ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden 2012

V Rudolfinu zněly tóny lovecké hudby a hlasy zvěře

Myslivost 1/2012, str. 84  Petr Šeplavý
Myslivci a přátelé lovecké hudby se sešli opět po roce při slavnostní příležitosti na koncertu České myslivecké Vánoce v Rudolfinu. Překrásná Dvořákova síň byla zaplněna téměř do posledního místa myslivci z Čech, Moravy, Slezska i hosty ze zahraničí. Očekávání po předchozím úspěšném koncertě byla veliká. Velký byl také závazek vůči myslivcům, z nichž mnozí po sobotním honu neváhali přijet do Prahy a zúčastnit se tohoto svátku mysliveckých trubačů. Dovolili bychom si zveřejnit část dopisu od paní Semerádové z Liblic, který je snad odpovědí, jak se nám náš záměr potěšit a poděkovat myslivcům a jejich rodinám podařil.

 

 „Vážení, v loňském roce jsem se zúčastnila Vašeho krásného koncertu České myslivecké vánoce, letos jsem si opět objednala lístky na ten současný a v duchu jsem hádala, kdo bude provázet slovem, jestli opět paní Pavlína nebo pro změnu někdo jiný... Letošní koncert byl ještě snad krásnější a také moje známá Věra byla nadšená, byla poprvé, a protože má bratra také myslivce, ale měl úraz a je už 6 let na invalidním vozíku, tak jsme se rozhodli, že to na příští rok spolu zorganizujeme a vezmeme ho s sebou. Chci Vám touto cestou poděkovat za překrásný zážitek, protože jsem si načerpala zase sílu a dobrou náladu. Vyjadřuji Vám všem velký obdiv za uspořádání tohoto programu. Celý koncert měl pro mne nejen vánoční ale i také slavnostní atmosféru. Přeji Vám všem v redakci i všem trubačům hodně zdraví, pohodu a krásné vánoční svátky a těším se na České myslivecké vánoce v roce 2012. Ještě jednou všem děkuji.“

Nás tato slova chvály nesmírně těší a dodávají nám energii a chuť připravit pro příští rok opět setkání s loveckou hudbou v adventním čase. V letošním roce jsme využili jako doprovodný nástroj varhany. Jejich majestátní tóny v podání Vladimíra Roubala naplnily celý sál vznešeností. V rámci skladby Kouzlo chrámu, kterou zkomponoval Petr Vacek na základě vzpomínky z dětství, kdy navštívil Kostel Panny Marie Vítězné – Pražského Jezulátka a přál si být skladatelem, kolovalo v hledišti malé porcelánové Jezulátko. Věříme, že přání k němu vyslovená dojdou naplnění.

Program doprovázeli slovem „manželé Sporckovi“ v dobových kostýmech a toto symbolické spojení zakladatele loveckého troubení v Čechách a současné lovecké hudby ukazuje, že tradice a kultura jsou hodnoty, z nichž je možné čerpat sílu pro nelehké zkoušky, které nám někdy život připravuje. V adventním čase také více než kdy jindy nemyslíme na sebe, ale zamýšlíme se nad pomocí druhým v různých podobách. Nad možnostmi jak vytvořit něco pro druhé, obětovat svůj čas a své pohodlí.

Proto patří náš velký obdiv a poděkování všem, kteří se na koncertu podíleli. Všem osmdesáti mysliveckým muzikantům z trubačských souborů z celé České republiky, ze středních a vysokých lesnických škol, jednotlivých OMS ČMMJ, LČR, s.p. i VLS, s.p.. Trubači přijeli z Kladské, Chebu, Křtin, Tábora, Potštátu, Lipníku, Českých Budějovic, Prahy, Trutnova, Brna, Žlutic, Písku, Hranic na Moravě, Šluknova i Liptovského Hrádku. Poděkování patří také všem ředitelům a děkanům lesnických škol, kteří trubače a školní soubory podporují.

Nacvičení skladeb měla na starosti Společnost mysliveckých trubačů, především Petr Duda a Lovecké trio Praha. Organizaci koncertu měly na starosti kolektivy Vydavatelství Rembrandt, s.r.o. a časopisu Myslivost. Vyjmenovat všechny, kteří přispěli k úspěchu koncertu by vydalo na další dvě stránky jmen, všem tímto srdečně děkujeme.

Ze zahraničních hostů vystoupil předseda Slovenských mysliveckých trubačů Edmund Hatiar a na borlici a trumpetu hrála interpretka z dalekého Japonska Yasuko Tanaka. Svým uměním přispěli i Václav Svoboda a Jan Kupka z Klubu vábičů zvěře při ČMMJ, kteří při úlovcích napodobovali troubení jelena, chrochtání divočáků, srnčí pískání i rochání daňka.

Naše velké poděkování patří také partnerům koncertu. Jejich pomoc je významná a umožňuje udržet ceny vstupenek na přijatelné úrovni a zbývá i na drobné pozornosti, kterými bylo v letošním roce rozdávání perníčků o přestávce sličnými trubačkami.

Na závěr bychom si ještě jednou dovolili citovat z e-mailu, který přišel do redakce časopisu Myslivost od Dr. Soňi Supekové, prezidentky Klubu slovenských poľovníčok.

Vazení, dovolte mi touto cestou vyjadrit obdiv k tak nadhernej akcii, ako boli vcerajsie Ceske myslivecke Vanoce. Mali sme nadherny, umelecko-polovnicky zazitok, snimam vsetky polovnicke klobuky, ktore mam, pred celym organizacnym timom a ucinkujucimi. Prajem Vam krasne prezitie Vianoc a mozno niekedy v buducnosti sa nam podari osobne stretnut.......

Věříme, že se všichni ve zdraví opět sejdeme při 3. ročníku koncertu České myslivecké vánoce v 1. adventní neděli 2. prosince 2012 v 11.00 hodin. Těšíme si na setkání s Vámi.

Za organizační výbor

Petr ŠEPLAVÝ, Petr VACEK a Jiří KASINA

Snímky Radim Žůrek

Zpracování dat...