Časopis Myslivost

Myslivecký Jarmark na hradě Houska

Myslivost 11/2011, str. 100  Petr Slaba
V letošním roce jsem měl opět možnost pořádat na hradě Houska v pořadí již druhý ročník Mysliveckého jarmarku., který se konal v sobotu dne 17. září 2011

Pořádání takové akce je vždy docela náročné, a tak začínám oslovovat zájemce o stánkový prodej a případné vystupující již v květnu na výstavě Natura Viva, které se každoročně účastním. Nemyslete si, že je to něco jednoduchého a kdo někdy podobnou akci pořádal, tak mi dá jistě za pravdu, spousta lidí vám slíbí „ano přijedeme, neboj se“ a pak vám týden před akcí volají „hele nezlob se, mi nedorazíme“. Oproti lidem ale skutečností, kterou neovlivníte, je počasí, a tak čtrnáct dní předem sleduji všelijaké předpovědi a modlím, se aby to „objednané“ sluníčko v půlce září tam nahoře nepopletli. Ale nebudu již zabředávat do organizačních věcí, protože ve finále lidé, kteří přijdou Myslivecký jarmark navštívit, takovéto věci nezajímají, ti si chtějí něco pěkného koupit, dobře a levně se najíst, když už se k tomu hradu vyšplhali, posedět, popovídat si se známými, zhlédnout nějaký ten program, vypít pivko či kávu, prohlédnout si co nového na hradě a cestou domů kibicovat, co všechno by tam mohlo být, či jak by to udělali oni…takhle to totiž chodí.

Nejinak tomu bylo i letos. Ale počasí naštěstí nahoře nespletli a stánkářů z těch slíbených třiceti dorazila půlka, takže si návštěvníci mohli zakoupit kožešinové věci od pana Šlechty, vyřezávané parohové bola od Míry Třmínka, stylové a velice kvalitní myslivecké odznaky z dílny Romana Provazníka či stříbrné šperky od paní Provazníkové, nechyběl Honza Hermach se stánkem plným krásných nožů, prodejci mysliveckých oděvů, bot a ostatních věcí p. Růžičková a pan Zítka, s vyřezávanými podložkami pod trofeje a jinými výtvory řezanými do dřeva dorazil řezbář Milan a manželé Holcknechtovi, s kresbami zvěře na dřevěných plackách se prezentovala malířka Alena Lukešová, která též zpestřila program malováním na dětské obličeje, společně s kreslíři humoru Mírou Štíchou a Láďou Dvořákem. No a svůj humor s kresbami do nového kalendáře pro časopis Silva bohemica jsem představil i já. Kvalitní švédské vábničky od firmy Nordik Predator přivezl a v doprovodném programu předváděl Pavel Kumžák, návštěvníci si též mohli zakoupit ražené mince od pana Pokorného z jedné strany z hradem Houska a ze strany druhé se Svatohubertským jelenem (o kterém jedna paní řekla, tuším že to byla blondýna „Jé, to znám, tohle je Houska a tohle to je jagermajstr!“).

Z Orlických hor dorazil se stánkem plným teplých ponožek pan Horníček a plné mitshubishi teplých vyšívaných mysliveckých dek přivezla Martina Loufková společně se svým manželem. Se stánkem preparací a pletených dárkových košíků se představili manželé Stejskalovi a nechyběla ani Verča Nyplová s mysliveckými výšivkami na tričkách a jiném oblečení. Na jarmarku nemohl pochopitelně chybět ani stánek spolupořadatele celé akce časopisu Myslivost s knížkami, kalendáři a ostatním zbožím z jeho produkce, který měla letos na starosti Marcela Kuklová se svou dcerou Verčou. A když už jsem zmínil časopis Myslivost tak nemůžu opomenout pochopitelně ani kamaráda Jirku Kasinu, šéfredaktora časopisu, který se stejně jako vloni ujal moderování celé akce a doprovodného programu.

No a v doprovodném programu, mohli návštěvníci zhlédnout ukázky loveckých dravců sokolníka pana Burkhaisera, myslivecké pasování knihy s jejími autory J. Špronglem a ilustrátorem P. Slabou, ukázky vábení jelenů od Jirky Friče a když se vábí jeleni, tak nesměla samozřejmě chybět ani soutěž ve vábení pro přítomné dámy. O činnosti OMS Česká Lípa nám pohovořil předseda střelecké komise J. Kadleček, P. Kumžák následně předvedl ukázky vábení s vábničkami Nordik predator.

Za majitele hradu Houska a okolních lesů nám prezentovala myslivost ve firmě její spolumajitelka Zuzana Pavlík Šimonková, které děkujeme též za podporu a pomoc při pořádání celé akce. O vlastních honitbách, bažantnici a oboře s chovem daňků a muflonů pohovořil šéf myslivosti u firmy L. Cejp. Dále se v programu představili chovatelé alpského jezevčíkovitého brakýře v čele s panem Šoltou, kteří též ve stánku před vstupem do hradu toto plemeno celý den prezentovali., ale představili jsme též i jiné psí plemena, s kterými na hrad návštěvníci přicházeli. Chybět nesměli ani myslivečtí trubači Jiří Frič, Vlastimil Hart, Jan Cukor, kteří doprovázeli celý venkovní program a velký dík též dalším třem trubačům Pavlu Pacovskému, Patriku Bělanskému a Ondřejovi Gajdošovi, kteří asistovali každou hodinu při prohlídce hradu a svým troubením, umocněným kulisou hradu Houska, dotvářeli krásnou atmosféru prohlídek a celé akce. Nezapomněli jsme ani na malé návštěvníky, pro které byl kromě malování na tělo připraven též dětský program se soutěžemi a dárky, kterého se ujala Martina Novotná z pražského ústředí ČMMJ.

Tak tohle je tedy výčet celé letošní akce na hradě Houska doufám, že se Vám, kteří jste přišli, naše akce líbila, že jste se sešli a poklábosili se svými známými či přáteli, kteří si na Jarmark také udělali výlet, že jste vyhráli něco v improvizované tombole, pobavili se u programu a něco pěkného si zakoupili a hlavně že jste si užili na hradě Houska příjemný den. Příští rok Jarmark budeme pořádat znova, a když budete chtít přijít, tak vás zase rádi uvidíme, když budete chtít prezentovat svoji tvorbu či činnost, tak vás rádi uvítáme také, a když budete snad  chtít pomoc sponzorsky či jinak, tak budeme úplně velmi rádi.

Závěrem mi dovolte, abych poděkoval manželce Soně za podporu a pomoc a též mým kamarádům z mysliveckého sdružení Výr Dubá, Markétě a Tomáši Stejskalovým jejich dceři Lucii jejímu příteli Honzovi a Martinu Fuxovi z MS Hubert Tuháň za vytisknutí a rozvoz plakátů a též kastelánům z hradu Houska manželům Konopáskovým za občerstvení.

Petr SLABA

MS Výr Dubá

Zpracování dat...