ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2012

VORTEX OPTICS

Myslivost 5/2012, str. 38  Petr Novák
V dnešní době, kdy se pulty a regály obchodů s loveckými potřebami prohýbají pod ohromnou nabídkou zbraní, puškohledů, dalekohledů a příslušenství, o kterém se nám před pár lety ani nesnilo, není lehké představit něco, co by nás mohlo v tomto oboru opravdu překvapit. Přesto si myslím, že jsem v tak neskutečné nabídce objevil výrobky pro myslivce, které určitě stojí za povšimnutí.

Jedná se o americký koncern, zabývající se výrobou opravdu zajímavých dalekohledů pro sport, ornitologii a lov. Firma VORTEX sídlí ve městě Middleton ve státě Wiscconsin. U nás je firma VORTEX zatím neznámá v oblasti puškohledů, ale v oblasti dalekohledů je již delší dobu v dobrém slova smyslu dobře známá ornitologům a také lovcům. V České republice má výhradního dovozce reprezentovaného internetovým obchodem s loveckými a střeleckými potřebami BestPatron.eu. Měl jsem tu možnost setkat se s majitelem firmy panem Vavrečkou, který mě seznámil jak s chodem firmy, tak i s některými výrobky, které dováží. Mezi ně patří i výrobky VORTEX OPTICS.

Firma BestPatron.eu dováží se hlavně dalekohledy, ale také puškohledy a kolimátory. O puškohledech se zmínim jen okrajově, protože bych chtěl tentokrát oslovit širší veřejnost a představit zejména dalekohledy.

Firma se specializuje hlavně na taktické a sportovní puškohledy, v loveckých je nabídka zatím skromnější. Osvětlené osnovy používají jen u taktických a sportovních zaměřovacích osnov. Lovecké modely jsou většinou bez možnosti osvětleného bodu. Firma již ale pracuje na variantách vhodnějších pro evropské střelce, na ty si však budeme muset ještě počkat.

 

Vlajková loď mezi puškohledy je model RAZOR HD s úžasným tmavošedým saténovým povrchem. Vyrábí se dvě varianty a to 5-20x50 s průměrem tubusu 35mm se čtyřmi taktickými osnovami. Dále je to model 1-4x24 se dvěmi taktickými osnovami o průměru tubusu 30mm. RAZOR HD 5-20x50 stojí okolo 50 000 Kč a řadí se po bok značkám NIGHTFORCE, SCHMIDT a BENDER apod.

 

Druhý model v pořadí je VIPER PST. Jedná se rovněž o taktickou řadu puškohledu se třemi osvětlenými osnovami. Výběr je již větší. Vyrábí se ve variantách 1-4x24, 2,5-10x44, 4-16x50, 6-24x50, tubus 30mm. Tato řada bude v budoucnu rozšířena i o model vhodnější do našich podmínek.

¨

Další řady Viper a Viper HS jsou lovecké a terčové optiky taktéž hodně poplatné potřebám hlavně amerických střelců, takže je zde není potřeba představovat do detailu. Mne docela zaujala lovecká řada VIPER HS která je opravdu moc povedená, zvláště model 4-16x50. Nabízí se seřízením paralaxy. Kdo netrvá na osvětlené osnově, mohu tento model jen doporučit a cena okolo 12 000 Kč je opravdu přijatelná.

To pouze zběžně o puškohledech, protože jak jsem již na začátku článku psal, chtěl bych oslovit širokou veřejnost a představit zejména dalekohledy, které prošly i reálnými testy, a tudíž je mohu představit ne ze znalosti letáků a marketingových frází, ale z osobní zkušenosti.

 

I mezi dalekohledy, nese nejvyšší řada název RAZOR HD. Jedná se o opravdový skvost mezi dalekohledy. Zpracováváním a vzhledem připomíná dalekohled SWAROVSKI EL 10x42 WB. Tělo dalekohledu je vyrobeno z magnesia a je jako všechny modely potaženo tmavě zelenou protiskluzovou gumou. Dalekohled je vybaven systémem HD (High Definition glass) s vysokým rozlišením, výborným kontrastem a ostrostí. Čočky jsou vyrobeny z prvotřídního křemičitého skla s povrchovou úpravou XR FULLY MULTI-COATED, která zaručují velmi vysokou světelnou propustnost.

Firma nemá touto technologií ošetřeny jen vstupní a výstupní čočky, ale také veškeré vnitřní elementy – což se ostatně u výrobků této kategorie předpokládá. Navíc u tohoto modelu VORTEX používá na čočkách ochranu ARMOR TEK, která nejen zvyšuje tvrdost povrchu, ale chrání dalekohled před oleji nebo slanou vodou, ale hlavně proti poškrábání a poškození skla.

Díky použití magneziového těla, je dalekohled opravdu lehký. RAZOR je opravdu porovnatelný se všemi světovými značkami a rozhodně nezaostává. Jedná se o prvotřídní výrobek. Cena se pohybuje v USA od 1300 dolarů, u nás od 28 000 Kč.

 

Dalším modelem firmy VORTEX je KAIBAB HD. Nejedná se o dalekohled běžného užití, protože se vyrábí pouze v modelu 15x56 a je určen propřipevnění na stativ (i ostatní modely lze samozřejmě připevnit na stativ pomocí jednoduchého adaptéru). Jedná se o pozorovací dalekohled. Rozlišení HD je samozřejmostí a ošetření čoček ARMOR TEK rovněž. Cena v USA je 1500,-dolarů, cena u nás 28 500 Kč.

 

Opravdovou lahůdkou je ovšem řada VIPER HD, který byl podroben podrobnému testu se čtyřmi dalekohledy různých značek, ale o tomto testu později. Má většinu vymožeností modelu RAZOR. HD: vysoké rozlišení, vysokou světelnou transmisi, perfektní kontrast i ostrost. XR MULTI-COATED na všech skleněných elementech a rovněž ochranu čoček ARMOR TEK. Dalekohled VIPER HD 10x42, byl v USA i přes velkou konkurenci zvolen dalekohledem roku 2010.

Zajímavou funkcionalitou je zajištění dioptrické korekce, kde pojistná objímka při zdvihu koriguje, a po zamáčknutí do standardní polohy jistí proti nechtěnému přenastavení.

Myslím si, že VIPER HD je opravdu dobrá volba a navíc je i přes svou kvalitu a výkon cenově dostupný. Vyrábí se dále v modech 8x42, 10x50, 15x50. V USA začíná cena na 700 dolarech, u nás podle modelu od 13 200 do 15 700 Kč.

 

Další model v pořadí, je model TALON HD. I tento model, který již patří do střední třídy má některé vymoženosti modelu VIPER HD. Vyrábí se ve dvou modelech, a to 10x42 a 8x42. Vzhledově je velmi podobný modelu RAZOR HD, ale to je záležitost designu a nikoliv techniky. Cena v USA je od 539 dolarů u nás 10 500 Kč.

Tento model je ve světě velmi populární, na našem trhu je teprve krátce a své uživatele si teprve hledá.

 

V dnešním evropském trendu je vyroben model VULTURE HD. I tento model je vybaven rozlišením HD, veškeré sklo je ošetřeno XR FULLY MULTI-COATED, pro vynikající propustnost světla. Rovněž ARMOR TEK pro ochranu čoček je samozřejmností. Vyrábí se v modelech 10x56 a 8x56. Cena v USA je od 490 dolarů, u nás 9500 Kč.

 

Poslední a zároveň nejlevnější je model DIAMONBACK. Tento model bych chtěl doporučit všem mladým myslivcům a pozorovatelům přírody. Slovo „nejlevnější“ nemusí vždy nevyhnutelně znamenat „horší“ nebo „nekvalitní“. Jediné co tento model nemá je ochrana čoček ARMOR TEK (to ostatně nemá ani ZEISS, MINOX apod.) Vyrábí se ve velkém výběru modelů od 8x42, 10x42, 8,5x50, 10x50, 12x50. Neznám jinou firmu, která by v levnějším provedení vyráběla model 8,5x50 a v takovéto kvalitě. Tento model má opravdu přidanou hodnotu větší, než byste čekali podle jeho ceny. Je velmi pěkně zpracován a opravdu mne velmi zaujal. Cena v USA je od 189 dolarů u nás od 3300 do 6200 Kč podle modelu, zvětšení a průměru objektivů. Všechny modely firmy VORTEX nejsou plněny dusíkem, ale argonem, který je ve více ohledech lepší než dusík.

 

TEST DALEKOHLEDU

Oslovil jsem své kamarády, aby se dostavili se svými dalekohledy a poměřili síly s Vortexem Viperem HD 8x42. Proč právě 8x42? Protože kolegové vlastní rovněž dalekohledy 8x42 a 8x40 od konkurenčních firem. Testu se zúčastnily tyto typy dalekohledů - ZEISS VICTORY 8x42, ZEISS CONQUEST 8x40, SWAROVSKI SLC HD 8x42, MEOPTA MEOSTAR B1 8x42 a BUSCHNELL ELITE E2.

Kritéria hodnocení: Celková kvalita zpracování. Dále obraz a ostrost za dne a pozorování v noci při úplňku. Objektem nočního pozorování bylo koryto s bílou kostkou soli, abychom hodnotili co nejpoctivěji. Vzdálenost koryta se solí byla asi 50 m.

Co se týče zpracování, vyhrál Swarovski. Následoval Zeiss Victory a Vortex Viper. Ostatní tři dalekohledy byly o stupínek níže.

Pozorování za dne probíhalo dopoledne a bylo zataženo. Dalekohledy šly z ruky do ruky a každý si dělal poznámky. Pozorovali jsme detaily jehličí, zpěvné ptactvo a dbali jsme na ostrost až do krajů a pravdivost barev. Po čtyřech hodinách jsme se rozhodli pro toto rozhodnutí.

Jako vítěz bez kompromisů s končil SWAROVSKI, druhé a třetí místo dopadlo nerozhodně pro Zeiss Victory a Vortex Viper, jak u zpracování, tak optických vlastností. Ostatní modely lehce zaostávaly zejména světelností a obrazovým podáním.

Naše čtenáře myslivce bude ale zajímat zejména test noční. Byl prováděn z kazatelny, při plném měsíci a vzdálenosti asi 50 m. Jak jsem se již zmínil, předmětem pozorování bylo koryto, v kterém byla bílá kostka soli o velikosti 25 x 25 cm. Hodnotili jsme, jak pouhou viditelnost koryta a soli, tak ostrost a detaily obrazu. Viditelnost VORTEXU byla vynikající. Rozpoznali jsme jak detaily koryta, tak ostrost hran kostky soli. Noční test dopadl výborně a pořadí značek je stejné jako u denního testu.

Ale důležité je také pohlédnout i na ekonomickou stánku věci. Přestože porovnáváme výrobky stejných zvětšení a parametrů, cenově jsou v naprosto jiných hladinách: SWAROVSKI asi 45  000 Kč, MEOSTAR asi 20 000 Kč, ZEISS VICTORY asi 40 000 Kč, ZEISS CONQUEST asi 21 000 Kč, BUSCHNELL asi 20 000 Kč. U VORTEXU VIPER je cena asi 14 000 Kč a kupujete opravdu velmi dobrý dalekohled. Ne nadarmo získal v USA cenu dalekohled roku 2010 a to v USA je podstatně větší konkurence než u nás. Ceny v dolarech a korunách uvádím úmyslně. Ze všech stran poslouchám „kolik které zboží stojí v USA“ a u nás je pak daný výrobek o 50 % dražší. Dovozce VORTEXU garantuje odpovídající a v mnoha případech (i přes přírůstek DPH, které v USA není) nižší cenu než je v USA.

Dalším zajímavých kritériem, které si musí každý zvážit, je také kompaktnost a hmotnost uvedených dalekohledů, kde také Viper dopadl mezi prvními.

Myslím si, že se dostal na náš trh opravdu silný soupeř ostatním značkám. Samozřejmostí je doživotní záruka a případě reklamace se provádí výměnou kus za kus a ne formou zdlouhavého vyhodnocování reklamace ze strany výrobce.

Některé modely si své fanoušky budou hledat pomaleji, ale Viper určitě rychleji. Chtěl bych poděkovat majiteli firmy BestPatron.eu panu Vavrečkovi za zapůjčení dalekohledu a poskytnutí informací, a přeji značce Vortex mnoho spokojených zákazníků, protože si je evidentně zaslouží.

Text Petr NOVÁK

Snímky archiv výrobce

 

Zpracování dat...