V několika vydáních časopisu Myslivost v roce 2008 měli čtenáři možnost seznámit se s aplikací minerálních doplňkových krmiv výrobní řady Premin Spárkatá zvěř a jeho aplikaci v solném lizu, dužnatém a jadrném krmivu spolu s námi prezentovanými poznatky s jeho využitím v honitbě Velké Losiny a to především vzhledem k nárůstu kvality trofejí a chovné hodnoty spárkaté zvěře. V tomto článku se věnuji především aplikaci minerálních krmiv jako součást doplňkových krmných směsí.
Vzhledem k lavině dotazů z různých koutů České republiky spojených s dalšími možnými aplikacemi v různých druzích krmiv používaných v divokých populacích spárkaté zvěře, ale především v oborních a zájmových chovech, je zcela zřejmé, že Premin® má již ve výživě v mnoha chovech své pevné místo. Dotazy, které stále přicházejí, nás však také motivují k neustálému zlepšování a zdokonalování vlastností minerálních krmiva, jeho dalších možných aplikací v myslivecké praxi.
Mnozí uživatelé Preminu poukazovali na jeho prašnost, která byla dána strukturou jednotlivých surovin potřebných pro produkci minerálních krmiv. VVS tuto skutečnost vyřešila doplněním technologie pro nástřik výrobků v rámci rekonstrukce výrobní technologie na podzim 2008. V současnosti jsou minerální krmiva proti prašnosti ošetřena nástřikem melasy, čímž se vytváří tzv. aglomerát s minimální prašností a ještě díky melase má krmivo vyšší chutnost.
Další možností aplikace minerálních krmiv, kterou chceme usnadnit myslivcům poskytnutí co největší možné péče ve výživě spárkaté zvěře v zimním období, je jeho aplikace v doplňkových krmných směsích, které byly vyvíjeny spolu s minerálními krmivy a aplikovány v divoké populaci spárkaté zvěře v experimentálním krmelci v honitbě Velké Losiny. Naší hlavní snahou bylo, aby tyto směsi byly složeny ze zemědělských komodit celoročně dostupných v blízkém okolí.
První doplňkovou směsí, kterou jsme vyvinuli, je směs Myslivecká. Tato směs je určena pro populace spárkaté zvěře s možností celoroční aplikace v oborních a zájmových chovech především v jarním a letním období, kdy zajišťuje dostatečný přísun bílkovin, glycidů a minerálií pro samice v období laktace a plnohodnotnou výživu samců mimo období parožení. Při aplikaci v divoké populaci spárkaté doporučujeme aplikovat od 1. září do konce dubna v množství 0,2 – 1 kg na kus a den u zvěře srnčí, 0,3 - 2 kg na kus a den u zvěře daňčí a 0,5 - 3 kg u zvěře vysoké nebo případně předložení „ad libitum“. Tato směs je schopna, je-li aplikována alespoň čtyři po sobě jdoucí zimy a podávána zvěři „ad libitum“ nejlépe po 180 dní krmné sezóny, zvýšit průměrnou hmotnost ulovené srnčí zvěře alespoň o 2 kg na kus a u srnců zaručit „určitou“ produkci srnčích trofejí v bodové hodnotě minimálně bronzové medaile.
Jelikož jsme chtěli pokračovat v programu zkvalitňování srnčí zvěře, tak jak jej vytýčil hospodář sdružení RNDr. Ctibor Babička, CSc. a podpořeni výsledy z předchozího krmného období, rozhodli jsme se u experimentálního krmelce použít krmnou směs nového složení, která by měla umožnit především mladé srnčí zvěři plně rozvinout svůj růstový potenciál a dát tak základ pro tvorbu silných a medailových trofejí.
Již první výsledky, které byly pozorovatelné během zimy na srnčí zvěři, byly povzbuzující. Srnčí zvěř, především srnčata byla zjevně v daleko lepší kondici než v předchozích zimách, a to včetně pohybové aktivity, kterou v okolí krmelce po příjmu krmné směsi projevovala. Mladí srnci měli nasazeno zjevně vyšší paroží, než bylo v jednotlivých měsících růstu na danou dobu obvyklé.
Nejvíce se toto zlepšení projevovalo u ročních srnců, kteří nasadili svá první paroží v nebývale velkých délkách lodyh a členitostech vidláků a šesteráků tak, jak to dokládá obr. 1., na němž jsou zachycena paroží dvou ročních srnců uhynulých v náhonu malé vodní elektrárny. Dospělá srnčí zvěř pak byla v okolí experimentálního krmelce bez obvyklých bederních prohlubenin s přiléhavou a lesklou srstí. Jelikož krmná směs byla po celou dobu krmení předkládána zvěři „ad libitum“, nebyly u krmelce v době krmení a pozorování zjišťovány žádné projevy nebo náznaky nesnášenlivosti nebo agrese, ať již mezi pohlavími anebo jednotlivými kusy srnčí zvěře. Jednotlivé věkové třídy srnčí zvěře se naopak v okolí experimentálního krmelce vzájemně respektovaly a navzájem si při braní krmné směsi nepřekážely.
Naším zájmem samozřejmě bylo takto kvalitní srnčí zvěři, jelikož zlepšení se netýkalo jen srnců, ale také holé zvěře, umožnit další rozvoj. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli rozdělit dobu přikrmování na dílčí úseky, ve kterých bude srnčí zvěř přikrmována dle svých individuálních potřeb. V novém období přikrmování jsme tedy od 1. září aplikovali srnčí zvěři krmnou směs Energetickou, jejímž úkolem bylo umožnit srnčí zvěři získat do 1. ledna dostatečnou tukovou zásobu, a to u kusů s hmotností nad 20 kg živé hmotnosti alespoň 3 kg zásobní běli pro další zimní období.
Od 1. ledna jsme postupně přešli na režim přikrmování „na silnou trofej“ prostřednictvím směsi Bílkovinná složené z tuzemských komodit. Tato směs podporuje vysokým obsahem bílkovin rychlý růst a vývoj vazivové tkáně srnčích parůžků spolu s jejich následnou osifikací. Tím umožňuje co nejefektnější uložení minerálů z kostry a také minerálů přijímaných v krmné směsi do nově se tvořícího paroží za účelem získání vysoké hmotnosti a objemu vytvářeného paroží. Právě vzájemná kombinace těchto dvou směsí nám umožnila v roce 2006 zisk doposud nejsilnější srnčí trofeje ohodnocené v Lysé nad Labem v roce 2009 na 131,05 CIC (obr. 2.) a dalších tří srnců s trofejí oceněnou bronzovou medailí, z čehož dva srnci byli pouze dvouletí. V ostatních částech honitby s běžným režimem aplikace minerálních doplňkových krmiv bylo také uloveno pět trofejově silných srnců, ale těchto bodových hodnot již nedosáhli. Měli hodnotu trofejí jen 82,42 až 99,40 bodů CIC. I tak byli viditelně nadprůměrní nad ostatními srnci na chovatelské přehlídce, zvláště s ohledem na předchozí kruté zimní podmínky v době parožení. Podotýkáme však, že tuto kombinaci směsí měla srnčí zvěř možnost u experimentálního krmelce brát „ad libitum“ od začátku září do konce dubna a to tři roky po sobě, než se dostavil tento chovatelský úspěch. A to nejen pouze z pohledu nárůstu kvality trofejí u srnců, ale také z hlediska zvýšení hmotnosti u celé populace srnčí zvěře v honitbě.
Samozřejmě jsme se při vývoji krmných směsí zabývali také novými alternativami jednotlivých surovin pro tyto směsi. Pro směs Bílkovinnou jsme měli možnost z nabídky vyzkoušet tepelně upravený sojový šrot s názvem Amino Plus®. Výhodou této suroviny je 72 % obsahu bypass bílkovin zajištěných unikátním výrobním procesem proti degradaci v bachoru, dále až 95% stravitelnost v tenkém střevě a optimální bilance aminokyselin, což zajišťuje vysokou využitelnost dusíkatých látek, které jsou důležité zvláště období parožení. Vznikla tak směs s názvem Amino Plus.
Ve spolupráci s vedoucím výroby VVS Verměřovice, s.r.o. Ing. Ondřejem Faltusem se nám podařilo zajistit také dodávku sezamových expelerů (pokrutin), které jsou široké myslivecké veřejnosti známé díky dnes již klasickým krmivářským výsledkům Franze Vogta z jeho obory s vysokou zvěří na Děčínském Sněžníku. Jejich aplikaci si chceme ověřit v budoucnu ve volné populaci srnčí zvěře. V současné době jsou vyvinuty dvě směsi se sezamovými expelery, a to SEZAM - VYSOKÁ a SEZAM - SRNČÍ.
Na závěr bych rád uvedl, že po dobu aplikace minerálních krmiv a doplňkových směsí od roku 2003 do roku 2008 v honitbě Velké Losiny se obecně zvýšená péče v přikrmování projevila především u ročních a mladých srnců a holé srnčí zvěře. Je předpoklad, že tato změna se bude postupně projevovat v zesilující podobě při přechodu těchto srnců a holé zvěře do dalších věkových ročníků.
Po dobu aplikace minerálních krmiv a doplňkových směsí se hmotnost kvalitativně nejhorších ročních srnců v průměru zvýšila o 2,6 kg. Hmotnost dospívajících srnců II. věkové třídy se zvýšila v průměru o 2 kg a hmotnost dospělých srnců III. věkové třídy se zvýšila v průměru o 1,3 kg. Celkově se hmotnost srnců v celém souboru zvětšila v průměru o 2,2 kg na jeden kus. Jednalo se v drtivé většině o srnce chovatelsky nevhodné a průběrné. U holé srnčí zvěře pak byly tyto rozdíly ještě větší z důvodu její klíčové úlohy v programu zvyšování kvality srnčí zvěře v honitbě.
V současné době se výrobce VVS Verměřovice, s.r.o. rozhodl výše uvedené směsi vyrábět komerčně v podobě granulovaných doplňkových krmiv, která budou k dispozici již od letošního léta.