Časopis Myslivost

Střelivo HORNADY

Myslivost 7/2012, str. 24  Aleš VONDRÁČEK
Podrobný přehled toho, co tato značka nabízí! Úspěchy nepřicházejí nikdy samy od sebe a skoro vždy je za nimi nejen tvrdá práce, ale i počáteční vize a osobnost, která je schopna ji uvést v život. Tak tomu bylo i na začátku příběhu (dnes) známé značky střeliva a jeho komponentů – HORNADY.

 

Příběh Hornady

Joyce Hornady, zakladatel budoucí úspěšné rodinné firmy, se narodil ve městě Lincoln v americkém státě Nebraska v roce 1907. Tradiční záliba v lovu a střelbě se uplatnila v době 2. světové války, kdy se mladý J. W. Hornady dostal na místo instruktora strážní jednotky vojenské továrny na munici v Grand Islandu, kam se s rodinou přestěhovali a posléze zůstali natrvalo (a je zde i současné sídlo firmy).

Těsně po válce si otevřel malý obchod se sportovními potřebami, ale záliba ve střelbě a v lovu mu zůstala.

Po válce sportovní střelci většinou používali přebytkovou armádní munici, která se přesností nijak zvlášť nevyznačovala a pro dané účely brzy přestávala vyhovovat. Jak už to tak bývá, lidé začínají v podobné situaci hledat způsoby zlepšení situace sami pro sebe, stejně tak J. W. Hornady. Přicházejí první experimenty a poloamatérské pokusy, zúročují se kontakty z předchozího zaměstnání, a ejhle, ono to jde.

Zlomem a bodem, od kterého se začne psát historie značky Hornady, je rok 1949. Nejprve však spolu s Vernonem Speerem (ano, není to shoda jmen s dalším známým výrobcem) vymysleli stroj předělávající vystřelené nábojnice .22 na pláště střel pro výrobu střel samotných. První úspěchy se rychle dostavily, ale stejně tak problémy, které vyústily v rozchod obchodních partnerů. V. Speer odchází do Lewinstonu ve státě Idaho, kde samostaně pokračuje až do dnešních časů.

Ještě v roce 1949 začíná J. W. Hornady v pronajaté garáži na 4. ulici v Grand Isladnu vyrábět své první střely ráže .30.

 

Americký sen pokračoval…

Byznys se rozrůstá, stejně jako počet zaměstnanců a opět svým způsobem pomůže válka, tentokrát ta v Koreji na začátku padesátých let. Firma uzavřela několik kontraktů na produkty mimo svůj hlavní směr, kromě jiných i na plechovky (ale taky třeba hliníková srdíčka na náramky…). Korejská válka poměrně rychle skončila a J. W. Hornady zase ukázal, jak mu to myslí. Zbývající materiál z plechovek a technologii využil pro výrobu velmi tenkých plášťů střel pro lovecké účely.

V roce 1958 otevírá firma svou vlastní továrnu (už se čtyřiceti zaměstanci) a o dva roky později i 180 m dlouhou podzemní střelnici pro testování. Z dnešního pohledu samozřejmost, ale v kontextu doby se jednalo o významný pokrok, protože od té doby byl J. W. Hornady schopen zkoušet parametry nábojů se svými střelami bez závislosti na počasí a jeho vlivu na výsledky.

První kompletní vlastní náboje se začaly vyrábět od roku 1964. Jednalo se o řadu Frontier Ammunition, s použitím vojenských nábojnic. O pár let později, když kvůli válce ve Vietnamu vyschly jejich zdroje, rozšířila se výroba o nové řady a série munice pro různé účely, které se dělají dodnes a které stojí za hlavní popularitou značky Hornady.

Od roku 1971, po koupi firmy Pacific Tool Company, rozšiřuje firma svůj záběr i do oblasti strojů na přebíjení. Postupně docházelo k různým majetkovým změnám, spojování a přejmenovávání jednotlivých částí výroby (komponenty, náboje, přebíjení) až do dnešní podoby.

Bohužel v roce 1981 zasáhla do chodu firmy smutná událost, když zakladatel, J. W. Hornady, spolu s dalšími klíčovými lidmi z vedení, zahynul při letecké katastrofě cestou na veletrh Shot Show.

V tradici zakladatele pokračují jeho syn Steve Hornady a dcera Margaret Hornady v pozicích prezidenta a viceprezidenta společnosti, v roce 2006 nastoupil do vedení také zástupce třetí generace - Jason Hornady (syn Steva).

 

Hornady dnes

Dnešní továrna je desetkrát větší než na začátku, zaměstnává vice než 300 lidí a značka Hornady je jednou z nejúspěšnějších v oblasti výroby celých nábojů i jejich střel. Pořád dodržuje základní myšlenku zakladatele, že se musí sázet na kvalitu (jeho heslo bylo “deset výstřelů do jedné díry”), neustrnout a zlešovat co se dá, nebát se inovací a reagovat na potřeby uživatelů.

Produkuje řady střeliva pro sport, lov a ozbrojené složky a podílí se i na vývoji nových ráží (např. s firmou Ruger na .204 Ruger, .357 Ruger, atd.). Výsledkem vlastního vývoje je ráže .17 HMR (Hornady Magnum Rimfire).

Podstatnou konkurenční výhodou firmy Hornady je, že pokrývá jednak široké spektrum nábojů a je leaderem na trhu v novinkách a zaváděním moderních technologií výrob, díky kterým její munice dosahuje parametrů, které ostatní muničky nejsou většinou schopny standardní produkcí dosáhnout. Jedná se například o řadu Superformance.

Dalším hlavním parametrem, kterým se Hornady od konkurence (mnohdy výrazně dražší) liší, je precize, kterých tato munice dosahuje. Je to dáno především tím, že náboje Hornady mají na trhu naprosto ojedinělou koncentricitu, která se pohybuje u lovecké munice na parametrech, které jsou požadované pro munici na Benchrest nebo Match. Nejblíže se jejich parametrům blíží výrobce Federal s řadou MATCH, u ostatních - především evropských výrobců je parametr koncentricity u běžné munice o řád(!!) horší než u Hornady. Tuto vlastnost lze lehce ověřit s jednoduchým nástrojem tzv. Concentricity Tool.

Dalším zajímavým parametrem je u střel Hornady porovnání jejich balistického koeficientu s balistickým koeficientem střel renomovaných evropských výrobců.

Široká paleta laborací a provedení munice Hornady uspokojí každého uživatele pro každou loveckou situaci. U Hornady platí, že kdo jednou tuto munici vyzkouší, už u ní většinou rád zůstává.

 

Střely v nábojích Hornady a jejich vlastnosti

Dnešní moderní střely se deformují podle odporu cíle. Tudíž zbytečné rozbíjení zvěřiny je dáno především správným umístěním zásahu a vhodnou volbou náboje a jeho ráže.

 

SST (Super Shock Tipped) – u nás známá a oblíbená střela se širokými možnostmi vyžití. Tato střela, i když je určena pro lov, má parametry střel řady MATCH. Jedná se o měkčí střelu, která výrazně expanduje i za nižších dopadových rychlostí. Vhodná pro všechny druhy zvěře při odpovídající použité ráži. Jedná se o střelu s vynikajícím účinkem především pro ty, kteří střílí tzv. za plec na žebra.

 

InterBond – střela obdobné konstrukce jako SST, ale která je konstruována jako tvrdší střela, kdy i při průchodu přes kosti nedochází k oddělení pláště od jádra a střela si zachovává 90 % původní hmotnosti. Její plášť je silnější než u SST a je profilován do jádra. Prakticky vždy dochází k párovému šoku, při použití správné ráže na správnou zvěř.

 

Interlock – střela klasické konstrukce s odkrytou špičkou (poloplášť), kde vystupuje olověné jádro. Dochází ke kontrolované expanzi i za nižších rychlostí. Firma Hornady u těchto střel jako první začala používat ogivální a ne tangenciální (tak jak je zvykem u většiny výrobců) zakřivení horní části střely. To opět kvůli lepšímu balistickému koeficientu, díky kterému obecně střely Hornady umožňují u dané munice lepší průběh balistické křivky a umožňují přesnou střelbu i na větší vzdálenosti.

 

GMX – monolitické střely vyrobené z kompozitního materiálu bez olova. Střely jsou extrémně přesné, dosahují prakticky vždy hluboké penetrace (přes 75 cm!) a párového šoku i při zásahu přes velké kosti. Zachovávají si 95 % původní hmotnosti a expandují na 1,5násobek původního průměru. Balisticky se chovají stejně jako střely SST a InterBond při stejných hmotnostech. Jejich konstrukce umožňuje použití ve státech nebo oblastech, kde není možné používat střely s obsahem olova. Hodně lovců lovících především ve větší míře vysokou používá v kulovnicích Blaser R93 v .300 WinMag náboje Hornady SuperFormance .300 WinMag se střelou 150GR GMX. Účinek je i na extrémní vzdálenosti přes 300 m doslova fenomenální.

 

DGX (Dangerous Game eXpanding) – střely, které Hornady používá do řady munice DGS (Dangerous Game Series) pro lov především africké a nebezpečné zvěře. Střely DGX mají patentovaný systém uzamčení jádra do pláště a zaručují expanzi a ranivost v situacích, které se neopakují. Konstrukce střel DGX a DGS jsou shodné se stejnými parametry a lze je používat ve stejné zbrani.

 

DGS (Dangerous Game Solid) – monolitická střela pro odstřel těžké a nebezpečné zvěře. Střela zaručuje extrémně hlubokou penetraci. Jak již bylo popsáno výše, je parametrově shodná s DGX, takže náboje s oběma střelami lze používat bez korekce v jedné zbrani.

 

V-MAX – považována za nejlepší varmintovou střelu na trhu. Střely mají speciálně designovaný měděný plášť, olověné jádro a plastovou balistickou kuklu. Mají vynikající plochou dráhu letu a dosahují vynikající expanze i na velké vzdálenosti, kdy už mají nižší dopadovou rychlost. Tyto střely jsou laborovány do munice, která je vhodná pro odstřel škodné nebo menších kusů spárkaté. Jedná se o měkké střely, které mají devastující účinek, ale v těžších kusech by nedosáhly požadované hloubky průniku. Vždy ale záleží na umístění zásahu.

 

NTX & Varmint – střely s monolitickou konstrukcí bez olova, které mají stejné určení jako střely V-MAX, ale jejich konstrukce umožňuje použití ve státech a oblastech kde není možné používat střely s olovem.

 

FTX – střely pro náboje, které jsou především používány ve zbraních s trubicovým zásobníkem (kulovnice Marlin a Winchester). Hornady vývojem těchto střel umožnil používat náboje s moderní konstrukcí střel ve zbraních, kde se o zápalku opírá hrot střely. FTX má flexibilní polymerovou špičku, která zamezuje odpálení náboje umístěného v trubicovém zásobníku před ní. Dříve toto bylo možné pouze u obyčejných poloplášťů s plochou špičkou. Vyrábí se a laboruje do ráží .30-30 Win, .45-70 Govt. , .444 Marlin, .44 Mag atd. Tyto střely jsou varáběny a laborovány i pro některé revolverové náboje.

 

ŘADY STŘELIVA HORNADY:

 

Superformance – řada střeliva se zvýšeným výkonem (vyšší úsťová rychlost, plošší dráha letu, vyšší dopadová energie) bez zvýšení úsťového tlaku. Možno používat i ve starších a samonabíjecích zbraní. Hornady dosáhl těcto parametrů díky vývoji nového typu střelného prachu. Žádný jiný výrobce střeliva za dva roky od uvedení Superformance na trh podobných parametrů zatím nedosáhl. Střelivo Hornady Superformance má o 100 - 200 fps (asi 60 m/s) vyšší úsťovou rychlost střel než běžné střelivo se stejnou střelou, je extrémně přesné, stále za všech teplot a je nabízeno v širokém spektru ráží od .243 Win až po .458 WinMag. Tato řada munice minulý rok získala ocenění na IWA 2011 jako munice roku v Evropě. Tato řada munice se laboruje střelami SST, Interbond a GMX.

 

Superformance Varmint – stejná řada střeliva jako Superformance, ale pro tzv. Varmint ráže určené pro odlov škodné a menší zvěře. Opět oproti standardní munici dosahuje lepších výkonových parametrů. Tudíž ji lze využívat na ještě větší vzdálenosti a obtížné podmínky lovu. V této řadě je vyráběna munice v rážích od .204 Ruger přes .22 Hornet, .222 Rem, .223 Rem až po .243 Win tato řada munice se laboruje střelami V-MAX.

 

Custom – klasická řada munice Hornady, která patří k tomu nejoblíbenějšímu. Široká paleta ráží od .22-250 Rem až po .450 Marlin, vč. mnoha evropských ráží. Laboruje se střelami SST, Interlock, Interbond a GMX. Uživatel získává sériově vyráběnou munici v kvalitně ručně vyráběné munice. Toto platí pro všechny řady střeliva Hornady

 

Varmint Express – munice se standardními parametry vyrobena v té nejvyšší kvalitě pro odstřel škodné a menší zvěře. Vyráběno se střelami V-MAX v rážích od .204 Ruger přes .22 Hornet, .222 Rem, .223 Rem až po .243 Win

 

LEVERevolution – řada munice používající střely FTX a MonoFlex, která je primárně určena pro zbraně s trubicovým zásobníkem.

 

DGS (Dangerous Game Series) – řada střeliva vyráběna z těch nejlepších komponentů, pod přísnou kontrolou výroby. Střelivo na které je 100% spolehnutí i v těch nejvypjatějších a nejnebezpečnějších okamžicích při lovu těžké, nebezpečné zvěře. Střelivo je laborováno střelami DGX, DGS a SP-RP Interlock v rážích od 9,3x62mm, 9,3x74R, přes .375 HH, .450 Nitro, .416 Rigby, .458 WinMag až po .500 Nitro Express se střelami různých hmotností.

 

Shotgun – střelivo pro brokovnice. Nejznámější a nejoblíbenější je munice s jednotnou střelou SST (resp. FTX s měkčím hrotem) pro lov spárkaté zvěře. Tato munice má vynikající přesnost a vzdálenost použití. Na 100 m dosahuje nástřelů pod 2 MOA (58 mm), zde je třeba podotknout, že takovéto přesnosti občas nedosahuje ani kulové, lovecké střelivo některých „renomovaných“ výrobců… Dále je v této řadě nově nabízena munice s tzv. Buckshots, tedy několika hrubými broky v počtu 8 nebo 12 ks dle jejich velikosti. Toto střelivo je vyráběno v parametru Superformance.

Zpracování dat...