ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2012

Opakovací kulovnice ze země samurajů

Myslivost 5/2012, str. 22  © Ing.Petr MIKULÁŠEK
Japonsko, známé jako země vycházejícího Slunce, se stalo zejména v poválečné historii místem, kde veškerá produkce, nejen strojírenského průmyslu, znamená absolutní špičku daného odvětví. Výrobky se značkou „Made in Japan“ jsou synonymem užití nejlepších materiálů a dokonalého zpracování za pomoci nejmodernějších technologií.

V této zemi, která je kolébkou většiny bojových umění, má obrovskou tradici i zbrojní výroba. Každý, kdo se historicky ocitl v bojovém konfliktu s obyvateli tohoto souostroví, měl možnost na vlastní kůži se přesvědčit o kvalitě a účinnosti používaných zbraní.

Počátky zbrojní výroby v Japonsku jsou spojeny s doposud technologicky nepřekonaným uměním zhotovení chladných zbraní samurajských bojovníků až po neslavně známou výzbroj císařské armády, která byla nasazena v obou světových válkách.

Po konci druhé světové války a faktické demilitarizaci tamního průmyslu většina zbrojovek díky své tradici a technické vyspělosti úspěšně přešla na civilní strojírenskou výrobu. Obrovský nárůst poptávky po kvalitních a cenově dostupných výrobcích způsobil rozvoj tamního hospodářství a Japonsko se brzy zařadilo mezi nejsilnější ekonomiky světa.

 

Jedním z příkladů úspěšného přechodu na civilní zbrojní produkci je zbrojovka HOWA, která svůj název převzala od stejnojmenného ostrova v Jižním Pacifiku. Díky vlastní výrobě prvotřídní oceli se původně zaměřovala na výrobu součástek pro veškerý průmysl. Z důvodu mimořádné kvality a přesnosti hlavní kovaných za studena se také stala dodavatelem mnoha významných výrobců zbraní nejen v USA. V průběhu let neustále potvrzuje pověst výrobce spolehlivých a precizně fungujících zbraní pro civilní i vojenské účely. Výrobní závod je umístěn ve vnitrozemí, takže nedávné živelné pohromy, které Japonsko postihly, HOWA přežila bez větších následků.

 

Existuje několik základních požadavků, které musí moderní lovecká či sportovní kulovnice splňovat. Základem každé palné zbraně je vysoce kvalitní hlaveň s dokonale provedeným vývrtem a nábojovou komorou, která zajistí přesnost střelby. Neméně důležitý je dokonale fungující a bezpečně uzamčený závěr s hladkým chodem, který za jakýchkoliv podmínek a bez ohledu na druh použitého střeliva zajistí rychlé a spolehlivé přebití umožňující opakování střelby.

Aby toto vše fungovalo harmonicky jako jeden celek, je velmi důležité uložit systém zbraně do kvalitní, odolné a ergonomicky optimální pažby. Pažba by navíc svou konstrukcí měla maximálně eliminovat zpětný ráz a být odolná vůči vnějším podmínkám. To vše je třeba doplnit spolehlivým spoušťovým mechanizmem nezbytným pro bezpečné ovládání a přesnou střelbu.

 

Nejznámější model současnosti z produkce této zbrojovky je opakovací kulovnice M-1500, známý kvalitou použitých materiálů, řemeslného zpracování a dlouhou životností. Základní filozofií firmy je nabídnout dokonalý výrobek s vynikajícím poměrem ceny a kvality, aby uživatel získal za svoje peníze maximum. Současná roční produkce dosahuje několika desítek tisíc kusů, které se liší pouze použitou pažbou, ráží, délkou a sílou hlavně. Poptávka se každým rokem výrazně zvyšuje.

Na evropský trh vstoupila HOWA aktivně asi před třemi lety.Za poměrně krátkou dobu si získala prestiž a popularitu na tak náročných i konzervativních trzích jako je Německo, Rakousko, Velká Británie nebo Francie. Velký prodejní úspěch zaznamenala také ve Skandinávii nebo zemích bývalého Sovětského svazu, kde tvrdé klimatické podmínky a způsob lovu plně prověřily odolnost a spolehlivost této značky.

Zakoupením kulovnice HOWA uživatel získá plně funkční a seřízenou zbraň s vynikající spouští. Po montáži vhodného optického zaměřovače na lištu weaver zaručuje přesnou střelbu okamžitě po vybalení z krabice. Není třeba další dolaďování, což u jiných značek této cenové kategorie není zcela běžné. Spolehlivá konstrukce závěrového opakovacího mechanismu, který bezchybně funguje v každém klimatu za všech podmínek, přesnost a odolnost jsou důvodem, proč mnoho profesionálů i amatérů z řad lovců a průvodců úspěšně používá tyto kulovnice od tropů až po polární oblasti.

HOWA M-1500 se vyrábí ve dvou velikostech závěrového systému z uhlíkové nebo nerez oceli, které jsou osazeny za studena kovanými hlavněmi. Použitá technologie černění je velmi odolná vůči korozi a zajistí dokonalou ochranu proti vnějším vlivům. Stále populárnější „bezúdržbové“ celonerezové provedení nabízí delší životnost a použitelnost v jakémkoliv prostředí.

Kratší systém umožní využití ráží od .223 Rem až po .308 Win. Delší systém je použitelný pro výkonnější ráže až po .338 Win Mag nebo novinku loňského roku ráži .375 Ruger, který při stejné délce nábojnice jako .30-06 Springfield poskytuje výkon porovnatelný s .375 H&H při dosažení lepších balistických parametrů.

Základní a vysoce praktické lovecké provedení M-1500 je opatřeno pažbou HOGUE Overmolded™ z oboustranně pogumovaného kvalitního polymeru v barvě černé nebo zelené. Samozřejmostí je plovoucí hlaveň, nehlučná třípolohová pojistka a protiskluzové uchopení, které zajistí bezpečnost a omezí únavu střelce. Vysoce funkční provedení této pažby, která je opatřena komfortní botkou zhotovenou z unikátního pryžovo-silikonového materiálu, zajistí útlum zpětného rázu až o 30 % v porovnání s pažbou klasické konstrukce.

Pro zákazníky, kteří upřednostňují klasickou pažbu evropského stylu s lícnicí vyrobenou z ořechového dřeva a matnou olejovanou úpravou, je v nabídce za mírný příplatek i tato varianta.

Nabídka typů je široká a zahrnuje také v našich poměrech ne příliš běžné ráže. V Evropě jsou nejprodávanější ráže .223 Rem, .243 Win, .308Win, .270Win ,30-06 Spr., 6,5x55 SE, .300 Win Mag, .338Win Mag, 7mm Rem Mag, v případě zájmu i jiné, které jsou dostupné v nabídce této značky.

K dispozici jsou hlavně délky 510, 560 a 610mm, od lehkých až po sportovní varmintové.

U vybraných modelů je možno za příplatek 2500 Kč získat atraktivní kanelované provedení.

 

Celá konstrukce je pojata jako skládačka, což vystihuje heslo „dream it, build it“ volně přeloženo „sestav si podle svého snu“. Zákazník si může vybrat systém a k němu pažbu, která mu nejlépe vyhovuje. Výrobce garantuje u každé kulovnice HOWA M-1500 maximální rozptyl 21 mm / 100 m při použití standardního střeliva Hornady BTHP. Při použití střeliva laborovaného na míru a varmintových hlavní je běžné dosažení výrazně lepších výsledků.

Kulovnice HOWA M-1500 jsou ve své kategorii jedny z nejznámějších opakovacích kulovnic na trhu a jsou vyrobeny tak, aby dokonale odvedly svou práci. Nehrají si na žádný luxus, naopak jsou zkonstruované jako pracovní nebo sportovní nástroj poskytující přesnost, bezpečnost a spolehlivost, kterou hledáte. S více než sto lety na trhu má značka HOWA nejen dlouhou historii, ale i neocenitelné zkušenosti pro výrobu skvělých zbraní.

 

V současnosti, kdy se zdá že malý český a slovenský trh je přesycen loveckými zbraněmi různých cen i kvalit, nabízí HOWA možnost výběru pro ty zákazníky, kteří za své peníze očekávají perfektně fungující, spolehlivou a cenově dostupnou kulovnici bez nutnosti často potřebného “dodělej doma”

 

Více informaci získáte u výhradního dovozce na www.brnohunt.eu

© Ing.Petr MIKULÁŠEK

Zpracování dat...