ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2012

ZEISS na IWA 2012

Myslivost 5/2012, str. 30  © Dr. Ing. Jiří HANÁK
Na největší mezinárodní výstavě loveckých potřeb na světě IWA Norimberk 2012 společnost Carl Zeiss ukázala opět svoje výsadní postavení mezi výrobci optických přístrojů.

Pro informaci uveďme, že společnost Carl Zeiss Group zaměstnává více než 24 000 zaměstnanců, z toho jen v Německu 10 000. Celá skupina vyrábí špičkové přístroje pro lékařské účely, měřicí systémy pro strojírenskou výrobu, optoelektroniku, soubory péče o lidské oko, fotooptiku, optické sportovní a lovecké přístroje, astronomii atd. Celá skupina má finanční roční obrat téměř 4,2 miliardy Eur.

Co je však nejpodstatnější, je skutečnost, že technická a uživatelská kvalita produktů Zeiss je neustále inovována, tento proces je součástí každodenního života firmy. Firemní systém inovací spočívá v zadávání vývojových úkolů ze strany marketingu. To znamená, že marketingové oddělení sleduje možnosti zvýšení úspěchu na trhu a zadává limity a cíle pro další vývoj. Tak je firma neustále pružně spojena přímo s trhem a systém umožňuje rychle reagovat na měnící se podmínky nebo požadavky trhu, případně Carl Zeiss sám ovlivní směřování zájmu trhu tím, že nabídne produkt jasně předstihující v uživatelských parametrech konkurenci.

Tak vznikala a doslova vpadla na trh konstrukčně a technologicky radikálně změněná řada dalekohledů Conquest. Tento nový produkt, marketingově označovaný jako Conquest HD, doznal v porovnání s předchozím modelem kompletní škálu zásadních technických změn a samozřejmě s tím související uživatelské kvality.

Nová řada dalekohledů Conquest HD byla oficiálně představena na výstavách Shot Show 2012 v USA a IWA Norimberk 2012.

Inovační zadání pro řadu Conquest znělo – zásadně radikálně změnit kvalitu ve prospěch uživatele v těchto třech základních zadáních, design - optika – mechanika.

Design, tedy vzhled výrobku je dnes prvním oslovením potenciálního zákazníka hned při jeho prvním pohledu. Proto by vznesen požadavek na designery vytvořit nový, moderní a atraktivní tvar dalekohledu.

Dalším zadáním, ale nikoliv druhotným z hlediska významu, byl požadavek uvést design přístroje do maximálního souladu s ergonomií, to je s jednoduchostí a snadností ovládání, pro příjemnou a intuitivní obsluhu dalekohledu.

Tělo dalekohledu má vnější tvar v moderní formě exkluzivního vzhledu, ale největší změny v souvislosti s ergonomií ovládání nastaly v mechanickém systému, ve tvarech ovládacích prvků a jejich uspořádání. Dvojitý most spojující oba tubusy je elegantně masivní s vytvarováním pro prsty, které usnadňuje lepší a pevnější úchop. Válcovitý prvek změny zaostření má větší průměr a podélné rýhování pro přesnější a jemnější ovládání a je celkově masivnější opět pro snadnější ovládání i v rukavicích.

Změna zaostření pravého okuláru se přesunula ze středu dalekohledu přímo na okulár, kde se zaostřuje pomocí širšího, snadno nahmatatelného kroužku. Toto řešení umožňuje maximální využití nárůstu kvality optické soustavy dalekohledu.

Optická soustava a její inovace zůstala skryta prvnímu pohledu zákazníka, ale je stejně revoluční. Pro vývojové pracovníky znělo v této oblasti zadání – zásadní navýšení parametrů ve směru zvýšení brilance a přesnosti obrazu, samozřejmě za podmínky dokonalé barvené věrnosti a především navýšení rozhodujícího parametru udávajícího kvalitu optiky, to je propustnosti světla.

Úkol zdokonalení optických vlastností, již tak výborných, nebyl snadný. Pro jeho splnění se museli optičtí chemikové, ve spolupráci s firmou Schott, nejlepší sklárnou pro výrobu optického skla na světě, zabývat novým složením optického skla. Výsledkem je změněná receptura optického skla použitého pro výrobu čoček a hranolů splňující parametry nového zadání. Vedle příměsí fluoridů obsahuje dnes sklo příměsi dalších prvků. Receptura na výrobu tohoto skla je unikátní a je jednou z nejpřísněji chráněných informací firmy Schott a Zeiss.

Obraz přenášený dalekohledem Conquest řady HD je tak barevně přísně neutrální, zobrazuje barvy věrně podle pozorovaného předmětu. Brilance obrazu naprosto jasná.

Každý dalekohled se skládá z několika dílčích částí optické soustavy, které si vzájemně „předávají“ obraz pozorovaného předmětu. Důležité a pro přesnost kontur obrazu bezpodmínečně nutné, je zobrazení obrazu pozorovaného předmětu z předchozí části přesně v zobrazovací rovině soustavy následující části optické soustavy. Uvedené platí pro přenos obrazu přes čočky, ale i přes hranoly. Pro přesné zobrazení obrazu, zejména v jeho konturách, je tedy nutná naprosto přesná konstrukce optické soustavy, přísně přesná výroba čoček a hranolů a jejich konečné sesazení.

U nové řady dalekohledů Conquest HD došlo nejen k použití nového optického skla, ale i k revizi konstrukce optické soustavy a k jejímu dalšímu zpřesnění, pro další zdokonalení přenášeného obrazu v celém zorném poli. Optická soustava je tvořena 5 čočkami okuláru a 5 čočkami objektivu, hranolovým systémem Schmidt Pechan, jehož optická kvalita byla precizována nanesením dielektrické zrcadlové vrstvy. Všechny tyto změny logicky vyústily i ve změnu označení nové řady, jako dalekohledů HD = High Definition = vysoké rozlišení, vyjadřující hlavní vlastnost dalekohledu: vysokou přesnost zobrazení.

Koeficient propustnosti světla je v celém rozsahu světelného spektra vyšší než 90 %.

 

Prvními typy dalekohledů nové řady Conquest HD jsou dalekohledy s parametry 8 x 42 a 10 x 42. Konstruktéři zde rozhodli o zvětšení průměru objektivu z původních 40 mm na 42 mm. Tím se získává, při zcela zanedbatelném nárůstu hmotnosti, o asi 10 % větší plocha pro vstupující světlo a lepší světelné vlastnosti.

Tělo dalekohledu je vyrobeno z tvarově pevné a tuhé lehké slitiny hliníku, která odolává dobře teplotám i mechanickému poškození. Povrch je potažen příjemnou, hluk pohlcující neoprenovou hmotou.

Vnější strany krajních čoček jsou potaženy vrstvou LotuTec. Jedná se o patentovanou vrstvu na ochranu a na odpuzování vody a nečistot podle vlastností lotosového listu. V případě smáčení vnějších ploch čoček vodou nebo sněhem dojde k okamžitému odperlení, což umožňuje přesné a nerušené pozorování i za nepříznivého počasí.

Oční mušle mají tři základní stavitelné polohy a umožňují komfortní pozorování s brýlemi nebo bez nich. Samozřejmostí je plnění dutiny dalekohledu dusíkem a vodotěsnost do hloubky ponoru až 4 m.

Dalekohledy Zeiss Conquest HD patří do prémiové třídy, cenově se ale řadí do střední kategorie.

 

TEST DALEKOHLEDU Zeiss Conquest HD 10 x 42.                                               

 

K vyzkoušení se nám podařilo získat jeden z prvních kusů dalekohledu nového typu s rozlišení HD s parametrem 10 x 42.

První dojem vytvoří velmi příjemný úchop a dotyk neoprenového povrchu. Vzhledem k použití typu hranolové soustavy Schmidt Pechan je celkový tvar velmi kompaktní a rozměrově malý (výška 155 mm), design působí moderně a elegantně. Oční mušle mají stavitelnou polohu a je možné je přizpůsobit k použití s brýlemi nebo bez. Při prvním použití je třeba nastavit ostření pravého okuláru, což lze učinit snadno kroužkem na okuláru. Chod kroužku je poměrně tuhý, takže nemůže dojít k samovolnému rozostřování například otěrem o oděv. Další ostření obrazu se děje již centrálním točítkem.

Vyzkoušení dalekohledu probíhalo v běžných přírodních podmínkách za různých atmosférických podmínek a počasí. Pozorovali jsme přírodní objekty, stromy, rostliny a zvěř a sledovali především kvalitu obrazu a avizovanou schopnost rozlišení detailů.

Je možno zcela objektivně konstatovat, že vytvářený obraz je brilantní, jasný, ostrý v celém zorném poli. Výjimečně dokonalé je vykreslení detailů pozorovaného předmětu, které nemá dosud obdoby. Příkladem jsou jasně čitelné i malé nápisy na značkách ve velké vzdálenosti, nebo šupinky šišek i ve vzdálenosti 100 m. Zjišťujeme, že přesné zobrazení nejmenších detailů obrazu je cílenou a hlavní předností optiky typu HD. Skvěle se rozlišuje a rozpoznává například srnec paličkář, jehož „trofej“ je ukryta v srsti mezi slechy. Kvalita pozorování byla opravdu velmi příjemným překvapením.

Osobně mi vyhovuje dalekohled se zvětšením 10x, a to pro lepší možnost pozorování objektů ve velkých vzdálenostech, v horách, ale i v našich rovinách při pozorování polní srnčí zvěře.

Zkusili jsme pozorování i při postupně rostoucím soumraku. Výkon dalekohledu byl stále dostatečný i za šera, kdy „přečtené informace“ by umožnily ještě spolehlivě a bezpečně lovit, jedná se tedy o přístroj s vysokým stupněm univerzálnosti. Samozřejmě pro lov v noci a za silně snížených světelných podmínek je výhodnější použít dalekohled s větším průměrem objektivu.

Závěrem konstatujeme, že dalekohled Conquest HD předčil naše očekávání. Sympatický malý pomocník s velkým výkonem.

 

Dalekohledy Conquest HD 8 x 42 a 10 x 42 jsou ideální jako univerzální pozorovací přístroje pro denní nošení a pozorování až do šera. Předností je přibližně o 25 % nižší hmotnost oproti větším dalekohledům, které jsou určeny pro pozorování především od šera až do noci. Dalekohledy Conquest HD se ani při dlouhých hodinách šoulání nebo lovu v horách „nepronesou“ a nezatěžují zbytečně a bolestivě krční páteř. Conquest HD je ideální na cesty, pro exotické lovy a do hor a v těch podmínkách, kde potřebujeme sledovat detail na pozorovaném předmětu ve velké vzdálenosti.

Uvedl bych vlastní zkrácenou charakteristiku dalekohledu Zeiss Conquest HD: kompaktní, lehký, přesný a výkonný. A poměr cena / výkon je více než atraktivní.

© Dr. Ing. Jiří HANÁK

Přiložené dokumenty

Tabulka Tabulka (12,28 KB)
Zpracování dat...