ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2010

Náboje RWS

Myslivost 8/2010, str. 60  © Dr. Ing. Jiří HANÁK
Rýnsko – Westfálská továrna pro výrobu explosiv (Rheinischne – Wesftalische Sprengstoff fabrik), krátce po začlenění do skupiny Dynamit Nobel v roce 1931, začala vyrábět kompletní náboje s centrálním zápalem, jejichž kvalita se velice rychle prosadila nejen na německém domácím trhu, ale staly se významným předmětem exportu, kde ostře a úspěšně konkurovaly tehdy preferovaným loveckým nábojům anglické produkce. Na doplnění uveďme, že dnes továrna RWS patří do vlastnické skupiny švýcarského koncernu přesného strojírenství Ruag, stejně jako další výrobci munice Norma nebo Hirtenberger.
Pozici jednoho z nejkvalitnějších, ne-li nejkvalitnějšího střeliva na světě si značka RWS drží dodnes a můžeme konstatovat, že plným právem. Když jsem procházel výrobní linky, bylo zřejmé, že řízení a kontrola kvality je v celém procesu výroby náboje limit číslo jedna. Pro mne je velmi důležitá osobní zkušenost a možnost vlastního odborného posouzení a nespoléhat, či nepřebírat fakta jen napsaná nebo sdělená někým jiným. Také bylo velmi zajímavé a poučné hovořit přímo s pracovníky jednotlivých oddělení o vývoji a výrobě nábojů RWS, o hlavních trendech, mezinárodní spolupráci a samotném zajištění kvality nábojů. Podle jejich vyjádření spočívá tajemství špičkové kvality v osvědčené a během vývoje mnohonásobně ověřené konstrukci, použití nejkvalitnějších komponent a přesné výrobě bez kompromisů. 
Od roku 1901 začalo uplatňování zápalek Sinoxid s nekorozivními složemi. Ani dnes se jejich vývoj nezastavil. Antikorozní vlastnosti jsou samozřejmé, ale současným požadavkem je rovněž, a to dominantně, energie zážehu střelného prachu, která spolu s charakteristikou hoření prachu jednoznačně utváří vlastnosti vývoje rány a prvotních prvků vnitřní balistiky. V konečném důsledku se jedná o subjektivní vjem pohody při zpětném rázu a objektivní předpoklad pro docílení vysoké přesnosti střelby. 
Mezinárodní spolupráce spočívá například v používání převážně finských prachů, které byly vyvinuty speciálně pro RWS, případně dalším směrem je, kdy se jiní výrobci obracejí na RWS s žádostmi o technickou pomoc při realizaci jejich záměrů. Příkladem může být vývoj a výroba nábojů značky Blaser a střely CDP.
Kompletace nábojů je prováděna na strojích vlastní výroby řízených optoelektronikou, což zaručuje nejpřesnější sesazení komponent a docílení naprosto vyrovnané kvality všech nábojů z výrobní série.
Doslova koncertem pro oko obdivovatele přesných nábojů je výroba střel RWS. Vedoucí provozu výroby střel mi řekl: „Základem a zásadním předpokladem pro přesný zásah je precizně vyrobená střela. Toto spočívá především v naprosto přesném usazení a zalisování jádra do pláště a v případě dvoujaderných střel to platí dvojnásob.“
Dodávám, že se uvedené snadno řekne, ale ne vždy a u všech výrobců spolehlivě provede. Usazení jádra v kalíšku pláště střely musí být naprosto soustředné, protože každé vychýlení vede k vyšší komprimaci jádra k jedné straně a tím k hmotové excentricitě, nevyváženosti střely a tím k většímu průměru precesního pohybu střely při jejím letu, s důsledkem nestability a nepřesnosti zásahu. RWS používá svůj systém ke slisování jádra a pláště střely a především originální velmi spolehlivou metodu kontroly přesnosti sestavení, která odhalí případné nepravidelnosti. Kontrolou prochází 100 % vyrobených střel a všechny, které případně vykazují nějakou vnitřní nepravidelnost, jsou vyřazeny.
Prvním předpokladem pro garanci jedinečné přesnosti a opakování shody hodnot uživatelských parametrů všech nábojů je kvalita olova jádra. RWS používá rafinované olovo z prvovýroby, nikoliv z druhotného sběru, kde různé příměsi ovlivňují měrnou hmotnost a tím v důsledku rozdíly v balistických vlastnostech jednotlivých střel. Čistota výchozího olova je důležitá také pro cílovou balistiku, tedy pro působení v těle zvěře. Do materiálu jádra se přidávají různé legury, většinou antimon, které v různém stupni zvyšují tvrdost jádra a zabezpečují jeho řízený rozklad po zásahu. U dvoujaderných střel je přední jádro ve špičce měkčí, s nižším obsahem legur, zatímco zadní je tvrdší a odolnější. Správný stupeň tvrdosti jádra je jedno z know how RWS, protože ta spolu s pláštěm ovlivňuje správnou penetraci a ranivost střely. Pláště střel jsou vyrobeny z měkkého tombak plátu nebo z měkké hlubokotažné oceli s poniklováním pro vyšší kluznost střely ve vývrtu hlavně.
 
V běžném výrobním programu RWS je 40 různých ráží loveckých nábojů osazovaných 9 druhy střel. Kromě nábojů uváděných v katalogu vyrábí i některé malosériově, jako např. 10,3x60R, který je používaný výhradně ve švýcarském kantonu Graubünden pro lov vysoké zvěře. Firma RWS vyrábí také náboje pro firmu Blaser.
Z celkového počtu 9 různých střel je největší část produkce soustředěna na relativní novinku, která se po krátké době stala velmi populární a žádanou, a to střelu Evolution spolu s tradičními střelami ID a UNI (dříve s označením TIG a TUG). U těchto střel je třeba se pozastavit. Střely zkonstruoval geniální konstruktér, pan Wilhelm Brenneke a dal jim název Toperdo Ideal Geschoss (torpédo ideál střela) a Torpedo Universal Geschoss (torpédo univerzál střela). Střely a munice byly vždy vyráběny firmou RWS. Když se před několika lety firma Brenneke rozhodla vyrábět své vlastní náboje včetně uvedených střel, došlo ke sporu mezi RWS a Brenneke. Jeho výsledkem bylo rozhodnutí soudu, že výrobní práva včetně konstrukce střel si může RWS ponechat kromě užívání původního označení. Tak došlo ke změně názvu střel, ale jejich konstrukce a kvalita zůstala v původní nezměněné formě, to znamená, že munice ID a UNI je původním originálem od W. Brennekeho, jen s jiným názvem.
Pokračování v příštím čísle.
Zpracování dat...