a s r. CACT, se umístil německý krátkosrstý ohař Olli vom Delme Horst vedený panem Václavem Koldinským. Kompletními výsledky memoriálu jsou k dispozici na www. myslivost. cz.
Psi, kteří mají ve výsledkové tabulce místo ceny uvedeno “neuspěl”, prošli celým memoriálem. Neobdrželi sice ocenění, ale vzhledem k výsledkům ostatních psů jim zůstala naděje, že se možná na ně dostane místo na startovní listině Memoriálu Karla Podhajského, pro který je “Knoll” kvalifikací. Celá věc má ještě další kladné dopady. Čím více psů pokračuje v memoriálu, tím více se má korona na co dívat. Pro začínající vůdce je memoriál jako celek neopakovatelnou příležitostí pro získání zkušeností. Kromě toho se může ukázat, že jinak vynikající pes měl prostě výpadek nebo smůlu, ale na dalších disciplinách předvádí výkon, který potěší odborníky i laiky. V každém případě vůdci, kteří se rozhodnou dokončit soutěž, zaslouží poděkování i obdiv. Vyrovnat se s neúspěchem není pro nikoho jednoduché.
Memoriál, to jsou psi, jejich vůdci, rozhodčí, pořadatelé a samozřejmě také korona. Ta byla na letošním MRK občas problematická. Zdá se, že počet lidí, kteří vědí, co a jak správně dělat a hlavně že to ti ostatní dělají úplně špatně, stoupá i v kynologii. Ono je to vidět i v internetových diskuzích. Smutné je, že nesouhlasné názory bývají opepřeny nepříliš vybíravými výrazy. Slovně napadáni jsou rozhodčí, pořadatelé, vůdci a co je zvláště nesportovní, i psi.
Ten, koho zajímají statistiky, snadno zjistí, že soutěží úspěšně prošlo jen 45 % startujících, což není oslnivý výsledek. Všech dvacet psů mělo za sebou všestranné zkoušky i nominační soutěž. Opět se tedy otevírá otázka, zda nominace jsou či nejsou nutné a přínosné. Hodně lidí si asi také klade otázku, kde hledat důvody pro tak vysoký propad. Příčin je určitě celá řada, ta nejpodstatnější asi spočívá v současných stavech zvěře a z nich vyplývajících možností psů i jejich vůdců. Kromě toho je třeba počítat s tím, že pes je živý tvor a že i on může mít své špatné a dobré dny.

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...